top of page
Фото автораАндрей Стеценко

Задачі з кримінального права (18)

Обновлено: 21 июл. 2021 г.

Сержант збройних сил Г. у караульному приміщенні порушив правила поводження зі зброєю, внаслідок чого стався постріл, яким був поранений інший солдат. Від отриманого поранення останній помер. Кваліфікуйте дії Г.

Бажаючи розправитись зі своїми конкурентами по бізнесу, директор банку

А. вирішив підірвати літак, на якому мали летіти голова акціонерного товариства В. та головний бухгалтер цього ж товариства І.

З цією метою він домовився з механіком спортивного аероклубу Б., що той встановить на літаку вибуховий пристрій з годинниковим механізмом. Коли літак готувався до зльоту на аеродромі м. Біла Церква, Б. поклав серед речей В. й І. вибуховий пристрій, який спрацював у небі над територією іноземної держави. Льотчик літака, як і В. та І., загинули.

Визначити час і місце вчинення кримінального правопорушення. Федорченко у складі групи за попередньою змовою вчинив крадіжку. Після закінчення досудового слідства набрав чинності закон про амністію, що поширювався на Федорченка і передбачав звільнення його від кримінальної відповідальності. Через два тижні після звільнення від кримінальної відповідальності він таємно викрав в універмазі чоловіче пальто, вартість якого становила 1260 грн. Ознайомтеся зі ст.185 КК України та приміткою до неї. Чи мала місце в діях Федорченка множинність злочинів? Яке кримінальне-правове значення має для вирішення цього питання закон про амністію? Дії Федорченка кваліфікуйте. Громадянин Ж., який проживав в м. Одесі, систематично незаконно виготовляв з макової соломи наркотичні засоби і пересилав їх своїй сестрі К. до м. Кишинева для збуту. Гроші за збут наркотичних засобів вони розподіляли між собою. Під час збуту чергової партії наркотиків К. було затримано.

Визначне місце і час вчинення кримінальних правопорушень Ж. та К.

За законодавством якої країни має вирішуватися питання про їх відповідальність? Волков, після застосування погроз та насильства проти державного виконавця Тимченка, який прийшов описувати його майно, що підлягало конфіскації за вироком суду, зачинився у своїй будівлі з метою зашкодити вилученню майна. На суді Волков пояснив, що вважає вирок суду необґрунтованим та незаконним. Його адвокат висунув клопотання про визнання зазначених дій Волкова такими, що вчинені у стані необхідної оборони проти протиправних дій державного виконавця.

Дайте розгорнуту відповідь та визначте, чи можна задовольнити клопотання адвоката. Знаючи, що Бондар, вирішив помститися Пірінському за те, що він спокусив його дружину, Кучер підкинув на поріг будинку Бондара вогнепальну зброю. Бондар знайшов підкинуту йому зброю і, скориставшись нею, вбив Пірінського.

Суд визнав Бондара виконавцем, а Кучера – пособником вбивства. Чи вірне рішення прийняв суд? Іванов , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння , з метою крадіжки таємно проник до будинку Головіна . Зібравши в сумку частину майна , він заснув на місці скоєння злочину , де його й затримав господар. Не маючи коштiв на придбання матерiалу для завершення будiвництва сараю, Арендар у вереснi зрубав у лісі, що належав колек- тивному сiльськогосподарському пiдприємству, десять десятирiчних сосон. Пiд кiнець будiвництва з’ясувалось, що будматерiалу все-таки не вистачає. У жовтнi Арендар у тому самому лiсi зрубав ще п’ять сосон. При перевезенні їх до свого обійстя він був затриманий. Дайте кримінально-правову оцінку дій Арендаря.

Іноземний громадянин М. незаконно придбав за межами України пістолет, який постійно зберігав у своєму автомобілі. Під час перебування в м. Львові за управління транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння він був затриманий співробітниками патрульної служби, які і вилучили пістолет.

За незаконне поводження зі зброєю М. притягнуто до кримінальної відповідальності.

Визначити місце і час вчинення кримінального правопорушення. За кримінальним законодавством якої держави М. повинен бути притягнений до кримінальної відповідальності? Уткін познайомився з агентом іноземної розвідки Джонсоном, який запропонував йому за певну винагороду збирати та передавати секретні відомості про розташування військових частин, на що Уткін погодився. Ці відомості він одержував від своєї дочки Катерини Вовченко – дружини офіцера Збройних сил України Вовченко Юрія, який нерідко розголошував своїй дружині різні секретні відомості. Працюючи в штабі, Вовченко Юрій інколи приносив додому документи, що містили державну таємницю і дружині вдавалося фотографувати їх. За “допомогу” Уткін ділився з дочкою винагородою, яку одержував від Джонсона.

Вирішіть питання про відповідальність Джонсона, Уткіна, Вовченко Катерини і Вовченка Юрія. Г. зустрів ввечері на вулиці знайому йому 13-річну Е. Він запропонував їй пройти з ним до під’їзду будинку, а там затяг до підвалу й почав домагатися вступу у статеві зносини. Оскільки Е. відмовлялася, він сказав, що не випустить її з підвалу, доки не доможеться свого. Е. припинила опиратися, й Г. вчинив із нею статевий акт, а приблизно через годину повторив свої дії. Зачинивши Е. в підвалі, Г. пішов, пригрозивши, що, якщо вона намагатиметься втекти, він знайде її й поб’є. О 3-й годині ночі Г. на дискотеці зустрів своїх приятелів ­ Н. і К. Він розповів їм про вчинене, і К. виявив бажання також вступити у статевий зв’язок із Е. Г. привів Н. і К. до підвалу, але, коли вони увійшли до нього, їх затримали співробітники міліції, яких викликав мешканець будинку, що почув крики Е. Дайте кримінально-правову оцінку вчиненому. зустрів ввечері на вулиці знайому йому 13-річну Е. Він запропонував їй пройти з ним до під’їзду будинку, а там затяг до підвалу й почав домагатися вступу у статеві зносини. Оскільки Е. відмовлялася, він сказав, що не випустить її з підвалу, доки не доможеться свого. Е. припинила опиратися, й Г. вчинив із нею статевий акт, а приблизно через годину повторив свої дії. Зачинивши Е. в підвалі, Г. пішов, пригрозивши, що, якщо вона намагатиметься втекти, він знайде її й поб’є. О 3-й годині ночі Г. на дискотеці зустрів своїх приятелів ­ Н. і К. Він розповів їм про вчинене, і К. виявив бажання також вступити у статевий зв’язок із Е. Г. привів Н. і К. до підвалу, але, коли вони увійшли до нього, їх затримали співробітники міліції, яких викликав мешканець будинку, що почув крики Е. Дайте кримінально-правову оцінку вчиненому.

Під час спільного навчання воєнно-морських флотів декількох держав на крейсері іноземної держави, який стояв в акваторії порту м. Одеса, виник конфлікт між військовими моряками двох країн. Матрос українського флоту Г. заподіяв іноземному матросу тяжкі тілесні ушкодження.

За законодавством України чи іноземної держави буде вирішуватися питання про кримінальну відповідальність Г.?


Повертаючись вночі додому, Гавришев повинен був іти через яр. Спускаючись туди і побоюючись, що на нього можуть напасти, він розкрив складаного ножа. В яру він зустрів Ортова і Прохорова, які йшли з роботи. Зіткнувшись з Ортовим, Гавришев завдав йому ножем удару в груди, заподіявши тяжкі тілесні ушкодження. Він пояснив свої дії тим, що Ортов і Прохоров здалися йому грабіжниками, оскільки раніше в цьому місці траплялися такі випадки. Чи перебував Гавришев у стані необхідної оборони? Неповнолітні Зарицький та Астратонов уночі у дворі будинку намагалися здійснити крадіжку ковпаків з коліс автомобіля Ноздратенка, який перебував у своїй квартирі на другому поверсі будинку, і, почувши у дворі підозрілий шурхіт, двічі вистрілив з мисливської рушниці в напрямку Зарицького, наказавши йому підняти руки. Виконавши цю вимогу, той почав просити Ноздратенка не стріляти, оскільки він нічого не зробив. Але Ноздратенко ще двічі вистрілив у Зарицького, який стояв з піднятими руками, заподіявши йому тяжкі тілесні ушкодження, небезпечні для життя у момент заподіяння. Чи можна вважати, що Ноздратенко діяв у стані необхідної оборони? Перший секретар посольства іноземної держави, керуючи автомобілем у стані алкогольного сп’яніння, скоїв наїзд на пішохода, заподіявши йому тяжкі тілесні ушкодження. Допомогу потерпілому не надав і зник з місця події, залишивши особу в небезпечному для життя стані.

Як повинно бути вирішене питання про відповідальність секретаря посольства? Паламарчук, Рабінович та Марченко з метою отримання грошей 18 близько 23.00 години вечора напали на громадянина Петряченка, який виходив з ресторану і прямував до свого авто. Погрожуючи пістолетом ТТ, Марченко звернувся до Петряченка з вимогою передати йому всі цінні речі та гроші, а також віддати ключі від автомобіля, на що останній відповів відмовою. Тоді Рабінович та Паламарчук збили з ніг Петряченка і почали наносити йому численні удари в область живота, грудей та голови, в результаті чого останній втратив свідомість. Вважаючи Петряченка мертвим, злодії забрали всі цінні речі, автомобіль, а також гроші в сумі 1670 гривень і зникли з місця події У квітні 2017 року громадяни Л., В. та Г. були затримані працівниками лісового господарства у Волинській області за незаконну вирубку дерев на території заповідника. Вироком місцевого суду у червні 2017 року їх засуджено за ч. 2 ст. 246 КК України (Незаконна порубка лісу, вчинена за попередньою змовою групою осіб.

Захисник засуджених звернувся до Апеляційного суду Волинської області з клопотанням про зміну кваліфікації вчиненого злочину з ч. 2 на ч. 1 ст. 246 КК України, мотивуючи свою заяву тим, що суд не врахував вимоги ст. 5 КК України.

Чи підлягає задоволенню клопотання захисника?

В якій редакції ст. 246 КК України необхідно визначати протиправність та караність діянь, вчинених Л., В. та Г.


Перебуваючи в пасажирському потязі Краків - Київ, громадянин Білорусії Тарасов, та громадянин України ГІоталенко, розпивали разом спиртні напої. Через деякий час Потапенко від випитої дози алкоголю заснув. Громадянин Тарасов, скориставшись етапом Потапенко забрав його особисті речі (в тому числі й гаманець та документи) і вийшов під час зупинки потягу на станції Львів. ГІоталенко факт крадіжки виявив лише на кінцевій станції в м. Київ.

Які принципи дії кримінального закону у просторі слід застосувати при вирішенні питання про кримінальну відповідальність Тарасова?

За законом якої країни повинен бути притягнутий до кримінальної відповідальності громадянин Тарасов за скоєну крадіжку?

В яких випадках злочин визначається вчиненим на території України?

Співробітники науково-дослідної установи м. Києва Коваленко та Петренко їхали потягом Київ-Москва до Бєлгорода на конференцію. Па грунті неприязних стосунків, що склалися між ними, на одній із станцій України, Петренко підсипав у склянку з кавою Коваленко снодійного засобу, маючи на меті недопущення останнього до участі в конференції. Під час зупинки потягу на станції Бєлгород (Російська Федерація), Петренко вийшов, в той час як його колега спав у купе. При цьому Петренко гадав, що Коваленко прокинеться в Москві. Однак, від прийнятої дози снодійного Коваленко помер па території Росії.

Визначте місце і час вчинення злочину.

22 серпня 2001 р. Герасименко, керуючи автомобілем у нетверезому стані, порушив правила безпеки дорожнього руху, внаслідок чого загинуло дві особи. Кримінальний кодекс України 1960 р. за даний злочин передбачав покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до п’ятнадцяти років з 9 позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до п’яти років або без такого (ч. З ст. 215 КК 1960 р.). Відповідно до ч. З ст. 286 КК України 20Г.1 р. вказане діяння карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

Чи має ч. З ст. 286 КК України 2001 р. зворотну дію у часі? Проаналізуйте зміст ч. З ст. 5 КК України 2001 р. і дайте відповідь на запитання. В яких рамках може бути призначено покарання Герасименку?

Перебуваючи на військовому судні «Акула», яке йшло під прапором України, громадянин Росії на фунті релігійного конфлікту вбив одного з членів команди корабля, який був громадянином України.

За законом якої країни повинен бути притягнутий до кримінальної відповідальності гр-н Росії, якщо корабель знаходився у відкритому морі?

Варіант 2: Як зміниться рішення, якщо злочин було вчинено на невійськовому судні, яке перебувало під прапором України й знаходилося в порту Туреччини?

Варіант 3: Чи зміниться рішення, якщо вбивство станеться поза межами військового судна на території Туреччини?

Громадянин України Нестеров, знаходячись у США, вчинив розбійний напад, за який був засуджений судом США до п’яти років позбавлення волі. Це покарання він повністю відбув і повернувся в Україну.

Чи може Нестеров бути повторно притягнутий до кримінальної відповідальності в Україні за злочин, вчинений у США?

Варіант 2: Після повернення в Україну Нестеров вчинив крадіжку. Чк може крадіжка, вчинена в Україні, кваліфікуватися як повторна? Чи має юридичне значення в Україні вирок суду США?

Громадянину України Афанасьеву, який відпочивав у Єгипті, було завдано тяжких тілесних ушкоджень громадянином Єгипту Власенко.

Відповідно до якого принципу дії кримінального закону у просторі необхідно вирішити питання про кримінальну відповідальність?


Громадянин України Г., перебуваючи на території іноземної держави, вчинив грабіж, за вчинення якого був засуджений до трьох років позбавлення волі.

Після відбуття покарання Г. повернувся до України, де вчинив декілька крадіжок.

Якими є правові наслідки засудження особи за межами України?

Чи буде врахована попередня судимість Г. при кваліфікації вчиненого ним повторного кримінального правопорушення?


Посол Японії, перебуваючи на території України, порушив правила дорожнього руху, в результаті чого сталася аварія і загинула людина (громадянин України). За Законом якої держави буде нести кримінальну відповідальність посол Японії?

Ознайомтеся з міжнародними угодами та законами України, які регулюють кримінальну відповідальність осіб, які мають дипломатичний імунітет.

Громадянин Іраку вчинив терористичний акт в м. Нью-Йорк, внаслідок якого загинуло 12 осіб, з яких 3 - громадяни України. Як необхідно вирішити питання про кримінальну відповідальність? 10 Чи буде гр-н Іраку підлягати кримінальній відповідальності за терористичний акт (ч. З ст. 258 КК України), у випадку, коли його було затримано на території України?


Громадяни України С. та К. під час туристичної поїздки до іноземної держави на пляжі розпивали привезені з собою спиртні напої, після чого голосно співали.

Працівники готелю повідомили про порушення спокою у відділення поліції. За рішенням судді за розпивання спиртних напоїв та співання світських пісень, що, за законодавством цієї держави є злочином, С. та К. були засуджені до покарання у вигляді двох років тюремного ув’язнення.

На прохання України українські громадяни були повернуті до країни, про що надійшло офіційне повідомлення до органів юстиції України.

Після приземлення літака в аеропорту м. Бориспіль правоохоронці запропонували С. та К. пройти до лінійного відділу поліції. У відповідь С. та К. вчинили опір співробітникам поліції, заподіявши одному із них легкі тілесні ушкодження без короткочасного розладу здоров’я.

Якими є правові наслідки засудження громадян України за межами України?

Чи підлягає врахуванню вирок суду іноземної держави при визначенні меж відповідальності С. та К. за вчинене ними кримінальне правопорушення на території України?


Іванов 20 серпня 2001 року вчинив хуліганство. Через тиждень працівниками міліції його було затримано. Слідчий кваліфікував дії Іванова як хуліганство (ст. 206 КК УРСР 1960 р.). На момент винесення вироку судом, вступив в силу новий Кримінальний Кодекс (2001 року). За новим КК такі дії передбачені ст. 296 КК України. За яким законом буде притягатися до відповідальності Іванов? Чи має зворотну силу закон про кримінальну відповідальність, якщо він однією нормою посилює кримінальну відповідальність за певний злочин, а іншою - пом’якшує за інший злочин?

Громадянин Вірменії, який перебував в Угорщині, вчинив вбивство з особливою жорстокістю громадянина України.

За кримінальним законом якої країни буде нести відповідальність громадянин Вірменії?

Варіант 2: Як буде вирішуватися питання про кримінальну відповідальність у випадку, якщо той же громадянин Вірменії при тих же обставинах вчинить крадіжку?




1 491 просмотр0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page