12 січня 2010 року у відділ кадрів заводу «Океан» звернувся токар 4-го розряду Анісімов В.І. із проханням прийняти його на роботу. Наказ про зарахування його на роботу був виданий 19 січня 2010 року, фактично Анісімов В.І. на прохання майстра приступив до роботи 14 січня 2010 року.
З якого числа виникли у Анісімова В.І. трудові правовідносини з заводом «Океан»?
Чи правомірний наказ про зарахування Анісімова В.І. на посаду токаря 4-го розряду?
Які документи потрібні при прийомі на роботу?
Братченко звернувся до суду з позовом до ТОВ «Альфа», в якому просив визнати його роботу за цивільно-правовими договорами з відповідачем фактичними трудовими відносинами, стягнути з відповідача на його користь заборгованість по заробітній платі.
В обґрунтування позову посилався на те, що він працював в ТОВ «Альфа» в якості водія в період з листопада 2012 року по 30 квітня 2013 року. Виконання цієї роботи було оформлено договорами цивільно-правового характеру, але враховуючи, що зазначені договори неодноразово переукладались, обов’язки виконувались в режимі повної зайнятості, тобто протягом восьмигодинного робочого дня та носили систематичний характер, вважав, що обов’язки, які він виконував за договором, фактично є трудовими обов’язками. Братченко також зазначив, що прийшов влаштовуватись на роботу до відповідача, так як побачив оголошення в газеті про те, що підприємство шукає воді; на підприємстві йому повідомили, що виконання обов’язків зараховується до трудового стажу, тому він не заперечував проти підписання саме такого договору. Після укладення договору та кожного місяця в подальшому його знайомили з технікою пожежної безпеки, про що він розписувався у відповідних документах. Він виконував усі обов’язки за договором, отримуючи на початку робочого дня дорожній лист залежно від маршруту. Г роші завжди видавала бухгалтер, за їх отримання він розписувався у відомості.
Судом встановлено, що між сторонами послідовно було укладено три договори про «надання послуг», в яких, зокрема, зазначалося, що позивач виконує такі обов’язки:
керує автомобілем, наданим замовником;
здійснює заправку автомобіля паливно-мастильними матеріалами та звітує за їх використання;
перевіряє технічний стан автомобіля та забезпечує його своєчасний виїзд на лінію;
усуває дрібні несправності, що не потребують проведення капітального ремонту або заміни основних вузлів автомобіля;
забезпечує економічне використання автомобіля;
здійснює паркування автомобіля на стоянки та відведені для паркування місця;
утримує автомобіль в чистоті та порядку;
у разі крайньої виробничої необхідності в будь який час прибуває на робоче місце і готує автомобіль до експлуатації;
раціонально і ефективно організовує роботу на робочому місті;
о 08:00 поточного дня отримує завдання на виконання робіт;
о 17:00 звітує про виконання завдання.
Як суд повинен кваліфікувати спірні матеріально-правові відносини між сторонами - як цивільно-правові відносини з приводу надання послуг, чи як трудові відносини?
За якими ознаками розмежовуються відносини самостійної та найманої праці?
Практичне завдання до задачі: складіть проект договору про надання послуг таким чином, щоб в ньому були відсутні ознаки відносин найманої праці.
Пахомов, який був священиком у селі Зеленому, після звільнення його з цієї посади звернувся до суду з позовом до Єпархіального управління Української православної церкви про поновлення на роботі та стягнення середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу.
Суд першої інстанції провадження у справі закрив, обґрунтувавши це тим, що «позивач є священнослужителем, який стоїть на чолі релігійної громади, призначається правлячим Архієреєм на прохання віруючих відповідно до Статуту парафій (релігійного об’єднання). Оскільки діяльність священників регулюється Статутом, положення якого регулюють внутрішню діяльність релігійного об’єднання громадян, то спори з приводу призначення чи відсторонення від обов’язків настоятелів релігійних організацій суду не підвідомчі не дивлячись на наявність у них трудових книжок».
Чи правильно суд першої інстанції кваліфікував відносини сторін?
Проаналізувавши Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації», визначте, чи поширюється трудове законодавство на відносини праці священнослужителів.
Практичне завдання до задачі: складіть проект позовної заяви за умовами задачі.
Наказом начальника локомотивного депо станції Запоріжжя-ІІ машиніст електровозу Павленко був переведений на роботу машиністом тепловозу. Павленко відмовився працювати машиністом тепловозу, вважаючи це переведення незаконним. Наказом від 14 лютого поточного року Павленко був звільнений з роботи за прогул. Дізнавшись про це, він подав позов до суду про поновлення його на роботу машиністом електровозу.
Представник локомотивного депо, що брав участь у судовому засіданні, заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що позивач має право на керування як електровозом, так і тепловозом, а тому адміністрація має право переводити його з одного виду локомотива на інший, оскільки в цьому випадку не змінюється рід діяльності.
Розкрийте значення поняття «прогул».
Що слід розуміти під переведенням на іншу роботу?
Яке рішення повинен винести суд?
Практичне завдання до задачі: скласти проект наказу про прийняття працівника на роботу у порядку переведення з іншого підприємства.
В. Чорний звернувся до КТС із заявою про виплату йому роботодавцем заборгованості по заробітній платі. КТС заяву не прийняла, оскільки у ній не було зазначено, яку суму має виплатити роботодавець та за який період? Чи обґрунтовані дії КТС? Яким вимогам має відповідати заява до КТС?
ТОВ «Орбіта» звернулось до суду про зміну умов колективного договору, зокрема, зменшення встановленого розміру заробітної плати, посилаючись на те, що трудовий колектив відмовився розглядати заяву директора. Який порядок розгляду спорів пов'язаних із зміною умов колективного договору? Яке рішення має прийняти суд?
Представники профспілки та адміністрації ТОВ «Чернівці- захід» вирішили перенести розгляд спору щодо внесення доповнень до колективного договору на розгляд трудового арбітражу за порадою юрисконсульта ТОВ. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок створення та роботи трудового арбітражу? Які повноваження трудового арбітражу?
Незадоволені рішенням примирної комісії за наслідками розгляду колективного трудового спору, представники ВАТ «Луганськ-схід» вирішили звернутись до районного суду, керуючись ст. 124 Конституції України. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок оскарження рішень примирної комісії? Які судові органи мають право розглядати колективні трудові спори? Відповідь обґрунтуйте.
Не досягши згоди з роботодавцем щодо визначення в колективному договорі розміру заробітної плати, працівники вирішили страйкувати. Який порядок вирішення трудових спорів (конфліктів) при укладанні колективного договору? Який порядок проведення страйку?
П. Сирота на своєму робочому місці вчинив злочин, за який його засуджено вироком, що набрав законної сили. Дайте характеристику можливих правових підстав для припинення трудового договору з працівником.
Складіть документи, які на Вашу думку, посвідчують переведення В. Задорожного з посади головного бухгалтера підприємства «Мрія» за його згодою на посаду економіста ВАТ «Міраж».
Розкрийте процедуру дострокового розірвання трудового договору з ініціативи працівника, укладеного на невизначений термін.
Які правові підстави припинення трудового договору з працівником, який учинив злочин за місцем роботи? Дайте ґрунтовну правову оцінку.
Складіть наказ роботодавця про зарахування А. Шмарова на посаду інженера. Дайте до нього правовий коментар.
Касира Л. було визнано інвалідом 2-ї групи. Через тиждень роботодавець видав наказ про звільнення його відповідно до пункту 2 статті 40 КЗпП України. Чи правомірні такі дії? Дайте правовий аналіз ситуації.
Чи можна вважати правомірним звільнення працівника за запізнення на роботу на 45 хвилин, виявлене роботодавцем через 2 місяці після вчинення даного порушення. Працівник оскаржив рішення роботодавця до суду. Зробіть ґрунтовний аналіз цієї ситуації. Які можливі правові наслідки?
Підготовте документи, які необхідні, на Вашу думку, для правильного оформлення звільнення П. в разі скорочення чисельності працівників. Дайте пояснення.
І. Самчика було прийнято на роботу водієм із встановлення іспитового терміну протягом чотирьох місяця. Через місяць роботодавець продовжив іспитовий термін ще на 2 місяці. Водій звернувся до суду.
У суді роботодавець продовження мотивував тим, що працівник протягом 13 днів був на лікарняному. Яке рішення має прийняти суд?
До Вас за консультацією звернувся директор ПП «Троянда» з приводу порядку та процедури оформлення припинення трудового договору у зв' язку з його проханням перевести на роботу на інше підприємство. Розкрийте порушене директором питання.
Працівника заводу «Рембудмаш» І. Рибачу ка було притягнуто до кримінальної відповідальності через вчинення крадіжки і йому було призначено покарання позбавлення волі. На наступний день директор заводу припинив з працівником трудовий договір з мотивів вчинення ним злочину та засудження до виправних робіт. Дайте правову оцінку дій директора.
П. звернувся до директора підприємства припинити трудовий договір за згодою сторін через два тижні, проте директор видав наказ про звільнення працівника за власним бажанням. П. з цим не погодився і звернувся до суду. Яке рішення має прийняти суд?
Наказом директора ТОВ «Дністер» (м. Одеса) водія М. було переведено на посаду водія філії № 3 (м. Миколаїв). М. відмовився виконувати цей наказ, оскільки не давав згоди на переведення. М. було звільнено з роботи за прогул. Чи правомірні дії директора ТОВ? Який порядок переведення працівника на роботу в іншу місцевість?
К. домовився з директором ЗАТ «Інком» А. Бранчуком про перехід на посаду менеджера з продажу. Проте, коли він звільнився з попереднього місця роботи, А. Баранчук відмовив у прийнятті К. на роботу через те, що на пропоновану посаду судом було поновлено І. Як, на Вашу думку, можна захистити права К.?
О 9:30 директор ТОВ «Аріс» зібрав працівників товариства і проінформував, що з наступного місяця, через тимчасові труднощі на підприємстві протягом семи місяців буде зменшено розмір заробітної плати на 30 відсотків щодо кожного працюючого, а щомісячну премію скасовано. А. і С. відмовились виконувати роботу на таких умовах. Директор притягнув їх до дисциплінарної відповідальності. Чи правомірні дії директора?
Працівник заводу «ВІРТ» Л. Марчуковський звернувся до суду зі скаргою про визнання наказу про притягнення його до дисциплінарної відповідальності незаконним, оскільки: по-перше, не має згоди трудового колективу; по-друге, правопорушення він вчинив чотири місяці назад; по-третє, має непрацюючу дружину та двох неповнолітніх дітей, один з яких є інвалідом. Яке рішення має прийняти суд?
За порушення трудової дисципліни головний редактор газети «Колос» звільнив з роботи бухгалтера. П. П. звернулась до суду про поновлення її на роботі і відшкодування моральної шкоди. У заяві вона пояснила, що правопорушення стались через те, що доглядає хворого батька та сама виховує сина, якому 3 роки два місяці. Яке рішення має прийняти суд?
К. при прийнятті його на роботу вимагав від роботодавця забезпечити йому здорові і безпечні умови праці. Які дії має здійснити роботодавець, з точки зору забезпечення охорони праці, при прийнятті працівника на роботу? Відповідь аргументуйте.
Р. Бідненко відмовився виконувати трудові обов'язки, незважаючи на те, що з ним було укладено трудовий договір. Свою поведінку він мотивував тим, що з ним роботодавець не провів вступного та первинного інструктажу. Директор застосував до працівника догану. Чи правомірні дії директора? Який порядок проходження працівником вступного та первинного інструктажів?
Н. було звільнено з роботи через систематичне невиконання трудових обов'язків. У суді Н. вказав, що відмовився виконувати свої трудової обов'язки на посаді водія, через те, що роботодавець не забезпечив належних умов праці, зокрема, на його думку, автомобіль був технічно непридатний до експлуатації, у той час, як адвокат роботодавця зазначив, що автомобіль місяць потому проходив технічний огляд. Дайте правову оцінку ситуації. Наскільки обґрунтовані вимоги сторін?
Під час перебування в дорозі на роботу І. Майстерчук зазнав ушкодження здоров' я внаслідок ДТП. Через чотири місяці після виходу з лікарні він заявив вимогу про відшкодування завданої шкоди роботодавцем, мотивуючи це тим, що автомобілем керував працівник роботодавця. У суді представник роботодавця заявив, що дійсно Л., який спричинив ДТП, перебуває в трудових відносинах, проте керував не автомобілем роботодавця, а власним. Як має вирішити справу суд? Відповідь обґрунтуйте.
На десятий день після підписання трудового договору зазнав каліцтва І. Свиридюк через враження електричним струмом. У суді роботодавець заперечував проти своєї вини, мотивуючи тим, що вимоги з охорони праці поміщені на дошці об' яв і працівник повинен їх виконувати. Крім того, до працівника вже застосовувалась догана за недотримання правил поводження з електроприладами. Працівник, у свою чергу, акцентував увагу на те, що його не було проінформовано про поведінку з охорони праці на робочому місці, не проводились також інструктажі з охорони праці. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок організації охорони праці на підприємстві?
Директор заводу «АВТОТРЕЙД» І. Наливайко заборонив працівникам В. Лису, М. Вовку та С. Перцю виконувати свої посадові повноваження, оскільки вони не пройшли повторний інструктаж. Чи правомірний наказ директора? Які правові наслідки незадовільного проходження інструктажу працівниками?
Директор компанії ББМ зобов'язав працівників заводу провадити ремонт закріплених за ними індивідуальних засобів захисту за свій кошт. Чи правомірні вимоги директора? Відповідь обґрунтуйте. На підприємстві «СІЧ-02» під час перевірки посадовими особами територіальної інспекції з охорони праці виявилось, що неповнолітніх
І. Іванюка, П. Сидорова, директор за їх заявою залучає до роботи в нічний час. Чи правомірні дії директора? Відповідь обґрунтуйте.
Протягом року на підприємстві «Зоря» трапилось три нещасних випадки з працівниками збирального цеху. У суді роботодавець вказував, що з працівниками було проведено первинний інструктаж і нещасні випадки є прямим наслідком невиконання ними вимог з охорони праці. Суд у позові працівників відмовив. Дайте правову оцінку ситуації. Чи повно і об'єктивно судом було з'ясовано усі обставини справи?
Начальник служби з охорони праці, за відсутності директора заводу зупинив роботу цеху № 3, оскільки працівники І. Петрук та В. Головко працювали з порушенням норм з охорони праці. Коли повернувся з відрядження директор, то за перевищення службових повноважень звільнив з роботи начальника служби з охорони праці.
Дайте правову оцінку ситуації. Які повноваження має служба з охорони праці на підприємстві, зокрема, її посадових обов'язків?
К. як потерпілий не погодився з актом про нещасний випадок, оскільки в ньому не було зазначено, чия вина в настанні нещасного випадку, а також було, на його думку, порушено процедуру розслідування нещасного випадку: комісію створили через тиждень після настання нещасного випадку, у роботі комісії не брав участь К. та його представник, директор надав йому акт про формі Н-1 через дві неділі після його затвердження. Дайте правову оцінку ситуації.
Д. звернувся до суду про поновлення його на роботі через три місяці після звільнення, оскільки звертався до прокуратури та КТС, але йому було відмовлено. Суд відмовив Д. у задоволенні його вимог, оскільки позивач недотримався встановлених термінів звернення до суду. Чи правомірне рішення суду? Який порядок звернення до суду у справах про поновлення на роботі? Відповідь обґрунтуйте.
Під час звільнення П. Тимченка директор видав йому копію наказу про звільнення, однак трудову книжку не видав, мотивуючи це тим, що працівник не повернув підприємству службовий автомобіль. П. Тимченко звернувся до суду. Яке рішення має прийняти суд?
І. Шовковський звернувся до суду про визнання окремих положень колективного договору, укладеного між трудовим колективом та адміністрацією ЗАТ «Міст-буд». Суд відмовив працівнику в розгляді його заяви, мотивуючи тим, що стороною колективного договору є трудовий колектив, і працівник не має доручення. Дайте правову оцінку ситуації. Відповідь обґрунтуйте.
Представник трудового колективу ВАТ «Південна красуня» звернулась до суду з приводу врегулювання трудового спору, що виник при внесенні змін до колективного договору. Дайте правову оцінку діям представника трудового колективу.
У процесі розгляду справи про поновлення К. Назаренка на роботі він просив суд, стягнути з роботодавця за весь час, починаючи з моменту звільнення заробітну плату, компенсацію за втрачений заробіток та моральну шкоду. У суді вияснилось, що К. Назаренко через тиждень після звільнення уклав трудовий договір з ТОВ «Підвеньтранс». Чи правомірні вимоги К. Назаренка? Яке рішення має прийняти суд?
І. Дейнека звернувся до профспілкового комітету ТОВ «Миртур» з приводу виплати йому компенсації за невикористану відпустку. Голова профкому порадив звернутись працівнику до КТС. Чи є обґрунтованою така порада? Який порядок звернення до КТС?
Н. Гончар було звільнено за систематичне порушення трудової дисципліни, оскільки протягом трьох днів була відсутня на робочому місці. Коли працівник вийшла на роботу, то пояснила начальнику відділу кадрів, що погано себе почувала, що готові підтвердити сусіди Є. Марчук та І. Орел. Натомість директор зажадав лікарняного і визнав причини відсутності на роботі неповажними. Н. Гончар звернулась до суду. Яке рішення має прийняти суд?
19-річний Н. написав заяву про прийняття його на роботу. Директор заводу в цей час був у відрядженні. Його секретар дала Н. завдання і повідомила, що він з відома директора (з усної його згоди) може працювати. Через місяць, коли з'явився директор, він відмовив Н. у прийнятті на роботу, оскільки пообіцяв цю роботу іншій людині. Дайте правову оцінку ситуації. Відповідь аргументуйте.
Директор при прийнятті К. на роботу в трудовому контракті передбачив, що у випадку порушення К. трудової дисципліни до нього можуть бути застосовані такі міри покарання, як: догана, штраф, переведення на нижчеоплачувану роботу. Чи правомірне встановлення таких умов? Відповідь аргументуйте.
Ф. звернулась з позовом до суду, у якому просила зобов'язати роботодавця надати їй для ознайомлення колективний договір, правила внутрішнього трудового розпорядку, а також компенсувати їй моральну шкоду в сумі 5 тис. гривень. Яке рішення має прийняти суд? Відповідь аргументуйте.
Директор заводу відповідно до медичного висновку перевів К. на більш легшу роботу, яка була рекомендована органами МСЕК. Працівник відмовився працювати на більш легшій роботі. Директор притягнув його до дисциплінарної відпо-відальності. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок переведення працівника на більш легшу роботу?
Директор при прийнятті на роботу К., у трудовому договорі передбачив умову, згідно з якою працівник має: звітувати йому про виконувану роботу не рідше одного разу на місяць, повідомляти про його зміну місця проживання та прописки, а також про інші види робіт, дотримуватись вимог з охорони праці, проходити медичні огляди. Крім того, працівник за цим договором повинен виконувати функції водія та інші обов'язки за дорученням роботодавця. Перед тим як підписувати цей договір К. звернувся до Вас, дайте йому ґрунтовну консультації з приводу його умов.
В. вимагав від роботодавця укладення трудового договору в письмовій формі, однак, останній, відмовив, посилаючись на те, що таке положення не передбачено законодавством. Дайте правову оцінку ситуації. Визначте, у яких випадках трудовий договір укладається в письмовій формі.
У трудовому договорі було встановлено заборону працівнику укладати трудові договори на умовах сумісництва. Поясніть наскільки така вимога є правомірною.
Директор заводу С. Матюшенко звільнив економіста В. Повзика, мотивуючи це скороченням чисельності працюючих. Під час судового розгляду позову працівника про поновлення на роботі з' ясувалось таке: директор повідомив працівника про звільнення під час перебування його у відпустці через секретаря; згоду на звільнення дав профорг. Дайте правову оцінку ситуації. Яка процедура звільнення працівника в разі скорочення чисельності працюючих?
Суд поновив С. на роботі, однак посада, яку займав до звільнення В., була зайнята жінкою, яка виховувала сина-інваліда. Директор запропонував С. нову посаду, проте працівник відмовився працювати. С було звільнено за прогул. Визначте правомірність дій директора.
Після закінчення строку дії трудового договору між К. та ПП «Арма», К. продовжував виконувати свої трудові функції. Через місяць директор ПП видав наказ про припинення трудового договору з К. через закінчення його строку. Чи правомірні дії директора? Який порядок припинення трудового договору через закінчення строку його дії?
Директор ПП «Сад» видав наказ про припинення трудового договору з М. у зв'язку з перетворенням ПП у ВАТ. М. звернувся до суду. Поясність, які особливості має припинення трудового договору при реорганізації підприємства.
М. мати трьох неповнолітніх дітей, звернулась до роботодавця встановити їй неповну тривалість робочого тижня (4 робочі дні на тиждень). Який порядок установленої неповної тривалості робочого тижня? Відповідь обґрунтуйте.
А. написав директор підприємства «Зоря» заяву про встановлення йому скороченої тривалості робочого часу, оскільки йому 17 років. Дайте правову оцінку ситуації. Відповідь обґрунтуйте.
На час написання дипломної роботи В. Ковалець просив у роботодавця надати йому творчу відпустку. Чи правомірні дії працівника. Визначте особливості творчої відпустки.
Р. звернувся до директора підприємства з вимогою скоротити йому робочий день на три години, мотивуючи це тим, що він навчається без відриву від виробництва і тим самим покращує виконання своїх трудових функцій. Директор йому відмовив, посилаючись на те, що зазначені мотиви не є поважними. Дайте правову оцінку ситуації.
До директора фірми К. звернувся працівник П. з приводу встановлення йому скороченої тривалості робочого тижня. Свої вимоги він мотивував тим, що у нього на утриманні двоє неповнолітніх дітей і мати-інвалід. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок встановлення скороченої тривалості робочого тижня?
Б. напередодні вихідного дня залишив роботу на 25 хвилин раніше без відома керівника. На наступний день директор застосував до нього догану. Дайте правову оцінку ситуації.
Н. відмовився працювати дві зміни підряд, мотивуючи тим, що це шкодить його здоров'ю. Директор застосував до працівника догану. Чи правомірні дії директора?
Директор ЗАТ «Кіровоград-Нива» залучав жінок, які мають дітей віком до трьох років, на роботи в нічний час за їх усною згодою. Чи правомірні дії директора? Відповідь обґрунтуйте.
Директор заводу «Червоний кит» В. Саблуков, протягом 2004 року залучав інвалідів 3-ї групи І. Петренка, В. Коленка до надурочних робіт за їх усної згоди. Чи правомірні дії директора? Відповідь обґрунтуйте.
М. подав заяву директору про надання йому щорічної основної відпустки терміном 27 календарних дні. Директор залишив заяву без розгляду і пояснив працівнику, що щорічна основна відпустка надається через 11 місяців безперервної роботи і лише 24 календарних дні. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок надання щорічної основної відпустки?
Директор заводу залишив на роботі працівників Д., М., П. до 20:00, мотивуючи необхідністю виготовлення партії товарів для замовника. У такому режимі, вони працювали три тижні. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок залучення працівників до роботи поза норми тривалості робочого часу?
К. було повідомлено його співробітником Н., що він має вийти на роботу в неділю. К. вийшов на роботу і виконав доручену керівником роботу по ремонту дверей у його кабінеті. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок залучення працівника до роботи у вихідні дні?
У Правилах трудового розпорядку підприємства «Техносервіс» було встановлено режим роботи: «Початок роботи з 8:00. Обідня перерва з 13:30 до 14:00. Кінець роботи 19:00». Дайте правову оцінку ситуації.
Складіть проект наказу директора заводу про надання К. частини щорічної основної відпустки. Обґрунтуйте його зміст.
Директор ЗАТ «Міраж» видав наказ про роботу працівників С., П., М. у неділю з виплатою їм премії в розмірі 20 відсотків до посадового окладу. Чи правомірні дії директора? Який порядок залучення працівників до роботи у вихідні дні.
А. Пелих відмовився виконувати наказ директора підприємства «Орбіта» про залучення його до надурочних робіт, у зв'язку з тим, що повинен був доглядати за хворою сестрою. Директор застосував до працівника догану. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок залучення працівників до надурочних робіт?
Інвалід 2-ї групи З. Андрушко написала заяву директору заводу, у якій просила встановити їй скорочену тривалість робочого часу, зокрема, 2 години на день, мотивуючи це необхідністю лікування. Директор відмовив, мотивуючи це тим, що це не передбачено законом. Чи правомірна відмова директора? Відповідь обґрунтуйте.
А. Сіренький звернувся з вимогою до роботодавця надати йому відпустку для оздоровлення терміном чотири календарних місяці, оскільки є інвалідом третьої групи. Роботодавець залишив вимогу незадоволеною, мотивуючи це тим, що працівник може отримати право на відпустку через два місяці і лише 24 календарних дні. Дайте правову оцінку ситуації.
Через три дні після того як працівник пішов у відпустку, директор заводу зателефонував йому і викликав на роботу для подання річного фінансового звіту. Працівник вийшов на роботу, проте робочі дні йому оплачені не були і він звернувся до суду. Який порядок відкликання працівника з відпустки? Яке рішення має прийняти суд?
В. Кузьменко - мати шестирічної дитини-інваліда просила директора встановити їй неповну тривалість робочого тижня - 30 годин. Директор відмовив мотивуючи це тим, що їй доцільно взяти відпустку без збереження заробітної плати. Дайте правову оцінку ситуації. Відповідь обґрунтуйте.
С. подав заяву про надання йому частини щорічної основної відпустки терміном 10 календарних днів, проте директор йому відмовив, мотивуючи тим, що чергова відпуска його через місяць, працівник заперечив, посилаючись на те, що є неповнолітнім і може брати відпустку в будь-який час, до того ж, він просить відпустку з метою підготовки до вступу у ВНЗ. Дайте правову оцінку ситуації.
Для підготовки проекту дипломної роботи та складання державних іспитів К. написав заяву надати йому відпустку чотири місяці із збереженням заробітної плати. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок реалізації особою права на відпустку у зв'язку з навчанням?
П. по закінченню дії трудового договору написав заяву про надання невикористаної відпустки. Однак, перебуваючи у відпустці, працівник захворів. Коли він з' явився на роботі, то дізнався, що його було звільнено відразу після закінчення терміну відпустки. П. не погодився з цим і звернувся до суду. У заяві він просив суд поновити його на роботі. Дайте правову оцінку ситуації.
Ю. було викликано з відпустки, у зв'язку з тим, що щодо неї було розпочато службове розслідування. Ю. відмовилась прийти на роботу, вимагаючи від директора видати письмовий наказ про відкликання її з відпустки, вказати причини відкликання, а також підвищений розмір оплати праці. Поясніть правомірність вимог Ю.
Директор ТОВ «Дністер» відмовив К. в отриманні відпустки по догляду за дитиною до досягнення трьох років, оскільки це право може реалізувати тільки мати дитини. Чи правомірні дії директора?
Керівник відділу комп'ютерних систем у бухгалтерії взяв під звіт 2000 гривень для придбання деталей для моніторів. Працівник через відсутність оригінальних деталей їх не придбав, однак і не повернув грошей. Директор видав наказ про утримання цієї суми із заробітної плати працівника у наступному місяці. Працівник заперечував, посилаючись на те, що його посадовий оклад 2000 гривень. Яка процедура утримання із заробітної плати? Чи правомірні дії директора?
За наслідками роботи ВАТ «Орбіта» за 2007 рік у січні 2008 року було виплачено премію у розмірі 500 гривень. І. Тодійчука позбавлено премії, оскільки до нього у вересні 2007 року було застосовано догану. Дайте правову оцінку ситуації.
І. Литвина було переведено за його згодою з ТОВ «Зоряне сяйво» (м. Чернігів) на аналогічну посаду ВАТ «Рівнеазом» (м. Рівне). З ним переїхали дружина та неповнолітній син. На які гарантійні та компенсаційні виплати має право І. Литвин?
М. було переведено на більш легшу роботу відповідно до медичного висновку. М. звернулась до Вас з проханням роз'яснити порядок оплати праці в цьому випадку. Які гарантії може мати М.?
К. Василенко під час виконання службових обов'язків - друку наказів та розпоряджень директора, вивів з ладу принтер вартістю 2 000 гривень. Наступного дня директор зобов'язав працівника в усній формі провести ремонт принтера, однак останній відмовився, мотивуючи тим, що це трапилось при виконанні роботи, а засобами для роботи працівника забезпечує роботодавець. У той же день директор видав наказ про притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності та відшкодування шкоди, завданої працівником підприємству, за рахунок його заробітної плати. Дайте ґрунтовну оцінку ситуації. Визначте умови та підстави притягнення працівника до матеріальної відповідальності. Чи правомірно діяв директор?
М. у нетверезому стані у неділю проник на територію заводу, де працював водієм і, за домовленістю зі сторожем П., взяв автомобіль. У зв'язку із зникненням автомобіля щодо П. було порушено кримінальну справу. Через два тиждня М. повернув автомобіль заводу. Директором його було притягнуто до повної матеріальної відповідальності. У суді адвокат М. заперечував проти видачі відповідного наказу, посилаючись на те, що М. у момент взяття автомобіля не виконував трудові обов'язки, а також за це порушення щодо нього порушено кримінальну справу. Дайте правову оцінку ситуації.
За образу директора заводу «Першотравень» І. Ткача у публічному місці, С. Саса було притягнуто до матеріальної відповідальності, з огляду на те, що такі дії були вчинені публічно і вони вплинули негативно на ділову репутацію заводу. Чи правомірні дії директора? Відповідь обґрунтуйте.
Через шість місяців після прийняття Р. на роботу, начальником відділу якості було встановлено, що працівник виконує роботу неналежної якості. Під час проведення службового розслідування виявилось, що Р. не мав належної освіти і досвіду виготовлення таких деталей. Комісією по розслідуванню було рекомендовано директору підприємства притягнути його до повної матеріальної відповідальності і стягнути з працівника заподіяні підприємству збитим. Як має діяти директор? Дайте правову оцінку ситуації.
Директор заводу видав наказ про притягнення В. Кульчицького до матеріальної відповідальності, через втрату останнім закріплених за ним матеріальних цінностей. У наказі було зазначено, стягнути з В. Кульчицького вартість цінностей, вартість неотриманих доходів та моральну шкоду. Дайте правову оцінку наказу. Відповідь обґрунтуйте.
К. на підставі довіреності уклав декілька угод на поставку продукції ВАТ «ОРАКУЛ» ТОВ «МЕРКС». Однак зобов'язань за угодами ТОВ не виконало. Директор притягнув К. до матеріальної відповідальності. Визначте підстави та умови застосування обмеженої матеріальної відповідальності. Чи правомірні дії директора?
Через чотири місяці з моменту прийняття К. на роботу було встановлено, що два роки назад він притягався до кримінальної відповідальності за вчинення крадіжки на заводі. З огляду на зазначене, директор заводу видав наказ про притягнення К. до повної матеріальної відповідальності та звільнення його з роботи. Через два місяці К. звернувся до суду про визнання цього наказу недійсним і просив суд стягнути з роботодавця розмір заподіяної моральної шкоди в сумі 5 тисяч гривень. Дайте правову оцінку ситуації.
Директор ЗАТ «Чернігів-літо» В. Забігайло через сім місяців після вчинення працівником К. Бруном крадіжки майна заводу видав наказ про притягнення останнього до матеріальної відповідальності. Працівник таке рішення оскаржив до суду. Однак суд у задоволенні позову відмовив через відсутність правових підстав задоволення позову. Обґрунтуйте правомірність прийнятого судом рішення.
До Вас звернувся директор ТОВ «Зоряни», з приводу можливості укладення ТОВ з працівниками будівельного управління ТОВ договору про бригадну матеріальну відповідальність, щоб посилити відповідальність працівників за якість роботи. Директор також пояснив, що будівельне управління виконує будівельно-монтажні роботи, у тому числі будує житлові будинки для працівників ТОВ. Дайте ґрунтовну правову консультацію директору. Зокрема, охарактеризуйте, умови укладення договору про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність?
Директор заводу «Солодощі Прикарпаття» О. Снітко доручила Вам як юрисконсульту підготувати примірний варіант договору про повну матеріальну відповідальність з касиром заводу. Дайте правову оцінку ситуації. Визначте умови договору про повну матеріальну відповідальність.
Директор ТОВ «Діпро-Центр-Торг» звернувся до суду про притягнення бухгалтера І. Савченко до повної матеріальної відповідальності, мотивуючи це тим, що нею були втрачені грошові та інші матеріальні цінності на суму 60 000 тис. гривень. У суді з' ясувалось, що цінності І. Савченко використовувала на підставі довіреності і з нею було укладено договір про повну матеріальну відповідальність. Дайте ґрунтовну оцінку ситуації. Чи є в даному разі умови застосування підвищеної матеріальної відповідальності до працівниці? Як справу має вирішити суд?
21.03.2007 року І. Мамчур звернувся з позовом до суду про відшкодування ТОВ «Дніпро-агро», де він працював механіком, матеріальної та моральної шкоди. У позові від зазначив, що з 2001 року працює в даного роботодавця. 13.11. 2006 року з працівником трапився нещасний випадок, у зв'язку з чим він змушений проходити лікування. Причетність роботодавця до нещасного випадку була підтверджена показами свідків. Акт про нещасний випадок не складався. Яке рішення має прийняти суд? Відповідь обґрунтуйте.
За виконання особливо складного доручення директор заводу висловив економісту Л. Гарячій подяку, хоча усно в присутності свідків обіцяв надати матеріальну винагороду. Вона не погодилась з такими діями директора і звернулась до Вас за порадою. Дайте консультацію економісту: чи обґрунтовані її вимоги?
Директор ВАТ «Кераміка-плюс» Р. Братиця притягнув слюсара В. Вареника до дисциплінарної відповідальності за те, що працівник у робочий час виконував роботу, яку йому не доручав директор. У суді під час розгляду справи В. Вареник зазначив, що він виконав усі доручення роботодавця і виконував у вільний час, хоча і в робочий, контрольну з економіки, оскільки навчається в НУ «Острозька Академія». Роботодавець про цю обставину не знав. Як справу має вирішити суд?
С. відмовився виконувати роботу, оскільки на його думку, роботодавець на робочому місці не створив здорових і безпечних умов праці про що написав заяву директору підприємства. Наступного дня працівника було звільнено за прогул, оскільки він і хоча був на роботі, проте не виконував роботу. У суді С. звернув увагу, що роботодавець, застосовуючи звільнення не витребував у нього письмових пояснень. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок застосування до працівників дисциплінарної відповідальності?
Директор ЗАТ «Суми-північ» відмовився преміювати працівників, що виконували понаднормові завдання, мотивуючи це тим, що перелік заохочень не визначений у колективному договорі. Який порядок встановлення заохочень на підприємстві? Відповідь обґрунтуйте.
Працівник ПП «Земля-01» І. Орлюк під час проходження повторного інструктажу показав незадовільні результати. Директор видав наказ про притягнення його до дисциплінарної відповідальності у вигляді застосування до нього догани та позбавлення премії. Працівник звернувся з позовом до суду про захист своїх трудових прав, пояснивши, що у нього директор не вимагав жодних пояснень і готовий пройти інструктаж повторно. Яке рішення має прийняти суд? Відповідь обґрунтуйте.
Директор підприємства «Сокіл ЛТД» А. Парубок відмовився преміювати І. Наконечного на прохання ради трудового колективу за успіхи в роботі, мотивуючи це тим, що працівник систематично запізнюється на роботу. Дайте правову оцінку ситуації. Відповідь обґрунтуйте.
К. Варенюк відмовився виконувати наказ директора АТП 13623 м. Сарни І. Петренка, мотивуючи тим, що викладене в ньому доручення щодо перевезення пасажирів не може бути виконане через те, що закріплений за ним автомобіль з технічних причин не може експлуатуватись. Конкретні причини він навів у поясненні. Наступного дня директор видав наказ про застосування до працівника догани. Чи правомірні дії директора? Який порядок застосування до працівника догани?
А. Чорний написав заяву про надання творчої відпустки терміном шість місяців для написання підручника з правознавства. Роботодавець погодився надати відпустку терміном 2 місяці без виплати заробітної плати. Дайте правовий аналіз фабули.
Під час прийняття П. на роботу секретарем, її було повідомлено, що вихідними днями вона матиме неділю та понеділок, проте вона просила встановити їй вихідні: субота і неділя. Дайте правову оцінку ситуації. Визначте правовий статус вихідних днів.
П. Заєць просив директора надати йому відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, мотивуючи тим, що дружина навчається на денній формі навчання і не має змоги доглядати за дитиною. Директор йому відмовив, оскільки це, на його думку, негативно відіб' ється на роботі підприємства, а, крім того, ця відпуска надається жінкам. Дайте ґрунтовну правову оцінку ситуації. Аргументуйте, чи правомірні дії найманого працівника та роботодавця?
М. звернувся до суду про захист права на відпустку, оскільки роботодавець не надав йому щорічну відпустку у червні, а лише у жовтні, через виробничу потребу. У свою чергу, працівник в заяві вказав, що є інвалідом 2-ї групи. Поясніть правомірність вимог працівника. Який порядок надання щорічних відпусток на підприємстві?
А. подав заяву директору заводу надати відпустку без збереження заробітної плати терміном 24 календарних дні. Роботодавець, у свою чергу, скоротив термін відпустки до 10 календарних днів, виходячи із положень законодавства про відпустки. Дайте правову оцінку ситуації.
Неповнолітній Р., який пропрацював на підприємстві «Радикал» чотири місяці, звернувся до Вас за консультацією щодо порядку реалізації ним права на щорічну основну відпустку. Відповідь обґрунтуйте.
До Вас, як керівника відділу кадрів райдержадміністрації, звернувся працівник Б., який навчається заочно на економічному факультеті КНУ імені Т. Шевченка щодо порядку та термінів отримання ним відпустки на період іспитової сесії. Відповідь обґрунтуйте.
К. просив роботодавця встановити йому неповний робочий тиждень. Через місяць К. звернувся до суду, оскільки йому було виплачено заробітну плату в розмірі на 30 відсотків меншому ніж це мало місце до запровадження неповного робочого тиждня. Яке рішення має прийняти суд? Дайте правову характеристику неповного робочого тиждня.
І. Саблука за телефонним дзвінком з приймальної директора заводу було викликано на роботу в суботу. Працівник з'явився на роботу та виконав доручену роботу, але йому, як він думав, не було виплачено заробітну плату за цей час. Поясність, будь ласка, який порядок оплати праці за роботу у вихідні дні? Який порядок залучення працівника до роботи у вихідні дні?
К. звернувся до суду про виплату заборгованості по заробітній платі та відшкодування моральної шкоди, оскільки її розмір не відповідає мінімальному розміру визначеному законом. Представник роботодавця пояснив, що частину заробітної плати К. отримував у натурі. У свою чергу, К. заперечив, що для нього неприйнятним є отримання заробітної плати у вигляді цукру та муки. Крім того, на ринку ціни значно нижчі, ніж ті, які обраховує роботодавець при виплаті заробітної плати. Яке рішення має винести суд? Відповідь обґрунтуйте.
За неналежне виконання трудових обов'язків С. Білим, директор виплатив йому заробітну плату в розмірі 20 відсотків посадового окладу, про що видав відповідний наказ. Працівник звернувся до суду? Яке рішення має винести суд?
При прийнятті на роботу В. Василика було повідомлено, що заробітну плату він отримуватиме щотижнево. Однак через два місяці працівнику роботодавець виплачував заробіток раз на місяць. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок виплати заробітної плати?
25.12.2010 року при укладенні трудового договору О. Марчук прохав від директора фірми «Світ»: ознайомити його з правилами внутрішнього трудового розпорядку, встановити йому щомісячну премію, надати йому робочий стіл, грошові кошти на придбання необхідного інструменту, а директор, у свою чергу, пропонував встановити: Марчуку випробувальний термін шість місяців. Дайте правову оцінку діям сторін трудового договору. Відповідь аргументуйте.
При укладенні трудового договору із ЗАТ «Титан» К. просив установити строк дії договору два місяці, оскільки після цього мав намір переїхати на проживання в іншу місцевість. Директор відмовив в укладенні строкового трудового договору, посилаючись на те, характер роботи К. вимагає трудових відносин на невизначений термін. Дайте правову оцінку ситуації. Поясніть, у яких випадках укладаються строкові трудові договори?
При укладені А. Смирновим трудового договору з ВАТ «Млинівський цукровий комбінат» директор передбачив встановлення терміну шість місяців, посилаючись на те, що завод працює посезонно. А. Смирнов, який влаштовувався на посаду економіста, просить Вас роз'яснити, чи правомірні дії директора? Який порядок укладення договору на виконання сезонних робіт? Відповідь обґрунтуйте.
При прийнятті на роботу директор підприємства повідомив Б., що він працюватиме на час відпустки вагітної М. Б. звернувся до Вас за роз'ясненням, які права та обов'язки має працівник при укладенні даного договору? Відповідь аргументуйте.
Директор ТОВ «Промінь» і гр. І. Борик погодили укладення трудового контракту. Проте через 1 місяць з моменту його укладення Борик звернувся до суду, оскільки вважає, що його укладення суперечить його інтересам. Дайте правову оцінку ситуації. Визначте сферу застосування трудового контракту.
Під час укладення трудового контракту сторони погодили наступні умови: заробітна плата 885 гривень; штраф за порушення працівником умов договору; дострокове припинення контракту в разі запізнення працівника на роботу більш як на 20 хвилин; повна матеріальна відповідальність працівника за ушкодження майна роботодавця з необережності; спори між працівником і роботодавцем вирішує примирна комісія; працівник має право на відпуску 40 календарних днів; неможливість виконання працівником аналогічної роботи за сумісництвом. Дайте правову оцінку умов цього контракту. Відповідь аргументуйте.
До Вас на консультацію прийшов Л. Кравчук з проханням підготувати проект трудового контракту. Підготуйте проект трудового контракту. Визначте, які питання трудових відносин не можуть бути відображені у контракті.
Г. Іванюк звернувся до суду за розірванням трудового контракту, оскільки роботодавець відмовив йому збільшити заробітну плату на 20 відсотків, хоча працівникам аналогічних професій було збільшено. Роботодавець посилався на те, що контрактом це не передбачено і трудові відносини Г. Іваненка регулюються лише трудовим контрактом. Яке рішення має ухвалити суд? Відповідь аргументуйте.
у 2009 року під час перевірки підприємства «Оріон» інспектор з охорони праці застосував до працівника П. штраф за роботу з порушеннями норм з охорони праці. Через місяць до П. було застосовано догану директором підприємства. Дайте правову оцінку правовідносинам, які виникають у першому та другому випадках.
Між фізичною особою - підприємцем І. Піскуном та його працівниками К.Павленко, І. Литвиновим, О. Мартинюком було укладено колективний договір. Дайте правову оцінку цьому договору.
Через три місяці після створення підприємства, голова трудового колективу запропонував директору укласти колективний договір. Після двох тижнів заступник директора повідомив, що розпочне ведення колективних переговорів з уповноваженим органом трудового колективу. Дайте правову оцінку ситуації. Визначте правовий статус сторін колективного договору.
Голова профспілки звернувся до суду за оскарженням дій начальника цеху підприємства «АВТОТРАНС», оскільки йому відмовлено у веденні колективних переговорів через те, що колективний договір може бути укладений на підприємстві, де кількість працюючих понад 20 осіб і підприємство є юридичною особою. Визначте: чи правомірні дії начальника цеху? Які умови укладення на підприємстві колективного договору.
Для ведення колективних переговорів трудовий колектив до складу комісії включив юрисконсульта П. Ткачука підприємства. Роботодавець з цим не погодився, оскільки в цей час, у господарському суді розглядалась справа за участю підприємства, і П. Ткачук був уповноважений представляти його інтереси. Тому роботодавець вимагав від трудового колективу включити до складу комісії іншого працівника. Чи правомірні вимоги роботодавця? Відповідь обґрунтуйте.
Під час ведення колективних переговорів, представники профспілки звернулись до директора заводу надати інформацію про доходи підприємства за минулий рік, плани економічного розвитку на поточний рік та фінансовий стан підприємства за останні чотири місяці. Своє звернення вони обґрунтовували необхідністю встановлення економічно обґрунтованих соціальних гарантій найманим працівникам. Директор їм відмовив, пославшись на те, що вони не є уповноважені представники комісії щодо ведення колективних переговорів, а крім того, ця інформація є комерційною таємницею підприємства. Чи обґрунтована відмова роботодавця? Зробіть правовий аналіз аргументів сторін конфлікту.
Під час ведення колективних переговорів не врегульованими залишились чотири пропозиції трудового колективу. Представник роботодавця запропонував звернутись до посередника, а представники трудового колективу вирішили звернутись до КТС. Дайте обґрунтовану правову пораду членам комісії щодо ведення колективних переговорів. Який порядок урегулювання конфліктів при веденні колективних переговорів?
Загальні збори трудового колективу не затвердили колективний договір, оскільки його окремі положення не відповідали актам трудового законодавства. Представник роботодавця, під час свого виступу, вказав, що ці положення не мають принципового значення і їх можна узгодити під час виконання колективного договору. Після цього колективний договір було затверджено. Дайте правову оцінку ситуації. Який порядок набрання чинності колективним договором?
Працівники заводу «Світязь» звернулись до суду про виплату їм заборгованості по заробітній платі, посилаючись на те, що роботодавець виплачував їм заробітну плату в розмірі 950 грн, визначену колективним договором. Проте у галузевій угоді цей розмір 1025 грн. Чи обґрунтовані вимоги працівників?
Працівники І. Багатюк, К. Вовчок, І. Середа звернулись до суду про визначення колективного договору недійсним, у зв'язку з тим, що у ньому відсутній механізм виконання. Дайте правову оцінку цій ситуації.
Працівники заводу звернулись до суду зі скаргою про виконання умов колективного договору директором. У суді представник директора пояснив, що завод перебуває у фінансовій скруті вже понад три місяці і виконувати гарантії не має можливості. Яке рішення має прийняти
суд?
Працівники фабрики «Червоні маки» звернулись до суду з приводу невиконання умов колективного договору. Вони пояснили, що роботодавець не виплачує їм встановленого договором заробітку, не надає щомісячної премії. Які заходи юридичної відповідальності можуть бути застосовані до директора фабрики, якщо буде встановлено його вину?
Неповнолітній К звернувся до служби зайнятості допомогти йому в підшуканні роботи. Проте йому було відмовлено, оскільки, передусім, він сам має хоча б один раз звернутись до роботодавця з влаштуванням на роботу. Чи обґрунтовані вимоги служби зайнятості?
Безробітний К. був залучений органами державної служби зайнятості до громадських робіт на одному з підприємств комунальної власності м. Києва. Дайте, будь-ласка, правовий коментар порядку оформлення К. на громадські роботи.
П. звернувся до органу зайнятості з проханням його працевлаштувати. Центр зайнятості його направив на виконання громадських робіт. Визначте, який порядок оформлення громадських робіт?
С. було відмовлено в отриманні допомоги по безробіттю, оскільки роботодавець не сплачував страхові внески. Дайте правову оцінку ситуації. Які підстави отримання особою допомоги по безробіттю?
Міська рада прийняла рішення про запровадження на підприємствах міста обов'язкової квоти прийняття молоді на роботу на рівні 7 відсотків від кількості працюючих. ТОВ «Верона» не погодилося з цим рішенням і відмовило випускникам ПТУ № 7 К. і М. у прийнятті на роботу через відсутність вакантних робочих місць. Дайте ґрунтовну правову оцінку ситуації.
Непрацюючий 20-річний С. звернувся до державної служби зайнятості за місцем проживання. Визначте, будь-ласка, порядок визнання його безробітним і які гарантії та компенсації він може отримати.
Державна служба зайнятості відмовила 15-річному Г. у визнанні його безробітним, посилаючись на те, що він не досяг 16 років. Чи правомірні дії державної служби зайнятості? За яких обставин Г. може бути визнаний безробітним.
Державна служба зайнятості відмовила І. Середі, інваліду першої групи, у реєстрації та визнанні безробітним, оскільки він є непрацездатним і має заробіток у вигляді пенсії. Чи правомірні дії органів зайнятості?
24 вересня 2009 року директор ТОВ «Арія» повідомив письмово працівників К., І., Р., проте, що їх буде звільнено у зв'язку з ліквідацією ТОВ з 15 листопада 2009 року. К. та І. було запропоновано іншу роботу, а Р. було повідомлено, що він може звернутись до служби зайнятості. Р. звернувся до профспілкового комітету ТОВ із заявою про залишення його на роботі. Дайте правову оцінку ситуації. Які повноваження мають профспілки у сфері зайнятості?
В. звернувся до суду, з приводу неправомірних дій, на його думку, державної служби зайнятості, яка відмовила йому в отриманні статусу безробітного, посилаючись на те, що протягом поточного року він виконував роботи за договором підряду. Дайте правову оцінку ситуації. Які обов'язки покладені на державну службу зайнятості? Які умови визнання особи безробітним?
ТОВ «Світанок» відмовило неповнолітньому В., у прийнятті на роботу в рахунок квоти відповідно до рішення райдержадміністрації від 05.07.2008 року. В. звернувся до державної служби зайнятості. Які повноваження щодо правового впливу на ТОВ «Світанок» має державна служба зайнятості?
Безробітного І. Пилипчука було залучено до громадських робіт. Служба зайнятості представила безробітному проект трудового договору. До Вас звернувся І. Пилипчук за консультацією щодо порядку укладення трудового договору на виконання громадських робіт. Які умови має передбачати такий договір?
27 грудня 2009 року директор ВАТ «Світанок» в усній формі повідомив працівників переробного цеху про те, що з 09.01.2010 року розмір їх заробітної плати буде скорочено на 20 відсотків. Дайте правову оцінку дій директора. За відмову працівників працювати у нових умовах, директор видав наказ про звільнення їх згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України. Останні звернулись до суду про поновлення на роботі. Яке рішення має ухвалити суд?
8 січня 2008 року на підприємстві «Авангард» трапилась аварія. Директором було переведено чотирьох працівників на роботи по ліквідації наслідків аварії. Два працівники відмовилися працювати і звернулися до суду через те, що наказ директором було видно без їх згоди на умовах оплати роботи не менше 2/з їх заробітної плати. Яке рішення має прийняти суд?
На вимогу Н. Чорної до директора дати пояснення з приводу відрахувань з її заробітку, останній пояснив, що у цьому місяці 5 відсотків заробітку кожного працівника було перераховано на погашення боргів підприємства. Через місяць працівниця звернулась до суду. Яке рішення має прийняти суд? Які підстави та процедура відрахувань із заробітку працівника?
К. відмовився їхати у відрядження, мотивуючи це тим, що погано себе почуває. Наступного дня було видано наказ про зниження К. розряду та позбавлення його премії за недотри-мання трудової дисципліни. К. звернувся до суду про скасування рішення директора, оскільки дане рішення суперечить закону. У свою чергу, директор указав, що К. відмовився давати пояснення, погано справляється з роботою, помічений на роботі в нетверезому стані. Яке рішення має прийняти суд?
21.08.2007 року працівники ВАТ «Сумиагробізнес-А» І. Зайченко, І. Петренко, С. Майко звернулися до суду про виплату їм заборгованості по заробітній платі, починаючи з 01.07.2006 року до 01.10.2006 року. У суді представник роботодавця пояснив, що у цей період за погодженням з трудовим колективом працівникам заробітна плата 85 відсотків виплачувалась натурою, перелік продуктів було погоджено з самими працівниками. Яке рішення має прийняти суд? Відповідь обґрунтуйте.
Працівники ЗАТ «Будпром-1103» звернулись до суду з позовом про виплату їм заробітної плати, з 01.10.2006 року до 01 04.
2007 року, мотивуючи це тим, що ЗАТ виплачувало їм заробітну плату в розмірі меншому за мінімальний розмір, встановлений законом. Проте директор заперечував проти цього, вказавши на те, що такі виплати були погоджені із самими працівниками. Директор подав письмові заяви працівників, що вони погоджуються на заробітну плату в розмірі 770 гривень. Яке рішення має прийняти суд? Відповідь обґрунтуйте?
В. Шариков звернувся до суду про виплату заборгованості по заробітній платі з 02 липня до 08 серпня 2007 року. У суді представник роботодавця пояснив, що заробітна плата не виплачувалась через простій, який трапився з вини працівника. Представник працівника вказав, що оскільки трудові правові дно-сини існували протягом простою, то мінімальну заробітну плату роботодавець має виплатити. Яке рішення має прийняти суд? Відповідь обґрунтуйте.
Г. Волков звернувся до суду про виплату заробітної плати за роботу у вихідні дні протягом червня 2007 року в трикратному розмірі, як йому обіцяв директор в усній формі. Річ у тім, що директор ТОВ «Зорі» залучав протягом червня працівників до роботи у вихідні дні. Проте в суді директор пояснив, що Г. Волков добровільно працював і тому підстав для такої оплати не має. Вимоги Г. Волкова підтвердили три свідки. Яке рішення має прийняти суд?
До Вас за консультацією звернувся директор ПП «Сокіл» з приводу порядку встановлення тарифних ставок працівників ПП. Дайте ґрунтовне пояснення щодо правової сутності тарифних ставок і порядку їх встановлення на підприємстві.
В. Садовий звернувся зі скаргою на дії роботодавця до суду з приводу неправомірного нарахування йому середнього заробітку, оскільки роботодавцем, при обчисленні середнього заробітку не було враховано компенсації за відпустку, щомісячної премії, надбавки за вислугу років. Чи правомірні дії роботодавця? Яке рішення має прийняти суд?
Директор ВАТ «Нафта Поділля» відмовив провадити оплату роботи в нічний час І. Северенюку, мотивуючи тим, що працівник працює на умовах ненормованого робочого дня. Тому робота оплаті не підлягає. І. Северенюк звернувся до суду. Яке рішення має прийняти суд? Відповідь обґрунтуйте.
На думку С., який звернувся до суду, його роботодавець грубо порушує його трудові права, оскільки виплачує заробітну плату кожен тиждень (у кожну п'ятницю), що його не влаштовує. Заробітна плата виплачується у розмірі лише 840 гривень, що менше за мінімальну заробітну плату. У суді представник підприємства пояснив, що закон не забороняє виплачувати заробітну плату чотири рази на тиждень, а заробітна плата на підприємстві регулюється у колективному договорі, де вказується, що адміністрація підприємства може частину заробітної плати видавати у натуральній формі або виписувати на підставі банківського чеку. Дайте правову оцінку ситуації.
За зразкове виконання працівниками цеху роботи щодо налагодження лінії з переробки буряків директором заводу було надано премію. Проте М. та С. премію було надано в розмірі посадового окладу, а. К. і П. - у розмірі 50 відсотків посадового окладу. Останні звернулися до суду, мотивуючи це тим, що вони виконували роботу разом і, відповідно, заохочення мають бути застосовані до них однаково. Яке рішення має прийняти суд?
А. Савчук через несправність виробничої лінії працював лише 5 годин і виробив на 15 деталей при нормі часу 20 хвилин на одну деталь. Як має провадитись оплата праці працівника?
К. звернувся до директора ПП «Крокус» з приводу прийняття його на посаду бухгалтера. Директор погодився. К. чотири рази викликали на роботу для підготовки фінансових та бухгалтерських звітів. У кінці місяця директор оплатив роботу К. Дайте правову оцінку ситуації фабули. Чи можна вважати, що у даному випадку між К. і ПП «Крокус» було укладено трудовий договір? Відповідь обґрунтуйте.
22.01.2009 року П. Смик підписав договір з ВАТ «Малокозавод» про прийняття його на роботу водієм. У договорі було обумовлено, що працівник має з'являтись на роботу два рази на тиждень та відвозити на автомобілі ВАТ малочні продукти до ринку «Південний», а роботодавець оплачує працівнику за роботу 955 гривень. Визначте, які відносини виникли між П. Смиком та ВАТ «Молокозавод»? Дайте правову характеристику договору, що був укладений у даній ситуації.
21.08.2010 року директор ТОВ «Контакт» підписав наказ про призначення К. консультантом з економічних питань, на підставі його заяви. Визначте, які умови мають бути погоджені сторонами при укладенні трудового договору?
До Вас на консультацію звернувся Паліюк з приводу надання йому поради, які обов'язкові умови повинні бути передбачені у трудовому договорі?
Директор ТОВ «Меркурій» погодився укласти трудовий договір з К. лише на місяць, посилаючись на те, що такий термін є необхідним, щоб трудовий договір набув чинності. Поясніть чи правомірні вимоги директора. Які ви знаєте істотні та факультативні умови трудового договору ? Дайте їм характеристику.
М. уклав договір із ЗАТ «Зоряний шлях», у якому було визначено, що М. бере на себе обов' язки надавати юридичні консультації ЗАТ, однак не більше 10 консультацій на місяць з питань господарського права, а ЗАТ надає М. у користування комп' ютер, електронну систему «Право», а також оплачує послуги, в розмірі не більше 108 гривень одна консультація. Визначте правову природу цього договору. Чи може укладений договір відноситись до трудового?
25.12.2009 року директор ТОВ «Контакт» підписав наказ про призначення К. консультантом з економічних питань, на підставі його заяви. Визначте, які умови мають бути погоджені сторонами при укладенні трудового договору? Визначте, що таке зміст трудового договору. П. звернувся до директора підприємства припинити трудовий договір за згодою сторін через два тижні, проте директор видав наказ про звільнення працівника за власним бажанням. П. з цим не погодився і звернувся до суду. Яке рішення має прийняти суд?
Під час розгляду справи про поновлення С. на роботі, працівник звернув увагу, що дійсно є інвалідом 2-ї групи, однак працює належним чином і стан здоров' я не впливає на якість виконуваної ним роботи. До того ж, при звільненні, директор не врахував 12-річний стаж його роботи на підприємстві. Директор, у свою чергу, вказував, що загалом інвалід 2-ї групи є непрацездатним. Яке рішення має прийняти суд?
М. просив в усній формі директора підприємства розірвати договір за власним бажанням. Через 15 днів директор видав наказ про звільнення працівника за власним бажанням. М. звернувся до суду про поновлення на роботі, оскільки його дружина пере-конала продовжувати працювати на підприємстві. Розрахунку М. не отримав. Яке рішення має прийняти суд?
І. Зінченко подав директору письмову заяву про звільнення за власним бажанням з першого числа наступного місяця, вказуючи на те, що його не влаштовує розмір заробітної плати. З першого числа працівник не вийшов на роботу. Директор його звільнив за прогул. Працівник звернувся до суду. Яке рішення має прийняти суд?
У зв'язку зі скороченням штатів, директор підприємства наказом № 12/3-к перевів Р. Ковилова, який перебував на посаді економіста до філії № 2 на посаду старшого касира. Працівник відмовився виконувати наказ, оскільки, його згоди ніхто не запитував, філія знаходиться за 14 км від його місця проживання. Директор звільнив працівника за прогул. Дайте правову оцінку ситуації.
«КАТЕТ», за яким взяв на себе обов'язок виконати будівельні роботи по ремонту гаража підприємства. Відповідно до договору Котюк приходив на роботу о 9:00, виконував роботу в зручний для нього час. Угода була укладена на три місяці. Яка, на Вашу думку, природа цього договору про працю? Відповідь обґрунтуйте. Визначте спільні та відмінні риси трудового та цивільного права.
І. Савчук на підставі усної домовленості із заступником директора ПП «Фоку», що буде прийнятий на роботу двірником, упродовж місяця прибирав прибудинкову територію підприємства. Чи є підстави вважати, що тут виникли трудові відносини? Відповідь обґрунтуйте.
Чи правомірним, на Вашу думку, є застосування принципів трудового права під час вирішення трудових спорів у суді? Відповідь обґрунтуйте.
Які із зазначених принципів трудового права можна визнати конституційними: а) верховенства права; б) верховенства прав і свобод особи; в) принцип добровільності праці; г) принцип охорони праці. Відповідь обґрунтуйте.
Які із зазначених принципів не належать до галузевих принципів трудового права України: а) охорони праці; б) визначеності трудової функції; в) договірного характеру праці; г) стабільності трудових відносин; д) дисципліни праці; е) рівності трудових прав громадян перед законом. Дайте правову характеристику зазначеним принципам.
Працівник заводу «Будкераміка» І. Смирнов звернувся до суду про поновлення його на роботі. У позовній заяві він указав, що працівник може бути звільнений лише з підстав визначених законом, а не самовільно придуманих роботодавцем. Визначте на основі якого принципу трудового права ґрунтується така позиція.
У судовому засіданні Алієв заперечував доводи позивача, мотивуючи тим, що він обґрунтовував свої вимоги на підставі роз'яснення Міністерства соціальної політики України, яке не зареєстроване у Міністерстві юстиції України. Суд погодився з думкою Алієва. Дайте правову оцінку ситуації. Поясніть яке місце в системі джерел трудового права України посідають акти Міністерства соціальної політики України. Яке правове значення має державна реєстрація підзаконних актів?
До джерел трудового права належить: а) наказ роботодавця про призначення А. Литвина на роботу; б) наказ про застосування до І. Осташа дисциплінарного стягнення у вигляді догани; в) наказ директора ТОВ «Мрія» «Про затвердження «Положення про преміювання працівників служби охорони ТОВ «Мрія»; г) жодні з перерахованих. Відповідь обґрунтуйте.
В обґрунтуванні позовних вимог до ВАТ «Західбудсервіс» М. Самчук посилався на положення Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» як підстави для поновлення його на роботі. Юрискон-сульт ВАТ, заперечував у суді такий аргумент тим, що постанови Пленуму Верховного Суду України не є джерелами трудового права, не є обов'язковими на території України і посилання на них у позовних заявах суперечить вимогам статей 1, 8, 124 Конституції України.
В. Іваненко при прийнятті на роботу вимагав від роботодавця надати йому для ознайомлення правила внутрішнього трудового розпорядку. Проте роботодавець зазначив, що вимоги дисципліни праці щодо нього передбачені трудовим договором, правила внутрішнього трудового розпорядку на нього не поширюються, оскільки вони поширюються на окремих категорій працівників. Дайте правову оцінку ситуації. Охарактеризуйте правила внутрішнього трудового розпорядку для джерело трудового права України.
Обґрунтуйте чи спростуйте тезу: «Трудовий договір є локальним джерелом трудового права України».
А. Щавінський у позовній заяві до ЗАТ «Прогрес» просив визнати умову трудового договору про заробітну плату недійсною, посилаючись на те, що у галузевій угоді промисловості будівельних матеріалів мінімальний розмір заробітної плати працівників цієї галузі 1200 гривень, а у трудовому договорі 1050 гривень. Дайте правову оцінку ситуації. Що таке нормативні договори про працю? Яке місце вони посідають у системі джерел трудового права України. Визначте, які особливості характерні джерелам трудового права України.
При розгляді справи у суді про поновлення на роботі Аронов свої позовні вимоги обґрунтовував рішенням суду з аналогічного спору Кирилова. Проте його роботодавець заперечував, вказавши на те, що вони не є джерелом права і не можуть регулювати трудові відносини. Чи можна віднести рішення Конституційного Суду України до джерел трудового права України? Відповідь обґрунтуйте.
Суд визнав недійсним трудовий договір укладений між Крайнюк і ПП «Маяк», мотивуючи тим, що Крайнюк не є суб'єктом трудового права, оскільки він не досяг 16 річного віку. Визначте, наскільки обґрунтованим є вказане рішення. Дайте характеристику трудової правосуб'єкності громадян.
Директор філії ЗАТ «МАРС» уклав трудовий договір з М. Проте через місяць, під час судового розгляду спору між ними, представник М. вказував, що філія не може бути визнана роботодавцем, оскільки не є юридичною особою і не здійснює комерційної діяльності. Дайте правову оцінку таким аргументам. Визначте особливості трудової правосубєкності підприємства.
Директор підприємства відмовив раді трудового колективу у веденні колективних переговорів, оскільки на підприємстві існує професійна спілка. Під час судового розгляду спору виявилось, що загальні збори не уповноважували профспілку брати участь у веденні колективних переговорів. Дайте правову оцінку ситуації, яке рішення має винести суд? Відповідь обґрунтуйте.
Працівники В. Талько, Р. Білик, П. Марченко подали заяву директору заводу, що вони створили первинну профспілкову організацію, яка представлятиме інтереси найманих працівників. Яку правову силу має така заява? Який порядок створення найманими працівниками профспілкових організацій на підприємстві?
Працівників підприємства «Галиччина» було повідомлено, його власником, що з ними трудовий договір припиняється, оскільки за грубі порушення трудового законодавства було звільнено директора цього підприємства, який без відома власника приймав їх на роботу і, на даний час, з ним трудовий договір розірвано. Працівники звернулись до суду. Визначте, яке рішення має прийняти суд? Визначте обсяг трудової правосуб' єктності директора.
Директор підприємства відмовив членам профспілки брати участь у розробці правил внутрішнього трудового розпорядку, оскільки вони не були уповноважені трудовим колективом. Дайте правову оцінку ситуації.
Голова правління ВАТ «Таврія» запровадив на підприємстві графіки змінності на підставі наказу № 23 від 04.08.2009 року. Проте голова профспілки видав роз'яснення найманим працівникам, що цей наказ є недійсним, оскільки не погоджений з профспілкою. За невиконання наказу окремих працівників було притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Голова профспілки звернувся до суду за захистом прав найманих працівників? Визначте права профспілки у даній ситуації та обґрунтованість дій її голови.
Працівники звернулись до Міністерства соціальної політики України з приводу невиконання роботодавцем умов колективного договору. Зробіть правовий аналіз повноважень Міністерства у цій ситуації.
24.10.2007 року К. уклав трудовий договір з підприємством «Зоря». Наказ про прийняття працівника на роботу видано не було. Дайте характеристику правовідносин, що виникли у цьому випадку.
Проаналізуйте Закон України «Про державну службу» та визначте підстави виникнення трудових правовідносин з особами, що претендують на зайняття посад 3-7 категорій. Дайте їм правову характеристику.
К. Зайцев за домовленістю з начальником відділу збуту написав заяву про прийняття на роботу на посаду слюсара. Однак, як виявилось пізніше, директор заводу не видавав наказу про прийняття К. Зайцева на роботу, хоча він приходив на роботу та виконував встановлені обов' язки. Коли ж, працівник у наступному місяці вирішив вияснити, яка у нього заробітна плата виявилось, що він як працівник на роботі не рахується. Чи виникли у даному разі трудові правовідносини? Дайте правову оцінку ситуації. Відповідь обґрунтуйте.
П. звернувся до суду із скаргою на директора підприємства. У скарзі працівник вказав, що директор необгрунтовано відмовив йому в отриманні премії на 2010 рік, хоча він на підприємстві працює вже 10 років. Охарактеризуйте підстави виникнення та зміст правовідносин, що виникають з приводу отримання премії за наслідками річної роботи підприємства.
За неправильне складання фінансового звіту податковими органами на бухгалтера ТОВ «Полісся» І. Кондратюка було накладено штраф. Через місяць бухгалтера притягнули до дисциплінарної відповідальності директором ТОВ. Дайте правову характеристику правовідносин, які виникають з даної фабули. Визначте їх істотні ознаки.
Які із зазначених юридичних фактів є підставою виникнення трудових правовідносин: а) факт обрання на посаду; б) факт призначення на посаду; в) задовільне проходження конкурсного відбору; г) укладення трудового контракту. Дайте правову характеристику зазначених юридичних фактів. Які особливості мають юридичні факти у трудовому праві України?
На підприємстві о 18.30 відбулась аварія. Заступник директора видав наказ про залучення усіх працівників до роботи у зв'язку з необхідністю усунути наслідки аварії. Серед працівників був 17-літній Бернацький, який о 18.00 пішов додому, а ввечері зателефонувавши до колеги і з'ясувавши, що завтра також всі будуть усувати наслідки аварії, не прийшов на роботу. Через день, коли працівники приступили до виконання своїх посадових обов'язків, в тому числі і Бернацький, заступник директора оголосив Бернацькому догану за ігнорування доручень керівництва. Бернацький не погодився із доганою і вирішив її оскаржити до суду.
Ваша оцінка ситуації.
Н. працювала заступником директора з навчально- виховної роботи у Державному професійно-технічному навчальному закладі (далі - ДПТНЗ) "Одеський професійний будіве- льний ліцеи” N0 20 м. Одеси. На підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 15 трав. 2009 р. він був приєднаний до ДПТНЗ "Одеський професійний ліцей будівництва та архіте- ктури”. Відповідно до наказу від 11 серп. 2009 р. Н. була звільнена з 12 серп. 2009 р. з займаної посади за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України у зв’язку з припиненням діяльності ДПТНЗ "Одеський професійний будівельний ліцей” як юридичної особи. Згідно з довідкою, отриманою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, станом на 19 квіт. 2010 р. ДПТНЗ "Одеський професійний будівельний ліцей” не ліквідований. Н. звернулася з позовом до суду, вважаючи своє звільнення незаконним. Дайте правову оцінку ситуації. Яка процедура звільнення за п.1 ч.1 ст. 40 КЗпП України ? Громадянка П. звернулася до суду з позовом про скасування наказу Закритого акціонерного товариства «страхова компанія «Перлина» «Про усунення виробничих факторів, які протипоказані фахівцю відділу продаж Громадянці П.» та зобовязати роботодавця звільнити за п.2 ст 40 КЗпП. Свої вимоги обгрунтовує обґрунтовує тим, що 05 жовтня 2015 року між нею та ЗАТ «СК «Перлина » був укладений трудовий договір, згідно з яким її прийнято на посаду фахівця відділу продажів. З 2013 року вона є інвалідом 3 групи загального захворювання. В зв'язку з постійним психоемоційним перевантаженням у роботі, великою завантаженістю та іншими факторами в неї погіршився стан здоров'я і вона вимушена була звернутися за медичною допомогою до лікарської установи. З 07.10.2016 року по 17.10.2016 року вона проходила стаціонарне лікування в районній лікарні. Згідно довідки районної ЛКК від 17 жовтня 2016 року за № 232 їй протипоказана робота пов'язана з переохолодженнями, в жаркому приміщенні, робота з комп'ютером, психоемоційні перенавантаження. Оскільки за станом здоров'я вона вже не може виконувати свої посадові обов'язки, вона подала до адміністрації ЗАТ «СК «Перлина» вказану довідку, яка є підставою для звільнення працівника з роботи за п. 2 ст 40 КЗпП. Однак, вважає, що відповідачем не було виконано вимоги трудового законодавства України і їй відмовлено у звільненні на цій підставі. Вона знову звернулася з заявою про переведення її на іншу посаду згідно висновку ЛКК. 15 грудня 2016 року на електронну адресу надійшов наказ 18 листопада 2016 року «Про усунення виробничих факторів, які протипоказані фахівцю відділу продаж Громадянці П.» Відповідно до наказу на відповідального працівника покладено обов'язок вжити заходи щодо усунення протипоказаних виробничих факторів для фахівця відділу продажів громадянки П., відповідно до зазначених у довідці ЛКК центральної районної лікарні вимог, а саме: усунути від формування звітів, усунути від роботи з великими масивами даних та їх обробкою, обмежити спілкування з проблемними клієнтами компанії, підтримувати оптимальні мікрокліматичні умови на робочому місці відповідно до Санітарних норм мікроклімату виробничих приміщень ДСН 3.3.6.042-99, усунути від роботи з електронно-обчислювальною технікою. Громадянка П вважає, що дії страхової компанії є є незаконними та такими, що порушують її трудові права, зокрема згоди на переведення її на легшу роботу вона не давала, а тому має бути звільнена на підставі п. 2) ч. 1 ст. 40 КЗпП України. Представник відповідача позов заперечив, посилаючись на те довідка ЛКК не містить вказівки про обов'язковість переведення на іншу роботу відсутня, а графа, що вказує на таку обов'язковість незаповнена. Виконуючи рекомендації ЛКК страхова компанія виконало свої обов'язки та вжило всі необхідні заходи для усунення протипоказаних факторів, які б могли негативно впливати на стан здоров'я позивачки, на іншу роботу її не переводив, не змінював її посадового окладу, а вжив заходів для поліпшення умов праці позивачки, щоб не шкодило її стану здоров'я, тобто створив усі умови праці, які б негативно не впливали на стан здоров'я позивачки, та враховуючи те, що звільнення на підставі ст.. 40 КЗпП України є правом роботодавця, а не обов'язком, і тому підстав про звільнення не має.
Як має бути вирішена справа?
Громадянка Петрова працює в управлінні соціального захисту населення провідним спеціалістом. У зв'язку із великою кількістю відвідувачів та необхідністю опрацювання великого обсягу документації начальник управління видав наказ, відповідно до якого Петрову було зобов'язано чергувати кожної третьої суботи місяця із 10 до 14 годин та надавати консультації громадянам. Зазначеним наказом, також, було встановлено, що в інші дні (8 днів на місяць на розсуд працівниці) Петрова працює по 7 годин. При ознайомленні з даним наказом Петрова зазначила, що ознайомлена з наказом , проте не погоджується. В третю суботу місяця Петрова на вийшла на чергування, відвідувачі, які прийшли на консультацію до управління не змогли отримати консультування та написали скаргу до райдержадміністрації. Начальнику управління оголосили догану, а Петрова було звільнена за неналежне виконання своїх обов'язків. З таким звільненням працівниця не погодилась та оскаржила наказ про звільнення в судовому порядку.
Як має бути вирішена справа?
Яким чином встановлюються роботи в режимі чергування на підприємстві?
Чи правомірним було звільнення Петрової?
З метою зробити комфортним святкування працівниками новорічних свят, адміністрацію підприємства видала наказ про визначення 31 грудня вихідним днем, який відпрацюють працівники у другу суботу грудня. Харченко не вийшла у суботу на роботу і коли від неї в понеділок зажадали надати письмові пояснення причин прогулу, Харченко зазначила, що вона укладала трудовий договір з п'ятиденним робочим тижнем, субота та неділя вихідні, зміни до трудового договору не вносились, Кабінетом Міністрів України не приймалось жодної постанови про перенесення робочих днів, тому вважає свою поведінку правомірною та такою, що не порушує трудову дисципліну.
Чи правомірні дії адміністрації підприємства?
Данилевич був прийнятий на роботу до комунального підприємства "Київська центральна районна лікарня" водієм. Водій працював в нічній час, часто понад встановлену норму, однак заробітна плата виплачувалась згідно графіку роботу, тобто з 900 до 17-00. Працівник неодноразово звертався до керівництва лікарні щодо доплати за роботи понадурочно та у нічний час, проте постійно отримував відповідь, що і зв'язку з недостатнім фінансуванням доплата за надурочні години, у святкові та неробочі дня, а також у нічний час припинена.
Ваша оцінка ситуації.
Сантехнік Носов 1 вересня 2016 р., перебуваючи у нетверезому стані, вчинив скандал у квартирі, куди його запросили для ремонту пошкодженого водогону. За це він вироком від 20 жовтня 2016 р. засуджений до обмеження волі на строк до трьох років. Після оскарження вироку в апеляційному порядку Носов приступив до роботи. 27 жовтня 2016 р. Носов не виконав завдання власника і гідрант не відремонтував. Власник, одержавши згоду виборного органу первинної профспілкової організації, звільнив його з роботи за п. 3 ст. 40 КЗпП України, оскільки за перше порушення трудової дисципліни 5 вересня 2016 р. йому було оголошено догану. Носов не погодився зі звільненням і звернувся до суду з позовною заявою, у якій указав, що, на його погляд, за одне правопорушення, вчинене 1 вересня 2016 р., його двічі притягнуто до юридичної відповідальності.
Чи були підстави для застосування до Носова п. 3 ст. 40 КЗпП України? Дайте аргументовану відповідь.
Сидорчук працювала юрисконсультом державного підприємства. За наказом директора її звільнено з роботи за п. 4 ст. 40 КЗпП України через відсутність на роботі без поважної причини більше трьох годин. Сидорчук вважала звільнення неправильним і звернулася до суду з позовом про поновлення на роботі. Свій позов вона мотивувала тим, що запізнилася на роботу на 2 год 50 хв, тобто замість 7 год 30 хв прийшла на завод о 10 год 20 хв, про що свідчить талон запізнення, заповнений нею і зданий контролеру на прохідній. Представник власника заперечував проти позову на тій підставі, що до роботи на своєму робочому місці вона приступила із запізненням на 3 год 10 хв.
Як кваліфікувати дії Сидорчук? Яким повинно бути рішення суду?
Проти Безенчука за вчинення з його вини ДТП, у якому постраждали пішоходи, порушено кримінальну справу. У зв’язку з відсутністю на роботі протягом двох днів, коли проводились слідчі дії за його участю, його звільнили за прогул за п. 4 ст. 40 КЗпП України. Безенчук подав до суду позов про поновлення на роботі та оплату вимушеного прогулу.
Чи обґрунтоване звільнення Безенчука з роботи? Яким повинно бути рішення суду?
Водій легкового автомобіля Кириченко після роботи, о 22 год, прийшов на підприємство у нетверезому стані й під час спроби виїхати за територію підприємства затриманий працівниками ДАІ. Наступного дня за згодою виборного органу первинної профспілкової організації він звільнений за появу на роботі у нетверезому стані. Звернувшись до суду з позовом про поновлення на роботі, Кириченко не спростовував, що був у нетверезому стані, але зазначив, що це сталося поза робочим часом, тому його звільнення незаконне.
Чи можна звільнити працівника за появу на роботі в нетверезому стані? Яка процедура звільнення за появу на роботі в нетверезому стані? Чи законне звільнення Кириченка? Як повинен вирішити справу суд?
Перевіряючи структурні підрозділи, начальник відділу режиму ПрАТ «Імпекс» Задорожній виявив в одному з примі- щень бухгалтерії декілька банок із фарбою виробництва ПрАТ «Імпекс», запакованих у тару разом із бухгалтерськими матеріалами минулих років, підготовленими для перевезення до архіву, розташованого за межами основного виробництва підприємства.
Задорожній склав відповідний акт і разом з рапортом надіслав його заступнику генерального директора. У рапорті вказано, що жодна із трьох працівниць бухгалтерії, робочі місця яких знаходяться у цьому приміщенні, не змогла пояснити наявність фарби. При цьому зауважено, що за місцем проживання (у гуртожитку ПрАТ) однієї з них - бухгалтера Ривкіної - триває ремонт.
Заступник генерального директора ПрАТ, отримавши пояснення Ривкіної, що ніякого відношення до прихованої фарби вона не має, доручив юрисконсульту ПрАТ підготувати письмовий висновок щодо можливості звільнення бухгалтера Ривкіної за п. 8 ст. 40 КЗпП України.
Підготуйте висновок із відповідним обґрунтуванням
Смірнов І.В. уклав трудову угоду з адміністрацією стадіону «Спартак», за якою його бригада зобов’язалася привести до належного порядку футбольне поле. Робота тривала 10 днів. Після закінчення роботи під час розрахунку Смірнов І.В. зажадав виплатити всім членам бригади винагороду за надурочні роботи. Адміністрація відмовилася, посилаючись на те, що хоч Смірнов І.В. і зазначався в договорі бригадиром, однак склад і навіть прізвища членів бригади в договорі не були вказані.
Як вирішити спір між Смірновим І.В. і адміністрацією стадіону?
Яка природа відносин, що виникли?
Русін Р.В. працював саксофоністом в оркестрі цирку. Після тривалої хвороби
йому було встановлено діагноз «емфізема легенів». Згідно з висновком медико-соціальної експертної комісії робота на духових інструментах була йому протипоказана. Оскільки Русін Р.В. не вмів грати на інших інструментах, директор цирку запропонував Русіну Р.В. на вибір роботу вахтера, прибиральника, підсобного працівника. Після довгих сперечань Русін Р.В. нарешті погодився працювати вахтером, але вимагав збереження його середнього заробітку, оскільки оклад вахтера був на 450 грн. менший від окладу саксофоніста. Директор сказав, що такого не передбачено в законодавстві. Русін Р.В. звернувся за консультацією до адвоката.
Складіть мотивовану відповідь адвоката з посиланнями на нормативно-правові акти.
Під час робочої зміни токар V-го розряду Гонтарь П.С. – член бригади, переведеної на орендний підряд, – через недбалість пошкодив верстат з числовим управлінням. Верстат простояв п’ять днів у зв’язку з ремонтом. За ремонтні роботи працівникам було виплачено 4600 грн., вартість заміненої деталі становила 8800 грн., простій верстата обійшовся в 1200 грн. шкоди. Ці суми були віднесені на госпрозрахунковий прибуток бригади, що відповідно відбилося на оплаті праці членів бригади.
Рада бригади поставила питання перед адміністрацією підприємства про притягнення Гонтаря П.С. до матеріальної відповідальності та відшкодування шкоди в повному розмірі. Середній заробіток Гонтаря П.С. становить 1587 грн.
Гонтарь П.С. заперечував проти відшкодування збитків у повному розмірі, мотивуючи тим, що він заподіяв шкоду через недбалість. Крім того, він вважав, що його середній заробіток менше, оскільки в нього не повинні включатися доплата за суміщення професії фрезерувальника і надбавка за високу професійну майстерність.
Вирішіть трудовий спір за сутністю.
Яке рішення має прийняти адміністрація підприємства?
Голова ПП «Вирій» повідомив усно працівників, що з наступного місяця щодо них запроваджується 4-денний робочий тиждень. У зв'язку з цим тарифні ставки будуть зменшені на 10 відсотків. К. і П. відмовились працювати, оскільки це не відповідатиме їх інтересам. Вони написали заяви про звільнення за власним бажанням за порадою голови профкому. Дайте ґрунтовну правову оцінку ситуації.
Директор підприємства «Кредит» запропонував працівникам П. і С. перейти на роботу на інше підприємство «Дебет», мотивуючи це скрутним становищем підприємства. Він додав, що отримав усне погодження директора підприємства «Дебет». Працівники написали заяви про звільнення, однак, коли звернулись до нового роботодавця, то отримали відмову. Вони звернулись за допомогою до Вас. Дайте ґрунтовну правову консультацією.
Д. Литвин просив директора достроково припинити укладений з ним строковий трудовий договір. мотивуючи це тим, що в нього хвора мати і він не може суміщати роботу та догляд за матір'ю. Роботодавець його звільнив, проте, через місяць працівник звернувся до суду про поновлення його на роботі через те, що мати переїхала на проживання до брата. Яке рішення має прийняти суд?
Б. звернувся до директора заводу із заявою розірвати трудовий договір, який було укладено на невизначений термін. Через два тижні працівник на роботу не вийшов. Директор його звільнив за прогул. Б. звернувся до суду з проханням змінити формулювання причин звільнення. Роботодавець у суді вказував, що у заяві на звільнення працівник не визначив, у який термін його має бути звільнено. Яке рішення має прийняти суд?
К. звернувся до директора ПП «Людмила» з заявою про звільнення за власним бажанням. Через 12 днів було звільнено. К. звернувся до суду, мотивуючи це тим, що чинність його заяви 14 календарних днів, а роботодавець вказував, що запросив на робоче місце К. нового працівника. Яке рішення має прийняти суд?
У зв'язку з реорганізацією ВАТ «Вік», на підприємстві виникла виробнича необхідність скорочення штату працівників. Дайте юридичну консультацію щодо процедури скорочення чисельності працівників.
При скороченні чисельності працівників директор заводу попередив працівників, що їх буде звільнено за три місяці. Проте наказ було видано через два місяці. Працівники звернулись до суду, мотивуючи свою заяву тим, що згоду на звільнення не було надано профспілкою і роботодавець не запропонував їм нову роботу. Дайте правову оцінку ситуації. Які обов' язки несе роботодавець при звільненні працівників?
Складіть проект трудового договору. Виберіть умови довільно.
Наказом директора ТОВ «Оксана» А. було переведено до іншого структурного підрозділу підприємства на час простою терміном на 4 місяці. А. відмовився виконувати наказ. Дайте правову оцінку ситуації.
У П. органами ДПС ДАЇ було вилучено водійські права у зв'язку з грубим порушенням Правил дорожнього руху. На наступний день П. було звільнено з посади водія з мотивів невідповідності займаній посаді. П. звернувся до суду. Яке рішення має прийняти суд? Відповідь аргументуйте.
26.12. 2009 року В. подав заяву про звільнення з роботи за власним бажанням. 28.12. 2009 року роботодавцем було видно наказ про звільнення В. за прогул. В. звернувся до суду і просив змінити формулювання звільнення, оскільки першим запропонував звільнення. Яке рішення має прийняти суд? Відповідь аргументуйте.
П. протягом року два місяці перебував на лікарняному, а коли вийшов на роботу, на наступний день отримав виробничу травму і йому було встановлено 2-гу групу інвалідності. Через чотири місяці роботодавець звільнив П. з власної ініціативи за порушення трудової дисципліни. П. звернувся до суду. Яке рішення має прийняти суд? Відповідь аргументуйте.
У день звільнення Р. за прогул працівник не працював. Звернувся за розрахунком до директора заводу через один місяць. Р. було відмовлено у проведенні розрахунку, оскільки він влаштувався на нову роботу. Розкрийте порядок проведення розрахунку з працівником при звільненні з ініціативи роботодавця. Дайте правову оцінку ситуації.
Директор ПП «Венера» В. Кондратюк і Ковров домовились про припинення трудового договору за згодою сторін, але Ковров у зв'язку з хворобою написав заяву про скасування його згоди на припинення трудового договору та передав її через дружину. Директор видав наказ про припинення трудового договору за згодою сторін. Ковров звернувся до суду про поновлення на роботі. Яке рішення може прийняти суд? Відповідь обґрунтуйте.
Органами прокуратури щодо К. було порушено кримінальну справу у зв'язку з крадіжкою майна ПП «Ярина», де він працював. Директор Я. Лага видала наказ про звільнення К. з роботи у зв'язку з крадіжкою. К. звернувся до суду про поновлення на роботі. У заяві він указав, що себе винним не визнає та директор не запропонувала йому іншої роботи. Дайте правову оцінку ситуації.
Директор ТОВ «Меркурій» погодився укласти трудовий договір з К. лише через місяць, посилаючись на те, що такий термін є необхідним, щоб трудовий договір набув чинності. Поясніть чи правомірні вимоги директора. Які ви знаєте істотні та фа культативні умови трудового договору? Дайте їм характеристику.
Т. подав заяву на ім'я керівника заводу «Промінь» про прийняття його на роботу економістом. Керівник заводу на заяві зробив надпис з іспитовим строком 4 місяці. Т. заперечував, оскільки лише як два місяці потому закінчив економічний факультет КНУ ім. Т. Шевченка. Дайте правову оцінку даній ситуації. Відповідь аргументуйте.
Складіть документи, які, на Вашу думку, необхідні для переведення І. Мороза з посади касира на посаду провідного касира ВАТ «Зоряне сяйво». Дайте коротке пояснення.
Складіть документи, які, на Вашу думку, посвідчують укладення трудового договору в усній формі між С. Юшком та ТОВ «Світоч». Дайте пояснення.
Складіть документи, які, на Вашу думку, необхідні для переведення О. Шевченка з посади касира ВАТ «Океан» за його згодою на посаду економіста ВАТ «Орбіта». Дайте коротке пояснення.
Складіть наказ про зарахування на посаду голови правління АБ «Киянин» І. Зайця. Дайте пояснення.
Денисов С.М. був прийнятий на роботу в конструкторське бюро інженером-конструктором 2-й категорії з місячним випробувальним терміном. Через 4 дні після закінчення випробувального терміну, Денисов С.М. був звільнений з формулюванням «як такий, що не витримав випробувального терміну», з чим він не був згоден.
Чи правомірно був звільнений Денисов С.М.?
Які строки випробування встановлені трудовим законодавством і для яких категорій працівників випробувальний термін не встановлюється?
У який орган повинний звернеться Денисов С.М. для відновлення порушеного права?
Рішенням правління колективного підприємства «Трикотаж» за появу на роботі в нетверезому стані було звільнено з роботи бухгалтера Антонову К.М., яка працювала за трудовим договором, а нормувальника Свиридова С.В. – співвласника підприємства – з цієї самої причини було переведено на нижчеоплачувану роботу терміном на три місяці.
Обидва працівники звернулися з позовом до суду з проханням захистити їхні права. При цьому Антонова К.М. посилалася на те, що у Правилах внутрішнього розпорядку колективного підприємства не передбачено підстав звільнення з роботи, а Свиридов С.В. вважав, що хоч в останніх і містяться норми про «переведення на нижчеоплачувану роботу на термін до 3-х місяців», однак ця норма суперечить трудовому законодавству, яке не передбачає такого дисциплінарного стягнення.
Зробіть правовий аналіз наведених фактів.
Сформулюйте правові питання, що вимагають рішення в даному спорі.
Відповідь обґрунтуйте посиланням на законодавчі акти.
Директор акціонерного товариства звернувся до адвоката за юридичною консультацією з наступних питань:
а) чи укладаються контракти з працівниками відкритих акціонерних товариств? Чи правомірно вносити вимогу про укладення контрактів в колективний договір?
б) чи повинен укладатися строковий трудовий договір з працівником, який оформляє пенсію за віком, але бажає продовжувати трудову діяльність на тому самому підприємстві?
в) чи допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку з інвалідністю?
Виступіть в ролі адвоката і дайте юридичну консультацію з посиланнями на законодавство.
Лаборант Воронков М.П., проводячи лабораторні дослідження, підключив прилад до мережі високого напруження, внаслідок чого останній був приведений до повної непридатності. Наказом по інституту Воронкову М.П. була оголошена догана, і
на нього покладений обов’язок відшкодувати заподіяну шкоду в повному розмірі. Воронков М.П. заперечував, вказуючи на те, що прилад він зіпсував випадково, а застосування двох стягнень за один проступок незаконне.
Вирішить справу за сутністю.
Чи правомірне рішення адміністрації інституту?
Яку саме відповідальність має нести Воронков М.П. за знищення приладу?
Мітіна К.Р. працювала на швейній фабриці швачкою-мотористкою. За висновком лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) вона була переведена за станом здоров’я на ділянку роботи не зв’язану із шумами і підняттям тяжкостей без її згоди. Мітіна К.Р. з таким переведенням не погодилася.
Дайте визначення поняття «переведення» та розкрийте його зміст.
Чи правомірне переведення Мітіної К.Р., дайте правову оцінку переведення за медичним висновком.
У який орган повинна звернутися Мітіна К.Р. для вирішення питання за сутністю.
Збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Київ-Гамбург», створеного за участю іноземного інвестора, затвердили Положення про персонал товариства, в якому було передбачено таке:
• учасники товариства зобов’язані працювати в товаристві на підставі трудового договору;
• заняття відповідної посади учасником товариства обумовлюється контрактом з
генеральним директором товариства;
• для всіх учасників товариства встановлюється використання робочого часу на власний розсуд;
• учасники товариства, крім отримання дивідендів, одержують за свою працю заробітну плату;
• праця найманих працівників регулюється трудовим законодавством України.
Проаналізуйте наведені положення з точки зору відповідності їх чинному законодавству, в тому числі трудовому.
Чи відповідають всі положення чинному трудовому законодавству України?
Водій Миколаївської лікарні швидкої допомоги Лаптев С.Е. був затриманий працівниками ДАІ за кермом власного автомобіля в нетверезому стані, внаслідок чого його було позбавлено права на управління транспортними засобами строком на 1 рік. Наступного дня Лаптев С.Е. був звільнений з роботи за п. 2 ст. 40 КЗпП у зв’язку з невідповідністю займаній посаді.
Лаптев С.Е. звернувся до суду і вимагав поновлення на роботі. У позовній заяві він пояснював, що затриманий він був працівником ДАІ у вихідний день за кермом власної автомашини, отже, трудової дисципліни він не порушував; адміністрація не погодила звільнення з профкомом, не запропонувала йому іншої роботи.
Як повинен вирішити справу суд?
Складіть проект рішення суду.
Фірсов П.Л. працював інженером на заводі. 25 червня 2010 року він виїхав з шофером Крючковим С.М. на автомашині заводу у відрядження. Зупинившись на відпочинок, Фірсов П.Л. і Крючков С.М. випили, потім Фірсов П.Л., витягши у сплячого Крючкова С.М. ключі запалювання, поїхав на машині за горілкою. Дорогою Фірсов П.Л. попав в аварію, чим заподіяв заводу матеріальну шкоду на суму 10569 грн.
Чи повинні Фірсов П.Л. і Крючков С.М. нести матеріальну відповідальність і в якому розмірі?
Між головою правління колективного сільськогосподарського підприємства і одним з його членів – 18-річним Марчуком К.М. виникла суперечка. Марчук К.М. вважав, що в господарстві грубо порушуються права його членів. Зокрема, робочий день триває 12 годин на добу, до того ж у вихідні та святкові дні; заробітна платня не виплачується вже понад два місяці. Проте для двох найманих тимчасових працівників створено «пільговий режим»: у них 8-годинний робочий день, мають два вихідних дні, їм виплачується регулярно заробітна плата.
У разі подальшого порушення трудового законодавства відносно членів КСГП Марчук К.М. поставить питання про укладення з ним трудового договору.
Дайте правову оцінку ситуації, що склалась.
Яким законодавством регламентується праця у колективному сільськогосподарському підприємстві?
На Миколаївському заводі було проведено атестацію інженерно-технічних працівників та інших службовців. Про проведення атестації було видано наказ за місяць до атестації. На всіх працівників було підготовлено характеристики. Атестацію проводила спеціальна комісія. За результатами атестації було звільнено 7 працівників, з них 3 працівника – за порушення трудової дисципліни (п. 3 ст. 40 КЗпП); 2 працівника – за скороченням штату (п. 1 ст. 40 КЗпП), оскільки вони відмовилися пройти курси комп’ютеризації і не вміли працювати на комп’ютері (що було необхідно за характером їхньої роботи).
Двом працівникам було запропоновано звільнитися за власним бажанням, на що вони погодилися і написали відповідні заяви. Головного інженера було звільнено за п. 1 ст. 41 КЗпП, оскільки на підприємстві були виявлені грубі порушення в охороні праці.
Звільнені працівники, крім тих, що були звільнені за власним бажанням, подали позови до суду про поновлення на роботі. Вони вважали, що адміністрація не мала права проводити атестацію, оскільки попередня атестація проводилася рік тому; про атестацію вони не були письмово попереджені; програми атестації не було заздалегідь складено і комісія задавала питання «про що хотіла»; звільнення було проведено без згоди з профкомом; підстави для звільнення були застосовані неправильно; їм не було запропоновано іншої роботи; адміністрація не розрахувалася з ними, заборгованість по заробітній платі становить чотири місяці.
Яким буде рішення суду?
Складіть проект рішення суду.
Токар Князев М.Р. під час роботи через недбалість зламав верстат, чим заподіяв
шкоду підприємству на суму 4210 грн. Адміністрація заводу пред’явила до Князева М.Р. позов про стягнення шкоди (4210 грн. – вартість ремонту верстата, 1880 грн. – вартість простою верстата).
У судовому засіданні було встановлено, що Князев М.Р. повинен нести обмежену матеріальну відповідальність, для якої законом визначений позасудовий порядок відшкодування шкоди. У зв’язку з цим провадження у справі було припинено.
Чи правильно вчинив суд?
У якому розмірі повинен нести матеріальну відповідальність Князев М.Р.?
Вирішить справу за сутністю та складіть проект рішення суду
Петров В.І. був прийнятий на роботу в будівельний трест у віці 16-ти років. Через 6 місяців йому була надана чергова відпустка в розмірі календарного місяця
Чи правомірні дії власника будівельного тресту?
Через який період після початку роботи й у якому розмірі надається чергова відпустка неповнолітнім працівникам?
Який орган може розглядати заяву Петрова В.І. у випадку оспорювання їм свого права?
Зварник Олексєєв В.В. систематично порушував трудову дисципліну, грубо ставився
до товаришів по роботі. Розглянувши справу Олексєєва В.В., трудовий колектив бригади виніс рішення: «За неодноразове порушення трудової дисципліни, етичних норм поведінки поставити перед директором питання про звільнення Олексєєва В.В. з роботи».
Чи законне рішення трудового колективу бригади?
Чи зобов’язаний директор підприємства виконати рішення бригади?
Карпенко М.А. – завідувач складом Моршинської турбази «Карпати» – подав заяву про звільнення за власним бажанням. Карпенко М.А. пояснив, що він знайшов іншу роботу на сусідній турбазі «Сколе», де обіцяють більш високу заробітну плату. Керівник турбази відмовився звільнити Карпенка М.А., оскільки з ним було укладено строковий трудовий договір на два роки, строк договору не закінчився. Крім того, керівник попередив Карпенко М.А., що він буде звільнений за прогул, якщо не буде виходити на роботу, і до нього буде пред’явлено позов до суду за незбереження ввіреного йому на складі майна. На що Карпенко М.А. заявив, що адміністрація не мала права укладати з ним строкового договору по даній посаді, оскільки ніде в законодавстві таке не передбачено. Через 2 тижні після подачі заяви Карпенко залишив роботу і через 2 місяці подав до суду позов про стягнення з турбази «Карпати» його середньої зарплати за цей період, оскільки турбаза не провела з ним розрахунку і не видала трудової книжки.
Вирішить справу за сутністю.
З вини завідуючого складом Філімонова П.О. зіпсувалося дві тонни м’ясних продуктів, втрати становили 20000 грн. Філімонов П.О. пояснив, що м’ясопродукти були зіпсовані у зв’язку з відключенням електроенергії. Крім того, деякі м’ясопродукти можуть бути використані (м’ясні консерви, строк реалізації яких не закінчився, а умови зберігання додержані).
Чи може бути притягнутий до відповідальності Філімонов П.О.?
Які умови притягнення працівників до матеріальної відповідальності?
Студентка четвертого курсу заочного відділення педагогічного університету Ромина Ю.П. звернулася за місцем роботи з заявою про надання їй права працювати неповний робочий день, на що одержала відмову керівника підприємства.
Розкрийте особливості правового регулювання неповного робочого дня, тижня.
Чи правомірне прохання студентки Роминої Ю.П.?
Дайте кваліфіковану консультацію про порядок надання неповного робочого часу.
До юрисконсульта підприємства звернувся голова ради трудового колективу за роз’ясненням таких питань:
1.Чи може конференція трудового колективу взяти на себе повноваження профспілкової організації?
2.Чи може профком виступати стороною трудового договору?
3.Чи входить до складу трудового колективу особа, яка працює за трудовою угодою?
1.Куди можна оскаржити рішення профкому про відмову на подання власника про звільнення працівника за прогул?
2.Які додаткові гарантії для виборних працівників трудових колективів можуть бути передбачені у колективному договорі?
Дайте голові ради трудового колективу мотивовану юридичну консультацію з цих питань.
Назарова М.А. – студентка денного відділення державного університету – одночасно працювала на півставки лаборантом кафедри філософії. За академічну заборгованість вона була відрахована з університету і одночасно звільнена з посади лаборанта. Назарова М.А. звернулася до суду з позовом про поновлення на роботі.
Суддя, вважаючи, що Назарова М.А. працювала за сумісництвом і звільнена у зв’язку з припиненням навчання, визнав звільнення законним. Назарова М.А. оскаржила рішення місцевого суду до апеляційного суду.
Що таке сумісництво?
Який порядок укладення і розірвання трудового договору про роботу за сумісництвом?
У яких правовідносинах з університетом знаходилася Назарова М.А.?
Яким повинно бути рішення апеляційного суду?
У зв’язку з ліквідацією районної контори в числі інших працівників були звільнені бухгалтер Алієва М.А., яка знаходиться в післяпологовій відпустці, та інспектор відділу кадрів Лагутіна Г.М., що має дитину віком 14 місяців. Лагутіна Г.М. та
Алієва М.А. звернулися до суду з вимогою про поновлення їх на роботі. Заперечуючи позов, директор контори, що ліквідується, пояснив, що звільнення Лагутіної Г.М. та Алієвої М.А. – вимушений захід, і поновлення їх на роботі неможливе, оскільки контора працює останній тиждень. Місцевий суд вирішив покласти на виконком міськради обов’язок працевлаштувати Лагутіну Г.М. та Алієву М.А.
Які пільги працюючим жінкам передбачені нормами КЗпП? Пошліться на відповідні статті кодексу.
Чи правомірне звільнення Лагутіної Г.М. та Алієвої М.А.?
Чи правильне рішення суду? Обґрунтуйте свою відповідь посилаючись на законодавство.
За розпорядженням начальника будучастку муляр Липин А.Д. був притягнутий до виконання надурочних робіт. Протягом трьох робочих тижнів Липин працював по 3 години додатково щодня.
Який порядок залучення працівників до надурочних робіт?
Назвіть установлені законодавством норми надурочних робіт на одного працівника.
Розрахуйте, чи правильно встановлений режим роботи Липина А.Д.?
Інженера Потапова І.П. було обрано трудовим колективом до складу ради підприємства «Колос». У процесі здійснення своїх повноважень як член ради трудового
колективу Потапов І.П. неодноразово критикував директора підприємства за неконструктивний підхід у керівництві підприємством, невиконання умов колективного договору, затримку виплати заробітної плати.
За умовами колективного договору членам ради підприємства надавалося 4 години на тиждень, вільних від роботи, для виконання громадських обов’язків із збереженням середньої заробітної плати за рахунок прибутку підприємства. Конкретного графіка увільнення складено не було.
Потапов І.П., використовуючи цей вільний час, відправився до прокуратури, де подав скаргу на директора підприємства. При цьому він був відсутній на робочому місці 4 години. Наступного дня директор видав наказ про звільнення Потапова І.П. за прогул. За згодою профкому директор не звертався, вважаючи, що Потапов І.П. є виборним працівником трудового колективу, а не профспілки, а трудовий колектив за законодавством не має права вирішувати це питання.
Потапов І.П. відмовився отримувати розрахунок і трудову книжку і подав до суду позов про поновлення на роботі.
Складіть перелік юридичних питань, що стосуються цієї ситуації.
Підготуйте відповіді з посиланням на конкретні норми права.
Яким має бути рішення суду?
Молодий спеціаліст Аметістов С.І. – випускник Донецького державного інституту нафти і газу – отримав направлення на роботу до Луганського виробничого об’єднання «Нафтобуд». При влаштуванні на роботу Аметістову С.І. і його сім’ї (жінці і синові) було виплачено гарантійні і компенсаційні суми, які передбачені чинним законодавством при переїзді на роботу в іншу місцевість в кількості
1,5 тис. грн. Аметістов С.І. уклав строковий трудовий договір з адміністрацією на три роки, за яким виробниче об’єднання зобов’язувалося протягом шести місяців надати йому квартиру. Однак цього зроблено не було. Через сім місяців після початку роботи Аметістов С.І. подав заяву про звільнення за власним бажанням, мотивуючи тим, що адміністрація не виконала своїх зобов’язань. Керівник виробничого об’єднання попередив Аметістова С.І., що він є молодим спеціалістом і не має права на звільнення, крім того, йому потрібно буде повернути виробничому об’єднанню всі кошти, які були йому виплачені при переїзді. Аметістов С.І. звернувся до юрисконсульта.
Надайте аргументовану правову консультацію.
Монтажник Урусов М.С. неодноразово порушував вимоги інструкції з охорони праці. 10 березня начальник будуправління, побачивши, що Урусов М.С. при розбиранні лісів на третьому поверсі будинку не користується монтажним поясом, оголосив йому догану. Тим же наказом була оголошена догана начальнику дільниці, де працював Урусов М.С., за те, що не забезпечує виконання правил з охорони праці.
Чи правомірні дії начальника будуправління?
Інженер Саблин В.В. знаходився у службовому відрядженні з 6-го по 16-е квітня
2010 року. При розрахунку командировочних йому були виплачені добові за 10 днів, крім 11-го квітня. Саблин В.В. не погодився.
Розкрийте зміст компенсаційних виплат.
Чи правомірний похідний розрахунок командировочних виплат Саблину В.В.?
Дайте інженерові Саблину В.В. компетентну консультацію, зробіть правильний розрахунок командировочних виплат.
Генеральний директор Миколаївського державного виробничого об’єднання «Автосервіс» вирішив укласти контракт з громадянином Гринько В.В. про його роботу на посаді директора Баштанського філіалу, яке входить до складу об’єднання. Рада трудового колективу заперечила проти такої кандидатури. Генеральний директор виробничого об’єднання поставив ряд запитань юрисконсульту.
Чи потрібно узгоджувати контракт з профкомом?
Чи має юридичне значення думка ради трудового колективу.
Чи може в цій ситуації бути підписаний контракт?
Бухгалтер будівельно-монтажного управління Миколаєва І.А. подала заяву про звільнення з роботи за власним бажанням. Через два тижні адміністрація управління заявила, що вона не може знайти на цю посаду іншого працівника, відмовилася приймати бухгалтерську документацію і видати їй трудову книжку. Миколаєва І.А. звернулася до юридичної консультації за роз’ясненням: чи може вона самовільно залишити роботу і куди їй потрібно звернутися з вимогою про розірвання трудового
договору.
Вирішіть дану справу та дайте аргументовану правову консультацію.
Хімік-аналітик Сажина С.С. відмовлялася пройти інструктаж за правилами роботи із новими реактивами, що надійшли до лабораторії. Вона без поважних причин на інструктажі не була, за що адміністрація оголосила їй догану. Наступного дня після цього при змішуванні реактивів у Сажиної С.С. в руках вибухнула колба, і вона отримала великі опіки.
Назвіть і проаналізуйте склад правопорушень за цим випадком.
Чи несе власник відповідальність за цей нещасний випадок, якщо так то яку саме відповідальність в якому обсязі?
При реєстрації колективного договору (ст. 15 КЗпП України) з’ясувалося, що договором передбачений пункт, згідного з яким власник вправі надавати працівникам від 16 до 18-ти років чергову відпустку у залежності від виробничих обставин і тривалістю, не більше календарного місяця. Це положення стало підставою відмовлення в реєстрації.
Якої тривалості й у який час року надається чергова відпустка неповнолітнім працівникам?
Чи правомірне відмовлення в реєстрації колективного договору?
Дайте компетентну консультацію про вжиття заходів, що дають підстави для
укладання і реєстрації колективного договору.
Члену профкому Макаровій В.С. директор заводу оголосив догану за порушення трудової дисципліни. Вважаючи наказ незаконним, Макарова В.С. звернулася із скаргою до профкому, вказавши, що керівництво зводить з нею рахунки за її справедливі вимоги про поліпшення умов праці жінок на підприємстві.
Чи законні дії директора?
Яке рішення може прийняти профком в цьому випадку?
Трофимов М.С. працював економістом в акціонерному товаристві «Арола». Наказом від 23 липня 2010 року він був звільнений за ст. 38 КЗпП України. Вважаючи звільнення неправильним, Трофимов М.С. звернувся до суду з позовом про поновлення його на роботі, посилаючись на те, що 9 липня 2010 року ним була подана заява про звільнення з роботи за власним бажанням, 20 липня того ж року він захворів, після хвороби вирішив не звільнятися, а коли прийшов на роботу 3 серпня 2010 року, його повідомили, що він звільнений згідно з поданою заявою.
Який порядок розірвання трудового договору з ініціативи працівника?
Чи включається час хвороби в строк попередження про звільнення за власним бажанням?
Вирішить спір за сутністю.
Робітниці експедиції Семенкова О.В. і Степанова М.В. звернулися до начальника цеху з проханням перевести їх на більш легку роботу у зв’язку з тим, що обидві мають грудних дітей двох- і чотиримісячного віку відповідно. У зв’язку з тим, що Семенкова О.В. годує дитину грудним молоком, її перевели на роботу діловодом, а Степановій М.В. в її проханні відмовили, мотивуючи відмову тим, що її дитина вигодовується штучно. Степанова М.В. звернулася із скаргою до КТС.
Чи законне рішення адміністрації підприємства?
Які пільги в галузі праці та заробітної плати надаються жінкам, які мають дітей віком до трьох років?
Складіть проект рішення КТС.
Молодший науковий співробітник науково-дослідного інституту Гущин В.П. 5 березня 2010 року був звільнений за скороченням штатів, а 6 вересня 2010 року на його місце був прийнятий Гуляєв І.П.. Гущин В.П. вирішив оскаржити дії власника науково-дослідного інституту, як неправильні.
Який порядок звільнення працівників за скороченням штатів?
Чи правомірні дії власника науково-дослідного інституту у відношенні до Гущина В.П.?
Який орган повинен розглядати заяву Гущина В.П.?
Профком підприємства пред’явив вимогу про звільнення майстра дільниці Струка С.С. за те, що він неодноразово без згоди профкому залучав працівників до надурочних робіт, не виконував заходи щодо охорони праці, передбачені в колективному договорі. Директор відмовився виконати вимогу профкому, мотивуючи тим, що Струк С.С. забезпечує виконання плану в своєму цеху, а профком не має права вимагати його звільнення, оскільки на роботу Струка С.С. брав він, тобто директор, а не профком.
Чи має юридичну силу вимога профкому про звільнення або покарання керівних працівників підприємства?
Щодо яких саме керівників профком має право вимагати звільнення?
Які заходи може вжити профком, якщо вважає, що цього працівника необхідно звільнити з посади?
Сергеев М.П. працював економістом у акціонерному товаристві «Добробут». 9 серпня 2010 року він звернувся із заявою до адміністрації з проханням звільнити його за угодою сторін після закінчення двотижневого терміну. 23 серпня Сергеев М.П. звернувся до адміністрації з проханням повернути раніше подану заяву про звільнення, однак адміністрація акціонерного товариства йому в цьому відмовила і 25 серпня 2010 року видала наказ про звільнення Сергеева М.П. за п. 1 ст. 36 КЗпП України.
Чи правомірні дії адміністрації?
Який порядок припинення трудового договору за п. 1 ст. 36КЗпП України?
Надайте аргументовану правову консультацію Сергееу М.П.
Директор і старший бухгалтер одного з підприємств відмовилися прийняти від робітника Орєхова П.Ю. спецодяг, який він просив замінити на новий у зв’язку із закінченням строку користування. Свою відмову керівництво мотивувало тим, що строк користування нею не закінчився (при підрахунку цього строку було виключено час перебування Орєхова у відрядженні і у відпустці).
Чи правомірна відмова директора та старшого бухгалтера?
Проаналізуйте дану ситуацію та дайте мотивовану відповідь з посиланням на нормативно-правові акти.
Слюсар-механік 4-го розряду Комов А.В. був переведений на посаду слюсаря-інструментальника 3-го розряду в зв’язку з відключенням електроенергії терміном на 1,5 місяця, – з оплатою як слюсареві-інструментальникові 3-го розряду.
Визначите правові підстави переведення в зв’язку з виробничою необхідністю?
Чи правомірні дії власника у відношенні Комова А.В..
Дайте компетентну консультацію Комову А.В. з тимчасового переведення у зв’язку з виробничою необхідністю.
Адміністрація автотранспортного підприємства звернулася до профкому з поданням про дачу згоди на звільнення водія Сидорчука О.В. за неодноразові прогули
провезення безквиткових пасажирів. Профком згоди не дав. Адміністрація звернулася зі скаргою на рішення профкому в обком профспілки працівників автотранспортних підприємств, вимагаючи примусити профком дати згоду на звільнення.
Яке рішення може винести обком профспілки?
Куди ще можна оскаржити рішення профкому?
Столяр Лопатюк В.Р. був звільнений з роботи за п. 3 ст. 40 КЗпП України за систематичне порушення трудової дисципліни, оскільки протягом року на нього було накладено два дисциплінарних стягнення.
У суді, куди він звернувся з позовом про поновлення на роботі, було встановлено, що ніяких письмових пояснень до накладення стягнень адміністрація від нього не зажадала. Крім того, профспілковий орган не давав згоди на звільнення.
Що розуміється під систематичним невиконанням трудових обов’язків?
Чи підлягає Лопатюк В.Р. поновленню на роботі?
Вирішить справу за сутністю та складіть проект рішення суду.
Родіна Ю.В., яка потребує за медичним висновком переведення на більш легку роботу, подала про це заяву начальнику цеху. Останній відмовив у переведенні, посилаючись на відсутність такої роботи, і запропонував Родіній Ю.В. піти у відпустку без збереження заробітної плати.
Як слід поступити Родіній Ю.В.?
Дайте аргументовану юридичну консультацію з посиланнями на нормативно-правові акти.
Профспілкові збори державного педагогічного інституту винесли рішення про недовіру директору інституту і вимагали від Міністерства освіти розірвати з ним контракт у зв’язку з тим, що директор систематично затримував виплату заробітної плати працівникам, індексація заробітної плати не провадилася. Крім того, заборгованість по виплаті стипендії аспірантам становила 12 місяців, незважаючи на те, що кошти на такі цілі з бюджету були перераховані.
Міністерство відмовилося розірвати контракт. Профком звернувся до юрисконсульта за роз’ясненням про права профспілки щодо контролю за додержанням трудового законодавства. Представників профкому цікавило також, чи може профком звернутись до суду за захистом прав працівників?
Дайте мотивовану відповідь від особи юрисконсульта.
Ларіонова Г.О. уклала трудовий договір з адміністрацією поліклініки заводу «Холодмаш» про роботу як медсестра з п’ятиденним робочим тижнем.
Через три місяці від дня укладення трудового договору поліклініка почала працювати за шестиденним робочим тижнем, але Ларіонова Г.О. відмовилася працювати за таким режимом і вимагала зберегти за нею п’ятиденку. За нез’явлення на роботу по суботах вона була звільнена за прогули без поважних причин за п. 4 ст. 40 КЗпП України.
Ларіонова Г.О. звернулася до суду з позовом про поновлення її на роботі з попередніми умовами режиму праці і оплату вимушеного прогулу.
Дайте аргументований правовий аналіз даної ситуації.
Що вважається прогулом?
Яке рішення повинен винести місцевий суд? Складіть його проект.
Які правові наслідки такого незаконного звільнення?
Токареві Іванову С.М. була оголошена догана за роботу на верстаті без захисних окулярів, а слюсарю Петрову І.М. – за відмову від проходження медичного огляду. Через три дні Іванов С.М. знову отримав зауваження за роботу без окулярів, а слюсар Петров І.М. відмовився пройти медичний огляд. Директор заводу, отримавши згоду профкому, звільнив їх за п. 3. ст. 40 КЗпП.
Чи правильні дії директора?
Прокоментуйте дану ситуацію з посиланнями на нормативно-правові акти.
На час відпустки начальника планового відділу Руденко І.І. на її місце – у порядку заступництва – була призначена економіст цього відділу Іванова В.П.. Заступництво наказом по підприємстві не оформлялося, компенсація в різниці зарплати не здійснювалося.
Які правові особливості регулювання заступництва ?
Чи правомірні дії власника підприємства ?
Вирішите конкретну ситуацію в цілому.
Обгрунтуйте відмінність заступництва від суміщення.
На одному з підприємств м. Миколаєва дирекція підготувала проект нових правил внутрішнього трудового розпорядку. Після його розгляду на засіданні профкому проект був винесений на загальні профспілкові збори, де і був затверджений, а наказом по підприємству введений в дію. Прохання ради трудового колективу розглянути проект на загальних зборах трудового колективу було відхилено, оскільки, як пояснив голова профкому, профспілкові збори і загальні збори трудового колективу – це одні й ті самі люди.
Дайте юридичну оцінку діям власника, профкому і ради трудового колективу.
Замість Михайлової А.М., яка пішла у відпустку по догляду за дитиною, була прийнята на роботу Прохорова Н.О. на термін відпустки Михайлової А.М.. Коли Михайлова А.М. вийшла на роботу, Прохорова Н.О. представила довідку про те, що вона вагітна, і заявила директору заводу, що він не має права її звільняти. Незважаючи на заперечення Прохорової Н.О., директор видав наказ про її звільнення у зв’язку із закінченням строку трудового договору без згоди профспілкового комітету.
Чи законні дії директора?
Дайте аргументований правовий аналіз даної ситуації.
Під час роботи стався нещасний випадок із слюсарем Сидоренком Т.П. – металевою скалкою, що відскочила, йому було пошкоджено око. Сидоренко Т.П. пред’явив
позов про стягнення з підприємства, на якому він працював, відшкодування майнової шкоди, а також про стягнення моральної шкоди.
Відповідач позову не визнав і пояснив, що позивач повинен був відрубати невеликий шматочок металу, така робота для нього складною не була. Сидоренко Т.П. був ознайомлений з правилами техніки безпеки і зобов’язаний був надіти захисні окуляри. У разі їхньої відсутності мав заявити про це, але не зробив цього. Шрам, що залишився на обличчі, на думку відповідача, не настільки примітний, щоб на цій підставі відшкодовувати моральну шкоду.
Як вирішити справу?
Складіть проект рішення суду.
Технік збірного цеху автозаводу Сергєєв І.І. 9 лютого 2010 року подав заяву про звільнення за власним бажанням. Однак 16 люього цього ж року Сергєєв І.І. подав другу заяву, у якій просив вважати першу не дійсною, тому що він передумав звільнятися з автозаводу. 16 лютого 2010 року був підписаний власником наказ про звільнення Сергєєва І.І. за власним бажанням, з чим Сергєєв І.І. не був згодний.
Розкрийте особливості звільнення працівників за власним бажанням при укладенні безстрокового трудового договору.
Чи правомірні дії власника автозаводу?
Який орган буде вирішувати дану конфліктну ситуацію?
Мале підприємство «Вест» уклало трудову угоду строком на шість місяців з громадянином Яремчуком М.С.. За умовами цієї угоди Яремчук М.С. зобов’язався побудувати підприємству ремонтний бокс-гараж, за що підприємство зобов’язалося по закінченню робіт виплатити винагороду в розмірі 50 мінімальних заробітних плат.
Виконавши зумовлену роботу, Яремчук М.С. зажадав, щоб крім обумовленої винагороди йому виплатили компенсацію за невикористану відпустку і видали належним чином оформлену трудову книжку. Отримавши відмову, Яремчук М.С. звернувся до суду з позовною заявою про задоволення своїх вимог.
У яких відносинах з МП «Вест» перебував Яремчук М.С.?
Визначте підвідомчість спору.
Чи підлягають задоволенню вимоги Яремчука М.С.?
Начальник відділу кадрів облторгу звернувся до юрисконсульта за роз’ясненням з наступного питання. Один з працівників свого часу був звільнений згідно із поданою заявою з власного бажання у зв’язку з виходом на пенсію за віком з оформленням належної пенсії. Через деякий час він знову був прийнятий на роботу. Проробивши декілька років, він знову написав заяву про звільнення з власного бажання у зв’язку з виходом на пенсію. Однак в наказі про звільнення цього працівника причина звільнення вже не була вказана. Адміністрація звинуватила начальника відділу кадрів в порушенні законодавства.
Чи має право працівник-пенсіонер двічі звільнятися у зв’язку з виходом на пенсію і чи були правильними дії адміністрації?
Начальник відділу кадрів також попросив дати юридичне тлумачення поняття
«вихід на пенсію».
Дайте аргументований правовий аналіз даної ситуації.
Складіть мотивовану відповідь юрисконсульта з цього питання.
Юрисконсульт Южноукраїнської атомної електростанції звернувся до юридичного відділу газети «Праця і зарплата» із таким запитанням: «За який рахунок необхідно провадити відшкодування шкоди та виплачувати одноразову допомогу потерпілим внаслідок ушкодження здоров’я при виконанні ними своїх трудових обов’язків? Яким документом конкретно це визначено та де можна ознайомитись з цим документом?»
Допоможіть юрисконсульту Южноукраїнської атомної електростанції.
Дайте мотивовану відповідь з посиланнями на нормативно-правові акти від імені газети.
Comments