Під час розгляду кримінального провадження щодо Ващука, Гордона, Кобицького та ін. (всього 6 осіб) у скоєнні злочинів, передбачених п.п. 4, 6, 11, 12 частини 2 ст. 115 КК України, суд, беручи до уваги чисельні випадки відкладення судового розгляду, прийняв рішення про участь у складі суду запасного судді Куліша, який долучається до розгляду справи з наступного судового засідання. Прокурор висловив заперечення проти продовження розгляду справи без участі запасного судді і запропонував розгляд справи відкласти та забезпечити його прибуття в судове засідання. Головуючий відхилив пропозицію прокурора, вказавши, що суддя Куліш перебуває, в даний час, у нарадчій кімнаті у зв’язку з постановленням вироку в іншому кримінальному провадженні і зможе брати участь в розгляді не раніше як через два дні. Крім того, головуючий відзначив, що ст. 322 КПК передбачає відкладення розгляду справи у зв’язку з неявкою кого-небудь з учасників провадження, і не поширюється на осіб, які входять до складу суду, а запасний суддя може ознайомитись з ходом і результатами провадження в порядку ч.2 ст.319 КПК. Суд виніс ухвалу про продовження розгляду справи.
Дайте правову оцінку ситуації, додатково з’ясувавши такі питання:
Що таке „законний склад суду” та його незмінність при розгляді справи?
Чи допускається заміна когось із складу суду під час розгляду справи. Якщо так, то кого і за яких умов?
У яких випадках суд може відкласти розгляд справи?
Які процесуальні повноваження запасного судді?
В процесі допиту обвинуваченого Забіяки головуючий порівняв його показання в суді з показаннями на досудовому слідстві і звернув увагу на розходження в них. В підтвердження чого оголосив частину протоколу допиту підозрюваного Забіяки. Захисник обвинуваченого заперечив щодо дій головуючого вказавши, що просив головуючого дотримуватись порядку оголошення показань підсудного, передбаченого законом.
Чи правильним було зауваження захисника і якщо правильним, то чому?
Чи допускається на судовому слідстві відтворення звукозапису показань обвинуваченого даних під час досудового розслідування?
Захисник засудженого Іванчука вирішив подати апеляцію на обвинувальний вирок, в якій довести, що Іванчука засуджено незаконно, і просити суд апеляційної інстанції вирок скасувати, а справу закрити.
Повідомивши про це Іванчука, який знаходився під вартою, він дізнався від нього, що вироком він задоволений, оскаржувати його не збирається і вимагає від адміністрації слідчого ізолятора негайного відправлення до місця відбування покарання.
Незважаючи на відсутність згоди свого підзахисного, захисник оскаржив вирок.
Чи зв’язаний захисник думкою свого підзахисного щодо оскарження судового рішення?
Ухвалою апеляційного суду визнано доказаним вчинення Дубенко суспільно небезпечного діяння, передбаченого п.4 ч.2 ст. 115 КК України, але він був звільнений від кримінальної відповідальності і до нього застосовані примусові заходи медичного характеру.
У касаційній скарзі захисник Дубенка стверджував, що ознака особливої жорстокості при кваліфікації вбивства за п. 4 ч.2 ст. 115 КК України не може стосуватись діянь, вчинених неосудними особами. Дубенко тяжко хворий, тому до нього не можуть бути застосовані положення про прямий умисел або свідоме допущення особливої жорстокості у своїх діях. Його дії необхідно розцінювати як вбивство, передбачене ч.1 ст. 115 КК України. А оскільки кваліфікацією діяння визначаються підслідність та підсудність справ, то справу Дубенко потрібно направити за підсудністю до місцевого суду для нового судового розгляду.
Чи обґрунтовані доводи захисника, викладені у касаційній скарзі?
Чи є підстави для скасування або зміни ухвали апеляційного суду?
Скасувавши вирок суду, яким комбайнера Микитку було засуджено за вчинення крадіжки 10-ти центнерів зерна на два роки позбавлення волі, судова палата з розгляду кримінальних справ Волинського апеляційного суду в своїй ухвалі вказала: ... „Районний суд не врахував при винесенні вироку, що комбайнер Микитка є сумлінним виробничником, що правління колективного господарства „Зоря” просило суд не позбавляти його волі... Районному судові під час нового розгляду необхідно врахувати вказані обставини і обрати Микигці міру покарання, не пов'язану з позбавленням волі..."
1. Зробіть правовий аналіз описаної ситуації. Оцініть дії апеляційного суду з точки зору засад кримінального процесу.
Могитича, який перебував в нетверезому стані, пограбували двоє незнайомих, які відібрали у нього норкову шапку і годинника.
Потерпілий заявив, що він не може назвати точних прикмет грабіжників. Він пам'ятає лише, що це були молоді хлопці - один з них високого, а інший низького зросту. Але, якби йому пред'явили обох відразу, то він неодмінно би їх впізнав.
Слідчий пред'явив Могитичу підозрюваних Маркаряна і Оганесяна разом з двома іншими громадянами. Потерпілий вказав на Маркаряна і на одного з інших громадян, які пред'являлись до впізнання, як на таких, що вчинили пограбування.
Чи має таке пред'явлення для впізнання доказове значення? Відповідь обґрунтуйте.
До райвідділу внутрішніх справ зателефонував гр-н Котов і повідомив, що вчора він, перебуваючи у стані сильного алкогольного сп'яніння, зґвалтував 13-ти річну сусідську дівчину і просив це зафіксувати як явку з повинною. Батьки потерпілої сказали, що нікуди звертатися не будуть, а його якщо не вб'ють, то покалічать. Тому він і не виходить з квартири. Що тут може бути законним приводом до порушення кримінальної справи? Скласти постанову про порушення кримінальної справи.
Одержавши копію постанови про порушення кримінальної справи та прийняття її до свого провадження, прокурор зробив висновок, що рішення слідчого про провадження досудового слідства було помилковим.
1. Яке рішення має бути прийнято прокурором?
2. Дайте характеристику документа винесеного прокурором?
Оперуповноважений Московенко Н.І. затримав Дірова А.У., у якого було вилучено целофановий пакет з порошковидною речовиною білого кольору, зовнішньо схожий на наркотик.
Московенко Н.І. направив вилучений порошок спеціалісту-хіміку на дослідження.
Чи буде доказом у справі проведене дослідження спеціаліста, проводилось до порушення кримінальної справи?
Арканов обвинувачувався у тому, що керуючи автомобілем, який належав підприємству, порушив правила безпеки руху на автотранспорті, внаслідок чого перехожому Кусенку було заподіяно тяжкі тілесні ушкодження. Кусенко перебував у лікарні і за цей час підприємство - власник автомобіля, виплатило йому для лікування 1000 гривень. Підприємство заявило цивільний позов про стягнення 1000 грн. З Арканова. Суд, розглядаючи справу за обвинуваченням Арканова, відмовив у розгляді цивільного позову. Прокурор вніс касаційне подання на вирок в частині цивільного позову.
Чи були підстави для внесення прокурором подання?
Чи може розглядатися регресний цивільний позов разом з кримінальною справою?
Касаткіна принесла до прокурора заяву про притягнення до кримінальної відповідальності Грицюка, який її зґвалтував. Прокуратура порушила кримінальну справу. Через п'ять днів потерпіла попросила слідчого закрити справу проти Грицюка, так як він одружується з нею.
Обґрунтувати процесуальні дії слідчого.
Обвинувачений у вчиненні злочину Синько на досудовому слідстві заявив клопотання про те, що він бажає ознайомитися з усіма матеріалами справи разом з батьком, який має вищу юридичну освіту і працює юристом консультантом.
Слідчий відмовив у задоволенні клопотання, посилаючись на те, що батько Синько не є адвокатом.
В чому полягає принцип забезпечення обвинуваченому права на захист?
Чи був він порушений у даному випадку?
До місцевого суду Київського району м. Харкова надійшло кримінальне провадження за підозрою Заболотного в шахрайстві, що завдало потерпілому значної шкоди (ч. 2 ст.190 КК). Під час попереднього розгляду провадження суддя вирішив, що злочинні дії Заболотний скоїв на території Дзержинського району і своєю постановою надіслав кримінальне провадження до місцевого суду Дзержинського району. Суддя місцевого Дзержинського районного суду ознайомився з матеріалами провадження і встановив, що злочин було скоєно на території Ленінського району.
Яке рішення повинен прийняти суддя?
Слідчий міліції заніс відомості до ЄРДС за фактом крадіжки товарів з автомагазину, що знаходиться у Київському районі м. Харкова. Під час слідства було встановлено, що злочин скоїли Вівчаренко та Митний, які працювали на авто підприємстві “Грандтранс”, та військовослужбовець строкової служби Черненко, який перебував у звільнені.
У який суд необхідно надіслати кримінальне провадження після закінчення досудового слідства?
Кримінальне провадження за підозрою Овчаренко у скоєні крадіжки державного майна надійшла до Комінтернівського районного суду м. Харкова. На цей момент було встановлено, що знаходячись на свободі після скоєння першого злочину, Овчаренко на території Московського району м. Харкова вчинив розбійний напад на приватного підприємця Волкова.
Ким і яким чином буде вирішено питання про підсудність вказаних кримінальних проваджень?
На дискотеці у м. Приморську Мелітопольського району Запорізької області, де під час канікул відпочивала група студентів Харківського автодорожнього інституту, місцевий житель Балкін вчинив бійку, заподіявши тілесні ушкодження середньої тяжкості студенту Бойко. Свідками події були п’ять студентів інституту та один місцевий житель. На момент закінчення досудового слідства у кримінальному провадженні потерпілий та свідки-студенти повернулись у Харків на навчання.
Визначте підсудність кримінального провадження.
Рокотов перед призовом на строкову службу до лав армії здійснив крадіжку із продуктового магазину у м. Вінниця. Коли було встановлено, ким скоєна крадіжка, та закінчено розслідування у кримінальному провадженні, Рокотов у складі військової частини знаходився у м. Львові.
Якому суду підсудне кримінальне провадження за підозрою Рокотова?
Під час розгляду у судовому засіданні кримінального провадження за підозрою, Дергачівський районний суд Харківської області встановив, що дане провадження підсудне Золочівському районному суду Харківської області.
Як належить поступити суду?
Під час попереднього розгляду у суді кримінального провадження за підозрою Руцького у скоєні хуліганства із застосуванням предмету спеціально пристосованого для нанесення тілесних ушкоджень (ч. 4 ст. 296 КК) суддя встановив, що злочин Руцький скоїв разом з Деснянським, з яким пиячив. Але Деснянського до кримінальної відповідальності на досудовому слідстві не було притягнуто.
Яке рішення може прийняти суддя у такій ситуації?
У місцевому суді знаходиться кримінальне провадження за підозрою Роменка по ч. 2 ст. 342 КК (опір працівникові правоохоронного органу під час виконання ним службових обов’язків), яке було призначене до попереднього розгляду суддею. До суду надійшла заява Роменка про те, що він знаходиться у лікарні з приводу лікування від алкоголізму, з’явитися до суду не може до закінчення лікування.
Яке рішення по такій заяві може прийняти суд?
До місцевого суду надійшло кримінальне провадження за підозрою Ткача за ч. 1 ст. 145 КК. Вивчаючи її, суддя прийшов до висновку, що розслідування проведено всебічно та повно, але дії обвинуваченого необхідно кваліфікувати за ч. 2 ст. 145 КК.
Як повинен поступити суддя?
Військовий суд гарнізону після слухання провадження виніс обвинувальний вирок відносно Сушко за дезертирство (ч. 1 ст. 408 КК). Захисник звернувся з апеляцією, у якій йшлося про відміну вироку, як незаконного. Захисник вказав, що під час досудового слідства були допущені суттєві порушення кримінального процесуального закону – після ознайомлення підозрюваного з матеріалами кримінального провадження були підшити допити двох свідків, які були допитані за окремим дорученням. Хоча суд і не допустив ніяких порушень, але допущені на досудовому слідстві порушення дають підстави визнати вирок незаконним.
Дайте оцінку змісту апеляції. Яке рішення може прийняти суд?
Місцевий суд розглянув кримінальне провадження і визнав винними у скоєнні крадіжки Куракіна і Наливайко. Наливайко подав апеляцію на вирок суду, в якій просив суд змінити призначення йому покарання. Апеляційний суд розглянув провадження за апеляційною скаргою Наливайко і дійшов висновку, що підстав для зменшення покарання Наливайко не має. Натомість у справі зібрано достатньо доказів, які дають підставу для зменшення покарання Куракіну.
Чи може апеляційний суд зменшити покарання Куракіну?
Кримов засуджений судом першої інстанції за ч. 2 ст. 115 КК до 15 років позбавлення волі.
В який суд, в якому порядку, в який строк він може подати апеляційну скаргу?
Засудженому Зайцеву, який знаходився під вартою, було вручено копію вироку на п’ятий день після його проголошення. Подати апеляцію Зайцев не встиг, так як серйозно захворів. Він зміг відправити скаргу тільки через 10 днів. Апеляційний суд, куди надійшла скарга Зайцева, не визнала її приводом для перегляду провадження на тій підставі, що засудженим був пропущений строк касаційного оскарження.
Які дії може вчинити Зайцев з тим, щоб вирок суду у його справі був переглянутий у апеляційному порядку?
Прокурор району звернувся до обласного суду з апеляцією на вирок районного суду. Він просив зменшити строк покарання засудженому з 5-ти до 1-го року позбавлення волі. За день до початку розгляду провадження в апеляційному суді прокурор змінив подання, вважаючи, що необхідно знизити строк покарання не до одного року, а до трьох років позбавлення волі.
Як у зв’язку з цим повинен вчинити суд який прийняв провадження для перегляду в апеляційному порядку?
У результаті касаційного розгляду справи про умисне вбивство, проведеного за ініціативою засудженого Терещенко, колегія суддів палати Вищого спеціалізованого суду України у кримінальних справах дійшла висновку, що злочин було вчинено з корисною метою.
Яке рішення повинно бути прийняте касаційною інстанцією?
Полковника Гринька було притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 424 КК (перевищення військовослужбовою особою службових повноважень). Військовий суд району визнав його винним і засудив за ч. 3 ст. 424 КК із застосуванням ст. 69 КК до 3-х років позбавлення волі. На цей вирок військовий прокурор регіону приніс касаційне подання по мотивах м’якості призначеного покарання.
Який суд, яким складом, у якому порядку повинен розглянути це подання? Яке рішення повинен прийняти цей суд, якщо дійде висновку, що подання прокурора обґрунтоване?
Вироком місцевого суду Кронін був визнаний винним у скоєнні хуліганства та завдання важких тілесних ушкоджень Полуянову та засуджений по ч. 1 ст. 121 КК із застосуванням ст. 69 КК до 2-х років позбавлення волі та ч. 4 ст. 296 КК із застосуванням ст. 69 КК до 1 року та 6 місяців позбавлення волі, а за сукупністю злочинів до 2-х років позбавлення волі. На цей вирок потерпілий приніс апеляцію по мотивам м’якого покарання ніж передбачено законом. Своїм рішенням апеляційний суд залишив вирок без змін, а скаргу потерпілого без задоволення. Через 2 місяці після рішення апеляційного суду потерпілий звернувся до Вищого спеціалізованого суду України з касаційною скаргою на вирок та рішення апеляційного суду, у якої вказав, що вважає обране покарання Кроніну безпідставно м’яким, він заслуговує більш суворого покарання. Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України розглянула скаргу і дійшла висновку, що у матеріалах кримінального провадження відсутні підстави до застосування судом першої інстанції ст. 69 КК та обрання покарання нижче від найнижчої межі, встановленого у санкціях ст.ст. 121 та 296 КК. Таке застосування можливе лише при наявності кількох пом’якшуючих обставин, яких у провадженні немає. Крім того, Кронін скоїв злочини у стані сп’яніння, має негативну характеристику за місцем роботи.
Яке рішення повинен прийняти касаційний суд?
Журавський, Опанасенко та Цвігун були визнані винними у скоєні умисного вбивства за попередньою домовленістю (п. 12 ч. 2 ст. 115 КК). На цей вирок Журавський приніс касаційну скаргу, у який прохав вирок відносно нього відмінити тому, що він не приймав участі у вбивстві. На досудовому слідстві Опанасенко і Цвігун навмисно назвали його співучасником, а у суді заявили, що його з ними не було під час злочину, але суд не звернув на це увагу і свої висновки зробив на підставі тих показань, що були отримані під час досудового слідства. Після розгляду касаційної скарги колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого Суду України дійшла висновків, що причетність Журавського до скоєння вбивства не доведена.
Яке рішення повинна прийняти касаційна інстанція?
Слідчий одержав листа від засудженого за злісне хуліганство Корольова. У листі засуджений писав, що за порадою свого знайомого перед розглядом його кримінального провадження в суді він дав хабара у розмірі 3 тис. доларів США судді Васильчикову, який обіцяв йому призначити покарання без реального його відбуття. Однак Васильчиков свого слово не дотримався. Корольову було призначено покарання у вигляді 3-х років позбавлення волі. З моменту вступу вироку в законну силу пройшов уже рік.
Які заходи повинні бути вжиті для перевірки відомостей, повідомлених Корольовим? Чи можуть результати перевірки вплинути на вирок суду у справі Корольова?
Голова апеляційного суду одержав скаргу Приходько, засудженого за шахрайство. Ознайомившись з матеріалами кримінального провадження, вирок по якій набрав законної сили, голова суду дійшов висновку, що Приходько засуджений незаконно.
Які процесуальні дії і в якому порядку повинен виконати голова обласного суду, щоб добитися зупинення виконання вироку, а потім і його відміни? З якого моменту може бути зупинено виконання вироку і на який строк?
До прокурора району з’явився Косінов і заявив, що близько півроку тому назад він був очевидцем бійки, яка сталася біля кафе “Фортуна”. Після цього він тяжко захворів і тільки кілька днів назад вилікувався. Косінов пояснив, що звернувся до прокурора, так як йому стало відомо, що суд визнав головним зачинщиком бійки Бикова і присудив йому 5 років позбавлення волі за нанесення потерпілому удару ножем. Насправді Биков потерпілого не бив, а зробила це зовсім інша людина.
Які дії і в якому порядку повинен виконати прокурор?
Воронін був засуджений вироком місцевого суду по ч. 1 ст. 121 КК за спричинення тяжких тілесних ушкоджень Колінько. Вирок не був оскаржений. Через два місяці після набуття вироком законної сили потерпілий Колінько у лікарні помер. Його жінка звернулась до прокурора з заявою про те, що смерть її чоловіка настала від тілесних ушкоджень, спричинених Вороніним, і просила прокурора провести розслідування нововиявлених обставин і поставити питання про скасування вироку, оскільки дії Вороніна слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 121 КК (тяжкі тілесні ушкодження, що спричинили смерть потерпілого).
Яке рішення має прийняти прокурор?
Вироком апеляційного суду Кульбаба засуджений по ст. 15, ч. 2 ст. 115 КК (замах на вбивство з обтяжуючими обставинами) і з застосуванням ч. 1 ст. 69 КК до 6 років позбавлення волі. Через 7 місяців захисник засудженого звернувся до Верховного Суду України з клопотанням про перегляд вироку у зв’язку з неправильним застосуванням закону. Як вказав захисник, дії Кульбаби необґрунтовано кваліфіковані як замах на вбивство, тоді як він спричинив потерпілій умисні тяжкі тілесні ушкодження у стані сильного душевного хвилювання, викликаного тяжкою образою зі сторони потерпілої (ст. 123 КК).
У якому порядку має бути розглянуте це клопотання захисника? Відповідь сформулюйте з урахуванням двох можливих варіантів: - клопотання захисника обґрунтовано; - клопотання захисника необґрунтовано.
До місцевого суду Київського району м. Харкова надійшло кримінальне провадження за підозрою Заболотного в шахрайстві, що завдало потерпілому значної шкоди (ч. 2 ст.190 КК). Під час попереднього розгляду провадження суддя вирішив, що злочинні дії Заболотний скоїв на території Дзержинського району і своєю постановою надіслав кримінальне провадження до місцевого суду Дзержинського району. Суддя місцевого Дзержинського районного суду ознайомився з матеріалами провадження і встановив, що злочин було скоєно на території Ленінського району.
Яке рішення повинен прийняти суддя?
Слідчий міліції заніс відомості до ЄРДС за фактом крадіжки товарів з автомагазину, що знаходиться у Київському районі м. Харкова. Під час слідства було встановлено, що злочин скоїли Вівчаренко та Митний, які працювали на авто підприємстві “Грандтранс”, та військовослужбовець строкової служби Черненко, який перебував у звільнені.
У який суд необхідно надіслати кримінальне провадження після закінчення досудового слідства?
Кримінальне провадження за підозрою Овчаренко у скоєні крадіжки державного майна надійшла до Комінтернівського районного суду м. Харкова. На цей момент було встановлено, що знаходячись на свободі після скоєння першого злочину, Овчаренко на території Московського району м. Харкова вчинив розбійний напад на приватного підприємця Волкова.
Ким і яким чином буде вирішено питання про підсудність вказаних кримінальних проваджень?
На дискотеці у м. Приморську Мелітопольського району Запорізької області, де під час канікул відпочивала група студентів Харківського автодорожнього інституту, місцевий житель Балкін вчинив бійку, заподіявши тілесні ушкодження середньої тяжкості студенту Бойко. Свідками події були п’ять студентів інституту та один місцевий житель. На момент закінчення досудового слідства у кримінальному провадженні потерпілий та свідки-студенти повернулись у Харків на навчання.
Визначте підсудність кримінального провадження.
Рокотов перед призовом на строкову службу до лав армії здійснив крадіжку із продуктового магазину у м. Вінниця. Коли було встановлено, ким скоєна крадіжка, та закінчено розслідування у кримінальному провадженні, Рокотов у складі військової частини знаходився у м. Львові.
Якому суду підсудне кримінальне провадження за підозрою Рокотова?
Під час розгляду у судовому засіданні кримінального провадження за підозрою, Дергачівський районний суд Харківської області встановив, що дане провадження підсудне Золочівському районному суду Харківської області.
Як належить поступити суду?
Під час попереднього розгляду у суді кримінального провадження за підозрою Руцького у скоєні хуліганства із застосуванням предмету спеціально пристосованого для нанесення тілесних ушкоджень (ч. 4 ст. 296 КК) суддя встановив, що злочин Руцький скоїв разом з Деснянським, з яким пиячив. Але Деснянського до кримінальної відповідальності на досудовому слідстві не було притягнуто.
Яке рішення може прийняти суддя у такій ситуації?
У місцевому суді знаходиться кримінальне провадження за підозрою Роменка по ч. 2 ст. 342 КК (опір працівникові правоохоронного органу під час виконання ним службових обов’язків), яке було призначене до попереднього розгляду суддею. До суду надійшла заява Роменка про те, що він знаходиться у лікарні з приводу лікування від алкоголізму, з’явитися до суду не може до закінчення лікування.
Яке рішення по такій заяві може прийняти суд?
До місцевого суду надійшло кримінальне провадження за підозрою Ткача за ч. 1 ст. 145 КК. Вивчаючи її, суддя прийшов до висновку, що розслідування проведено всебічно та повно, але дії обвинуваченого необхідно кваліфікувати за ч. 2 ст. 145 КК.
Як повинен поступити суддя?
Військовий суд гарнізону після слухання провадження виніс обвинувальний вирок відносно Сушко за дезертирство (ч. 1 ст. 408 КК). Захисник звернувся з апеляцією, у якій йшлося про відміну вироку, як незаконного. Захисник вказав, що під час досудового слідства були допущені суттєві порушення кримінального процесуального закону – після ознайомлення підозрюваного з матеріалами кримінального провадження були підшити допити двох свідків, які були допитані за окремим дорученням. Хоча суд і не допустив ніяких порушень, але допущені на досудовому слідстві порушення дають підстави визнати вирок незаконним.
Дайте оцінку змісту апеляції. Яке рішення може прийняти суд?
Місцевий суд розглянув кримінальне провадження і визнав винними у скоєнні крадіжки Куракіна і Наливайко. Наливайко подав апеляцію на вирок суду, в якій просив суд змінити призначення йому покарання. Апеляційний суд розглянув провадження за апеляційною скаргою Наливайко і дійшов висновку, що підстав для зменшення покарання Наливайко не має. Натомість у справі зібрано достатньо доказів, які дають підставу для зменшення покарання Куракіну.
Чи може апеляційний суд зменшити покарання Куракіну?
Кримов засуджений судом першої інстанції за ч. 2 ст. 115 КК до 15 років позбавлення волі.
В який суд, в якому порядку, в який строк він може подати апеляційну скаргу?
Засудженому Зайцеву, який знаходився під вартою, було вручено копію вироку на п’ятий день після його проголошення. Подати апеляцію Зайцев не встиг, так як серйозно захворів. Він зміг відправити скаргу тільки через 10 днів. Апеляційний суд, куди надійшла скарга Зайцева, не визнала її приводом для перегляду провадження на тій підставі, що засудженим був пропущений строк касаційного оскарження.
Які дії може вчинити Зайцев з тим, щоб вирок суду у його справі був переглянутий у апеляційному порядку?
Прокурор району звернувся до обласного суду з апеляцією на вирок районного суду. Він просив зменшити строк покарання засудженому з 5-ти до 1-го року позбавлення волі. За день до початку розгляду провадження в апеляційному суді прокурор змінив подання, вважаючи, що необхідно знизити строк покарання не до одного року, а до трьох років позбавлення волі.
Як у зв’язку з цим повинен вчинити суд який прийняв провадження для перегляду в апеляційному порядку?
У результаті касаційного розгляду справи про умисне вбивство, проведеного за ініціативою засудженого Терещенко, колегія суддів палати Вищого спеціалізованого суду України у кримінальних справах дійшла висновку, що злочин було вчинено з корисною метою.
Яке рішення повинно бути прийняте касаційною інстанцією?
Полковника Гринька було притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 424 КК (перевищення військовослужбовою особою службових повноважень). Військовий суд району визнав його винним і засудив за ч. 3 ст. 424 КК із застосуванням ст. 69 КК до 3-х років позбавлення волі. На цей вирок військовий прокурор регіону приніс касаційне подання по мотивах м’якості призначеного покарання.
Який суд, яким складом, у якому порядку повинен розглянути це подання? Яке рішення повинен прийняти цей суд, якщо дійде висновку, що подання прокурора обґрунтоване?
Вироком місцевого суду Кронін був визнаний винним у скоєнні хуліганства та завдання важких тілесних ушкоджень Полуянову та засуджений по ч. 1 ст. 121 КК із застосуванням ст. 69 КК до 2-х років позбавлення волі та ч. 4 ст. 296 КК із застосуванням ст. 69 КК до 1 року та 6 місяців позбавлення волі, а за сукупністю злочинів до 2-х років позбавлення волі. На цей вирок потерпілий приніс апеляцію по мотивам м’якого покарання ніж передбачено законом. Своїм рішенням апеляційний суд залишив вирок без змін, а скаргу потерпілого без задоволення. Через 2 місяці після рішення апеляційного суду потерпілий звернувся до Вищого спеціалізованого суду України з касаційною скаргою на вирок та рішення апеляційного суду, у якої вказав, що вважає обране покарання Кроніну безпідставно м’яким, він заслуговує більш суворого покарання. Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України розглянула скаргу і дійшла висновку, що у матеріалах кримінального провадження відсутні підстави до застосування судом першої інстанції ст. 69 КК та обрання покарання нижче від найнижчої межі, встановленого у санкціях ст.ст. 121 та 296 КК. Таке застосування можливе лише при наявності кількох пом’якшуючих обставин, яких у провадженні немає. Крім того, Кронін скоїв злочини у стані сп’яніння, має негативну характеристику за місцем роботи.
Яке рішення повинен прийняти касаційний суд?
Журавський, Опанасенко та Цвігун були визнані винними у скоєні умисного вбивства за попередньою домовленістю (п. 12 ч. 2 ст. 115 КК). На цей вирок Журавський приніс касаційну скаргу, у який прохав вирок відносно нього відмінити тому, що він не приймав участі у вбивстві. На досудовому слідстві Опанасенко і Цвігун навмисно назвали його співучасником, а у суді заявили, що його з ними не було під час злочину, але суд не звернув на це увагу і свої висновки зробив на підставі тих показань, що були отримані під час досудового слідства. Після розгляду касаційної скарги колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого Суду України дійшла висновків, що причетність Журавського до скоєння вбивства не доведена.
Яке рішення повинна прийняти касаційна інстанція?
Слідчий одержав листа від засудженого за злісне хуліганство Корольова. У листі засуджений писав, що за порадою свого знайомого перед розглядом його кримінального провадження в суді він дав хабара у розмірі 3 тис. доларів США судді Васильчикову, який обіцяв йому призначити покарання без реального його відбуття. Однак Васильчиков свого слово не дотримався. Корольову було призначено покарання у вигляді 3-х років позбавлення волі. З моменту вступу вироку в законну силу пройшов уже рік.
Які заходи повинні бути вжиті для перевірки відомостей, повідомлених Корольовим? Чи можуть результати перевірки вплинути на вирок суду у справі Корольова?
Голова апеляційного суду одержав скаргу Приходько, засудженого за шахрайство. Ознайомившись з матеріалами кримінального провадження, вирок по якій набрав законної сили, голова суду дійшов висновку, що Приходько засуджений незаконно.
Які процесуальні дії і в якому порядку повинен виконати голова обласного суду, щоб добитися зупинення виконання вироку, а потім і його відміни? З якого моменту може бути зупинено виконання вироку і на який строк?
До прокурора району з’явився Косінов і заявив, що близько півроку тому назад він був очевидцем бійки, яка сталася біля кафе “Фортуна”. Після цього він тяжко захворів і тільки кілька днів назад вилікувався. Косінов пояснив, що звернувся до прокурора, так як йому стало відомо, що суд визнав головним зачинщиком бійки Бикова і присудив йому 5 років позбавлення волі за нанесення потерпілому удару ножем. Насправді Биков потерпілого не бив, а зробила це зовсім інша людина.
Які дії і в якому порядку повинен виконати прокурор?
Воронін був засуджений вироком місцевого суду по ч. 1 ст. 121 КК за спричинення тяжких тілесних ушкоджень Колінько. Вирок не був оскаржений. Через два місяці після набуття вироком законної сили потерпілий Колінько у лікарні помер. Його жінка звернулась до прокурора з заявою про те, що смерть її чоловіка настала від тілесних ушкоджень, спричинених Вороніним, і просила прокурора провести розслідування нововиявлених обставин і поставити питання про скасування вироку, оскільки дії Вороніна слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 121 КК (тяжкі тілесні ушкодження, що спричинили смерть потерпілого).
Яке рішення має прийняти прокурор?
Вироком апеляційного суду Кульбаба засуджений по ст. 15, ч. 2 ст. 115 КК (замах на вбивство з обтяжуючими обставинами) і з застосуванням ч. 1 ст. 69 КК до 6 років позбавлення волі. Через 7 місяців захисник засудженого звернувся до Верховного Суду України з клопотанням про перегляд вироку у зв’язку з неправильним застосуванням закону. Як вказав захисник, дії Кульбаби необґрунтовано кваліфіковані як замах на вбивство, тоді як він спричинив потерпілій умисні тяжкі тілесні ушкодження у стані сильного душевного хвилювання, викликаного тяжкою образою зі сторони потерпілої (ст. 123 КК).
У якому порядку має бути розглянуте це клопотання захисника? Відповідь сформулюйте з урахуванням двох можливих варіантів: - клопотання захисника обґрунтовано; - клопотання захисника необґрунтовано.
До місцевого суду Київського району м. Харкова надійшло кримінальне провадження за підозрою Заболотного в шахрайстві, що завдало потерпілому значної шкоди (ч. 2 ст.190 КК). Під час попереднього розгляду провадження суддя вирішив, що злочинні дії Заболотний скоїв на території Дзержинського району і своєю постановою надіслав кримінальне провадження до місцевого суду Дзержинського району. Суддя місцевого Дзержинського районного суду ознайомився з матеріалами провадження і встановив, що злочин було скоєно на території Ленінського району.
Яке рішення повинен прийняти суддя?
Слідчий міліції заніс відомості до ЄРДС за фактом крадіжки товарів з автомагазину, що знаходиться у Київському районі м. Харкова. Під час слідства було встановлено, що злочин скоїли Вівчаренко та Митний, які працювали на авто підприємстві “Грандтранс”, та військовослужбовець строкової служби Черненко, який перебував у звільнені.
У який суд необхідно надіслати кримінальне провадження після закінчення досудового слідства?
Кримінальне провадження за підозрою Овчаренко у скоєні крадіжки державного майна надійшла до Комінтернівського районного суду м. Харкова. На цей момент було встановлено, що знаходячись на свободі після скоєння першого злочину, Овчаренко на території Московського району м. Харкова вчинив розбійний напад на приватного підприємця Волкова.
Ким і яким чином буде вирішено питання про підсудність вказаних кримінальних проваджень?
На дискотеці у м. Приморську Мелітопольського району Запорізької області, де під час канікул відпочивала група студентів Харківського автодорожнього інституту, місцевий житель Балкін вчинив бійку, заподіявши тілесні ушкодження середньої тяжкості студенту Бойко. Свідками події були п’ять студентів інституту та один місцевий житель. На момент закінчення досудового слідства у кримінальному провадженні потерпілий та свідки-студенти повернулись у Харків на навчання.
Визначте підсудність кримінального провадження.
Рокотов перед призовом на строкову службу до лав армії здійснив крадіжку із продуктового магазину у м. Вінниця. Коли було встановлено, ким скоєна крадіжка, та закінчено розслідування у кримінальному провадженні, Рокотов у складі військової частини знаходився у м. Львові.
Якому суду підсудне кримінальне провадження за підозрою Рокотова?
Під час розгляду у судовому засіданні кримінального провадження за підозрою, Дергачівський районний суд Харківської області встановив, що дане провадження підсудне Золочівському районному суду Харківської області.
Як належить поступити суду?
Під час попереднього розгляду у суді кримінального провадження за підозрою Руцького у скоєні хуліганства із застосуванням предмету спеціально пристосованого для нанесення тілесних ушкоджень (ч. 4 ст. 296 КК) суддя встановив, що злочин Руцький скоїв разом з Деснянським, з яким пиячив. Але Деснянського до кримінальної відповідальності на досудовому слідстві не було притягнуто.
Яке рішення може прийняти суддя у такій ситуації?
У місцевому суді знаходиться кримінальне провадження за підозрою Роменка по ч. 2 ст. 342 КК (опір працівникові правоохоронного органу під час виконання ним службових обов’язків), яке було призначене до попереднього розгляду суддею. До суду надійшла заява Роменка про те, що він знаходиться у лікарні з приводу лікування від алкоголізму, з’явитися до суду не може до закінчення лікування.
Яке рішення по такій заяві може прийняти суд?
До місцевого суду надійшло кримінальне провадження за підозрою Ткача за ч. 1 ст. 145 КК. Вивчаючи її, суддя прийшов до висновку, що розслідування проведено всебічно та повно, але дії обвинуваченого необхідно кваліфікувати за ч. 2 ст. 145 КК.
Як повинен поступити суддя?
Військовий суд гарнізону після слухання провадження виніс обвинувальний вирок відносно Сушко за дезертирство (ч. 1 ст. 408 КК). Захисник звернувся з апеляцією, у якій йшлося про відміну вироку, як незаконного. Захисник вказав, що під час досудового слідства були допущені суттєві порушення кримінального процесуального закону – після ознайомлення підозрюваного з матеріалами кримінального провадження були підшити допити двох свідків, які були допитані за окремим дорученням. Хоча суд і не допустив ніяких порушень, але допущені на досудовому слідстві порушення дають підстави визнати вирок незаконним.
Дайте оцінку змісту апеляції. Яке рішення може прийняти суд?
Місцевий суд розглянув кримінальне провадження і визнав винними у скоєнні крадіжки Куракіна і Наливайко. Наливайко подав апеляцію на вирок суду, в якій просив суд змінити призначення йому покарання. Апеляційний суд розглянув провадження за апеляційною скаргою Наливайко і дійшов висновку, що підстав для зменшення покарання Наливайко не має. Натомість у справі зібрано достатньо доказів, які дають підставу для зменшення покарання Куракіну.
Чи може апеляційний суд зменшити покарання Куракіну?
Кримов засуджений судом першої інстанції за ч. 2 ст. 115 КК до 15 років позбавлення волі.
В який суд, в якому порядку, в який строк він може подати апеляційну скаргу?
Засудженому Зайцеву, який знаходився під вартою, було вручено копію вироку на п’ятий день після його проголошення. Подати апеляцію Зайцев не встиг, так як серйозно захворів. Він зміг відправити скаргу тільки через 10 днів. Апеляційний суд, куди надійшла скарга Зайцева, не визнала її приводом для перегляду провадження на тій підставі, що засудженим був пропущений строк касаційного оскарження.
Які дії може вчинити Зайцев з тим, щоб вирок суду у його справі був переглянутий у апеляційному порядку?
Прокурор району звернувся до обласного суду з апеляцією на вирок районного суду. Він просив зменшити строк покарання засудженому з 5-ти до 1-го року позбавлення волі. За день до початку розгляду провадження в апеляційному суді прокурор змінив подання, вважаючи, що необхідно знизити строк покарання не до одного року, а до трьох років позбавлення волі.
Як у зв’язку з цим повинен вчинити суд який прийняв провадження для перегляду в апеляційному порядку?
У результаті касаційного розгляду справи про умисне вбивство, проведеного за ініціативою засудженого Терещенко, колегія суддів палати Вищого спеціалізованого суду України у кримінальних справах дійшла висновку, що злочин було вчинено з корисною метою.
Яке рішення повинно бути прийняте касаційною інстанцією?
Полковника Гринька було притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 424 КК (перевищення військовослужбовою особою службових повноважень). Військовий суд району визнав його винним і засудив за ч. 3 ст. 424 КК із застосуванням ст. 69 КК до 3-х років позбавлення волі. На цей вирок військовий прокурор регіону приніс касаційне подання по мотивах м’якості призначеного покарання.
Який суд, яким складом, у якому порядку повинен розглянути це подання? Яке рішення повинен прийняти цей суд, якщо дійде висновку, що подання прокурора обґрунтоване?
Вироком місцевого суду Кронін був визнаний винним у скоєнні хуліганства та завдання важких тілесних ушкоджень Полуянову та засуджений по ч. 1 ст. 121 КК із застосуванням ст. 69 КК до 2-х років позбавлення волі та ч. 4 ст. 296 КК із застосуванням ст. 69 КК до 1 року та 6 місяців позбавлення волі, а за сукупністю злочинів до 2-х років позбавлення волі. На цей вирок потерпілий приніс апеляцію по мотивам м’якого покарання ніж передбачено законом. Своїм рішенням апеляційний суд залишив вирок без змін, а скаргу потерпілого без задоволення. Через 2 місяці після рішення апеляційного суду потерпілий звернувся до Вищого спеціалізованого суду України з касаційною скаргою на вирок та рішення апеляційного суду, у якої вказав, що вважає обране покарання Кроніну безпідставно м’яким, він заслуговує більш суворого покарання. Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України розглянула скаргу і дійшла висновку, що у матеріалах кримінального провадження відсутні підстави до застосування судом першої інстанції ст. 69 КК та обрання покарання нижче від найнижчої межі, встановленого у санкціях ст.ст. 121 та 296 КК. Таке застосування можливе лише при наявності кількох пом’якшуючих обставин, яких у провадженні немає. Крім того, Кронін скоїв злочини у стані сп’яніння, має негативну характеристику за місцем роботи.
Яке рішення повинен прийняти касаційний суд?
Журавський, Опанасенко та Цвігун були визнані винними у скоєні умисного вбивства за попередньою домовленістю (п. 12 ч. 2 ст. 115 КК). На цей вирок Журавський приніс касаційну скаргу, у який прохав вирок відносно нього відмінити тому, що він не приймав участі у вбивстві. На досудовому слідстві Опанасенко і Цвігун навмисно назвали його співучасником, а у суді заявили, що його з ними не було під час злочину, але суд не звернув на це увагу і свої висновки зробив на підставі тих показань, що були отримані під час досудового слідства. Після розгляду касаційної скарги колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого Суду України дійшла висновків, що причетність Журавського до скоєння вбивства не доведена.
Яке рішення повинна прийняти касаційна інстанція?
Слідчий одержав листа від засудженого за злісне хуліганство Корольова. У листі засуджений писав, що за порадою свого знайомого перед розглядом його кримінального провадження в суді він дав хабара у розмірі 3 тис. доларів США судді Васильчикову, який обіцяв йому призначити покарання без реального його відбуття. Однак Васильчиков свого слово не дотримався. Корольову було призначено покарання у вигляді 3-х років позбавлення волі. З моменту вступу вироку в законну силу пройшов уже рік.
Які заходи повинні бути вжиті для перевірки відомостей, повідомлених Корольовим? Чи можуть результати перевірки вплинути на вирок суду у справі Корольова?
Голова апеляційного суду одержав скаргу Приходько, засудженого за шахрайство. Ознайомившись з матеріалами кримінального провадження, вирок по якій набрав законної сили, голова суду дійшов висновку, що Приходько засуджений незаконно.
Які процесуальні дії і в якому порядку повинен виконати голова обласного суду, щоб добитися зупинення виконання вироку, а потім і його відміни? З якого моменту може бути зупинено виконання вироку і на який строк?
До прокурора району з’явився Косінов і заявив, що близько півроку тому назад він був очевидцем бійки, яка сталася біля кафе “Фортуна”. Після цього він тяжко захворів і тільки кілька днів назад вилікувався. Косінов пояснив, що звернувся до прокурора, так як йому стало відомо, що суд визнав головним зачинщиком бійки Бикова і присудив йому 5 років позбавлення волі за нанесення потерпілому удару ножем. Насправді Биков потерпілого не бив, а зробила це зовсім інша людина.
Які дії і в якому порядку повинен виконати прокурор?
Воронін був засуджений вироком місцевого суду по ч. 1 ст. 121 КК за спричинення тяжких тілесних ушкоджень Колінько. Вирок не був оскаржений. Через два місяці після набуття вироком законної сили потерпілий Колінько у лікарні помер. Його жінка звернулась до прокурора з заявою про те, що смерть її чоловіка настала від тілесних ушкоджень, спричинених Вороніним, і просила прокурора провести розслідування нововиявлених обставин і поставити питання про скасування вироку, оскільки дії Вороніна слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 121 КК (тяжкі тілесні ушкодження, що спричинили смерть потерпілого).
Яке рішення має прийняти прокурор?
Вироком апеляційного суду Кульбаба засуджений по ст. 15, ч. 2 ст. 115 КК (замах на вбивство з обтяжуючими обставинами) і з застосуванням ч. 1 ст. 69 КК до 6 років позбавлення волі. Через 7 місяців захисник засудженого звернувся до Верховного Суду України з клопотанням про перегляд вироку у зв’язку з неправильним застосуванням закону. Як вказав захисник, дії Кульбаби необґрунтовано кваліфіковані як замах на вбивство, тоді як він спричинив потерпілій умисні тяжкі тілесні ушкодження у стані сильного душевного хвилювання, викликаного тяжкою образою зі сторони потерпілої (ст. 123 КК).
У якому порядку має бути розглянуте це клопотання захисника? Відповідь сформулюйте з урахуванням двох можливих варіантів: - клопотання захисника обґрунтовано; - клопотання захисника необґрунтовано.
Comments