top of page
Фото автораАндрей Стеценко

Задачі з нотаріату

Обновлено: 25 июл. 2021 г.

Христюк звернулася до суду з позовом до приватного нотаріуса Гулякіна, визначивши як третю особу Прутаєва, про визнання незаконною відмови нотаріуса у вчиненні виконавчого напису та зобов’язання вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи свій позов, позивачка зазначала, що з метою добровільного врегулювання питання утримання дітей, що залишилися проживати із нею після розірвання шлюбу, між нею та колишнім чоловіком було укладено нотаріально посвідчений договір про сплату аліментів. У грудні 2012 р. вона звернулася до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису у зв’язку із невиконанням боржником своїх зобов’язань. Однак нотаріус жодної відповіді на її заяву не надав, виконавчого напису не вчинив.

Дослідивши матеріали справи, суд задовольнив позов в частині зобов’язання нотаріуса вчинити виконавчий напис, а у частині визнання відмови незаконною - відмовив через те, що позивачка не надала суду постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Які існують особливості у справах щодо оскарження (визнання таким, що не підлягає виконанню) виконавчого напису та відмови у вчиненні виконавчого напису? Яким мав би бути суб'єктний склад справи, якби боржник оспорював правильність вчинення виконавчого напису та вимагав визнати його таким, що не підлягає виконанню?


До приватного нотаріуса звернувся за посвідченням заповіту гр. К., який прийшов разом зі спадкоємцем, який був зазначений у його заповіті. Під час розмови з нотаріусом, гр. К., який був літнього віку, пояснив, що залишився без стороннього догляду, діти ним не опікуються, тому він вирішив заповісти свою квартиру сусіду, який йому допомагає в побуті. Гр. К., запитав, чи може він в заповіті зазначити умови отримання сусідом спадщини, а саме, надання йому догляду.

Як нотаріус повинен діяти у даній ситуації.

Яким чином нотаріус встановлює дійсність намірів осіб, що звертаються за вчиненням нотаріальної дії.

Відповідь обгрунтуйте.


Квартира належала на праві спільної часткової власності гр. Г. і гр. Ш. Гр. Г. вирішив продати свою долю гр. С.

25 березня 2020 року гр. Ш. подав в нотаріальну контору заяву про відмову від права переважної купівлі. Але гр. Г. і гр. С. звернулися за посвідченням договору лише у вересні 2021 році. Нотаріус відклав здійснення даного договору до отримання від гр. Ш. іншої заяви про відмову від права переважної купівлі.

Чи правильно діяв нотаріус?

Відповідь обгрунтуйте.


В нотаріальну контору звернувся гр. С. з проханням посвідчити від його імені заповіт на частину вкладу і облігацій, нажитих разом з дружиною під час шлюбу. Вклад знаходився на особистому рахунку дружини.

Чи має право нотаріус у такому випадку посвідчити заповіт?

Відповідь обгрунтуйте.


В нотаріальну контору звернулося подружжя Н.-их з проханням посвідчити від їх імені заповіт. Нотаріус, вимагаючи від них документи, що підтверджують їх право власності на заповідане майно, посвідчив заповіт.

Чи допустив нотаріус порушення?

Відповідь обгрунтуйте.


Гр.-ка С. звернулася в нотаріальну контору з проханням посвідчити договір дарування грошей у сумі 1 500,00 грн. своїй племінниці. Нотаріус відмовив у посвідченні договору з тієї причини, що гр.-ка С. не пред’явила документів, які підтверджують, що гроші належать їй та через незначну суму. Чи вірно вчинив нотаріус?

Відповідь обгрунтуйте.


Секретар-друкарка нотаріальної контори звернулася до нотаріуса тієї ж контори з проханням негайно посвідчити договір дарування автомобіля її чоловіку батьком останнього. Секретар сама принесла підписаний сторонами договір, щоб, за її словами, не затримувати дарувальника, який від’їжджав у той же день у тривале відрядження. Договір був посвідчений.

Визначить законність такої дії.

Відповідь обгрунтуйте.


Нотаріусу представлено для засвідчення копій наступних документів: довіренність;

заяву спадкоємця про відмову від права на спадщину, в якій справжність підпису підтверджена головою Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ);

диплом про закінчення Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка, в якому є виправлення; військовий квиток офіцера запасу; копію посвідчення учасника бойових дій; копію паспорта; боргову розписку;

витяг із статуту товариства з додатковою відповідальністю; копію рішення суду.

Чи підлягають засвідченню копії з вказаних документів?

Відповідь обгрунтуйте.


Гр. К. припинив висилати з м. Тюмень до м. Сєвєродонецьк своїй колишній дружиш аліменти на утримання доньки. Його знайомі повідомили,

що його донька у минулому році померла. Мати дівчинки звернулася в нотаріальну контору з проханням посвідчити факт знаходження доньки живою, остання, за її словами, знаходилася в санаторії на лікуванні.

Чи має право нотаріус за даних обставин посвідчити вказаний факт?

Відповідь обгрунтуйте.


Для прийняття українського громадянства громадянину РФ С. Г афарову необхідно було направити в консульство, що знаходиться у м. Харків, поряд з іншими документами, фотокартки. С. Гафаров відправив документи в консульство поштою, оскільки проживав у м. Сєвєродонецьку і через хворобу не міг особисто приїхати в м. Харків. Посадовою особою консульства в прийомі фотокарток було відмовлено через неможливість безпосередньо переконатися в тому, що на фотографічних картках зображений саме С. Гафаров.

Чи можливий вихід із ситуації, що склалася?

Відповідь обгрунтуйте.


16 квітня 2021 року помер мешканець м. Сєвєродонецьк гр. К. Після його смерті залишилося троє дітей - Олексій, Ганна і Семен. Спадкове майно складалося з будинку, автомобілю і грошового вкладу у сумі 3200 грв. За заповітом спадкодавця усе майно повинно перейти до старшого сина Олексія, на якого покладався обов’язок видавати Ганні і Семену по 2 000,00 грн. Не встигнувши прийняти спадщину, Олексій помирає 15 травня 2021 року. У нього залишилися свої спадкоємці - син Анатолій, що своєчасно прийняв спадщину, і донька Алла, яка подала заяву про відмову від спадкового майна.

Як розподілити спадкове майно?

Надайте розгорнуту відповідь.


Після смерті свого чоловіка гр.-ка С. звернулася в нотаріальну контору з проханням видати їй свідоцтво про право власності на частину у спільному майні подружжя до припинення строку 6 місяців з дня відкриття спадщини. Нотаріус роз’яснив, що таке свідоцтво вона може отримати після закінчення цього строку, через те, що коло спадкоємців, які прийняли спадщину, визначається на день закінчення цього строку.

Чи вірно роз’яснив усе нотаріус?

Надайте розгорнуту відповідь.


Гр. С. помер у м. Тольяті (РФ), де мешкав останні роки життя. Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складалося з квартири у м. Сєвєродонецьк, грошових внесків в Сбербанку м. Тольяті та Ощадбанку м. Сєвєродонецьк, земельної ділянки у м. Рубіжне.

Ким будуть видаватися свідоцтва про право на спадщину.

Які особливості видачі цих свідоцтв?

Надайте розгорнуту відповідь.


Громадянин ФРН Генріх Мюллер, який постійно проживав на території України та перебував у фактичних шлюбних відносинах з громадянкою України гр.-кою І., усиновив її дитину, брав участь в утриманні та забезпеченні дитини.

15 грудня 2020 року гр. Генріх Мюллер помер. Після його смерті на території України залишилося спадкове майно, що складається із нерухомого майна (житлового будинку), предметів домашньої обстановки та вжитку, а також грошових вкладів на депозитних рахунках у німецьких банках.

Заповіт гр. Генріх Мюллер не складав, спадкоємцями за законом у померлого є: на території України - усиновлена дитина та на території ФРН - його батьки.

Яке право має бути застосовано до спадкових правовідносин щодо майна померлого?

Які права має усиновлена гр. Генріхом Мюллером дитина на спадкове майно?

Яке майно увійде до загальної спадкової маси, спадкоємцем якого виступатиме усиновлена дитина?

Надайте розгорнуту відповідь.


Гр. К., як один із спадкоємців за законом звернувся до суду про відшкодування нотаріусом Ж. моральної шкоди у зв’язку з неправильно вчиненою нотаріальною дією, а саме: видачею свідоцтва про право на спадщину на грошовий вклад одному із спадкоємців, коли мала місце постанова суду касаційної інстанції про зупинення виконання рішення апеляційного суду.

Свої вимоги позивач обгрунтовував тим, що така шкода має бути стягнута з нотаріуса тому, що його дії були спрямовані на завдання йому

матеріальних та моральних страждань, настання негативних наслідків. Нотаріус мав у наявності постанову суду та клопотання гр. К. про зупинення видачі свідоцтва про право на спадщину одному із спадкоємців, оскільки він звернувся до суду касаційної інстанції про перегляд рішення апеляційного суду про визнання права власності на спадкове майно. Нотаріус, не дивлячись на такі документи видав свідоцтво, а спадкоємець отримав грошовий вклад ще до розгляду справи касаційною інстанцією та витратив усі гроші.

Розгляньте всі варіанти вирішення справи судом касаційної інстанції: задоволений позов гр. К. за ним визнано право власності на спадкове майно- грошовий влад або у задоволенні такого позову відмовлено.

Яку відповідальність нестиме нотаріус?

Відповідь обгрунтуйте.

Складіть свої варіанти касаційної скарги та можливих судових рішень.


При перевірці професійної діяльності нотаріуса К. було встановлено, що вона більше півроку після використання страхової застави її не поповнила. Вона мотивувала це тим, що у неї тяжке матеріальне становище, оскільки вона сплачує кредит за покупку офісу та навчання дитини в університеті. Але вона свої зобов'язання з відшкодування, завданої нею шкоди виконує добросовісно. Чи має місце порушення правил етики та підстави для застосування до нотаріуса заходів громадського впливу? Чи це питання має бути вирішено іншим чином? Чи може за одне і те саме правопорушення застосовуватися два види відповідальності. Якщо так, то які? Відповідь обгрунтуйте.

До нотаріуса С. звернувся державний виконавець за отриманням відомостей щодо наявності спадкового майна після смерті боржника. Нотаріус відмовив у надані таких відомостей пославшись на ст. 8 Закону України «Про нотаріат». Чи узгоджується положення ст. 8 Закону України «Про нотаріат» щодо суб’єктного складу осіб на запити яких може бути розкрита нотаріальна таємниця із принципом цивільного судочинства щодо обов’язковості судових рішень (ст. 14 ЦПК України) та із повноваженнями і статусом державного виконавця? Відповідь обгрунтуйте. Здобувачка вищої освіти юридичного факультету університету, яка проходила практику в нотаріальній конторі, зробила ксерокопії найбільш цікавих договорів іпотеки та долучила їх до звіту про проходження навчальної

практики в якості додатку. Чи можливо розглядати дії здобувачки як порушення нотаріальної таємниці? Відповідь обгрунтуйте. Приватний нотаріус М. поїхала у відпустку на три тижні, не повідомивши про це відповідне управління юстиції. Громадянин Ц. звернувся в управління юстиції із скаргою на нотаріуса про відсутність її на робочому місці, оскільки громадянин Ц. не мав змоги зробити відмітку на заповіті, який посвідчив цей приватний нотаріус і через його відсутність не зміг вчасно подати заяву про прийняття спадщини. Відповідь обгрунтуйте. Підготуйте свій варіант відповіді на скаргу. Громадянин України С. звернувся до консула України в ОАЕ за посвідченням довіреності на представництво його інтересів як відповідача у судових інстанціях України. Консул відмовив посвідчити таку довіреність та послався на те, що гр. С нелегально перебуває у ОАЕ. Крім того, консул грубо поводився із гр. С. та сказав, що повідомить про цей факт місцеві правоохоронні органи. Визначте правомірність дій консула. Чи підпадають дії консула при вчинені нотаріальних проваджень під дію норм Правил професійної етики нотаріусів України? Чи можливо до консулів застосовується інше законодавство, яке регламентує етику їх діяльності? Відповідь обгрунтуйте. До секретаря виконавчого органу сільської територіальної громади звернулася гр.-ка П. Подякувавши за прийняті виконавчим органом заходи щодо охорони спадкового майна, що залишилося після смерті батька, вона просила видати їй свідоцтво про право на спадщину на це майно, а також прийняти на зберігання документи - листи батька, які допоможуть їй захистити своє право на спадщину, якщо родичі будуть його оскаржувати. Чи має право секретар цього виконавчого органу здійснювати названі дії? Хто з посадових осіб органу місцевого самоврядування має право

вчиняти нотаріальні дії.

Відповідь обгрунтуйте.


Для прийняття українського громадянства громадянину РФ С. Гафарову необхідно було направити в консульство, що знаходиться у м. Харків, поряд з іншими документами, фотокартки. С. Гафаров відправив документи в консульство поштою, оскільки проживав у м. Сєвєродонецьку і через хворобу не міг особисто приїхати в м. Харків. Посадовою особою консульства в прийомі фотокарток було відмовлено через неможливість безпосередньо переконатися в тому, що на фотографічних картках зображений саме С. Гафаров. Чи можливий вихід із ситуації, що склалася? Відповідь обгрунтуйте. 16 квітня 2021 року помер мешканець м. Сєвєродонецьк гр. К. Після його смерті залишилося троє дітей - Олексій, Ганна і Семен. Спадкове майно складалося з будинку, автомобілю і грошового вкладу у сумі 3200 грв. За заповітом спадкодавця усе майно повинно перейти до старшого сина Олексія, на якого покладався обов’язок видавати Ганні і Семену по 2 000,00 грн. Не встигнувши прийняти спадщину, Олексій помирає 15 травня 2021 року. У нього залишилися свої спадкоємці - син Анатолій, що своєчасно прийняв спадщину, і донька Алла, яка подала заяву про відмову від спадкового майна. Як розподілити спадкове майно? Надайте розгорнуту відповідь. Після смерті свого чоловіка гр.-ка С. звернулася в нотаріальну контору з проханням видати їй свідоцтво про право власності на частину у спільному майні подружжя до припинення строку 6 місяців з дня відкриття спадщини. Нотаріус роз’яснив, що таке свідоцтво вона може отримати після закінчення цього строку, через те, що коло спадкоємців, які прийняли спадщину, визначається на день закінчення цього строку. Чи вірно роз ’яснив усе нотаріус? Надайте розгорнуту відповідь.

Гр. С. помер у м. Тольяті (РФ), де мешкав останні роки життя. Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складалося з квартири у м. Сєвєродонецьк, грошових внесків в Сбербанку м. Тольяті та Ощадбанку м. Сєвєродонецьк, земельної ділянки у м. Рубіжне. Ким будуть видаватися свідоцтва про право на спадщину. Які особливості видачі цих свідоцтв? Надайте розгорнуту відповідь.

Громадянин ФРН Генріх Мюллер, який постійно проживав на території України та перебував у фактичних шлюбних відносинах з громадянкою України гр.-кою І., усиновив її дитину, брав участь в утриманні та забезпеченні дитини. 15 грудня 2020 року гр. Генріх Мюллер помер. Після його смерті на території України залишилося спадкове майно, що складається із нерухомого майна (житлового будинку), предметів домашньої обстановки та вжитку, а також грошових вкладів на депозитних рахунках у німецьких банках. Заповіт гр. Генріх Мюллер не складав, спадкоємцями за законом у померлого є: на території України - усиновлена дитина та на території ФРН - його батьки. Яке право має бути застосовано до спадкових правовідносин щодо майна померлого? Які права має усиновлена гр. Генріхом Мюллером дитина на спадкове майно? Яке майно увійде до загальної спадкової маси, спадкоємцем якого виступатиме усиновлена дитина? Надайте розгорнуту відповідь. Гр. К., як один із спадкоємців за законом звернувся до суду про відшкодування нотаріусом Ж. моральної шкоди у зв’язку з неправильно вчиненою нотаріальною дією, а саме: видачею свідоцтва про право на спадщину на грошовий вклад одному із спадкоємців, коли мала місце постанова суду касаційної інстанції про зупинення виконання рішення апеляційного суду. Свої вимоги позивач обгрунтовував тим, що така шкода має бути стягнута з нотаріуса тому, що його дії були спрямовані на завдання йому матеріальних та моральних страждань, настання негативних наслідків. Нотаріус мав у наявності постанову суду та клопотання гр. К. про зупинення видачі свідоцтва про право на спадщину одному із спадкоємців, оскільки він звернувся до суду касаційної інстанції про перегляд рішення апеляційного суду про визнання права власності на спадкове майно. Нотаріус, не дивлячись на такі документи видав свідоцтво, а спадкоємець отримав грошовий вклад ще до розгляду справи касаційною інстанцією та витратив усі гроші.

Розгляньте всі варіанти вирішення справи судом касаційної інстанції: задоволений позов гр. К. за ним визнано право власності на спадкове майно- грошовий влад або у задоволенні такого позову відмовлено.

Яку відповідальність нестиме нотаріус?

Відповідь обгрунтуйте.

Складіть свої варіанти касаційної скарги та можливих судових рішень.


До приватного нотаріуса звернувся за посвідченням заповіту гр. К., який прийшов разом зі спадкоємцем, який був зазначений у його заповіті. Під час розмови з нотаріусом, гр. К., який був літнього віку, пояснив, що залишився без стороннього догляду, діти ним не опікуються, тому він вирішив заповісти свою квартиру сусіду, який йому допомагає в побуті. Гр. К., запитав, чи може він в заповіті зазначити умови отримання сусідом спадщини, а саме, надання йому догляду. Як нотаріус повинен діяти у даній ситуації. Яким чином нотаріус встановлює дійсність намірів осіб, що звертаються за вчиненням нотаріальної дії. Відповідь обгрунтуйте. Квартира належала на праві спільної часткової власності гр. Г. і гр. Ш. Гр. Г. вирішив продати свою долю гр. С. 25 березня 2020 року гр. Ш. подав в нотаріальну контору заяву про відмову від права переважної купівлі. Але гр. Г. і гр. С. звернулися за посвідченням договору лише у вересні 2021 році. Нотаріус відклав здійснення даного договору до отримання від гр. Ш. іншої заяви про відмову від права переважної купівлі. Чи правильно діяв нотаріус? Відповідь обгрунтуйте. В нотаріальну контору звернувся гр. С. з проханням посвідчити від його імені заповіт на частину вкладу і облігацій, нажитих разом з дружиною під час шлюбу. Вклад знаходився на особистому рахунку дружини. Чи має право нотаріус у такому випадку посвідчити заповіт? Відповідь обгрунтуйте. В нотаріальну контору звернулося подружжя Н.-их з проханням посвідчити від їх імені заповіт. Нотаріус, вимагаючи від них документи, що підтверджують їх право власності на заповідане майно, посвідчив заповіт. Чи допустив нотаріус порушення?

Відповідь обгрунтуйте. Гр.-ка С. звернулася в нотаріальну контору з проханням посвідчити договір дарування грошей у сумі 1 500,00 грн. своїй племінниці. Нотаріус відмовив у посвідченні договору з тієї причини, що гр.-ка С. не пред’явила документів, які підтверджують, що гроші належать їй та через незначну суму. Чи вірно вчинив нотаріус? Відповідь обгрунтуйте. Секретар-друкарка нотаріальної контори звернулася до нотаріуса тієї ж контори з проханням негайно посвідчити договір дарування автомобіля її чоловіку батьком останнього. Секретар сама принесла підписаний сторонами договір, щоб, за її словами, не затримувати дарувальника, який від’їжджав у той же день у тривале відрядження. Договір був посвідчений. Визначить законність такої дії. Відповідь обгрунтуйте. Задача 13. Нотаріусу представлено для засвідчення копій наступних документів: довіренність; заяву спадкоємця про відмову від права на спадщину, в якій справжність підпису підтверджена головою Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ); диплом про закінчення Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка, в якому є виправлення; військовий квиток офіцера запасу; копію посвідчення учасника бойових дій; копію паспорта; боргову розписку; витяг із статуту товариства з додатковою відповідальністю; копію рішення суду. Чи підлягають засвідченню копії з вказаних документів? Відповідь обгрунтуйте. Гр. К. припинив висилати з м. Тюмень до м. Сєвєродонецьк своїй колишній дружиш аліменти на утримання доньки. Його знайомі повідомили, що його донька у минулому році померла. Мати дівчинки звернулася в нотаріальну контору з проханням посвідчити факт знаходження доньки живою, остання, за її словами, знаходилася в санаторії на лікуванні.

Чи має право нотаріус за даних обставин посвідчити вказаний факт?

Відповідь обгрунтуйте.


У березні 2010 р. Бурлаков оформив у нотаріуса довіреність, якою уповноважував Таюшеву продати належну йому на праві власності квартиру. У серпні 2010 р. Бурлаков одружився і вирішив квартиру не продавати. Він звернувся до нотаріуса з проханням роз’ яснити йому, яким чином можна скасувати довіреність і надати цій дії безспірності з тим, щоб Таюшева не змогла в подальшому ані продати квартиру, ані заявити, що вона не отримувала повідомлення про скасування довіреності. Дайте роз’яснення від імені нотаріуса.


Тишкевич звернувся до Черняхівського районного суду Житомирської області з позовом до Васильчук про зобов’язання вчинити дії, обґрунтувавши його наступними обставинами. 6 лютого 2013 р. померла його мати, яка за життя склала заповіт про те, що все належне їй майно заповідає позивачу та відповідачу по справі. Однак, позивач не має можливості оформити своє право на спадщину у нотаріуса у зв’язку з тим, що відповідачка не надає нотаріусу та йому свідоцтва про право власності на спадкове майно. У зв’язку із цим позивач просив суд зобов’язати відповідачку надати йому вказане свідоцтво і відшкодувати моральну шкоду, спричинену діями відповідачки.

Відповідачка позов не визнала, мотивуючи свої заперечення тим, що у спадковій справі є належним чином засвідчена копія свідоцтва про право власності на спадкове майно і для позивача не існує перешкод в оформленні свого права власності на нього. Крім того, нотаріус не відмовляв позивачу у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно.

Яким має бути рішення суду? За якими правилами розмежовується судова та нотаріальна юрисдикція?

До нотаріуса звернувся Григоров із заявою про внесення грошової суми в депозит. Григоров пояснив, що він має намір виїхати на постійне місце проживання до Німеччини і шляхом внесення в депозит нотаріуса грошей у сумі 42 000 грн бажає зробити дарунок своєму братові, який зможе цей дарунок отримати тільки після закінчення ним фармацевтичної академії. Як має діяти нотаріус? Який порядок та умови внесення грошей у депозит нотаріуса? Яким чином слід реалізувати наміри Григорова?


До нотаріуса звернувся начальник Новосалтівського відділення Харківської філії АКБ “Укрсоцбанк” з вимогою вчинити виконавчий напис проти Нестеренка, який не виконав умови кредитного договору і не повернув кредит, наданий йому для придбання квартири та забезпечений іпотечним договором. Для вчинення виконавчого напису нотаріусу було надано кредитний договір та договір купівлі-продажу квартири, на яку пропонувалося звернути стягнення. Нотаріус відклав вчинення нотаріальної дії і запропонував кредитору додатково надати документи, що свідчать про те, що стягнення має звертатися саме на квартиру. Крім того, нотаріус вимагав підтвердження того, що Нестеренко повідомлений про майбутнє звернення стягнення і у нього відсутні заперечення проти вчинення виконавчого напису. Чи законні вимоги нотаріуса? Чи були підстави для відкладення даної нотаріальної дії? Визначте порядок та умови вчинення виконавчого напису


Проаналізуйте можливість притягнення нотаріуса до участі як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, та як свідка у справах про:

визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину;

усунення від спадкування;

визнання недійсним заповіту;

визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню;

надання додаткового строку для прийняття спадщини.

перерозподіл спадщини;

встановлення факту родинних відносин;

визнання недійсним договору купівлі-продажу.


Коломієць звернувся до нотаріуса з проханням засвідчити копію його паспорта, що необхідна йому для надання у кредитну спілку для отримання кредиту. Нотаріус відмовив у вчиненні такої нотаріальної дії. Тоді Коломієць попросив засвідчити правильність виписки з паспорта про реєстрацію його за місцем проживання. Якими мають бути дії нотаріуса? Визначте порядок та умови засвідчення вірності копії (фотокопії) документів та виписок з них.

Домнін звернувся до своєї знайомої Коваленко з проханням позичити йому 30 000 грн. Коваленко погодилася за умови, що через рік їй буде повернуто 35 000 грн. Крім того, вона наполягала на нотаріальному посвідченні договору. Сторони звернулися до нотаріуса, але дізнавшись про розмір оплати за посвідчення такого договору, заявили про бажання просто засвідчити справжність їх підписів на розписці. Якими мають бути дії нотаріуса?

До нотаріуса звернувся Храпко, маючи намір продати Розову належну йому частку в спільній власності на жи¬лий будинок у м. Запоріжжі у зв’язку з переїздом до нового місця роботи в м. Київ. При цьому він пояснив, що його співвласник Решетько не бажає придбавати частку, що відчужується, оскільки вважає ціну на неї занадто завищеною. До нотаріуса для оформлення згоди на вчинення Храпком і Розовим даного правочину Решетько йти відмовляється. Нотаріус відмовив учасникам правочину у посвідченні договору, мотивувавши свої дії тим, що правочин не є безспірним і за вимогою Решетька може бути в подальшому визнаний недійсним. Храпко звернувся до суду з позовом до нотаріуса про відшкодування шкоди, заподіяної незаконною, на його думку. відмовою у вчиненні нотаріальної дії, оскільки Розов відмовився від наміру придбавати належну Храпку частку в спільній власності, а іншого покупця протягом часу, що залишився до переїзда, Храпко так і не знайшов. Чи законні дії нотаріуса? Чи підлягає задоволенню позов Храпко? Визначте правила посвідчення правочинів щодо розпорядження часткою нерухомого майна в спільній власності.


Ягудін звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до нотаріуса Зарецької про визнання заповіту нікчемним. Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 13 січня 2013 р. помер його батько, який 15 травня 2007 р. склав заповіт на його користь. Однак, коли Ягудін 16 березня 2013 р. звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, йому повідомили, що спадкову справу відкрито за заявою Юровського - рідного брата батька, який також звернувся із заявою про прийняття спадщини на підставі заповіту, складеного 22 листопада 2011р

Ягудін вважає, що заповіт на користь Юровського має бути визнаний недійсним з наступних підстав. Даний заповіт був посвідчений за місцем проживання заповідача, а саме у буд. 109 по вул. Вербовецького у м. Черкаси, тобто у Черкаському міському нотаріальному окрузі, нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу Зарецькою. Крім того, у заповіті відсутній запис про місце його посвідчення.

Чи підлягають задоволенню вимоги Ягудіна? Що таке нотаріальний округ? Які наслідки тягне за собою вчинення нотаріусом нотаріальних дій поза межами свого нотаріального округу? Які винятки з цього правила передбачені законом?


Каршова звернулася до Київського районного суду м. Харкова з позовом до Одинадцятої державної нотаріальної контори м. Харкова про визнання відмови у вчиненні нотаріальної дії незаконною та зобов’язання вчинити певну дію. Позовні вимоги обґрунтовувалися наступними обставинами. Державний нотаріус Корольова відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину на квартиру, що залишилася після смерті Латукової. Відповідно до змісту складеного Латуковою за життя заповіту, посвідченого державним нотаріусом 20 січня 1994 р., Корольова визначена єдиною спадкоємицею зазначеної квартири як онука Латукової. Позивачка зазначала, що спадкодавиця дійсно не є її родичкою, але завжди називала її своєю онукою.

Каршова стверджувала, що відмова у видачі свідоцтва про право на спадщину є незаконною, оскільки заповіт складено на її користь.

Яким має бути рішення суду? В чому полягає дія принципу законності у нотаріальному процесі? Чи є порушення закону у діях нотаріуса Корольової?



До нотаріуса звернулася Болотова з проханням посвідчити договір дарування належної їй на праві власності двокімнатної квартири на користь її онуки Рябко. При складанні проекту даного договору Болотова наполягала на тому, що в ньому обов’язково треба передбачити обов’язок Рябко утримувати її і дбати про неї. Нотаріус роз’яснив Болотовій, що договір дару¬вання в даному випадку він посвідчити не може. Болотова заявила, що хоче укласти саме договір дарування, оскаржити незаконність відмови нотаріуса в суді і вимагає письмову постанову про відмову. Нотаріус відмовився видавати постанову, мотивуючи це тим, що він не відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, а, навпаки, реалізуючи роз’яснювальні повноваження, пропонує укласти проект іншого правочину. Чи законні такі дії нотаріуса? Чи може Болотова звернутися до суду з приводу незаконності відмови у вчиненні нотаріальної дії за умови відсутності письмової постанови нотаріуса про таку відмову і в якому порядку? Яке рішення може прийняти суд


Крамаренко звернувся до суду із заявою про забезпечення доказів. Суд постановив ухвалу про витребування документів і направив її нотаріусу з вимогою подати документи до суду. Нотаріус відмовився представити до суду зазначені документи, мотивуючи таку відмову тим, що позовна заява від Крамаренка до суду ще не надійшла.

Чи законні такі дії нотаріуса? Визначте зміст принципу дотримання нотаріальної таємниці у нотаріальному процесі.


Нотаріус Котелевської нотаріальної контори направив спадкоємцю Тищенку Л. лист наступного змісту: “Вами була подана заява про прийняття спадщини 23 травня 2010 р. після померлого 25 листопада 2009 р. Соловей П. До цього часу Ви жодного разу не звертались в нотаріальну контору щодо оформлення документів на спадщину. На запити нотаріуса не відповідаєте. Прошу Вас відповісти, чому Ви не оформляєте спадщину. У випадку неодержання відповіді спадщина буде видана повністю дружині померлого”. Яких помилок припустився нотаріус? Які принципи нотаріального процесу при цьому порушуються?

Нотаріус Прокопенко С., який працює у м. Харкові, звернувся до управління юстиції з повідомленням, що має на¬мір йти у відпустку, і уклав угоду з нотаріусом Грищенком про заміщення з 17 червня 2010 р. до 30 липня 2010 р. Виїхавши з сім’єю до м. Маріуполя, Прокопенко дізнався, що мати його дружини Прокопенко І. - Войніченко Г. постраждала від дорожньо-транспортної пригоди і перебуває в лікарні. З огляду на тяжкий стан, в якому перебувала Войніченко, вона виявила бажання терміново укласти заповіт, в якому єдиною спадкоємницею належної їй на праві власності трикімнатної квартири визначила свою дочку Прокопенко І., а всіх інших спадкоємців позбавила права спадкування, незалежно від віку та стану працездатності. Нотаріус Прокопенко С. посвідчив заповіт Войніченко вищезазначеного змісту. При цьому підпис замість заповідачки, яка внаслідок свого тяжкого стану сама підписатися не могла, з її згоди і за її бажанням, проставила її дочка Прокопенко І.

2 липня 2014 р. Яценко звернулася до Косівського районного суду Івано-Франківської області з позовом до нотаріуса Бойчука про визнання незаконними дій щодо відмови у видачі постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії та зобов’язання вчинити певні дії.


Під час судового розгляду судом було встановлено наступні обставини справи. 20 листопада 2013 р. до нотаріуса Бойчука надійшла, письмова заява Яценко про вчинення нотаріальної дії, що не була підписана. 17 січня 2014 р. на адресу нотаріуса Бойчука надійшла заява Яценко про оформлення права власності на земельну ділянку, до якої було додано копію заповіту, копію архівного витягу із рішення виконавчого комітету. У зв’язку з цим Бойчук направив на адресу Яценко роз’яснення з проханням особисто відвідати нотаріальну контору та надати оригінали відповідних документів.

24 квітня 2014 р. до нотаріальної контори Бойчука надійшло звернення позивача, в якому він підтвердив отримання роз’яснень нотаріуса та вимагав в трьохденний термін оформити відмову у вчиненні нотаріальної дії із зазначенням порядку її оскарження. Підпис Яценко на цьому зверненні посвідчений не був. Цього ж дня Бойчук направив Яценко роз’яснення з проханням відвідати нотаріальну контору, маючи при собі документи, що підтверджують особу, а також оригінали документів, що підтверджують факт смерті спадкодавця, право власності спадкодавця на земельну ділянку, яку Яценко бажає отримати у спадщину. При цьому нотаріус зазначив, що під час відвідування, ознайомившись із наданими документами та встановивши особу заявника, прийме заяву та відповідно до вимог чинного законодавства обов’язково вирішить питання або про видачу свідоцтва про право на спадщину або про відмову у вчиненні такої нотаріальної дії. Отримавши таке роз’яснення нотаріуса та не з’явившись до нотаріальної контори, Яценко звернулася до суду зі вказаним позовом.

Складіть рішення у даній справі. Якими принципами нотаріального процесу мав керуватися нотаріус у даній ситуації?


У жовтні 2010 р. Войніченко Г. померла. До суду звернувся її син - Войніченко А. - з позовом про визнання заповіту недійсним. Свій позов він обґрунтовував тим, що як інвалід I групи має право на обов’язкову частку у спадщині. Крім того, на думку позивача, при посвідчені заповіту нотаріусом Прокопенком С. були допущені інші суттєві порушення закону. Яке рішення і за якими мотивами має прийняти суд? Визначте суб’єктний склад такої судової справи. Яка відповідальність може наставати для нотаріуса у таких випадках?

21 січня 2010 р. до нотаріуса звернувся Федорченко Р. із заявою про видачу свідоцтва про право власності на жилий будинок, успадкований після смерті батька Федорченка І., який помер 20 грудня 2009 р. Нотаріус дослідив надані у справі документи і роз’яснив Федорченку Р., що свідоцтво про право на спадщину може бути видано йому після спливу шести місяців з дня відкриття спадщини. 18 червня 2010 р. до нотаріуса звернулася Кулешова М. із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину % жилого будинку, що належав за життя Федорченку І. Свою заяву Кулешова М., мотивувала тим, що перебувала на утриманні спадкодавця, однак документів на підтвердження цього факту не надала. 23 червня 2005 р. нотаріус роз’яснив Федорченку Р., що не може видати йому свідоцтво про право на спадщину у зв’язку із заявою, яка надійшла від Кулешової М., незважаючи на те, що Федорченко не заперечує проти визнання Кулешової М. законною спадкоємницею. Чи правомірні такі дії нотаріуса? Визначте порядок видачі свідоцтва про право на спадщину. Як має діяти нотаріус в тому випадку, якщо Федорченко Р. не згодний на визнання КулешовоїМ. спадкоємницею?


Громадянин Сидорко, який проживає в м. Василькові Київської області, зателефонував до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу з проханням посвідчити заповіт за межами робочого міcця приватного нотаріуса, а саме: з виїздом до нього додому. Оскільки він в даний час за станом здоров'я не може пересуватися. Чи має право приватний нотаріус посвідчити заповіт?


До Московського районного суду м. Харкова звернувся Сильченко із позовом до приватного нотаріуса Бозомляка (треті особи - Криворучко та Готня) про визнання незаконними дій нотаріуса щодо посвідчення іпотечного договору. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що нотаріусом посвідчено договір іпотеки, предметом якого є будинок та земельна ділянка.

Іпотечне майно набувалося ним та Криворучко під час перебування у шлюбі та є спільним майном подружжя, однак нотаріус посвідчив договір без його письмової згоди, що є порушенням Порядку вчинення нотаріальних дій.

Крім того, відповідно до ст. 51 Закону «Про нотаріат» нотаріус у разі виникнення помилки при вчиненні нотаріальної дії або виявлення того, що дія не відповідає законодавству, має повідомити про виявлені факти сторін правочину для вжиття заходів щодо скасування нотаріальної дії, тому на підставі цієї норми позивач просив зобов'язати нотаріуса вжити заходи щодо скасування нотаріальної дії.

Чи правильно сформульовані позовні вимоги? Визначте предмет діяльності суду у даній судовій справі та проаналізуйте її суб'єктний склад. Охарактеризуйте різницю між вимогами про оскарження незаконності нотаріальної дії та визнання недійсним нотаріально посвідченого правочину.



Консул на клопотання сторін правочину був запрошений іноземним нотаріусом на вчення нотаріальної дії щодо малолітньої дитини, як представник. Хто є суб‘єктом нотаріально-процесуальних відносин? Чи може бути консул представником малолітньої дитини?


Спадкодавець згідно заповіту залишив усе своє майно дочці. Після його смерті залишились дружина пенсійного віку та два сини, один з яких інвалід. Дружина в заяві про видачу свідоцтва про право на спадщину зазначила, що їх з чоловіком майно належало їм на праві спільної сумісної власності. Хто і яку частку від спадщини отримає?


До нотаріуса звернувся гр-н Петренко за посвідченням факту часу пред'явлення документу - рукопису його книги з метою охорони у майбутньому права інтелектуальної власності. Який акт має оформити нотаріус? Чи розцінюватиметься посвідчувальний напис, вчинений на даному документі, як нотаріальний акт?


Корнілов помер 8 березня 20І2 р. 2 березня 2012 р. ним був складений заповіт на все майно на користь сестри. На момент смерті Корнілова в нього були: - син - інвалід 3 групи; - дочка, що досягла 60 років через два місяці після смерті спадкодавця; - троє неповнолітніх онуків, мати, яких що також була дочкою спадкодавця, померла до відкриття спадщини; - дружина, 76 років. Дружина спадкодавця відмовилася від належної їй частки на користь вищезгаданого сина спадкодавця і племінниці спадкодавця, батько якої, що був рідним братом спадкодавця, помер 8 березня 2002 р. на 6 годин пізніше Корнілова А.А. Усі спадкоємці претендують на спадщину. Визначте коло спадкоємців та порядок видачі свідоцтва про право на спадщину.


Перед операцією громадянин Бойко склав заповіт і посвідчив його у чергового лікаря. Під час проведення операції він помер. Його заповіт разом із довідкою про смерть на наступний день був переданий його вдові. Яка процедура посвідчення заповіту? Чи порушена нотаріальна процесуальна форма посвідчення заповіту?


ТОВ “Бариста” має намір надати своєму працівнику позику під заставу. Сторони звернулися до нотаріуса за посвідченням договору позики та договору іпотеки. Сторони хотіли додатково включити наступні умови у текст договору: а. Договір іпотеки забезпечує повернення працівником ТОВ “Бариста” боргу в розмірі 100 тис. грн, що виникає з договору позики, який буде укладений на наступний день після посвідчення договору іпотеки. в. Працівник та його дружина згодні, що звернення стягнення на предмет іпотеки буде здійснюватися тільки у позасудовому порядку. Проаналізуйте пропозиції сторін. Чи можна їх включити до договору?


Нотаріусом Бойко М.С. був посвідчений договір іпотеки із видачею заставної. Предметом договору були нежитлові приміщення. На наступний день сторони вирішили внести зміни до договору щодо збільшення строку його виконання. Що може запропонувати сторонам нотаріус? Розгляньте подібну ситуацію, але без видачі заставної.


Гр. Волик звернулась до державного нотаріуса за вчиненням нотаріальної су, але оскільки у неї не було коштів, щоб заплатити державне мито, оскільки вона є переселенкою з Донбасу, тимчасово не працює на її утриманні троє дітей, просила нотаріуса звільнити її від сплати мита. Нотаріус відмовив їй у цьому. Чи не порушені гарантії особи на отримання нотаріальної допомоги? Порадьте як має діяти гр„ Волик?


До державного нотаріуса по телефону звернувся інспектор податкової адміністрації району Кривоногов. Він вимагав від нотаріуса надати відомості про відкриття спадщини після померлого Рудько та склад спадкового майна, оскільки у нього є відомості щодо порушення нотаріусом прав спадкоємців. Як має діяти у цьому випадку державний нотаріус?


Гр. Клим закінчила університет з відзнакою. Навчалась 2 роки у магістратурі за спеціалізацією: «Нотаріат». З відзнакою захистила магістерську роботу, постійно під час навчання брала участь у науковій роботі, зокрема, виступала з доповідями на конференціях для нотаріусів, має велику кількість наукових праць з нотаріату'. Навчалась у аспірантурі та захисти¬ла дисертаційну роботу з нотаріату. Але коли побажала стати нотаріусом, то зіштовхнулась із проблемою працевлаштування помічником нотаріуса, хоча за фахом могла б вже працювати нотаріусом. Чи доцільними є зміни до Закону України «Про нотаріат» щодо вимог до статусу нотаріуса ? Чи не с такі вимоги перешкодою до¬ступу до професії талановитої та професійної молоді? Запропонуйте редакцію норми ст. З Закону, де можуть мати місце винятки щодо доступу до професії. Гр. Волик звернулась до державного нотаріуса за вчиненням нотаріальної дії , але оскільки у неї не було коштів, щоб заплатити державне мито, оскільки вона е переселенкою з Донбасу, тимчасово не працює на її утримані троє дітей, просила нотаріуса звільнити її від сплати мита. Нотаріус відмовив їй у цьому. Чи не порушені гарантії особи на отримання нотаріальної допомоги? Порадьте як мас діями гр. Волик ? . Подружжя Стукан Т.Н. та Стукан О.П. уклали договір довічного утримання з П’янківським Г.І. За договором був відчужений житловий будинок. Після смерті Стукана Т.Н. до нотаріуса звернулись Стукан О.П. та П’янківський Г.І. з проханням посвідчити договір про розірвання договору довічного утримання, оскільки П’янківський Г.І. став інвалідом І групи і не в змозі виконувати умови договору довічного утримання. Які дії нотаріуса? Обґрунтуйте свою думку.



Громадянин Ситович звернувся до нотаріуса за посвідченням аліментного договору згідно СК. Проте нотаріус відмовив йому у посвідченні такого договору, пославшись на те, що ЗУ «Про нотаріат» процедура такого договору не передбачена, а він має діяти лише згідно закону. Щодо мотивації Ситовича, що нотаріус може діяти в межах аналогії закону, то він пояснив, що аналогія процесуального закону неможлива, а у Законі відсутня така норма, яка б регламентувала питання аналогії закону та права у нотаріальному процесі. Чи правомірні дії Ситовича? Мотивуйте свою думку. Оцініть мотивацію Ситовича.


Спадкодавець Кушнір все своє майно заповів дітям: доч¬ці С, синам Д. і А. в рівних частках. Син Б. в заповіті не зазначений. Син Д. помер до відкриття спадщини. Хто і яку частку від спадщини отримає?


До державного нотаріуса звернувся сусід померлого Корніенка, який проживав один та просив вжити заходи до охорони спадкового майна померлого, оскільки майно можуть розкрасти, поки розшукають його сина від першого шлюбу, який проживав за кордоном, а залишилась собака, яка потребує догляду. Нотаріус відмовив у вчиненні цього провадження мотивуючи це тим, шо він не є спадкоємцем. Чи правомірно відмовив нотаріус у вчиненні цього провадження ? Чи можна вважати вжиття заходів щодо охорони спадкового майна як приклад забезпечувальної функції


До приватного нотаріуса звернувся гр.. Квасниця з метою видачі свідоцтва про право на спадщину в інтересах її малолітньої доньки після смерті чоловіка, з яким вона перебувала у фактичних шлюбних стосунках. На підтвердження родинних стосунків доньки із померлим вона надала свідоцтво про народження, але у нотаріуса викликала сумнів його форма. З метою перевірки документа нотаріус звернувся до органів РАЦСУ, йому повідомили. Що таке свідоцтво не видавалось. Як повинен діяти нотаріус в такий ситуації? Яка функція нотаріату мала місце?


У районному суді м. Києва розглядалась цивільна справа за позовом прокурора про визнання заповіту гр. К. недійсним після його смерті. У процесі розгляду справи було встановлено, що заповіт був підроблений та підписаний нотаріусом, який до цього посвідчував договір дарування земельної ділянки від імені гр. К. на ім’я його сусідки, яка за ним доглядала. При наданні консультації нотаріусу стало відомо, що гр. К. одинокий, у нього є приватний будинок, однокімнатна квартира та інше майно. У нотаріуса були паспортні дані особи, зразок підпису, тому вона й вирішила посвідчити такий заповіт на ім’я свого рідного брата. Постало питання про притягнення нотаріуса до кримінальної відповідальності за підробку документів та зловживання службовим становищем. Крім того, прокурор просив направити до нотаріальної палати інформацію про такі дії нотаріуса для реагування чи рішення суду, після набрання ним законної сили, у якому встановлені факти порушення нотаріусом закону. Яку відповідальність нестиме нотаріус, якщо його дії будуть підтверджені доказами? Які правила етики порушені нотаріусом? Які дії нотаріальної палати щодо отриманої інформації із суду чи прокуратури?


При посвідченні договору купівлі продажу квартири сторонами до його умов було включено обов’язкове накладення заборони відчуження квартири і залишення її за власником до повної виплати її вартості покупцем громадянином Мирошниченко. За умовами договору Мирошниченко мав сплачувати гроші рівними частками один раз на квартал протягом року, але покупець порушив умови договору тобто не здійснив черговий платіж. Умовами договору не передбачалося, як будуть вирішуватися питання щодо неоплати одного із чергових платежів покупцем. У продавця виникло декілька запитань: у порядку якого нотаріального провадження можна стягувати цей платіж? Можна це зробити через нотаріуса чи треба обов’язково звертатися до суду? Які нотаріальні провадження можуть вчинятися нотаріусом для реального захисту інтересів прав продавця?


Проаналізуйте ст. 34 та ст. 102 ЗУ «Про нотаріат». Чи є забезпечення доказів самостійним нотаріальним провадженням чи доцільно включити його у перелік дій, які складають компетенцію нотаріуса? Чи доцільно та можливо передбачити у ЗУ «Про нотаріат» розділ, який включав би норми, що регламентують інститут доказів у нотаріальному провадженні, зокрема норму «Способи та процедура забезпечення доказів»?


На практичному занятті з нотаріального процесу між студентами виник спір що правильності вживаної у ЗУ «Про нотаріат» термінології. Так, у п. 11 ст. 34 Закону вживається термін «засвідчення» справжності підпису на документах, а в п. 16 ст. 34 Закону «посвідчення часу пред’явлення документів, хоча в обох випадках йдеться про документи. Чи правильно законодавець оперує термінами? Допоможіть студентам розібратися у матеріальній природі цих нотаріальних дій, розкрийте їхню сутність.


Діти померлого Головіна звернулись до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину. Нотаріусом було встановлено, що будинок перебуває під забороною та є об’єктом договору довічного утримання, який був укладений між Головіним та Васильченко. Роз’ясніть, як впливає укладення договору довічного утримання на можливість спадкування за законом та за заповітом в разі смерті громадянина, якому надавалось утримання. Яке майно може бути успадковане? На яке майно можуть претендувати особи, що мають право на обов’язкову частку в спадщині?


До нотаріуса за посвідченням договору про заручини звернулося майбутнє подружжя Марценків. Нотаріус відмовив у посвідченні такого договору, пославшись на те, що у СКУ було внесено зміни і нині такий договір він не може посвідчувати. Марценки наполягали на посвідченні такого договору, та посилаючись на принцип свободи договору та ч. 3 ст. 31 СК, де йдеться про майнову відповідальність майбутнього із подружжя у разі, якщо реєстрація шлюбу не відбулася. Вони аргументували додатково свою вимогу положенням про те, що не може йтися про відповідальність, якщо не були регламентовані їхні права та обов’язки щодо приготування шлюбу і вони не були офіційно закріплені. Дайте оцінку аргументації нотаріуса і майбутнього подружжя. Як би Ви діяли у конкретній ситуації майбутній нотаріус?


Серед вчених має місце дискусія щодо правової природи заповіту, зокрема, із заповідальним відказом. Одні вчені вважають його одностороннім правочином, інші – особливим видом договору. Проаналізуйте дані точки зору. Визначте суб’єктний склад як з точки зору як матеріального, так і процесуального права.


В одній науковій статті сперечалися двоє вчених. Один з них вважав, що оскільки нотаріус зобов’язаний роз’яснити учасникам нотаріального провадження їхні права та обов’язки, то виходячи із принципу єдиної нотаріальної процесуальної форми, вони мають бути закріплені у Законі, інший - заперечував та вважав, що недоцільно дублювати такі права та обов’язки, оскільки вони передбачені для нотаріуса у статтях 4, 5 Закону. Яка Ваша думка? Які права має роз’яснювати нотаріус особам, які беруть участь у вчиненні нотаріального провадження, наприклад, при посвідченні шлюбного договору або аліментного договору.


В одній науковій статті сперечалися двоє вчених. Один з них вважав, що оскільки нотаріус зобов’язаний роз’яснити учасникам нотаріального провадження їхні права та обов’язки, то виходячи із принципу єдиної нотаріальної процесуальної форми, вони мають бути закріплені у Законі, інший - заперечував та вважав, що недоцільно дублювати такі права та обов’язки, оскільки вони передбачені для нотаріуса у статтях 4, 5 Закону. Яка Ваша думка? Які права має роз’яснювати нотаріус особам, які беруть участь у вчиненні нотаріального провадження, наприклад, при посвідченні шлюбного договору або аліментного договору.


До державного нотаріуса звернувся сусід померлого Корніенка, який проживав один та просив вжити заходи до охорони спадкового майна померлого, оскільки майно можуть розкрасти, поки розшукають його сина від першого шлюбу, який проживав за кордоном, а залишилась собака, яка потребує догляду. Нотаріус відмовив у вчиненні цього провадження мотивуючи це тим, шо він не є спадкоємцем. Чи правомірно відмовив нотаріус у вчиненні цього провадження ? Чи можна вважати вжиття заходів щодо охорони спадкового майна як приклад забезпечувальної функції


У районному суді м. Києва розглядалась цивільна справа за позовом прокурора про визнання заповіту гр. К. недійсним після його смерті. У процесі розгляду справи було встановлено, що заповіт був підроблений та підписаний нотаріусом, який до цього посвідчував договір дарування земельної ділянки від імені гр. К. на ім’я його сусідки, яка за ним доглядала. При наданні консультації нотаріусу стало відомо, що гр. К. одинокий, у нього є приватний будинок, однокімнатна квартира та інше майно. У нотаріуса були паспортні дані особи, зразок підпису, тому вона й вирішила посвідчити такий заповіт на ім’я свого рідного брата. Постало питання про притягнення нотаріуса до кримінальної відповідальності за підробку документів та зловживання службовим становищем. Крім того, прокурор просив направити до нотаріальної палати інформацію про такі дії нотаріуса для реагування чи рішення суду, після набрання ним законної сили, у якому встановлені факти порушення нотаріусом закону.

Яку відповідальність нестиме нотаріус, якщо його дії будуть підтверджені доказами? Які правила етики порушені нотаріусом? Які дії нотаріальної палати щодо отриманої інформації із суду чи прокуратури?


За рішенням міськрайонного суду з виконавчого комітету міської ради було стягнуто на користь О. кошти у розмірі 2300 грн. на відшкодування шкоди його автомобілю, який зіткнувся зі службовим автомобілем міськвиконкому внаслідок порушення водієм останнього правил дорожнього руху. Для примусового виконання рішення було видано виконавчий лист, на підставі якого державним виконавцем було відкрито виконавче провадження. Через місяць державний виконавець закрив виконавче провадження у зв’язку з відсутністю у бюджеті міськвиконкому статті видатків на відшкодування шкоди. Вважаючи таке рішення державної виконавчої служби незаконним, О. звернувся з позовом до адміністративного суду з вимогою скасувати це рішення.

Зробіть юридичний аналіз ситуації та підготуйте правову позицію.


До нотаріуса звернувся гр. Кольцов, який просив посвідчити договір позики між ним та позичальником Веремеєвим, який за його словами знаходився за кордоном. Кольцов пред’явив розписку, якою брав на себе обов’язки повернути борг у сумі 2800 гривень протягом місяця. Він мотивував своє звернення до нотаріуса необхідністю надати правовідносинам передбаченої законом форми. Нотаріус відмовив у вчиненні нотаріального провадження. Чи правомірні дії нотаріуса? Аргументуйте свою позицію.


Петренко та Ремінний звернулися до нотаріуса з проханням нотаріально оформити договір позики 1000 у.о. на строк 6 місяців. При укладенні договору був присутній Бойко, який ручався за те, що Ремінний сплатить борг вчасно і що він ручається за Ремінного. Які дії нотаріуса ? Що повинен роз’яснити сторонам нотаріус?


ТОВ “Аристократ" та адвокат Різник О.О. звернулися до нотаріуса для укладення договору про надання юридичних послуг Різником О.О. Також вони хотіли встановити додатковий засіб забезпечення виконання зобов'язання, але не знали який спосіб обрати. Який спосіб забезпечення виконання зобов'язання доцільно запропонувати нотаріусу в даному випадку? Обґрунтуйте свою відповідь.


Фізична особа під час нотаріального посвідчення договору підписала його іншим підписом, ніж той, що зазначено у неї в паспорті. Нотаріус вимагає щоб особа перепідписала договір тим підписом, зразок якої зазначено у неї в паспорті під загрозою відмови у посвідченні договору. Чи правомірна вимога нотаріуса?


Після смерті заповідача Клименко з метою розшуку спадкоємців - Головченко В.С. та Власенко С.П. місце проживання яких нотаріусу не було відоме, він опублікував у районній газеті заповіт у повному обсязі. Головченко В.С. після публікації звернувся до суду із скаргою на неправомірні дії нотаріуса. Чи правомірно діяв нотаріус? Які принципи нотаріату порушено?


До державного нотаріуса по телефону звернувся інспектор податкової адміністрації району Кривоногов. Він вимагав від нотаріуса надати відомості про відкриття спадщини після померлого Рудько та склад спадкового майна, оскільки у нього є відомості щодо порушення нотаріусом прав спадкоємців. Як має діяти у цьому випадку державний нотаріус?


Гр. Василик, яка працювала викладачем у ВНЗ хотіла займатися нотаріальною діяльністю, вона склала кваліфікаційний іспит, отримала свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю. Коли вона звернулась до управління юстиції за реєстрацією діяльності, то їй відмовили та роз’яснили, оскільки вона на постійній основі працює в ВНЗ, то вона не може паралельно працювати нотаріусом, оскільки її трудова книжка повинна зберігатися у управлінні, викладацькою діяльністю вона може займатися за сумісництвом із нотаріальною, тобто у вільний від роботи час, але не навпаки. Чи правомірні дії управління юстиції? Чи не є такі дії незаконними, оскільки обмежують доступ Василик до професії? Порадьте як діяти гр,. Василик


Гр. Волик звернулась до державного нотаріуса за вчиненням нотаріальної су, але оскільки у неї не було коштів, щоб заплатити державне мито, оскільки вона є переселенкою з Донбасу, тимчасово не працює на її утриманні троє дітей, просила нотаріуса звільнити її від сплати мита. Нотаріус відмовив їй у цьому. Чи не порушені гарантії особи на отримання нотаріальної допомоги? Порадьте як має діяти гр„ Волик?


До нотаріуса звернувся гр. Пляцек, який був обмежений у дієздатності за засвідченням його підпису на згоді про виїзд його дитини за кордон на відпочинок. Нотаріус відклав вчинення нотаріальної дії з метою залучення до участі у нотаріальному провадженні піклувальника гр. Пляцек.Визначте суб’єктів даного нотаріального провадження та правомірність дій нотаріуса. Чи може бути суб’єктом нотаріального процесу обмежено-дієздатна фізична особа, якщо так, то у яких випадках?


До нотаріуса за посвідченням заповіту звернувся гр. Акимов. З метою захисту майбутніх інтересів ненародженої позашлюбної дитини на ім’я якої посвідчувався заповіт він клопотав про допуск до участі в даному нотаріальному провадженні свідків. При вирішенні питання про допуск свідків до участі в процесі було встановлено, що одним із свідків була мати ненародженої дитини. Нотаріус відмовив у задоволенні такого клопотання, мотивуючи його тим, що не може бути свідком зацікавлена особа та яка є родичем дитини. Визначте суб’єктів даного провадження та правомірність дій нотаріуса. Яким нормативним актом визначаються вимоги, що пред’являються до свідка, які його права та обов’язки?


Подружжя вирішило укласти шлюбний договір. Під час вчинення нотаріальної дії нотаріус встановив, що чоловік є громадянином Ізраїлю та не володіє мовою нотаріального діловодства. Дружина вважала, що оскільки їх інтереси з чоловіком збігаються та вони виявили бажання на посвідчення даного договору, то їм не потрібен перекладач, оскільки вона знає іврит та роз’яснить чоловіку сутність цього правочину та наслідки вчинюваної нотаріальної дії. Нотаріус відклав посвідчення договору з власної ініціативи, оскільки вважав,що порушується принцип не можливості процесуального сумісництва, тобто одна і та сама особа не може бути одночасно стороною правочину і перекладачем. Визначте правомірність дій нотаріуса та мотивацію дружини.


Гр. Груздев звернувся до суду з позовом про відшкодування матеріальної шкоди, що була завдана йому приватним нотаріусом, оскільки той при посвідченні договору дарування квартири не роз’яснив йому правові наслідки які цей договір тягне за собою. Він хотів погасити нерухомим майном свої аліментні зобов’язання, а дружина пред’явила до нього позов про стягнення аліментів. Нотаріус у запереченнях пояснив, шо він мав намір розяснити Груздеву його права та обов’язки, сутність нотаріальної діі та її наслідки проте заявник сказав, що він усе це знає, оскільки сам юрист та вимагав швидкого посвідчення договору, оскіль¬ки він поспішав на літак. Чи правомірні дії нотаріуса? Яке рішення мас ухвалити суд? Мотивуйте свою відповідь посиланням на закон. Як та де но¬таріус фіксує ту обставину, що він роз'яснив особі її права та обов'язки, сутність нотаріальної дії та її наслідки?


До Міністерства юстиції звернувся гр„ Кондратьев з проханням видати свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю. Він є громадянином України, мас вищу юридичну освіту (інститут), пройшов стажування у приватного нотаріуса, мас висновок, але свідоцтво не отримав. Чи може за таких умов бути видане Кондратьеву свідоцтво на право заняття отаріальною діяльністю?


Державному нотаріусу запропонували роботу за сумісництвом - консультантом фірми «Гарлем» з досить значним окладом. Як має поступити нотаріус? а) прийняти пропозицію, оскільки нотаріусу надане право консультувати як юридичні фірми, так і окремих громадян; б) консультувати лише в неробочий час; в) не може працювати за сумісництвом на цій посаді. Відповідно до ч.4 ст. 3 Закону України « Про нотаріат» «Нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об’єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності.» Отже, в даному випадку, нотаріу3с має відмовитись від пропозиції.


Приватний нотаріус Іванченко у неділю отримала термінову телеграму про поховання її матері в м. Владивостоці, куди вона вилетіла в той же день. Через два тижні вона повернулась і ді¬зналась про анулювання її свідоцтва і припинення приватної нотаріальної діяльності. Коли вона звернулась до управління юстиції, то їй пояснили, що вона була зобов'язана повідоми¬ти про тимчасове припинення нотаріальної діяльності і на цій підставі її свідоцтво було анульоване. І ванченко не погодилась з цим рішенням і подала скаргу. Чи правомірні дії управління юстиції? Яким органом може бути анульоване свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю і на якій підставі? Яким органом приватна нотаріальна діяльність припиняється і на яких підставах? До якого органу мас подати скаргу Іванченко ?


Гр. Приходько, оскаржуючи вчинені приватним нотаріусом нотаріальні дії передав йому для подання до суду скаргу. Із скарги вбачається, шо Приходько оскаржує вартість складання но¬таріусом проекту договору, яка вдвічі виша ніж у іншого при¬ватного нотаріуса, а також, шо йому не були роз’яснені його права та обов’язки і його не попередили про наслідки вчинюваної нотаріальної дії. Гроші за складання проекту договору нотаріус вимагав не до складання проекту, а після того, як посвідчив договір і не віддавав Смирнову правовстановлюючі документи на автомобіль до тих пір, доки заявник не сплатить гроші. Цим він поставив заявника в неприємну ситуацію перед Смирновим, якому він продав автомобіль. Визначте правомірність дій нотаріуса? Якщо вони не право¬мірні до якого органу їх можна оскаржити ?


Гр. Груздев звернувся до суду з позовом про відшкодування матеріальної шкоди, що була завдана йому приватним нотаріусом, оскільки той при посвідченні договору дарування квартири не роз’яснив йому правові наслідки які цей договір тягне за собою. Він хотів погасити нерухомим майном свої аліментні зобов’язання, а дружина пред’явила до нього позов про стягнення аліментів. Нотаріус у запереченнях пояснив, шо він мав намір розяснити Груздеву його права та обов’язки, сутність нотаріальної діі та її наслідки проте заявник сказав, що він усе це знає, оскільки сам юрист та вимагав швидкого посвідчення договору, оскільки він поспішав на літак. Чи правомірні дії нотаріуса? Яке рішення мас ухвалити суд? Мотивуйте свою відповідь посиланням на закон. Як та де нотаріус фіксує ту обставину, що він роз'яснив особі її права та обов'язки, сутність нотаріальної дії та її наслідки?


До Міністерства юстиції звернувся гр„ Кондратьев з проханням видати свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю. Він є громадянином України, мас вищу юридичну освіту (інститут), пройшов стажування у приватного нотаріуса, мас висновок, але свідоцтво не отримав. Чи може за таких умов бути видане Кондратьеву свідоцтво на право заняття нотаріальною діяльністю?


До нотаріуса звернувся Самосад із проханням посвідчити договір купівлі-продажу належного йому мотоцикла Кудрайтісу. Перевіряючи документи продавця і покупця, нотаріус встановив, що Самосад є неповнолітнім, і відмовив у посвідченні договору, запропонувавши з'явитися з батьками. Самосад на момент звернення до нотаріуса перебував в зареєстрованому шлюбі, тому, він вважає, що не повинен діяти лише за згодою батьків і вправі самостійно розпоряджатися належним йому майном. Нотаріус не взяв до уваги викладені Самосадом факти і відмовив у посвідченні договору.


Відбуваючи в довгострокове закордонне відрядження Антонов бажав продати житловий будинок, що належав йому на праві приватної власності. З цією метою Антонов освідчив на ім’я Бикова генеральну довіреність такого змісту: «Я, Антонов М.О. цією довіреністю уповноважую Бикова Л.П. управляти та розпоряджатися всім своїм майном, в зв’язку з цим укладати всі дозволені законом правочини. Довіреність видана на три роки з правом передоручення». Несподівано Биков тяжко захворів, був госпіталізований та не міг особисто виконати доручення. В порядку передоручення Биков видав довіреність Романчику М.А. на представництво інтересів довірителя та вчинення дій від його імені. Довіреність була посвідчена заступником головного лікаря з медичної частини. Через деякий час Биков помер. Повернувшись з відрядження, Антонов дізнався, що його будинок був проданий Мітько А.Г., що є онукою Романчука М.А., за значно заниженою ціною. Дайте правову оцінку ситуації. Що б ви порадили Антонову?


Корнілов помер 8 березня 20І2 р. 2 березня 2012 р. ним був складений заповіт на все майно на користь сестри. На момент смерті Корнілова в нього були: - син - інвалід 3 групи; - дочка, що досягла 60 років через два місяці після смерті спадкодавця; - троє неповнолітніх онуків, мати, яких що також була дочкою спадкодавця, померла до відкриття спадщини; - дружина, 76 років. Дружина спадкодавця відмовилася від належної їй частки на користь вищезгаданого сина спадкодавця і племінниці спадкодавця, батько якої, що був рідним братом спадкодавця, помер 8 березня 2002 р. на 6 годин пізніше Корнілова А.А. Усі спадкоємці претендують на спадщину. Визначте коло спадкоємців та порядок видачі свідоцтва про право на спадщину.


До нотаріуса звернувся гр-н Петренко за посвідченням факту часу пред'явлення документу - рукопису його книги з метою охорони у майбутньому права інтелектуальної власності. Який акт має оформити нотаріус? Чи розцінюватиметься посвідчувальний напис, вчинений на даному документі, як нотаріальний акт?


Спадкодавець згідно заповіту залишив усе своє майно дочці. Після його смерті залишились дружина пенсійного віку та два сини, один з яких інвалід. Дружина в заяві про видачу свідоцтва про право на спадщину зазначила, що їх з чоловіком майно належало їм на праві спільної сумісної власності. Хто і яку частку від спадщини отримає?



У січні 2004 року подружжя М. склало спільний заповіт щодо майна, яке належало їм на праві спільної сумісної власності, на користь гр-на С. У лютому 2004 року один з подружжя М. помер. Спадкоємець С за заповітом звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, та видачу йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено. Чи правомірні дії нотаріуса?


Приватний нотаріус Забара посвідчив договір дарування будинку в м. Києві. Але пізніше було встановлено, що дарувальник знаходився під впливом насильства (ст. 231 ЦК України). Виходячи із процедури встановлення, згідно ст. 44 Закону, дійсних намірів сторін на вчинення правочину цю обставину нотаріус не міг реально встановити. Чи може за даних умов договір вважатися недійсним? Чи можна вважати недійсним весь порядок посвідчення договору? Чи є недійсною процедура посвідчення даного договору?


До нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину звернувся Петренко. Петренко пояснив, що він був близьким другом спадкодавця і вважає себе спадкоємцем четвертої черги спадкоємців за законом (ст.1264 ЦК), оскільки проживав зі спадкодавцем однією сім"єю. Нотаріус зупипив провадження і вказав на необхідність встановлення факту проживання однією сім"єю в судовому порядку. Чи можливо в судовому порядку встановити такий факт, якщо йдеться про двох чоловіків, які не є родичами між собою? 2. Чи може Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану, який нотаріус отримує шляхом безпосереднього доступу, замінити паперове свідоцтво про смерть, народження, шлюб тощо? Аргументуйте відповідь.


Приватний нотаріус Дужий надрукував у газеті оголошення про наявність в нього робочого місця помічника. Коли до нього звернувся Нечитайло, який мав намір займатися нотаріальною діяльністю нотаріус висунув обов’язковою умовою перед укладанням між ними контракту додаткову оплату за працевлаштування. Який орган може здійснювати контроль за організацією роботи приватного нотаріуса? До якого органу Нечитайло може оскаржити такі дії нотаріусу? Які правовідносини мають місце між цими особами?


Гр. Бураков оскаржив до завідуючого державної нотаріальної контори дії державного нотаріуса Білохвостової, а саме: її запізнення на 15 хвилин та відмову у вчиненні нотаріальної дії щодо посвідчення договору дарування. В своїх поясненнях Білохвостова пояснила, що відмовила у вчиненні нотаріальної дії через те, що гр.. Бураков знаходився у нетверезому стані, а запізнення зумовлено викликом до хворої особи, яка бажала посвідчити заповіт. Як має діяти завідуючий державною нотаріальною конторою? Які санкції може застосувати завідуючий державною нотаріальною конторою до державного нотаріуса за порушення умов трудового розпорядку? Хто може звільнити державного нотаріуса із займаної посади?



Лисиченко склавши кваліфікаційний іспит подав документи до Міністерства юстиції з метою отримання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Але через місяць, він отримав відповідь про те, що його заява залишена без розгляду у зв’язку з тим, що він не подав всі необхідні документи. Чи правомірні дії Мінюсту? Які документи необхідно було подати Лисиченку до Мінюсту для отримання свідоцтва?


До консула звернулась особа за видачею свідоцтва про право на спадщину. Просила застосувати пільги щодо оплати консульського збору, послалась на ст.4 Декрету Кабінету Мінітрів України «Про державне мито» . Але консул вказав, що він сам не може це питання вирішити, оскільки таке рішення приймається Міністерством фінансів України щодо встановлення пільги для окремого заявника щодо сплати консульського збору. Чи можуть при вчиненні нотаріальних дій застосовуватись пільги із сплати консульського збору?


Приватний нотаріус Деруненко у зв'язку з пропозицією Міністерства іноземних справ обійняти посаду консула України в Об'єднаних Арабських Еміратах до функції якого належить згідно з ст.38 Закону вчинення нотаріальних дій уклав договір з приватним нотаріусом Жванко про його заміщення на три роки і надіслав про це відповідне повідомлення до управління юстиції. Чи обмежується строк, на який приватний нотаріус може припиняти виконання своїх обов'язків? Як може реагувати управління юстиції на таке повідомлення?


Для забезпечення відшкодування заподіяної шкоди під час здійснення приватної нотаріальної діяльності приватний нотаріус Васильченко у тримісячний строк після отримання реєстраційного посвідчення вніс на спеціальний рахунок у банківську установу страхову заставу у розмірі тисячної мінімальної заробітної плати. У зв'язку з відшкодуванням шкоди. ним було витрачено 50% внесеної ним страхової суми. Продовжуючи працювати, Васильченко протягом наступних шести місяців поповнив страхову зас¬таву, але не повністю - не вистачало десять мінімальних заробітних плат. Вважаючи суму незначною, він відклав остаточне поповнення страхової застави до повного розміру. При перевірці його діяльності управлінням юсти¬ції було встановлено, що страхова застава не має встановле¬ного законом розміру, тому приватна нотаріальна діяльність була припинена, а реєстраційне посвідчення анульоване. У відповідь на це Васильченко почав скаржитись до Мін'юсту, посилаючись на те, що непоповнена сума була незначною, та заклопотаність по роботі. Яка сума від повної страхової застави все ж таки була внесена Васильченком? Чи є обгрунтованою скарга Васильченка? Чи обґрунтовані дії управління юстиції? У випадку збільшення розміру мінімальної заробітної пла¬ти, до якого розміру необхідно поповнювати страхову заста¬ву: до розміру мінімальної заробітної плати на момент реєстрації приватної нотаріальної діяльності чи на момент її витрати?.


Після отримання реєстраційного посвідчення приватний нотаріус Пилипенко розпочав нотаріальну діяльність через чотири місяці. Запитання І. Який обов'язковий строк передбачений для початку нотаріальної діяльності? 1. 4 місяці. 2. З місяці 3. 6 місяців.


У селі, де не було нотаріуса, уповноважена на вчинення нотаріальних дій особа органів місцевого самоврядування за заявою гр. Петрик наклала заборону відчуження земельної ділянки, яка належала гр. Шалаеву та знаходилась у цьому селі з метою забезпечення доказів, оскільки він подав позов до суду щодо вирішення із Шалаєвим спору щодо даної ділянки. Дії уповноваженої особи були Шалаєвим оскаржені до суду. Вона пояснила, що діяла за аналогією, оскільки вона має право на вчинення такої нотаріальної дії як вжиття заходів щодо охорони спадкового майна, де складовою є накладення арешту на майно. А накладення арешту та заборони є подібними діями. Чи с підстави для оскарження дій уповноваженої органу місцевого самоврядування?


ТОВ “Бариста” має намір надати своєму працівнику позику під заставу. Сторони звернулися до нотаріуса за посвідченням договору позики та договору іпотеки. Сторони хотіли додатково включити наступні умови у текст договору: а. Договір іпотеки забезпечує повернення працівником ТОВ “Бариста” боргу в розмірі 100 тис. грн, що виникає з договору позики, який буде укладений на наступний день після посвідчення договору іпотеки. в. Працівник та його дружина згодні, що звернення стягнення на предмет іпотеки буде здійснюватися тільки у позасудовому порядку. Проаналізуйте пропозиції сторін. Чи можна їх включити до договору?


При перевірці професійної діяльності нотаріуса К. було встановлено, що вона більше півроку після використання страхової застави її не поповнила. Вона мотивувала це тим, що у неї тяжке матеріальне становище, оскільки вона сплачує кредит за покупку офісу та навчання дитини в університеті. Але вона свої зобов'язання з відшкодування, завданої нею шкоди виконує добросовісно. Чи має місце порушення правил етики та підстави для застосування до нотаріуса заходів громадського впливу? Чи це питання має бути вирішено іншим чином? Чи може за одне і те саме правопорушення застосовуватися два види відповідальності. Якщо так, то які? Відповідь обгрунтуйте. До нотаріуса С. звернувся державний виконавець за отриманням відомостей щодо наявності спадкового майна після смерті боржника. Нотаріус відмовив у надані таких відомостей пославшись на ст. 8 Закону України «Про нотаріат». Чи узгоджується положення ст. 8 Закону України «Про нотаріат» щодо суб’єктного складу осіб на запити яких може бути розкрита нотаріальна таємниця із принципом цивільного судочинства щодо обов’язковості судових рішень (ст. 14 ЦПК України) та із повноваженнями і статусом державного виконавця? Відповідь обгрунтуйте. Здобувачка вищої освіти юридичного факультету університету, яка проходила практику в нотаріальній конторі, зробила ксерокопії найбільш цікавих договорів іпотеки та долучила їх до звіту про проходження навчальної практики в якості додатку. Чи можливо розглядати дії здобувачки як порушення нотаріальної таємниці? Відповідь обгрунтуйте. Приватний нотаріус М. поїхала у відпустку на три тижні, не повідомивши про це відповідне управління юстиції. Громадянин Ц. звернувся в управління юстиції із скаргою на нотаріуса про відсутність її на робочому місці, оскільки громадянин Ц. не мав змоги зробити відмітку на заповіті, який посвідчив цей приватний нотаріус і через його відсутність не зміг вчасно подати заяву про прийняття спадщини. Відповідь обгрунтуйте. Підготуйте свій варіант відповіді на скаргу. Громадянин України С. звернувся до консула України в ОАЕ за посвідченням довіреності на представництво його інтересів як відповідача у судових інстанціях України. Консул відмовив посвідчити таку довіреність та послався на те, що гр. С нелегально перебуває у ОАЕ. Крім того, консул грубо поводився із гр. С. та сказав, що повідомить про цей факт місцеві правоохоронні органи. Визначте правомірність дій консула. Чи підпадають дії консула при вчинені нотаріальних проваджень під дію норм Правил професійної етики нотаріусів України? Чи можливо до консулів застосовується інше законодавство, яке регламентує етику їх діяльності? Відповідь обгрунтуйте. До секретаря виконавчого органу сільської територіальної громади звернулася гр.-ка П. Подякувавши за прийняті виконавчим органом заходи щодо охорони спадкового майна, що залишилося після смерті батька, вона просила видати їй свідоцтво про право на спадщину на це майно, а також прийняти на зберігання документи - листи батька, які допоможуть їй захистити своє право на спадщину, якщо родичі будуть його оскаржувати. Чи має право секретар цього виконавчого органу здійснювати названі дії? Хто з посадових осіб органу місцевого самоврядування має право

вчиняти нотаріальні дії.

Відповідь обгрунтуйте.







2 901 просмотр1 комментарий

Недавние посты

Смотреть все

1 commentaire


ksushka1010
21 nov. 2022

як можно знайти відповіді?

J'aime
bottom of page