Медсестри лікарні Курцева, Копиткова і Цикіна за своєю ініціативою вводили різні препарати безнадійно хворим похило¬го віку, щоб ті «помирали спокійною смертю і не зазнавали зайвих страждань» та щоб не мати зайвих клопотів з майже безпомічними людьми.
Варіант 1. Частина потерпілих не належала до безнадійно хворих.
Варіант 2. Частині потерпілих препарати вводились на їх прохання.
Чи є дії медсестер злочинними?
Парамонова протягом шести років не сплачувала квартирної плати, заборгувавши за цей час суму, що перевищує 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Чи є дії Парамонової злочином?
Крамаренко, від’їжджаючи до Криму відпочивати, попросила свою сусідку Єрохіну, щоб та взяла на зберігання найбільш цінні речі на період її відсутності (відеомагнітофон, золоті прикраси, облігації тощо). Єрохіна погодилась, але пізніше всі речі, які їй залишила на зберігання Крамаренко, продала. Коли Крамаренко повернулася з відпочинку і прийшла до Єрохіної забрати свої речі, та їй сказала, що ніяких речей від неї на зберігання не брала.
Чи є в діях Єрохіної ознаки злочину проти власності?
У січні 2001 р. Колесов створив приватне підприємство, що було зареєстроване у встановленому законом порядку. З листопада 2001 р. створене ним підприємство почало займатись виготовленням горілчаних виробів та торгівлею ними, а також торгівлею тютюнови¬ми виробами без отримання ліцензії на ці види діяльності.
Ознайомтеся зі статтями 202, 203 і 204 КК.
Чи є в діях Колесова ознаки передбачених цими статтями злочинів?
При звільненні 2 липня 2002 р. з місць позбавлення волі Разживіна, щодо якого постановою судді місцевого суду за місцезнаходженням кримінально-виконавчої установи був установлений адміністративний нагляд, йому було оголошено, що він має прибути до місця проживання і стати на облік в РУ ГУ МВС не пізніше 5 липня. Разживін з’явився до РУ ГУ МВС для постановки на облік лише 9 липня, пояснивши, що рейси автобусів було скасовано внаслідок відсутності пального, а він про це не знав. Місцевим судом Разживіна було засуджено за ст. 395 КК України.
Яке рішення повинен прийняти апеляційний суд?
Романова, працюючи директором комунального підприємства, фіктивно оформила на роботу сторожем Гаврилюка і через його дружину одержувала нараховану йому заробітну плату, використовуючи
гроші на купівлю устаткування для виробництва. Всього за період з січня 2001 р. по липень 2002 р. Романова незаконно одержала 5 тис. 200 гри. Суд кваліфікував дії Романової як зловживання службовим становищем із заподіянням істотної шкоди державним інтересам.
Чи правильно дано оцінку діям Романової?
Ознайомтеся зі статтями 191 і 364 КК.
Семенцов, працюючи начальником управління капітального будівництва виробничого об’єднання, шляхом зловживання службовим становищем привласнив у грудні 2001 р. 1,43 куб.м лісоматеріалів вартістю 50 грн., а в січні 2002 р. - 150 листів шиферу вартістю 1650 гри.
Чи є дії Семенцова кримінально караними?
Нестеров взяв у пункті прокату товариства з обмеженою відповідальністю «Еней» холодильник і телевізор, які пізніше продав, а гроші пропив. Повернути взяті на прокат речі або сплатити їх вартість Нестеров відмовився.
Ознайомтеся зі статтями 185, 190, 191 і 192 КК.
Чи є в діях Нестерова ознаки злочину проти власності?
Лікар-хірург Пекалєв, який працював старшим судновим лікарем плавбази, під час її перебування в плаванні зробив за грошову винагороду операції переривання вагітності 14-ти жінкам - членам екіпажу і працівникам переробних цехів. Наказом головного лікаря медсанчастини «Азоврибпрому» заборонялось проведення планових абортів у морі. Вагітних жінок, згідно з цим наказом, слід було списувати на берег. Медичних протипоказань для проведення аборту в жінок не було.
Ознайомтеся зі ст. 134 КК.
Чи є в діях Пекалєва склад злочину «незаконне проведення аборту»?
Ковтуненко, працюючи головою правління акціонерного товариства, дав вказівку головному бухгалтеру нарахувати й виплати¬ти членам будівельної бригади Трегубова, прийнятим за трудовим до¬говором на тимчасову роботу для будівництва двох жилих будинків, за виконану роботу 114 тис. 700 грн. замість належних за діючими розцінками 102 тис. 300 грн., за що одержав від Трегубова 3 тис. грн.
Ознайомтеся зі статтями 191 і 368 КК.
Чи є в діях Ковтуненка ознаки передбачених цими статтями злочинів?
Кандидат медичних наук, висококваліфікований лікар-хірург Компанієць після проведення операцій приймав від родичів оперова¬них «подарунки» (спиртні напої, гроші тощо).
Варіант. Компанієць часто погоджувався на проведення складних операцій лише після того, як одержував від хворих або їхніх родичів гроші.
Чи є в діях Компанійця ознаки злочину «одержання хабара»?
Кирилов зі своєю матір’ю викрав у колишньої дружини сина Сергія, який рішенням суду при розірванні шлюбу був залишений з матір’ю. Свої дії Кирилов мотивував тим, що його колишня дружина не дозволяла йому зустрічатися з сином, вела аморальний спосіб життя, приводячи додому різних чоловіків, пиячила.
Ознайомтеся зі ст. 146 КК.
Чи є в діях Кирилова та його матері ознаки передбаченого цією статтею злочину?
Художник Грищенко у вересні 2001 р. виготовив кліше для друкування гривень номіналом 20 гривень. Після цього він запропо¬нував Зоріну виготовити прес для друкування підроблених гривень. Той виготовив і передав Грищенкові прес. У кінці жовтня 2001 р. Грищенко у себе на квартирі надрукував 10 банкнот на суму 200 гривень і наступного дня розплатився ними за покупки в магазині, але касир виявила, що гривні підроблені, і Грищенка було затримано.
Чи повинні та за що саме нести кримінальну відповідальність Грищенко й Зорін?
Нікітін, не зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності, за виконання робіт з ремонту квартири Павлюка отримав від останнього 5 тис. доларів
Чи підлягає Нікітін кримінальній відповідальності?
Карпенко, раніше судимий за крадіжку, який ніде не працював, пиячив, жив на випадкові заробітки, а також на кошти, одержувані від збирання й здачі пляшок, вкрав у громадянки Фукс праску вартістю 250 грн., яка знаходилась на балконі її квартири.
Ознайомтеся зі ст. 185 КК.
Ознаки яких кваліфікованих видів передбаченого цією статтею складу злочину є в діях Карпенка?
Р., керуючи автомобілем із перевищенням швидкості, вчинив наїзд на громадянина У., якому були заподіяні середньої тяжкості тілесні ушкодження. Побоюючись відповідальності, Р. зник з місця пригоди. Під час втечі Р. не впорався з керуванням свого автомобіля, який зіткнувся із маршрутним таксі. Двоє громадян загинуло на місці, а третій отримав тяжке тілесне ушкодження.
Визначте вид множинності кримінальних правопорушень.
К. був засуджений за ч. 2 ст. 185 КК України на чотири роки позбавлення волі. Адвокат подав скаргу, аргументуючи неправомірність рішення суду тим, що його клієнт вчинив крадіжку вперше, а вказівка суду на вчинене раніше викрадення холодної зброї у громадянина А. не є правильною. Викрадення холодної зброї, зазначив адвокат, не посягає на відносини власності і не передбачене ст. 185 КК України. Тому, згідно з ч. 1 ст. 32 КК України, у діях К. відсутня повторність кримінальних правопорушень. Адвокат вказав, що дії його підзахисного слід перекваліфікувати на ч. 1 ст. 185 КК України.
Чи підлягає скарга адвоката задоволенню?
Х., працюючи на заводі з виготовлення вогнепальної зброї, вирішив викрасти один із пістолетів. Для цього протягом трьох днів, непомітно для охорони, після закінчення робочого дня, він виносив складові частини пістолета. При спробі викрадення останньої Х. був затриманий працівниками охорони заводу.
Чи є у діях Х. множинність кримінальних правопорушень?
С., п’ять років тому була засуджена до штрафу за зайняття гральним бізнесом (ч. 1 ст. 203-2 КК України). Працюючи касиром ПП «Лотерея-Віват», на початку цього року С. знов почала займалася гральним бізнесом.
Чи є у діях С. множинність кримінальних правопорушень?
Д., раніше судимий за розбій (ч. 1 ст. 187 КК України), у складі організованої групи вчинив вимагання (ч. 4 ст. 189 КК України).
Визначте вид множинності кримінальних правопорушень.
Л. два дні поспіль ходив на полювання у заповідник. У перший день він не здобув нічого, а на другий день вполював дикого кабана.
Чи має місце у діях Л. множинність кримінальних правопорушень?
Громадянин Б. під час полювання вчинив убивство через необережність одного з мисливців, за що був засуджений за ч. 1 ст. 119 КК України до покарання у виді позбавлення волі. Через рік після відбуття покарання Б. вчинив крадіжку з проникненням у житло, відповідальність за яку передбачена ч. 3 ст. 185 КК України.
Чи є у діях Б. множинність кримінальних правопорушень?
Т. зателефонували невідомі особи та, погрожуючи вбити доньку, вимагали 500 тис. грн. При цьому вони попередили, що у разі звернення до поліції вб’ють не лише доньку, але й дружину. Т. погодився. Прибувши на місце зустрічі, він передав зловмисникам гроші, а потім дістав пістолет та здійснив по два постріли у кожного. В результаті чого один із зловмисників помер на місці, а другому заподіяно тяжкі тілесні ушкодження.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи підлягає Т. кримінальній відповідальності? Відповідь обґрунтуйте.
Перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, С. почав чіплятися до незнайомого йому К., а потім став його бити, заподіявши легкі тілесні ушкодження. Не зупинившись на цьому, С. витягнув із кишені ніж та розмахуючи ним, погрожував К. У процесі боротьби К. вирвав ніж з рук С. і вдарив останнього у живіт. Від завданого удару С. помер.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях К. необхідна оборона? Відповідь обґрунтуйте.
Громадянин В. запросив до себе на дачу 17-річну Н., де вони розпили пляшку горілки. Скориставшись сп’янінням своєї знайомої, В. намагався вступити з нею в статевий зв’язок, але Н. вчинила опір. Тоді В. вдарив її кулаком в обличчя, повалив на диван і став заламувати руки. Продовжуючи опір і відчуваючи, що В. значно сильніший, Н. дотягнулась до стола та, схопивши виделку, нанесла нею нападнику два удари в горло, заподіявши йому тяжкі тілесні ушкодження.
Чи є в діях Н. обставини, що виключають кримінальну протиправність
діяння? Відповідь обґрунтуйте.
Повертаючись вночі додому, Ц. побачив на темних сходах силует людини, що повільно направляла на нього револьвер. Вважаючи, що його хочуть вбити, К. вихопив свій пістолет і кілька разів вистрілив у силует. Пораненим, якому були завдані тяжкі тілесні ушкодження, виявився приятель Ц., який просто хотів пожартувати, погрожуючи іграшковим пістолетом.
Чи є в діях Ц. обставини, що виключають кримінальну протиправність діяння? Відповідь обґрунтуйте.
З метою розкриття злочинної організації, до складу якої входили правоохоронці та яка спеціалізувалася на одержанні неправомірної вигоди за не притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які здійснюють збут чи придбання наркотичних засобів, працівники СБУ здійснили оперативну комбінацію із проникнення до цієї злочинної організації К. Останній, діючи під контролем СБУ, за завданням членів злочинної організації здійснював пошук покупців та продавців наркотиків, яких члени злочинної організації в подальшому затримували та вимагали від них гроші.
Під час захоплення членів злочинної організації, один з її учасників - Т. вистрілив у К. з табельної вогнепальної зброї, однак не влучив. Інший член злочинної організації П., намагаючись ліквідувати К., також напав на нього з ножем, однак К. уникнув нападу та прострелив ногу нападнику. У подальшому К., використовуючи травматичний пістолет, підбіг до затриманого Т. та впритул здійснив у нього три постріли.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях К. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Уночі в двері приватного будинку, де проживав П. із дружиною та трьома малолітніми дітьми, почав стукати руками і ногами невідомий, вимагаючи відкрити двері та погрожуючи виламати їх. У цей день П. зняв з банківського рахунку 900 тис. грн для покупки авто, а тому вважав, що в його квартиру намагається проникнути грабіжник. З метою самозахисту П. взяв молоток, відчинив двері і кілька разів вдарив невідомого по голові, заподіявши йому тяжкі тілесні ушкодження. Слідством було встановлено, що невідомим виявився Ч., який, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, переплутав будинки та вважав, що стукає в двері будинку свого знайомого.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях П. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
К. на ґрунті ревнощів неодноразово погрожував своїй дружині В. розправою, бив та ображав її. Одного разу, прийшовши додому вночі в стані сильного алкогольного сп’яніння, він знову вчинив скандал та, погрожуючи розправою, став наближатися до дружини. Побоюючись за своє життя, вона схопила зі столу кухонний ніж і вдарила ним чоловіка у груди. Від отриманого поранення К. помер.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях В. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде вона нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Т. у нічний час, перебуваючи у стані наркотичного сп’яніння, зустрів на вулиці С. та попросив у нього закурити. Отримавши відмову, він накинувся на
С. і спробував вдарити його ножем. Злякавшись, С. почав тікати, але Т. погнався за ним. З метою самозахисту С. підібрав з землі металевий прут і тричі вдарив ним нападника, після чого втік і про те, що трапилося повідомив у поліцію. Від отриманих травм Т. помер.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях С. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Д. розбив скло автомобіля та проник всередину. Це помітив У. та вирішив затримати його. Підійшовши до Д., У. почав вимагати від нього припинити свої дії та почав викликати поліцію. У відповідь Д. вийшов з автомобіля та з погрозами побиття почав підходити до У. Тоді У. схопив залізну арматуру, що лежала поруч, та вдарив нею по руці Д., заподіявши йому середньої тяжкості тілесні ушкодження. Позбавлений можливості чинити опір, Д. був затриманий.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях У. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Озброєний обрізом рушниці Н. зайшов до відділення банку та, погрожуючи працівниці банку Ч. зброєю, наказав передати йому всю готівку, яка була в касі банку. Побоюючись за своє життя, Ч. передала Н. 350 тис. грн.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях Ч. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде вона нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Близько 4-ої год. ранку до хірургічного відділення обласної лікарні був доставлений М. із загостренням апендициту. Оглянувши хворого, черговий лікар Н. прийняв рішення негайно провести операцію. Для загального наркозу Н. застосував новий анестезіологічний засіб, який ще не пройшов належну апробацію в хірургії. При цьому в лікарні були й сертифіковані анестезіологічні засоби. Під час проведення операції М. помер від раптової зупинки серця, реанімаційні заходи позитивного результату не дали.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях Н. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Під час бойових дій рядовий К. відмовився виконувати наказ свого командира - капітана З., який вимагав розстріляти взятого в полон військовослужбовця.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях К. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Навчаючись на 3 курсі університету, Ф. мав незадовільні оцінки з профілюючих предметів та систематично прогулював заняття. Щоб його не відрахували, Ф. вирішив завдати незначної шкоди своєму здоров’ю шляхом імітації нападу злочинців, внаслідок чого потрапити до лікарні та отримати академічну відпустку. З цією метою він виготовив саморобний вогнепальний пристрій, зарядив його порохом і поклав у ствол частини цвяху. Спочатку проханнями, а потім і погрозами розправи, Ф. змусив свого товариша Т. вистрелити йому в руку. В результаті пострілу Ф. отримав тяжке поранення і руку довелось ампутувати.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях Т. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Перехожий Л. помітив, що невідомі громадяни, якими виявилися Ш. та О., намагаються викрасти речі з припаркованого транспортного засобу. Зробивши зауваження цим особам, Л. у відповідь почув нецензурну лайку та погрози. До нього підійшов Ш. і вдарив його кулаком в обличчя. Л. відійшов та вийняв з кишені куртки складаний ніж, попередивши, що вдарить ним будь-кого, хто почне його чіпати. Ш. та О. продовжували наближуватися до Л., який виставив ніж поперед себе і почав ним розмахувати у різні боки, одночасно відходячи до зупинки громадського транспорту. В цей час Ш. накинувся на нього і Л. ножем вдарив його у шию. Від смертельного поранення Ш. помер.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях Л. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Ф. на вимогу члена злочинної групи Б. підписала рішення третейського судді та посвідчила власний підпис у нотаріуса. Це допомогло Б. виготовити та використати завідомо підроблені документи у незаконному заволодінні квартирою. Під час досудового розслідування та в суді Ф. повідомила, що вчинила такі дії через матеріальну залежність, скрутне становище, примус і погрози з боку Б. та інших учасників групи. Вона реально хвилювалась за власне життя та здоров’я своїх дітей. Суд визнав Ф. невинуватою і виправдав.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи правильним є рішення суду? Відповідь обґрунтуйте.
Між В. та К. на побутовому ґрунті виникла сварка, в ході якої В. образив останню та залишив її помешкання. К., бажаючи помститися В., поросила свого знайомого Д. піти з нею до квартири кривдника та розібратися з ним. Зайшовши в квартиру, Д. почав бити В. У відповідь В. з метою захисту взяв кухонний ніж і почав розмахувати ним перед Д. У цей час до В. підступила К.,
якій В. наніс один удар кухонним ножем.
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області визнав В. винним у вчинені злочину, передбаченого ст. 118 КК України. Ухвалою Апеляційного суду Івано-Франківської області вирок суду першої інстанції залишено без зміни. Натомість Колегія суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду ухвалила кримінальне провадження закрити у зв’язку з відсутністю в діянні складу злочину.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації, визначте рішення якого суду є правомірним? Відповідь обґрунтуйте.
Д. та П. попросили у продавця ювелірного магазину подивитися декілька пар жіночих сережок з діамантами. Отримавши прикраси, вони почали тікати з магазину. Намагаючись затримати правопорушників, працівник поліції охорони Ф. крикнув їм: «Стояти! Буду стріляти!». Однак це не зупинило Д. та П., які продовжували бігти до виходу з торгівельного центру, де знаходився ювелірний магазин. Тоді Ф. здійснив у них декілька пострілів із вогнепальної зброї, в результаті чого Д. був убитий, а П. отримав тілесні ушкодження середньої тяжкості.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях Ф. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Під час масових заворушень до приміщення одного з відділів поліції, в якому перебували троє поліцейських, з натовпу перед будинком у вікно хтось вкинув гранату Ф-1. Майор поліції Ю. миттєво схопив гранату та викинув її назад у вікно. Від розриву гранати четверо людей загинуло, а семеро дістали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях Ю. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
Д., повернувшись до свого будинку, побачив як з вікна вилазив його односельчанин Ю. Запідозривши останнього у крадіжці, Д. вдарив Ю. кулаком в голову і той впав. Потім Д. заломив руки Ю. за спину та продовжив побиття. Від отриманих тяжких тілесних ушкоджень Ю. наступного дня помер в лікарні.
Суд визнав Д. винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК України. У касаційній скарзі захисник просить судові рішення змінити та перекваліфікувати дії засудженого Д. на ст. 124 КК України.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації, визначте чи підлягає касаційна скарга захисника задоволенню? Відповідь обґрунтуйте.
Неповнолітній М. та повнолітній К. вночі намагалися заволодіти автомобілем. У цей час їх дії помітив власник транспортного засобу Ш. Взявши рушницю та патрони, заряджені шротом, Ш. підійшов до хлопців і крикнув: «Ну що, покатаєте?», а потім вистрілив угору. М. та К. почали тікати, тоді Ш. зробив постріл по втікачах. Десять дробин потрапили у спину М., який помер на місці. К. було заподіяно легкі тілесні ушкодження. Ш. стверджував, що не мав наміру заподіяти шкоди потерпілим, а лише хотів налякати хлопців і вважав, що стріляє холостими патронами. Під час досудового розслідування було встановлено, що дружина Ш., прибираючи будинок, до холостих патронів, які лежали біля рушниці, поклала й кілька заряджених, які раніше лежали окремо. Ш. не знав про це.
Дайте кримінально-правову оцінку ситуації. Чи є в діях Ш. обставини, що виключають кримінальну протиправність? Чи буде він нести кримінальну відповідальність? Відповідь обґрунтуйте.
перебуваючи на посаді майстра служби водовідведення, не забезпечив безаварійну роботу каналізаційних мереж, що призвело до забруднення земель відходами, шкідливим для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил та створило небезпеку для довкілля. Таким чином, А. вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 239 КК України.
В судовому засіданні обвинувачений заявив клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі положень ст. 45 КК України, у зв’язку з дійовим каяттям. А зазначив, що ним вжито заходів для усунення заподіяної шкоди, він раніше не судимий, повністю визнав свою провину та активно сприяв розкриттю злочину.
Чи є підстави для звільнення А. від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям?
До Деснянського районного суду м. Києва від прокурора Київської місцевої прокуратури надійшло клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 46 КК України К., підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, у зв’язку з примиренням з потерпілим. Потерпілий Д. вказав, що він згоден з клопотанням прокурора, йому відшкодовані матеріальні збитки і він не заперечує проти звільнення К. від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням.
Чи підлягає П. звільненню від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим?
маючи на меті вчинити вбивство О., незаконно придбав пістолет (вогнепальну зброю), який зберігав вдома. В подальшому він добровільно відмовився від здійснення свого наміру на позбавлення життя О., однак, пістолет продовжував возити в багажнику автомобіля.
Чи підлягає В. звільненню від кримінальної відповідальності за готування до умисного вбивства З. та за незаконне придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї ( ч. 1 ст. 263 КК) ?
П. придбав у невідомої особи підроблене свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу і використовував його під час керування автомобілем.
Своїми умисними протиправними діями, які виразилися у використанні завідомо підробленого документа, П. вчинив кримінальне правопорушення (проступок), передбачений ч. 4 ст. 358 КК України.
Слідчий звернувся до суду з клопотанням про звільнення П. від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України, оскільки підозрюваний вперше вчинив кримінальний проступок, після вчинення кримінального правопорушення щиро покаявся, активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення.
Прокурор в підготовчому судовому засіданні підтримав клопотання про звільнення П. від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям.
Чи підлягає П. звільненню від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям?
До Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання колективу підприємства «Верес» про звільнення від кримінальної відповідальності С., підозрюваної у вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України, у зв'язку з передачею її на поруки трудовому колективу.
Підозрювана С. свою вину визнала повністю, щиро покаялася у вчиненому, раніше не судима, вперше вчинила кримінальне правопорушення.
Чи є підстави для звільнення С. від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею на поруки?
В судовому засіданні захисник заявив клопотання про звільнення обвинуваченого Р. від кримінальної відповідальності у провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КК України (умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження), на підставі ст. 49 КК України. Як встанови суд, з моменту вчинення правопорушення минуло 6 років.
Яке рішення повинен прийняти судом?
С. ухилявся від сплати податків, що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету коштів у великих розмірах, чим скоїв кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 212 КК.
Під час розгляду кримінального провадження судом з’ясовано, що С. сплатив податки та відшкодував заподіяну шкоду.
Чи є підстави для звільнення С. від кримінальної відповідальності?
За скоєння крадіжки В. був притягнений до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 185 КК України. Під час розслідування кримінального правопорушення він втік і переховувався від слідства. Через три роки В. вчинив грабіж. А через шість років був затриманий співробітниками поліції.
Як має бути вирішено питання про кримінальну відповідальність В. за вчинені кримінальні правопорушення?
Ф. виготовляв та зберігав наркотичні засоби без мети збуту, але затриманий за це правопорушення не був. Через 3 роки він скоїв викрадення наркотичних засобів з аптеки. А ще через 4 роки після вчинення другого правопорушення Ф. був затриманий співробітниками поліції за крадіжку і йому було повідомлено підозру у вчиненні кримінальних правопорушень,
передбачених ч. 1 ст. 309, ч. 2 ст. 308 та ч. 1 ст. 185 КК.
Ф. написав скаргу в прокуратуру на дії слідчого. У скарзі він зазначив, що слідчий припустився помилки, притягаючи його до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 309 та ч. 2 ст. 308 КК, так як не врахував строки давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Чи є підстави для задоволення скарги Ф.?
К., перебуваючи на посаді директора ПП «Будпослуги № 1», шляхом зловживання своїм службовим становищем, використовуючи завідомо підроблені документи, заволодів грошовими коштами очолюваного ним підприємства. Судом дії обвинуваченого К. кваліфіковані за ч. 2 ст. 191 КК України як заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.
В судовому засіданні К. заявив клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі положень ст. 45 КК України, зазначивши, що він раніше не судимий, повністю визнав свою провину, щиро покаявся, активно сприяв кримінального правопорушення і повністю відшкодував завдані ним збитки.
Чи є підстави для звільнення А. від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям? Дайте правову оцінку ситуації.
М., який підозрювався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, під час розгляду справи в суді звернувся з клопотанням про його звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, так як з моменту вчинення ним діяння пройшло 6 років.
В судовому засіданні прокурор виступив з запереченням проти звільнення, мотивуючи тим, що інкримінований М. злочин відноситься до корупційних.
Яке рішення повинен прийняти суд?
До громадянина України Ф. звернулись представники іноземної держави з пропозицією займатись збором інформації, яка містить державну таємницю, на користь їх держави. Після досягнутої домовленості Ф. отримав конкретне завдання, але ніяких дій по збору та передачі шпигунської інформації не вчинив, а добровільно повідомив Службу безпеки України про свій зв’язок та про отримане завдання.
Проаналізуйте ч. 2 ст. 111 КК України та дайте правову оцінку ситуації.
Д., будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації, проходячи військову службу, без дозволу командування військової частини та без поважних причин, не з’явився вчасно до розташування військової частини. В подальшому він добровільно з'явився до військової прокуратури Полтавського гарнізону Центрального регіону України.
Обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 407 КК України як нез’явлення вчасно без поважних причин на службу тривалістю понад 1 місяць, Д. в судовому засіданні заявив клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв'язку зі зміною обстановки. Своє клопотання він мотивував тим, що раніше не судимий, інкриміноване йому діяння було вчинене в особливих умовах, спрямованих на захист територіального суверенітету України і полягали в запровадженні кількох хвиль мобілізації, які наразі завершились і він звільнений з військової служби, у зв’язку з чим перестав бути суспільно-небезпечним та обстановка навколо нього зазнала таких змін, що унеможливлює вчинення ним нового тотожного або однорідного злочину. Крім того, він приймав участь в бойових діях в зоні АТО, захворів на ряд серйозних захворювань, які відносяться до медичних показників визнання осіб непридатними для подальшого несення військової служби.
Чи є підстави для звільнення Д. від кримінальної відповідальності у зв'язку із зміною обстановки? Дайте правову оцінку ситуації.
Керівник підприємства Т. протягом п’яти місяців використовував кошти, призначені для виплати заробітної плати робітникам, на власні потреби.
До моменту повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, Т. виплатив робітникам заробітну плату у повному обсязі.
Чи є підстави для звільнення Д. від кримінальної відповідальності? Дайте правову оцінку ситуації.
Ю. у складі злочинної організації, створеної з метою вчинення особливо тяжких злочинів, займався збутом наркотичних засобів в особливо великих розмірах. Згодом він добровільно заявив поліції про участь в злочинній організації та активно сприяв розкриттю її діяльності.
Чи є підстави для звільнення Д. від кримінальної відповідальності на підставі ч. 2 ст. 255 КК України? Дайте правову оцінку ситуації.
Ч. створив не передбачене законом України воєнізоване формування, в якому брала участь велика кількість молодих людей. Дане воєнізоване формування мало організаційну структуру військового типу (єдиноначальність, звання, підпорядкованість, дисципліну, проводилась стройова та фізична підготовка). Коли Ч. позбавили керівництва цим формуванням, він добровільно вийшов з нього і повідомив про його існування Службу безпеки України.
Дайте правову оцінку ситуації.
Л. добровільно здав до Солом’янського управління поліції Головного Управління Національної поліції в м. Києві, вогнепальну зброю, яку зберігав протягом двох років за місцем проживання без передбаченого законом дозволу.
Дайте правову оцінку ситуації.
Суд звільнив К. від кримінальної відповідальності за незаконне заволодіння транспортним засобом, передбачене ч. 3 ст. 289 КК України, зазначивши у рішенні, що К. вчинив злочин вперше, повернув автомобіль власнику і повністю відшкодував завдані збитки. Під час заволодіння транспортним засобом К. погрожував потерпілому застосувати насильство, небезпечне для життя чи здоров’я.
Чи правильним є рішення суду? Дайте правову оцінку ситуації.
Н. було затримано за збереження сухої макової соломи (500 г). Він пояснив, що макову соломку зберігав для особистих потреб. Слідчим дії Н. кваліфіковані за ч. 2 ст. 309 КК України як незаконне придбання та зберігання наркотичних засобів у великих розмірах.
За рішенням суду Н. було звільнено від кримінальної відповідальності. Підставою такого рішення стало те, що Н. дійсно страждав від наркотичної залежності і потребував лікування від неї та звернувся до лікувального закладу і розпочав лікування добровільно.
Чи правильним є рішення суду? Дайте правову оцінку ситуації.
Я. добровільно здав в управління поліції 45 літрів ацетону, який придбав і зберігав вдома з метою виробництва наркотичних засобів, та вказав на джерело його придбання. Слідчим дії Я. кваліфіковані за ч. 1 ст. 311 КК України як незаконне придбання та зберігання прекурсорів.
Чи є підстави для звільнення Я. від кримінальної відповідальності?
Марков у знайомого Малюкова попросив для тимчасового ко¬ристування телевізор та відеомагнітофон японського виробництва, а потім продав їх. Через 10 днів у цьому самому селі Марков через вікно проник до будинка Лазаревої і вкрав радіоприймач, пральну машину і телевізор японського виробництва.
Якою має бути кримінально-правова оцінка дій Маркова?
Нерет домовився з Круком продати тому належну йому квартиру за 25 тис. доларів. Оскільки угоди купівлі-продажу за вільно конвертовану валюту між громадянами чинним законодавством заборонені, у договорі купівлі-продажу квартири була вказана її вартість у гривнях, але фактично занижена в 10 разів для того, щоб меншим був розмір державного мита за нотаріальне оформлення за¬значеного договору. Фактично за куплену квартиру Крук заплатив Нерету 25 тис. доларів СІЛА. Державне мито за домовленістю сплачував Нерет.
Чи повинні та за що саме нести кримінальну відповідальність Нерет і Крук?
Маркін, Максимов і Цись на квартирі в останнього посвари¬лися під час спільного вживання спиртних напоїв. При цьому Цись вдарив Маркіна порожньою пляшкою по руці, а Максимова - по голові. У відповідь Маркін і Максимов почали бити Цися руками, но¬гами, пляшками, стільцем, заподіявши тому численні ушкодження внутрішніх органів, переломи трьох ребер, закритий перелом хрящів гортані та інші ушкодження, які судово-медичною експертизою були визнані тяжкими тілесними ушкодженнями. Після цього Маркін і Максимов допили спиртне і пішли додому. Від одержаних ушкоджень Цись наступного дня, не приходячи до свідомості, помер.
Визначте вид складу злочину в діях Маркіна і Максимова.
Директор заводу радіотоварів Кудінов, одержавши рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого робітника Дражевського, відмовився його виконати, вважаючи таке рішення незаконним, і письмово повідомив про це суд.
Якою має бути кримінально-правова оцінка дій Кудінова?
Панчук придбав у невстановленої особи 10 тонн етилового спирту, з якого у власному гаражі виготовляв «горілку», розбавляю¬чи спирт водою з водогону. На пляшки з «горілкою» Панчук наклею¬вав придбані у Гончара незаконно виготовлені останнім у друкарні, де він працював, марки акцизного збору та етикетки відомих виробників горілчаних виробів. Виготовлену «горілку» Панчук передавав для реалізації приватним підприємцям Строеву та Антонову, які продавали її через кіоски, що їм належали.
Каплун домовився з безробітним Дьоміним, щоб той зареєстрував на своє ім’я приватне підприємство, пояснивши, що він уже є засновником одного підприємства, а тому не може на своє ім’я зареєструвати ще одне. Згідно з домовленістю Каплун заплатив Дьоміну за реєстрацію підприємства та за призначення Каплуна його директором 800 грн., домовившись із Дьоміним, що діяльністю підприємства керуватиме Каплун. Дьомін не мав наміру здійснювати будь-яку господарську діяльність через створене ним приватне підприємство. Метою створення підприємства було одержання кредиту в банку і привласнення одержаних коштів Варіант. Каплун також не мав наміру здійснювати господарську діяльність створеним приватним підприємством, воно йому було потрібне для здійснення незаконних конвертаційних операцій.
Ознайомтеся зі статтями 202 і 205 КК.
Чи є в діях Дьоміна та Каплуна ознаки передбачених цими статтями злочинів?
Макарчук, працюючи на автонавантажувачі, на порушення інструкції з техніки безпеки навантажив і почав перевозити по території меблевого комбінату негабаритний вантаж, частина якого впала на одного з учнів професійно-технічного училища, які були на комбінаті на екскурсії, заподіявши йому тяжке тілесне ушкодження.
Судом Макарчука було засуджено за ч. 2 ст. 286 КК.
Чи правильно суд визначив об’єкт вчиненого
Макарчуком злочину?
Ричков, працюючи водієм міського маршрутного автобуса підприємства «Київміськавтотранс», часто самовільно залишав маршрут і перевозив громадян від ринку в приміські села, а одержані від громадян гроші як плату за проїзд привласнював.
Чи є в діях Ринкова ознаки злочину проти власності?
Костін, знаходячись на варті, проник до сховища з військовим майном, яке він охороняв, звідки викрав військового майна на суму 18 тис. грн., п’ять автоматів та 500 набоїв до них, а також особисті речі прапорщика Васіна, які ним зберігались у сховищі вартістю 6 тис. грн. та його гладкоствольну мисливську рушницю вартістю 2 тис. грн.
Ознайомтесь зі ст. 185, 262, 410, 418 КК.
Чи є в діях Костіна ознаки злочинів, передбачених зазначеними статтями?
Предметами яких злочинів є викрадені Костіним речі?
Калабзоров викрав із садового будинку Мамедова мисливську гладкоствольну рушницю, два пістолети та набої до них, які Мамедов незаконно зберігав.
Ознайомтесь зі статтями 185 та 262 КК.
Як кваліфікувати дії Калабзорова?
Тарасов незаконно підключився до лінії електропередачі на¬грівальні прилади, які ним використовувались восени та взимку для опалення теплиці, в якій ним вирощувались овочі. Всього протягом опалювального періоду ним незаконно використано електроенергії на суму 9 тис. грн.
Ознайомтесь зі ст. 185 КК.
Чи є в діях Тарасова ознаки передбаченого цією статею злочину?
Маршалов наклеїв на однодоларову банкноту два нулі й роз¬рахувався нею із 80-літньою сільською жінкою за куплене у неї теля. Ознайомтеся зі статтями 190 і 199 КК і коментарями до них. Ознаки якого з цих злочинів є в діях Маршалова?
Дмитрик придбав у невстановленої особи імітаційні запали до учбово-імітаційних гранат та піропатрони і незаконно зберігав їх у своїй квартирі. Вироком суду Дмитрика засуджено за ч. 1 ст. 263 КК.
Ознайомтеся з постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про викрадення та інше незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими речовина¬ми, вибуховими пристроями чи радіоактивними матеріалами» від 26 квітня 2002 р. № 3.
Чи можуть бути зазначені предмети предметами злочину, перед¬баченого ст. 263 КК України?
Ненко, погрожуючи Кицю розповісти його дружині про його інтимні стосунки з Луць і наявність у Луць від нього дитини, при¬мусив Киця безплатно зробити за рахунок приватного підприємства, директором якого був Киць, ремонт квартири сина Ненка.
Ознайомтесь зі ст.ст. 189, 206, 355 КК.
Ознаки якого злочину є в діях Ненка?
Журналіст Осипов попросив голову кооперативу «Пролісок» Казаряна прийняти в члени кооперативу його знайому Даць. Казарян висунув умову, що він прийме Даць до кооперативу лише в тому разі, якщо Осипов опублікує в одній з центральних газет нарис про хорошу роботу кооперативу. Після опублікування такого нарису Даць було прийнято в члени кооперативу.
Чи можуть Казарян і Осипов бути притягнуті до відповідальності: один за одержання, а другий - за дачу хабара?
Анкудінов, Пайчадзе і Макаров вчинили 10 нападів на квар¬тири громадян. Для подолання опору потерпілих, які відчиняли їм двері після того, як злочинці видавали себе за співробітників міліції, вони застосовували балончики з газом «Сі-Ес» нервово-паралітичної дії, а далі зв’язували потерпілих і заволодівали їхнім майном.
Чи є в діях цих осіб склад злочину «бандитизм»?
Яцик під час ремонту старої будівлі знайшов скарб - 80 золо¬тих червінців карбування 1924 р. 10 з цих монет він подарував своїй сестрі, а 20 продав Кікнадзе.
Чи є в діях Яцика ознаки злочину?
Кущ за шість місяців роботи на цегельному заводі відповідно до укладеного при прийнятті на роботу договору мав право купити за відпускними цінами за кожен відпрацьований місяць 3 тис. штук це¬гли, тобто всього 18 тис. штук. У договорі було обумовлено, що цегла продається для власного будівництва і не може перепродаватись. Із 18 тис. штук цегли, що їх Кущ купив на заводі, 15 тис. штук він про¬дав у чотири прийоми чотирьом громадянам за підвищеними цінами, отримавши доход у сумі 2 тис. 50 грн. Місцевим судом Куща було за¬суджено зач. 1 ст. 202 КК.
Чи правильно суд дав оцінку діям Куща?
Балабанов здійснив незаконне проникнення до комп’ютерної мережі банку і скопіював комп’ютерну інформацію, яка зберігалась у мережі, вартістю 19 тис. грн., знищивши при цьому іншу комп’ютерну інформацію вартістю 89 тис. грн.
Чи може комп’ютерна інформація визнаватись предметом злочину? Ознайомтесь зі ст.ст. 185, 361 та 362 КК.
Чи є в діях Балабанова ознаки злочинів, передбачених зазначеними статтями КК?
Родіонов, узнавши, що дружина зраджує йому із Нагорню- ком, вирішив позбавити їх життя. З цією метою він пригостив їх пло¬вом, м’ясо якого було заражене бактеріями сибірки. Від вживання зараженого м’яса Нагорнюк помер, а життя дружини Родіонова було врятоване наданням їй кваліфікованій медичній допомоги.
Ознайомтесь зі ст.ст. 115 та 130 КК.
До якої ознаки складу злочину відносяться бактерії особливо небезпечних інфекційних хвороб?
Якою має бути кримінально-правова оцінка дій Родіонова?
Перед трамваєм, у забороненому для переходу пішоходів місці, швидко перебігала вулицю 8-річна Олексюк. Поряд із трамваєм у напрямку його руху зі швидкістю близько 40 км за годину (при дозволеній 60 км за годину) їхала автомашина «Вольво», водій якої Мамило не мав можливості об’їхати трамвай, оскільки спереду біля бровки хідника стояла автомашина «Москвич». Дівчинка раптово з’явилася перед автомашиною, і хоч Мамило загальмував своє часно, не вдалося уникнути наїзду. Олексюк попала під колеса і була смертельно травмована.
Чи є у поведінці Мамила ознаки об’єктивної сторони злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України?
Між Курциним і Шешенею в квартирі останнього виникла сварка, під час якої Шешеня вдарив Курцина по голові, заподіявши легке тілесне ушкодження з короткочасним розладом здоров’я. Та це спричинило крововилив у мозок з тяжкими змінами в речовині і судинах головного мозку, внаслідок чого Курцин помер. У висновку судово-медичної експертизи вказано, що в розвитку крововиливу, який призвів до смерті, визначальними моментами була патологія артеріальних судин, а супутніми - захворювання (гіпертонія), ал¬когольне сп’яніння, конфліктна ситуація і незначна травма. Про наявність у Курцина патологічних змін судин головного мозку Ше¬шеня не знав.
Як вирішити справу?
Агінетдінов та Ізмайлов, перебуваючи в стані сп’яніння, із хуліганських спонукань побили Зубкова кулаками й ногами, заподіявши йому перелом кісток носа з розривом хряща (середньої тяжкості тілесні ушкодження) і численні синці обличчя й тулуба.
Від гострого малокрів’я, спричиненого тривалою і значною носовою кровотечею внаслідок захворювання крові - порушення її згортання (гемофілія), Зубков помер.
Чи є причиновий зв’язок між діями Агінетдінова та Ізмайлова і смертю Зубкова?
Сторож магазину Богуцький ввечері повертався додому із за¬рядженою рушницею. Проходячи повз двір Покотило, він почув крик жінки, а підійшовши ближче, побачив, що п’яний Мельник намага¬ється побити Покотило. Щоб не допустити цього, Богуцький вирішив вистрілити вгору. Мельник, побачивши Богуцького, кинувся до ньо¬го і несподівано ударив його ногою в живіт. Від удару Богуцький впав на землю, мимоволі натиснувши на спусковий гачок рушниці. Стався постріл, яким Мельника було вбито.
Чи є причиновий зв’язок між діями Богуцького і смертю Мельника?
Тракторист Лещев, перебуваючи у стані сп’яніння, посадив до кабіни трактора Новикова, який теж був напідпитку. Під час руху Новикову стало погано, і він попросив Лещева зупинитися. Той почав зупиняти трактор, але Новиков, не дочекавшись повної зупинки, на ходу відкрив двері кабіни і випав з неї, вдарившись при цьому об землю, внаслідок чого стався розрив селезінки, інші тілесні ушкодження, а далі й смерть.
Чи є в діях Лещева ознаки складу злочину, передбаченого ст. 286
КК?
До Боєвата двох дівчат, які стояли біля студентського гуртожит¬ку, підійшли двоємісцевих хлопців - Тимошенко і Забара, які почали чіплятись до Боєва, звинувативши його в неправдивості. Потім Забара вдарив Боєва кулаком в обличчя, від чого останній упав і вдарився об асфальт, втративши свідомість. Побачивши, що Боєв не підводиться, За¬бара і Тимошенко допомогли йому піднятись і відвели до гуртожитку в кімнату, в якій він жив. Боєв був дуже блідим і скаржився своїм друзям по кімнаті на болі в голові. Ранком Боєв не встав з ліжка і сказав това¬ришам, що на лекції не піде, оскільки в нього дуже болить голова. Коли студенти повернулися після занять, то знайшли Боєва мертвим посеред кімнати. За висновком судово-медичної експертизи, його смерть наста¬ла внаслідок повторного удару головою об підлогу. Причиною падіння була втрата свідомості, коли він хотів встати.
Якою має бути кримінально-правова оцінка дій Забари і Тимошенка?
Начальник геологорозвідувальної пошукової партії Самолюк, направляючи в багатоденний маршрут геологів Білокурова та Юна, порушивши Правила безпеки при геологорозвідувальних роботах, по¬передньо не зробив запит про погоду. Крім того, він не перевірив, чи взяли Білокуров і Юн з собою спальні мішки, а лише нагадав їм про необхідність цього. Наступного дня почалася хурделиця, внаслідок чого Білокуров помер від переохолодження.
Ознайомтесь зі ст. 367 КК.
Чи є в бездіяльності Самолюка ознаки злочину, передбаченого цією статтею?
Водій Колесников умисно порушив Правила дорожнього руху, не впорався з керуванням, внаслідок чого на повороті автомобіль пере¬вернувся і був пошкоджений. Автопідприємству було завдано збитків на суму 7000 грн., а сам Колесников дістав тілесні ушкодження се¬редньої тяжкості.
Ознайомтеся зі статтями 192, 194, 196 і 286 КК.
Чи може бути Колесников притягнутий до кримінальної відпо¬відальності?
Директор загальноосвітньої школи Яско систематично зара¬ховував на штатну посаду лаборанта осіб, які фактично виконували господарські роботи. Гроші їм виплачували з фонду заробітної пла¬ти. За п’ять років було витрачено 18 тис. грн. Місцевий суд визнав Яска винним у зловживанні службовим становищем. Захисник подав апеляцію на вирок, в якій просивзакрити кримінальну справу через відсутність у діях Яска складу злочину, вважаючи, що істотної шко¬ди державним інтересам не завдано.
Старший черговий підстанції електромережі Попов, одер¬жавши повідомлення про обрив проводів на одному з будівельних майданчиків, не вимкнув струм у лінії, а направив для усунення пошкодження чергових електромонтерів Бакатіна та Довбню. На територію майданчика самовільно проникли діти, і один з них - Саш¬ко, доторкнувшись до обірваного проводу, помер на місці від уражен¬ня електричним струмом.
Ознайомтеся зі статтями 271 і 272 КК та коментарями до них.
Як кваліфікувати дії Попова?
Під час гри в теніс у дворі будинку Циліс штовхнув сина Трах¬тенберга, і той упав. Між Трахтенбергом і Цилісом виникла сварка, при цьому Циліс у присутності громадян та дітей, які були у дворі, нецензурно образив Трахтенберга. Останній у відповідь двічі вдарив кулаком Циліса, заподіявши йому тілесні ушкодження середньої тяжкості.
Ознайомтесь зі ст.ст. 122 та 296 КК.
Чи є в діях Трахтенберга ознаки злочину «хуліганство»?
Ігошев, зайшовши у ресторан, побачив там Пустоцвіта, який танцював зі своєю знайомою. З Пустоцвітом Ігошев був у неприязних стосунках. Вихопивши пістолет, Ігошев з відстані 7 метрів тричі вистрілив у Пустоцвіта, заподіявши тому смертельні поранення. Ви¬роком суду дії Ігошева були кваліфіковані за п. 5 ч. 2 ст. 115 КК.
Чи правильно судом визначено спосіб вчинення злочину?
Кримов і четверо його товаришів їхали автомобілем, який на¬лежав Кримову. За шість кілометрів до райцентру на узбіччі дороги вони побачили перевернутий автомобіль, біля якого знаходилися тяж¬ко травмований Сак та його дружина, яка почала просити відвезти потерпілого до лікарні. Кримов відмовився це зробити, пославшись на те, що місця в автомобілі більше немає, а він везе своїх товаришів на електропотяг, який відправляється через 15 хвилин. Приїхав¬ши до райцентру, Кримов зателефонував до лікарні й повідомив про дорожньо-транспортну подію і тяжкий стан потерпілого. В лікарні в цей час обидва автомобілі швидкої допомоги були на викликах, тому Сак був доставлений до лікарні лише через годину, де невдовзі він по¬мер від втрати великої кількості крові і переохолодження. За висно¬вком судово-медичної експертизи, життя потерпілого було б урятова¬не, якщо б Кримов довіз його до лікарні.
Чи є в діях Кримова та його товаришів ознаки складу злочину, передбаченого ст. 136 КК України?
Серіков підтримував інтимний зв’язок з дружиною Кислян- ського. Останній прийшов до Серікова і почав просити його припини¬ти зустрічі з дружиною. Коли Серіков замахнувся на Кислянського металевим бруском, той вирвав його і наніс ним понад 20 ударів поголові Серікова. Від ушкоджень останній помер на місці. За висно¬вком судово-медичної експертизи, кожен з нанесених Кислянським ударів міг спричинити смерть.
Чи може Кислянський нести відповідальність за вбивство, вчине¬не з особливою жорстокістю?
Чикватія, повертаючись з полювання у нетверезому стані, зустрівся на вулиці з групою п’яних чоловіків. Один з них - Агару- нов, з яким Чикватія був у неприязних стосунках, у грубій формі по¬чав насміхатися над Чикватією. Останній, відійшовши на 10 м від Агарунова, зняв рушницю і двічі вистрілив у нього. Від поранення Агарунов помер на місці, а двом чоловікам, які стояли біля нього, було заподіяно легкі тілесні ушкодження.
Ознайомтеся зі ст. 115 КК.
Яким способом було вчинене вбивство? Чи повинні дії Чикватії кваліфікуватись і за ст. 125 КК?
Панфілов під час сварки з матір’ю своєї дружини Сич на ґрунті неприязних стосунків завдав їй молотком двох ударів по голові, спри¬чинивши закриті переломи кісток склепіння і основи черепа, від чого Сич через 25 днів померла в лікарні. За висновком судово-медичної експертизи, смерть Сич настала від гнійного запалення легенів, чому сприяло тривале пасивне положення її тіла під час перебування в лікарні у зв’язку із травмою голови, а також ряд патологічних змін з боку серцево-судинної системи.
Чи є причиновий зв’язок між діями Панфілова і смертю Сич?
Петрушин познайомився на пляжі з Горловою і запросив її до себе додому подивитися відеофільми. Після їх перегляду він запропонував Горловій залишитися в нього на ніч, а коли та відмовилася, зачинив двері і, погрожуючи ножем, кілька разів вступав з нею в статевий зв’язок. Ранком Петрушин відвів Горлову на квартиру, де вона проживала. Через два дні він прийшов до Горлової і, побачивши, що господарів немає вдома, знову вчинив з нею статевий акт з погрозою застосування фізичного насильства.
Ознайомтеся зі ст. 152 КК.
Скільки злочинів вчинив Петрушин?
Швець протягом двох днів здійснив у центральному універмазі міста Києва 12 кишенькових крадіжок. Кожна з них завдала окремим потерпілим шкоду на суму від 82 до 1767 грн., загальна ж сума викраденого становила 8835 грн.
При затриманні Швець пояснив, що наступні два дні мав намір «працювати» в універмазі «Україна», а потім – коли сума викраденого досягне близько 50 тис. грн. – збирався поїхати відпочивати на Південний берег Криму.
Ознайомтеся зі ст. 185 КК та приміткою до неї.
Чи мала тут місце множинність злочинів, а якщо мала, то в якій формі?
Коваленко, прийшовши на дискотеку в нетверезому стані, почав чіплятися до Сосніної. Її знайомий Пічур зробив йому зауваження. За це Коваленко вдарив його в обличчя, заподіявши легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров’я, а потім, щоб уникнути затримання, пішов з дискотеки. На автобусній зупинці, побачивши незнайомих йому неповнолітніх Сердюка і Саленка, він підійшов і запитав, звідки вони. Дізнавшись, що хлопці не місцеві, Коваленко побив їх, заподіявши обом легкі тілесні ушкодження, що не спричинили короткочасного розладу здоров’я.
Відбуваючи покарання у виді позбавлення волі на певний строк, Агапов і Проценко домовилися, що коли останній вийде на волю, то дістане і передасть в колонію наркотики. Через три тижні після звільнення Проценко купив у невстановленої слідством особи 2,5 кг анаші, привіз її до міста, де жила мати Агапова, і залишив їй. Мати кілька місяців зберігала анашу вдома, а потім під час чергового побачення передала її синові. При спробі збути анашу іншому засудженому Агапова було затримано.
Ознайомтеся зі ст. 307 КК.
Чи мала місце множинність злочинів у цьому випадку?
Щоб одержувати підвищену пенсію, Полинко підробив записи в трудовій книжці про більш тривалий, ніж фактично, час роботи в районах Крайньої Півночі (за часів існування СРСР) і подав її до управління Пенсійного фонду України Дарницького району м. Києва. Через чотири роки після одержання першої місячної пенсії підробку було виявлено. За цей час По-линко незаконно одержав 2120 гривень.
Ознайомтеся зі статтями 358, 190 та приміткою до ст. 185 КК. Чи мала тут місце множинність злочинів? Неповнолітні П. та В. під керівництвом раніше судимого Б. розбили вітрину магазину та викрали звідти імпортну радіотехніку, яку потім сховали у свого знайомого Р. Через кілька днів міліція затримала Р., який зізнався у скоєному та допоміг знайти сховані речі. П. та Р. – учні 10 класу, характеризуються позитивно, В. після закінчення 9 класу не працює і не навчається, узятий на облік в інспекції у справах неповнолітніх за дрібне хуліганство, Б. раніше судимий, працює на заводі. Суд оголосив вирок – Б., П., В. та Р. засуджені до трьох років позбавлення волі кожний. Чи вчинено злочин, який? Чи є обтяжуючі або пом’якшуючі обставини? Чи відповідає вирок суду вимогам закону? Співробітники науково-дослідної установи м. Києва Коваленко та Петренко їхали потягом Київ-Москва до Бєлгорода на конференцію. На ґрунті неприязних стосунків, що склалися між ними, на одній із станцій України, Петренко підсипав у склянку з кавою Коваленко снодійного засобу, маючи на меті недопущення останнього до участі в конференції. Під час зупинки потягу на станції Бєлгород (Російська Федерація), Петренко вийшов, в той час як його колега спав у купе. При цьому Петренко гадав, що Коваленко прокинеться в Москві. Однак, від прийнятої дози снодійного Коваленко помер на території Росії. Визначте місце і час вчинення злочину.
Самсонову було оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України (умисне тяжке тілесне ушкодження). Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором, про застосування Самсонову запобіжного заходу у вигляді застави на суму 10000 гривень та навів достатньо даних, які дають підстави вважати, що Самсонов буде переховуватися від органів досудовогорозслідування. Агафонов, дізнавшись, що у касі заводу після виплати заробітної плати залишилась значна сума грошей, вирішив їх викрасти. Заховавшись у бібліотеці й дочекавшись, коли всі робітники пішли додому, він вліз до каси, зламав сейф, але знайшов там лише 9 грн. Вхопив гроші та хутко зник. Як з’ясувалось пізніше, основні гроші були сховані в іншому місці. Чи є підстава визнати вчинене Агафоновим діяння малозначним, застосувати до нього ч. 2 ст. 11 КК України? Якщо ні, то чому? Які обов’язкові умови застосування ч. 2 ст. 11 КК України?
Ванюшин, знаходячись в торговельному залі супермаркета, взяв мило за ціною 2 грн, тюбік крему – 5 грн і, не сплативши їхньої вартості, вийшов з торговельного залу. Однак на виході з супермаркету його було затримано охороною. Ванюшина визнано винним у замаху на крадіжку. Чи правомірне рішення суду? Які умови застосування ч. 2 ст. 11 КК? Маргелов, який здійснював ремонт даху, з необережності випустив з рук молоток, завдавши Зарубіну, який проходив повз будинку, легкі тілесні ушкодження, що спричинили короткочасний розлад здоров’я. Маргелова було притягнуто до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, який передбачений ч. 2 ст. 125 КК. Ознайомившись із розд. ІІ Особливої частини КК, вирішить питання, чи є вчинене діяння злочином і чи правильно вирішено питання про відповідальність Маргелова? Драч у стані сильного душевного хвилювання спричиненого систематичним знущанням з боку Шпака, вбив його. Через це сам захворів на психічну хворобу, яка позбавила його можливості усвідомлювати свої дії і керувати їми. Після одужання Драча притягнули до кримінальної відповідальності. Через три роки з дня вчиненнч злочину суд виніс вирок, яким засудив його до 1 року позбавлення волі. Пдвокат оскаржив вирок у з'язку з порушенням кримінального закону, вимагаючи звільнення Драча від кримінальної відповідальності. Як слід вирішити справу? Громадянин Франції одержав політичний притулок в Україні й оселився в Одесі. Згодом стало відомо, що перед цим у Ліоні він спричинив умисне тяжке тілесне ушкодження громадянину України. Варіант 1. Дані дії в Ліоні вчинила особа без громадянства, яка постійно проживає в Україні. Варіант 2. У Ліоні громадянин Франції, який одержав політичний притулок в Україні, вчинив умисне вбивство громадянина України. Ознайомтеся зі статтями 121, 115 КК України. Чи повинен нести зазначений суб’єкт відповідальність за КК України? їжхліба був свідком того, як Неїжсало у лісі зґвалтував жінку, що збирала гриби. Про цей злочин Неїжхліба нікуди не повідомив. Чи повинен він відповідати за приховування злочину? Шамрай продав Сухову шкіряне пальто, гроші за яке той мав віддати відразу після отримання спадщини. Та після одержання спадщини Сухов грошей не віддавав. Тоді Шамрай почав вимагати їх під погрозою побити малолітніх дітей Сухова. Оскільки і це не вплинуло, то наступного разу Шамрай зв’язав Сухова в його квартирі, відшукав у потаємному місці сховані гроші й вилучив стільки, скільки йому був винен Сухов. Чи є дії Шамрая злочинними? Карпенко, раніше судимий за крадіжку, який ніде не працював, пиячив, жив на випадкові заробітки, а також на кошти, одержувані від збирання й здачі пляшок, вкрав у громадянки Фукс праску вартістю 250 грн., яка знаходилася на балконі її квартири. Ознайомтеся зі ст. 185 КК. Ознаки яких кваліфікованих видів передбаченого цією статтею складу злочину є в діях Карпенка? Кандидат медичних наук, висококваліфікований лікар-хірург Компанієць після проведення операцій приймав від родичів оперованих «подарунки» (спиртні напої, гроші тощо). Варіант. Компанієць часто погоджувався на проведення складних операцій лише після того, як одержував від хворих або їхніх родичів гроші. Чи є в діях Компанійця ознаки злочину «одержання хабара»?
Начальник геологорозвідувальної пошукової партії Самолюк, направляючи в багатоденний маршрут геологів Білокурова і Юна, порушивши правила безпеки при геологорозвідувальних роботах, попередньо не зробив запит про погоду, та не перевірив, чи взяли Білокуров і Юн з собою спальні мішки, а лише нагадав їм про необхідність цього. Наступного дня почалася хурделиця, внаслідок чого Білокуров помер від переохолодження.
Ознайомившись зі змістом сіп. 271 КК, вирішить питання про об'єктивну сторону злочину і конструкцію цього складу злочину.
Волков під час бійки з Андроновим вдарив останнього ножем в живіт. Через 10 хвилин потерпілого привезли в лікарню. Хірург Тарасюк, який робив операцію, забув в рані тампон, що визвало анаеробний сепсис (газову гангрену). Через деякий час Андронов помер.
Чи є причинний зв'язок між діями Волкова та смертю Андронова?
У безлюдному місці міського парку Уралов з метою зґвалтування напав на Петренко. Схопивши її за руки, Уралов відчув, як тіло жертви обм'якло і стало сповзати на землю. Виявилось, що Петренко померла. Експертиза встановила, що потерпіла страждала пороком серця і від переляку в неї стався інфаркт. Вирішіть питання про об'єктивну сторону злочину. Чи знаходяться дії Уралова в причинному зв'язку з фактом смерті Петренко? Яке значення має для вирішення питання про встановлення необхідного причинного зв'язку наявність особливих умов на боці потерпілого? Особливо небезпечні рецидивісти К. і Д. 13 березня 1992 року вчинили зґвалтування громадянки А. К. Був затриманий в цей самий день, а Д. втік і переховувався від органів слідства. 18 травня 1992 року К. був засуджений до вищої міри покарання. 17 червня 1992 року Верховною Радою України був прийнятий закон, який відмінив смертну кару за зґвалтування. До цього часу вирок щодо К. не був виконаний. Який закон слід застосовувати щодо громадян К. і Д. - старий чи новий? Судимий за згвалтування 28-річний Осипенко запропонував своему племіннику 16-річному підстерегти і згвалтувати одну з дівчат, що проживають у сусідньому будинку, а також заволодіти її майном ввечері вони напали на 15-річку Шумську. Куцевол наставив на неї великий .кухонний ніж і став погрожували вбивством, а Осипенко здійснив з нею статевий акт спочатку у природній, а потім у неприродній формі. Після цього він запропонував здійснити тс саме Куцеволу, але останній не зміг вчинити статевий акт з фізіологічних причин. Також Осипенко і Куцевол, повторюючи погрозу вбивством, відібрали у Шумської шкіряний гаманець з грошима, мобільний телефон та зняли з неї золоті сережки із смарагдами, після чого відпустили, наказавши нічого не розповідати міліціїта батькам. Через два тижні Осипенко і Куцевол вирішили повторити «операцію». Дочекавшись, коли у міському парку майже не залишилось людей, Осипенко і Куцевол напали на 19 річну Федченко, яка одна поверталась додому з кіносеансе. Демонструючи потерпілій кухонний ніж, і погрожуючи їй вбивством, Осипенко і Куцевол запропонували дівчині віддати їм гроші, прикраси та інші цінні речі. Федченко відповіла, що мас з собою лише гроші на проїзд. Тоді Осипенко і Куцевол відібрали сумочку потерпілої, обшукали її, забрали звідти гроші (5 грн.)та паспорт. Після цього вони збиралися вступити з потерпілою у Статеві зносини у природній формі, для чого вирішили, що по черзі один буде тримати діврину і закривати їй рот, а інший вчиняти статевий акт. Проте при спробі затягти потерпілу у кущі, дона раптово вирвалась і почала кричати. На її крик прибігли працівники міліції, які чергували у парку та загримали Осипснка і Куцевола. При затриманні Осипенко та Куцевол чіплялись за дерева, виривались. Крім цього, Осипенко декілька разів вдарлЕ одного.з працівників міліції двічі кулаком в ооличчя. Шевчик, Журба, Гаркавий та Векленко перебували на квартирі останньої та розпивали спиртні напої. Через декілька годин Журба сказав, що було б непогано розважитись та запропонував покликати до квартири та зґвалтувати знайому Векленка Сироїд (17 років 11 місяців). Оскільки всі присутні схвалили ідею, Векленко потелефонував Сироїд та під надуманим приводом запросив її до себе. Коли дівчина переступила поріг, Векленко та Журба силою затягли її до спальні й зірвали з неї одяг. Поки Векленко тримав потерпілу за руки, Журба вступив з нею в статевий акт у природній формі. Шевчик та Гаркавий у цей час чекали своєї черги на кухні. За півгодини усіх зловмисників було затримано нарядом міліції, яку викликали сусіди, що почули крики Сироїд. 18-річна Галина Маляренко посварилася зі своєю подругою 17-річною Тетяною Скварук через те, що остання відбила в неї хлопця, і вирішила їй помститися. Для цього вона підмовила свого знайомого 23-річного Кирила Сидоренка (раніше судимого за злочин, передбачений ч. 1 ст. 153 КК) зґвалтувати Скварук. Відповідно до розробленого плану Маляренко пізно ввечері прийшла в гості до Скварук і запропонувала їй помиритися. Потерпіла, не підозрюючи про наміри своєї подруги, впустила її в будинок. Упродовж години дівчата спілкувалися та розпивали спиртні напої. Близько 23.00 Маляренко вийшла на кухню та через вікно впустила в приміщення Сидоренка. Після цього вона попросила подругу підійти до неї. Коли Скварук зайшла на кухню, Сидоренко, діючи в межах розробленого ним і Маляренко плану, вдарив потерпілу по голові молотком, від чого вона втратила свідомість. Потім Сидоренко та Маляренко перенесли дівчину в кімнату та роздягли її. Коли Сидоренко розпочав статевий акт зі Скварук, остання прийшла до тями та почала пручатися. Для того щоб подолати опір потерпілої, Сидоренко кілька разів вдарив її по обличчю, а Маляренко - тримала потерпілу за руки. Коли Сидоренко та Маляренко зібралися йти, вони пригрозили Скварук Назарчук дізнався, що його наречена Катерина вже напротязі трьох місяців V зраджує йому з Крамаром. В результаті цього він вистрибнув з висоти 9-поверхового будинку. Надайте кримінально-правову характеристику. Відповідь обгрунтуйте. Кандидат медичних наук, висококваліфікований лікяр-хірург Компанієць після проведення операцій приймав від родичів оперованих «подарунки» (спиртні напої, гроші тощо). Варіант. Компанієць часто погоджувався на проведення складних операцій лише після того, як одержував від хворих або їхніх родичів гроші. Чи с в діях Компанійця ознаки злочину «одержання хабара»? Учень 11 класу Федотов постійно ображав та принижував в присутності інших свого однокласника Семенова, розповсюджуючи в школі різного роду наклепи, які не відповідали дійсності. В результаті чого, не витримавши більше знущань, Семенов покінчив життя самогубством, вистрибнувши з 4 поверху школи. Надайте кримінально-правову характеристику, відповідь обґрунтуйте. У Дніпрі утопився мешканець Києва. Батько загиблого Пунько, помилково вважаючи винним у смерті сина Борисенка, неодноразово говорив Шпаку, що готовий заплатити будь-яку винагороду тому, хто вб'є Борисенка Про ці розмови Шпак розповів Долженку а той — Ворогу Долженко і Ворог, діючи узгоджено, вирішили організувати вбивство Борисенка. За допомогою Шпака вони зустрілися з Пуньком, одержали від нього завдаток — 100 доларів. Пунько пообіцяв після вбивства за¬платити ще 400 доларів. Сума обіцяної винагороди не дуже влаштовувала Долженка і Ворога. Пунько, намагаючись їх заохотити, повідомив, що Борисенко володіє значними матеріальними цінностями. Реалізуючи намічений план, Долженко з метою вбивства і розбійного нападу повідомив ці дані та адресу Борисенка Сивоволову і Колесникову які вночі вбили Борисенка у його квартирі, завдавши кілька ножових ударів у груди. При цьому вони взяли гроші, вироби із золота, інші цінні речі — всього на суму 380 тис. грн., частину яких передали Долженку Давидов систематично знущався над своєю дружиною, неодноразово погрожував вбивством. Перебуваючи у стані сп’яніння, він у черговий раз почав її бити і, погрожуючи скинути з балкона, вимагав, щоб вона сама стрибнула з нього. Коли він заявив, що візьме ножа, дружина не витримала напруження і стрибнула з балкона другого поверху, наслідком чого були тяжкі тілесні ушкодження. Потерпіла показала, що, стрибаючи з бал¬кона, хотіла покінчити життя самогубством. Черешук погано ставився до своєї дружини: дорікав їй хворобливим станом, несмачними обідами, ображав, бив. Вступивши у зв’язок з І’абіною, Черешук все частіше знущався з дружини, називав лихими словами маленьку дочку, виганяв їх обох із дому. Не знаходячи виходу зі становища, потерпіла разом із дочкою стрибнула в ополонку. Дочка загинула. Її маму врятували перехожі. Хоменко п’яним часто влаштовував вдома сварки, бив Дружину, виганяв з немовлям із дому. Під час чергової сварки він погрожував дружині розправою, з малокаліберної гвинтівки цілився їй у голову, спускав курок. Дружина розповіла, що вона дуже перелякалась і просила не вбивати її. Хоменко ж пояснив, що він патрона у гвинтівку не закладав, а лише відкривав-закривав затвор, цілився і спускав курок, щоб налякати дружину. Старов заборгував велику суму грошей своїм бізнес-партнерам, яку мав повернути впродовж шести місяців. Не знайшовши достатньої суми коштів, він вирішив скористатись для вирішення своїх фінансових проблем смертю свого дядька Єрошкіна. Останній помер від тяжкої хвороби та лишив після себе велику спадщину. Єдиною перешкодою для Старова були спадкоємці першої черги – дружина та 11-річна донька померлого. Зловмисник вирішив „прибрати” їх, що зробило б його єдиним спадкоємцем дядька. Реалізуючи розроблений ним план, Старов викрав племінницю та вбив її декількома ударами кухонного ножа, а тіло закопав. Після цього для виконання другої частини плану Старов звернувся по допомогу до свого знайомого Тищенка, раніше судимого за посягання на життя працівника правоохоронного органу. На прохання Старова Тищенко потелефонував дружині Єрошкіна та повідомив, що він захопив її доньку, і якщо мати хоче побачити дитину живою, вона має через 5 годин привезти у визначене Тищенком місце готівку на суму 400 НМДГ. Єрошкіна погодилась віддати гроші, але сказала, що так швидко може зібрати лише гроші на суму не більше 150 НМДГ. У визначений час вона приїхала у вказане Тищенком місце з грошима. Там на неї чекав Старов. Він напав на потерпілу та ударом кухонного ножа в серце позбавив її життя. Гроші на суму 90 НМДГ, які принесла Єрошкіна, Старов забрав та віддав Тищенку як винагороду за допомогу. римітка: 1) Тищенко знав про всі обставини попередньої злочинної поведінки Старова; 2) Єрошкіна була вагітна. При цьому Старов знав про цю обставину, а Тищенко — не знав, не міг і не повинен був знати. Ковальов, Мороз та Чорномор, відбуваючи разом покарання за вчинені раніше розбійні напади, домовилися після звільнення з місць позбавлення волі об’єднатися в озброєну групу для здійснення нападів на заможних громадян. Згодом Чорномор, який звільнився на кілька місяців раніше, отримав завдання від керівника групи Ковальова до моменту звільнення його і Мороза у будь-який спосіб озброїтись, підшукати ще кілька осіб, які б увійшли в склад групи, а також - визначити майбутні "об"єкти" нападів. Після звільнення з місць позбавлення волі Чорномор за сприяння свого знайомого Фещука (який знав про одержане Чорномором завдання) зустрівся зі Зборовським та Макаровим та "завербував" їх до складу групи. За кілька днів Чорномор, Зборовський та Макаров напали на співробітника поліції, заподіявши йому ножем кілька поранень (Чорномор - скрутив поліцейському руки, Зборовський - завдав йому удари ножем, а Макаров - стояв на сторожі), і заволоділи пістолетом. Однак за кілька хвилин всі троє були затримані. Під час затримання Чорномор вчинив опір правоохоронцям. Працівнику поліції, на якого напали зловмисники, було завдано середньої тяжкості тілесне ушкодження. Шевчук, Петрусь та Немов заволоділи майном Городнього за таких обставин. Вночі Шевчук зняв з автомобіля Городнього номерні знаки, а на лобовому склі лишив аркуш паперу з номером телефону. Вранці потерпілий виявив відсутність номерних знаків та зателефонував на номер, який залишив Шевчук. Слухавку взяв Петрусь та сказав, що Городній одержить номери назад, якщо привезе через годину у визначене місце гроші в розмірі 10 НМДГ. Городній погодився та через годину віддав Немову гроші, а той сказав потерпілому, де сховані номерні знаки. Ув’язнені Шумов та Проскурня розробили план втечі з виправної колонії і почали його здійснювати. Вони напали на лікаря медчастини Кумилка та медсестру Карпенко, зв’язали їх, забарикадувались у приміщенні медчастини і під загрозою позбавлення життя медиків- бранців виготовленими ними саморобними фінськими ножами зажадали від адміністрації надання в їх розпорядження заправленої авто¬машини з запасними бензобаками їхні вимоги були задоволені. Після виїзду з колонії, коли Кумилко і Карпенко були відпущені, вжитими заходами втікачів вдалося затримати і обеззброїти. Кравчук у себе в саду впіймав 7-річного Гришу Продана і побив за те, що той намагався нарвати у кошик ранніх полуниць. Дружина Журавчука запропонувала «провчити злодія» таким чином: по¬тримати його дві доби у вогкому погребі, що й було виконано. Варіант. Глибоко переживаючи те, що з ним трапилось, Гриша намагався втопитися в річці, але його врятували рибалки. Мередик і Гладченко обманним шляхом заманили Шафрана в автомашину, наклеїли на очі пластир, накинули на шию ремінь і ви¬везли за місто. Вони привезли його в лісову сторожку, де зажадали видати прізвища багатих людей і місця зберігання ними цінностей, щоб потім вони змогли організувати їх викрадення. Коли Шафран сказав, що він таких не знає, вони заперли його в льоху, щоб він «все пригадав». Ейдинов взяв у свою автомашину 8-річного хлопчика, який «голосував» на дорозі, й разом з Худіновим завіз його на віддалену дачу останнього, щоб вимагати потім від батьків викуп. Вони помістили хлопчика в підвал, поставили йому їжу і закрили люк, а самі почали обдумувати деталі майбутньої «операції». Ранком вони виявили що хлопчик задихнувся від нестачі повітря: стіни підвалу були Самусенко познайомився з Мажсвською і запросив її до себе в гості. Пізно ввечері, маючи намір вступити з нею в статевий зв'язок, Самусенко намагався підняти її з крісла. Мажевська вирвалась і вибігла в коридор. Наздогнавши її, Самусенко замкнув двері, заявивши з погрозою, що з цієї квартири так не виходять. Не бачачи виходу’ зі становища, Мажевська підбігла до відкритого вікна і викинулась з 8-го поверху. Від одержаних тілесних ушкоджень вона померла на місці. Засць познайомився з односельчанкою Дунайською, вони зустрічались. Довідавшись, що Дунайська почала зустрічатися з іншим, Заєць двічі приходив до неї додому для з’ясування стосунків, яле вона не пустила в квартиру і не стала розмовляти. Заєць погрожу¬вав їй убивством, причому другий раз приходив з рушницею, яку в нього відібрали сусіди. Коли через день Дунайська поїхала вКиїв, Заєць попрямував за нею. Прихопивши ножа, він підстеріг Дунайську і разом з нею зайшов у квартиру, де вона мешкала. Погрожуючи ножем, Засць зґвалтував Дунайську. Коли вона заявила, що повідомить про це міліцію, то він удруге згвалтував її і завдав 10 ударів ножем, заподіявши 9 різаних ран і одне колото-різане поранення передньої поверхні грудної клітки з ушкодженням тканини лівої легені та стінки судини легеневої артерії, що викликало смерть. Як кваліфікувати дії Зайця? П'яний Гурін вирішив згвалтувати Риженко, яка присмерком поверталася з роботи додому. Він ударив її в голову палицею, виламаною з паркану, після чого затягнув на город, роздягнув і намагався вчинити статевий акт. Зробити цього він не зміг, оскільки потерпіла чинила опір. З помсти за опір Гурін завдав їй численних ударів палицею і взутими в чоботи ногами в голову, шию та інші частини тіла, заподіявши смерть. Після цього Гурін ввів палицю в статеві органи потерпілої і втік з місця вчинення злочину. Нетверезий Сурнлін з метою зґвалтування зайшов у квартиру односельчанки Дудник. Скориставшись тим, що Дудник була у стані сп’яніння, а також своєю фізичною перевагою, Сурнлін насильно вступив з нею в статевий зв’язок. Коли ображена насильством потерпіла пригрозила, що заявить в органи міліції, він злякався і за- в да вій тілесних ушкоджень, від яких Дудник померла. Бабинець і Раєнков, будучи напідпитку, ввечері проникли в квартиру своєї знайомої Січук. У квартирі знаходилась лише бабуся останньої Пашук, яку Раснков вирішив зґвалтувати. Він повалив її на ліжко і намагався вчинити статевий акт, але Пашук вчинила опір, кричала. Раєнков покликав Бабинця, який почав закривати потерпшій рукою рота, включив на повну гучність телевізор. Раєнков з великою силою пальцями рук здушив її шию, переламавши ріжки під’язичної кістки й щитовидного хряща, спричинив тяжке тілесне ушкодження, однак статевий акт не зміг вчинити з фізіологічних причин. Боячись, що Пашук розкаже про вчинене з нею дочці або онуці, Бабинець кухонним ножем ударив її в груди. Від проникаючого поранення з ушкодженням легені та рясної внугріплевральної кровотечі потерпіла на місці померла.
Раніше судимий за ч. 1 ст. 117 КК України 1960 р. Осипенко напав на 1 2-річну Савлук, затягнув її у траншею напірного колекто¬ра заводу, вдарив кулаком у щелепу, здушив горло і, коли потерпіла втратила свідомість, зґвалтував її. Отямившись, Савлук почала тікати, але Осипенко наздогнав її і знову зґвалтував. Щоб приховати злочин, Осипенко трьома ударами металевого прута в голову вбив її. Взявши з сумки потерпілої гаманця, у якому було 1500 грн., Осипенко труп і решту речей закопав.
Розпивши пляшку горілки, Мамедов і Султанов з метою згвалтування Джураєвої, з якою Султанов раніше був знайомий, під’їхали автомашиною до її будинку і викликали на вулицю. Султанов затяг її в кабіну машини і закрив рота рукою, не даючи можливості кричати. Виїхавши за село, Мамедов і Султанов завезли її в сад. Султанов вийшов з машини, в якій залишились Мамедов і Джураева. Коли вона відмовилась випити стопку горілки, Мамедов випив її сам, витяг з машини Джураєву, зірвав з неї одяг і згвалтував. Джураева просила Султанова захистити її, але той лише відійшов від місця події. Коли після згвалтування потерпіла побігла в поле. Султанов наздогнав її, провів додому і попередив, щоб вона нічого не розповідала.
Керенцов, проводячи неповнолітню Тропіну додому, в пар¬ку намагався вступити всупереч її волі в статевий зв’язок. Долаючи опір, він бив її кулаками в голову, а коли вона впала, ногами в різні частини тіла. Коли потерпіла втратила свідомість, Керенцов домігся свого. Потерпіла почала стогнати. Щоб приховати сліди злочину, Керенцов переніс її в підвал будинку і почав душити, поки Тропіна не припинила стогнати. Гадаючи, що вона мертва, Керенцов з місця вчинення злочину втік. Черезякийсь час Тропіна очуняла. їй булозавдано тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя в момент заподіяння.
17-річні Ганелін, Волощук і 13-річний Красильник були в сусідньому селі вгостях, де вживали спиртні напої. Коли ввечері вони польовою дорогою поверталися додому, Волощук настільки «розвезло, що вона не могла далі йти. Ганелін з допомогою Красильни ка відніс її до копиці соломи, роздягнув і, скориставшись забуттям здійснив з Волощук статевий акт. За пропозицією Ганеліна це нама ався зробити й Красильник, але не зміг в силу фізіологія них причин Вони одягли на Волощук частину знятого з неї одягу, поклали на ко пицю, прикрили соломою і пішли додому.
Д. застав свою дружину в себе вдома з Ю. під час статевих зносин. Сильно обурений такою сценою, він у розпачі кілька разів щосили вдарив Ю. по голові дерев’яним стільцем, що стояв поруч. Заподіяні Ю. тілесні ушкодження виявилися несумісними з життям.
Розкрийте суб’єктивну сторону вчиненого Д. кримінального правопорушення. Визначте ознаки інтелектуального та вольового моментів умислу, якими характеризується вина Д.
М., під час будівництва гаражу розмішував вапняний розчин ручкою в гумовій рукавиці. Діти, що гралися за низькою огорожею поруч, почали його дратувати. Щоб прогнати їх, він махнув рукою в їх бік. При цьому залишки вапняного розчину злетіли з його рукавиці та потрапили в око хлопчика, заподіявши хімічний опік очей. Згідно з висновком судово-медичної експертизи, ці ушкодження були визнані тяжкими.
Визначте форму та вид вини вчиненого М. кримінального правопорушення.
З метою заволодіння комп’ютерною технікою озброєний обрізом П. проник до будинку однієї з міських телерадіокомпаній, обеззброїв і зв’язав охоронця, засунувши йому в рот великий кляп. Кляп перекрив дихальні шляхи та охоронець від цього помер.
Охарактеризуйте суб’єктивну сторону вчиненого П. кримінального правопорушення та визначте його ставлення до вчиненого ним діяння та його наслідків.
Б. незаконно публічно вжив наркотичні засоби, а потім сів у свій автомобіль та поїхав геть. Керуючи автомобілем у стані наркотичного сп’яніння, він порушив правила дорожнього руху та здійснив наїзд на пішохода
О. Потерпілий одразу помер на місці події.
Визначте психічне ставлення Б. до вчинених ним кримінальних правопорушень.
Під час розбою потерпілому Ч. було заподіяно тяжке тілесне ушкодження. Внаслідок втрати великої кількості крові він помер. Підозрюваний Є. на допиті показав, що він не хотів вбивати Ч., а тільки завдав удар фінським ножем у живіт задля того, щоб останній не міг чинити опору.
Визначте форму та вид вини С. щодо вчинених ним кримінальних правопорушень.
Який мотив і мета розбою?
Ф. виготовив саморобний пістолет та одного разу вирішив продемонструвати його якісні властивості друзям. Для цього всі вони пішли до лісу. Там, Ф. запропонував своєму другові стати біля дерева, а сам почав цілитися з п’яти метрів таким чином, за його словами, щоб останній почув посвист кулі. Проте куля влучила в плече З. і завдала йому тяжке тілесне ушкодження.
Визначте психічне ставлення Ф. до вчинених ним виготовлення, зберігання і носіння вогнепальної зброї та до поранення З.
Громадянину Є. замовили за винагороду вбивство приватного підприємця У. Спланувавши вбивство, Є. чекав підходящого моменту. Одного разу він наблизився до У., який стояв у колі охоронців та інших людей, та кинув усередину гранату. Від вибуху гранати загинули приватний підприємець У., один охоронець та одна стороння особа.
Розкрийте суб’єктивну сторону вчинених Є. кримінальних правопорушень.
Задача 18.
Тренер з плавання Ш. займалася у басейні з групою новачків - учнів молодших класів школи. Діти зі спеціальними дощечками у руках плавали уздовж позначених буйками доріжок. Раптом у Ш. задзвонив мобільний телефон і щоб поговорити, вона відійшла на відстань від групи своїх вихованців. Через кілька хвилин почулися голосні крики дітей, які кликали на допомогу. Кинувшись у воду тренер іншої групи підняв з дна басейна дівчинку, що потонула. Після надання першої медичної допомоги, дитину негайно було доставлено до реанімаційного відділення лікарні, однак врятувати її не вдалося.
Чи повинна Ш. відповідати за смерть дівчинки?
Якщо «так», то визначте психічне ставлення Ш. до вчиненого нею діяння.
Якщо «ні», то на підставі чого?
Робітник одного колективного підприємства вийшов на роботу в стані сильного алкогольного сп’яніння. Щоб уникнути дорікань керівництва та відпочити після безсонної ночі, він зарився в зерно та заснув. У цей час водій самоскида Т. привіз на тік пшеницю. Не побачивши перепон, Т. почав здавати машиною до бурту, внаслідок чого задавив робітника, який спав у зерні.
Чи винний у тому, що сталося, водій самоскида Т.?
Якщо «так», то визначте форму і вид його вини.
Якщо «ні», то на підставі чого?
Під час обробних робіт багатоповерхового будинку маляр Л. вирішив пожартувати над іншою робітницею О. Він підхопив її та підняв над відкритою платформою ліфта. Не втримавши рівноваги він випустив робітницю, котра, на підставі висновку судово-медичної експертизи, отримала тяжке тілесне ушкодження.
Визначте форму та вид вини Л.
О., маючи намір на умисне заподіяння смерті своєму чоловіку Л., на ґрунті неприязних з ним стосунків познайомилась з Б., який за 40 тис. грн погодився виконати її прохання та вбити Л. Тоді О. передала Б. 20 тис. грн завдатку за виконання замовлення, фотокартку Л. та повідомила місце можливого його перебування та номерні знаки автомобіля. Однак вбивство вчинено не було, оскільки Б. був працівником поліції, що діяв з метою викриття злочинної діяльності О.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Д., з метою вчинення крадіжки чужого майна, шляхом вільного доступу проник до охоронюваної території тракторної бригади ТОВ «Акрос», де, використовуючи різак по металу, таємно вилучив із приміщення тракторної бригади прогін для кран-балки довжиною 12 метрів, але був затриманий працівниками поліції безпосередньо під час вчинення злочину. Потенційна шкода, яка могла бути завдана ТОВ «Акрос», оцінена на суму 7 тис. грн.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
П., бажаючи вчинити крадіжку, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння та використовуючи саморобний пристрій, відчинив вхідні двері та проник до продуктового магазину. Перебуваючи в приміщенні, П. був затриманий власником магазину.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
І., перебуваючи в приміщенні магазину «Зара», намагалася таємно викрасти шкіряну жіночу куртку вартістю 12,8 тис. грн, одягнувши її під своє пальто. Вийшовши з магазину, вона пройшла з десяток метрів, але була помічена та зупинена охоронцем цього ж магазину, який повертався з перерви на роботу та побачив, що з-під її одягу стирчить фірмовий лейбл. Він попрохав
І. пройти до магазину, де її затримав наряд поліції.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Т., скориставшись зайнятістю продавця магазину косметики, поклала у власну жіночу сумочку основу під макіяж вартістю 400 грн, рідку помаду для губ вартістю 700 грн, три пилочки для нігтів вартістю 160 грн кожна, ножиці вартістю 650 грн. При виході з магазину спрацювала сигналізація і Т. була затримана охоронцями магазину.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
А., перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, вирішив зґвалтувати літню громадянку В. Задля цього він проник на територію домоволодіння, де проживала
В., та, використовуючи справжній пістолет «ТТ», який носив із собою, наніс удар рукояткою в обличчя потерпілій, збивши її з ніг. Сівши на неї зверху, А. почав наносити удари кулаком в різні частини тіла В. Потерпіла чинила опір і голосно кричала. Побоюючись бути затриманим, А. залишив подвір’я.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Скільки кримінальних правопорушень вчинив А.?
Якщо декілька, то чи всі вони були закінченими?
П., гуляючи парком, знайшов поліетиленовий пакет з набоями в кількості 1500 одиниць до малокаліберної рушниці та приніс його додому, де і зберігав. Згодом, маючи на меті збути їх, П. направився до пункту прийому металобрухту. Він намагався продати або обміняти їх на продукти харчування та спиртне, але був затриманий працівниками поліції. Згідно висновку
балістичної експертизи вилучені патрони є бойовими припасами до нарізної спортивної та промислово-мисливської вогнепальної зброї, калібру 5,6 мм.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Скільки кримінальних правопорушень вчинив П.?
Якщо декілька, то чи всі вони були закінченими?
Х. для власного вживання придбав у невстановленої слідством особи наркотичний засіб. Увечері цього ж дня поведінка Х. викликала підозру у працівників митних органів при проходженні ним митного контролю в міжнародному пункті пропуску «Конотоп» Сумської митниці. У процесі особистого огляду й огляду речей Х. було виявлено та вилучено скляну пляшку з речовиною темного кольору. Згідно висновку хімічної експертизи, дана речовина є особливо небезпечним наркотичним засобом - опієм ацетильованим, в перерахунку на суху речовину, вагою 120 г.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Скільки кримінальних правопорушень вчинивХ.?
Якщо декілька, то чи всі вони були закінченими?
Ф., перебуваючи у приміщенні магазину «Екомаркет» таємно викрав три пачки печива вартістю 45 грн кожна, завдавши своїми діями матеріальної шкоди на суму 135 грн.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
К., з метою заволодіння чужим майном, на 37 км автомобільної дороги М-30 сполученням Київ - Чоп за допомогою ножиць по металу позрізав алюмінієві дорожні знаки. Своїми діями державному підприємству Київоблавтодор К. заподіяв збитки на суму 85 тис. грн.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Між Л. та П., які розпивали спиртні напої в літній кухні помешкання Л., виникла сварка, в ході якої Л. замкнув П. у погребі та тримав останнього дві доби, поки не пройшла образа.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Ш., перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння та грубо порушуючи громадський порядок, підійшов до М., наступив йому на взуття, спровокував сварку, в ході якої наніс удар кулаком в щелепу, зламавши її та заподіявши М. тілесні ушкодження середньої тяжкості.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Скільки кримінальних правопорушень вчинив М.?
Якщо декілька, то чи всі вони були закінченими?
Д., перебуваючи у своєму житловому будинку з громадянкою Р., забажав вступити з нею в статевий зв’язок. Коли він повалив Р. на підлогу, вона закричала, що є неповнолітньою. Усвідомивши, що може бути притягнутим до кримінальної відповідальності за зґвалтування неповнолітньої, Д. припинив свої дії.
Чи є в діях Д. добровільна відмова при незакінченому кримінальному правопорушенні?
Якщо є, то на якій стадії вчинення умисного кримінального правопорушення вона відбулася?
П., працюючи у відділі конструкторського бюро проектного інституту з С., знала, що остання отримала премію в сумі 10 тис. гривень і поклала їх до себе в сейф. Вирішивши викрасти цю суму під час обідньої перерви, скориставшись моментом, коли у відділі нікого не було, не помітивши в дверях громадян У. та П., котрі спостерігали за її діями, за допомогою підбору ключа відкрила сейф С., взяла з нього гроші та попрямувала до виходу, де була затримана С.
Визначити стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Варіант. П. була затримана на автобусній зупинці, коли вийшла з приміщення відділу (інституту).
Л., перебуваючи в позашлюбних стосунках із М., попередньо домовилась з ним про вчинення вбивства її чоловіка Д. Як потім повідомила Л., стосунки були напружені, а у разі розірвання шлюбу, все майно залишалось Д. Увечері, в під’їзді будинку, де мешкало подружжя Л. і Д., М. наніс п’ять ударів важким предметом по голові чоловікові, зовнішньо схожому на Д. Від нанесених травм чоловік помер. Потім з’ясувалося, що потерпілим виявився випадковий громадянин Т.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Скільки кримінальних правопорушень вчинив М.?
Якщо декілька, то чи всі вони були закінченими?
Пізно ввечері З., скориставшись відсутністю відвідувачів у кафе, погрожуючи мисливським ножем, який носив із собою, вчинив напад на касира Ш., прагнучи заволодіти виручкою у касі, однак грошей там не виявилося. Після такої невдачі З. швидко вибіг з кафе та зник у невідомому напрямку.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Скільки кримінальних правопорушень вчинив З.?
Якщо декілька, то чи всі вони були закінченими?
Між Г. та Д. під час розпивання на вулиці алкогольних напоїв виникла сварка на ґрунті особистих неприязних стосунків. Згодом сварка переросла в бійку, під час якої Г. вихопив складаний ніж та зі словами «Я тебе вб’ю» наніс удар цим ножем у ліву частину грудної клітини, заподіявши колото-різану рану спини. Після виклику карети швидкої допомоги кимось із перехожих життя Д. було врятовано.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Скільки кримінальних правопорушень вчинив Г.?
Якщо декілька, то чи всі вони були закінченими?
К., запропонувала М., за 3 тис. доларів США вбити її чоловіка, на що останній погодився. Після чого К. передала М. гроші, фотокартку чоловіка та вказала на можливе місце його знаходження. Увечері цього ж дня М. зустрів чоловіка К., дістав пістолет і двічі натиснув на спусковий гачок, але постріли не відбулися, тому що патрони були відвологлими.
Чи можна вважати дії К. та М. закінченим кримінальним правопорушенням?
Скільки кримінальних правопорушень вчинив М.?
Якщо декілька, то чи всі вони були закінченими?
Ш. та П. попередньо домовились про вчинення крадіжки. Вони мали інформацію, що в сейфі, розташованому в кабінеті бухгалтера підприємства, де вони працювали, знаходяться грошові кошти на суму 290 тис. грн. Проникнувши до кабінету та відкривши двері сейфу вони виявили, що сейф порожній.
Визначте стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Т. та А. вирішили викрасти автомобіль «Ауді», що належав Ж. Уночі вони шляхом підбору ключів відкрили ворота металевого гаражу, але приміщення виявилось порожнім. Після чого Т. та А. викрали комплект зимової гуми вартістю 26 тис. грн.
Визначити стадію вчинення умисного кримінального правопорушення.
Чи є в діях Т. та А добровільна відмова від вчинення незаконного заволодіння транспортним засобом?
Студенти політехнічного університету В., С. та Р. домовились про викрадення грошових коштів з рахунків громадян з використанням електронно- обчислювальних машин. Із цією метою В. та Р. співпрацювали з працівницями кількох банків К. і Ч., які надавали їм інформацію, що стосувалася рахунків вкладників банку. Після цього, С., користуючись своїми знаннями у сфері комп’ютерних технологій, переводив грошові кошти з таких рахунків на власний рахунок та рахунки В. та Р.
Які ознаки співучасті характеризують кримінально протиправну діяльність згаданих осіб?
Маючи не зняту та не погашену судимість за вчинення крадіжок, А. і Л. знову вчинили чотири крадіжки з проникненням у житло, в ході яких заволоділи грошима у розмірі понад 390 тис. гривень, коштовностями та цінними речами.
Про яку форму співучасті у кримінальному правопорушенні йдеться?
В. запропонував неповнолітнім К. (14 років) та І. (15 років) вчинити крадіжку з магазину електронної техніки. Вночі, під’їхавши до магазину, В. залишився на вулиці біля автомобіля, а К. та І. розбили скло у вікні, проникли в приміщення магазину, звідки винесли два телевізори та десять мобільних телефонів і віддали їх В. Після цього В. продав викрадене на ринку за 130 тис. грн, і через декілька днів віддав К. та І. по 10 тис. грн кожному.
Визначте форму співучасті у кримінальному правопорушенні та види співучасників.
М., знаючи, що його знайомі П. та О. займаються викраденням автомобілів, при зустрічі пообіцяв, що придбає у них викрадений автомобіль марки «Лексус». Через тиждень П. запропонував М. придбати в нього за ціною значно нижчу за ринкову викрадений автомобіль марки «Лексус».
Визначте форму співучасті у кримінальному правопорушенні та види співучасників.
Чи можна говорити про те, що у даному випадку йдеться про причетність до кримінального правопорушення?
Ф., бажаючи стати одноособовим власником фірми, вирішив позбутися своїх двох партнерів по бізнесу. Він зустрівся зі своїм знайомим К., керівником охоронної фірми, якому розповів про свої наміри. К. пообіцяв допомогти вбити цих партнерів по бізнесу за грошову винагороду у розмірі 30 тис. доларів США. Ф. віддав К. обумовлену суму грошей, передав йому фото своїх компаньйонів та інформацію про їх місце роботи й проживання. Наступного дня К. викликав до себе в офіс двох своїх підлеглих В. та С. і запропонував їм вбити бізнесменів протягом тижня, при цьому місце та спосіб кримінального правопорушення вони мали обрати на свій власний розсуд. Незабаром В. і С. встановили вибуховий пристрій у службовому автомобілі фірми. В результаті вибуху загинули обидва партнери по бізнесу Ф., а також водій фірми та два випадкових перехожих.
Визначте роль кожного із співучасників у вчиненні кримінального правопорушення (кримінальних правопорушень).
З метою вчинення крадіжки Д., О. та Р. проникли через вікно до квартири громадянки М. Коли вони виходили з помешкання з викраденими речами, то до приміщення зайшла, сімдесятирічна господиня. Д. миттєво вихопив з кишені мисливського ножа та вдарив жінку в живіт. Остання від отриманого поранення померла на місці.
Визначте роль кожного із співучасників у вчиненні кримінального правопорушення (кримінальних правопорушень).
Б. домовився з громадянином іноземної держави П. про збут в Україні наркотичних засобів. Отримавши від останнього 70 г героїну, Б. передав його студентам одного із закладів вищої освіти К., В. та А. для подальшої реалізації серед знайомих. Ці троє студентів, розділивши героїн на однакові дози, почали продавали його студентам закладів освіти міста.
Визначте форму співучасті у кримінальному правопорушенні та види співучасників.
Л. запропонувала раніше судимому за вимагання У. вчинити викрадення ювелірних виробів із квартири її колеги по роботі Ф., на що той погодився. Вони разом прийшли до квартири Ф., потім Л. подзвонила у двері, а У. сховався. Коли Ф. відчинила двері, У. заскочив у квартиру, а Л. залишилася у під’їзді будинку. У. декілька разів вдарив Ф. по голові кастетом, потім, долаючи опір потерпілої, зґвалтував її та, взявши з квартири гроші й ювелірні вироби, залишив помешкання. Про те, що він заподіяв тілесні ушкодження Ф. та зґвалтував її, У. нічого не сказав Л. Внаслідок удару по голові Ф. втратила велику кількість крові та померла за годину.
Визначте форму співучасті у кримінальному правопорушенні та види співучасників.
Чи був у діях У. ексцес виконавця?
Б., маючи намір викрасти з приміщення фірми комп’ютери та ксерокс, попрохав свого друга С. допомогти йому в цьому. Приїхавши вночі до будівлі фірми на автомобілі С., вони вийшли із салону. Проте С. відмовився йти далі разом з Б. і вчиняти крадіжку, відповівши, що він буде чекати його тут. Б. виніс з приміщення фірми техніку та разом із С. вони завантажили її до салону автомобіля. У подальшому Б., після продажу викраденої техніки, розрахувався з С. за витрачене пальне. Чи вчинене це кримінальне правопорушення у співучасті? Якщо наявна співучасть у кримінальному правопорушенні, то визначте її форму та види співучасників. Ж. домовилася з раніше судимим за вбивство Г., що останній уб’є її чоловіка. Також вони визначилися із сумою винагороди за вчинення цього кримінального правопорушення: половину грошей Ж. надасть Г. одразу, а іншу половину - після вчинення вбивства. Г. зустрів чоловіка Ж. у під’їзді будинку та пострілом з пістолета у голову вбив його. Визначте форму співучасті у кримінальному правопорушенні та види співучасників. К. познайомився з трьома малолітніми Х., Б. та Ш., які втекли з дому та займалися жебрацтвом. К. надав їм їжу та одяг, а потім умовив їх вчиняти крадіжки з магазинів. У той час, коли К. відволікав увагу продавців- консультантів, звертаючись до них з різними питаннями, Х., Б. та Ш. одягали на себе та ховали під одягом різні речі, вчиняючи в такий спосіб їх крадіжку з магазину. Протягом місяця малолітні обікрали вісім магазинів. Викрадені товари вони віддавали К., який їх реалізовував на ринку, незначну частину грошей він віддавав малолітнім та купував їм продукти харчування. Чи можна за таких умов говорити про співучасть зазначених осіб у вчиненні кримінальних правопорушень? Ким у даному випадку є К.? Завідуючий складом побутової техніки Д. запропонував Б. та Р. вчинити крадіжку телевізорів і ноутбуків зі складу, пообіцявши відключити сигналізацію та залишити відімкнутими двері приміщення. Б. та Р. погодились на цю пропозицію. Про домовленість вчинити крадіжку Д. розповів своїй дружині, яка переконала останнього відмовитись від вчинення кримінального правопорушення. Д. погодився на умовляння дружини. Ввечері він як завжди включив сигналізацію та закрив приміщення, про що негайно повідомив Б. та Р. Однак ті не відмовились від наміру вчинити крадіжку та, зламавши замки, швидко винесли з приміщення складу телевізор та чотири ноутбуки. Визначте роль Д., Б. і Р. у вчиненому кримінальному правопорушенні. Чи наявна у діях Д. добровільна відмова у вчиненні кримінального правопорушення? Варіант. Д. не повідомив Б. і Р. про свою відмову від участі в кримінальному правопорушенні та про те, що він не буде виконувати обіцяні дії. С., К., Р., Д. та Ч. створили кримінальну групу, учасники якої шляхом погроз та насильства примушували підприємців платити їм частину своїх прибутків. Для прикриття своєї кримінально протиправної діяльності С. зареєстрував охоронну фірму, а К., Р. та Д. були її працівниками. С., який був директором фірми, керував кримінально протиправною діяльністю групи: визначав, яким чином буде відбуватись вимагання коштів; здійснював контроль над надходженням коштів та їх витрачанням; підшуковував нових учасників групи тощо. К. та Р. спілкувались з підприємцями, яким погрожували насильством, а Д. з іншими учасниками групи регулярно забирали гроші у жертв вимагання. Ч., будучи працівником органів доходів і зборів, дізнавався про отримані прибутки платниками податків і передавав цю інформацію С., який за цими даними вирішував, хто з підприємців буде наступною жертвою кримінального правопорушення. Визначте форму співучасті у кримінальному правопорушенні та види співучасників. В., Р. та П. домовились убити свого товариша по бізнесу Т., який заважав їм «відмивати» кошти, здобуті злочинним шляхом. На спільні гроші вони замовили вбивство Т., однак вбивця не зміг позбавити життя Т. у зв’язку з тим, що був затриманий поліцейськими за раніше вчинене кримінальне правопорушення. Дізнавшись про те, що вбивство не відбулося, спільники наступних спроб вбити Т. не зробили. Чи підлягають В., Р. та П. кримінальній відповідальності? Якщо «так», то на яких підставах? В. створив організовану групу (до її складу також увійшли А., Б., С., Ж.), учасники якої займалися незаконним заволодінням транспортних засобів. Члени групи відслідковували автомобілі іноземного виробництва представницького класу, відключали на них сканером сигналізацію, заволодівали ними, переправляли їх за межі території України, підробляли документи на транспорті засоби та потім продавали на ринках країн близького зарубіжжя. Під час одного з епізодів власник автомобіля Г. побачив, що невідомі заволодівають його транспортним засобом і намагався їм перешкодити. Член організованої групи А. вбив Г. у присутності інших її учасників. Організатору групи В. про факт вбивства не було повідомлено. Чи підлягає В. кримінальній відповідальності за вбивство? Ч., посварившись з Г. та його друзями, розповів про конфлікт своєму брату Ю. та разом із ним повернувся на місце події. Ю. взяв із собою ніж, про що Ч. не знав. Підійшовши до хлопців, що сиділи на лавці, Ч. вдарив кулаком в обличчя одного з них, яким виявився І. Розпочалася бійка, у процесі якої Ю. двічі вдарив Г. ножем у груди, а потім поранив З. У цей час Ч. завдав кулаками ударів пораненому Г. Від отриманих ножових поранень Г. у лікарні помер. Визначте роль кожного із співучасників у вчиненні кримінального правопорушення. Ш. підбурив неповнолітніх К. та Г. вчиняти крадіжки з квартир громадян на перших поверхах будинків. При цьому К. або Г. проникали до квартир через кватирки вікон і потім передавали викрадені речі Ш. На час вчинення крадіжок К. і Г. не виповнилося 14 років. Чи можна за таких умов говорити про співучасть у кримінальному правопорушенні? Ким у даному випадку є Ш.? До О., який ремонтував власний автомобіль, підійшли троє підлітків і запитали чи не купить він у них за зниженими цінами колеса до автомобіля. О. погодився. Після цього підлітки вночі зняли колеса з чужого автомобіля, а наступного дня принесли їх О., одержавши за це обумовлену суму грошей. Чи можна за таких умов говорити про співучасть у кримінальному правопорушенні? Якщо «так», то визначте форму співучасті у кримінальному правопорушенні та види співучасників. Працівник геологорозвідувальної служби П. під час полювання помітив на світанку, що в кущах поблизу селища щось велике ворушиться. Вважаючи, що то ведмідь, він побіг до будинку, розбудив Ж. і повідомив йому про це. Вони взяли рушниці, підкралися до берега річки та здійснили постріли в кущі, звідки чутно було тріск гілок. Пострілом з рушниці, яка належала П., був убитий К., котрий там випадково перебував, а куля з рушниці Ж. не зачепила К. Чи можна за таких умов говорити про співучасть у кримінальному правопорушенні? Визначте роль П. і Ж. у вчиненні кримінального правопорушення. Варіант. Унаслідок того, що рушниці П. та Ж. були новими й раніше з них постріли не здійснювалися, судовою експертизою не встановлено з чиєї рушниці було вбито К. Водій А. віз директора заводу Р. на вокзал. Через несправність у двигуні вони зупинилися на півгодини. Пішов дощ. Побоюючись запізнитися на потяг, Р. наказав водієві їхати дуже швидко. Внаслідок перевищення швидкості на мокрому асфальті А. не впорався з керуванням при повороті, виїхав на тротуар і збив пішохода Д., який від заподіяних тілесних ушкоджень помер на місці пригоди. Чи можна за таких умов говорити про співучасть у кримінальному правопорушенні? Визначте роль А. і Р. у вчиненні кримінального правопорушення. Варіант. Р. лише натякнув А., що можна було б їхати швидше. І. організував озброєну групу в складі п’яти осіб. Протягом 6 місяців вони здійснювали напади на інкасаторські машини з метою заволодіння грошима. Допомагав їм в отриманні інформації про рух автомобілів інспектор патрульної поліції К. Переховував злочинців Г., який раніше був засуджений за крадіжку та грабіж. Визначте вид множинності кримінальних правопорушень. Громадянин П. знайшов посвідчення та спеціальний жетон поліцейського. Під виглядом поліцейського він разом з В. і К. увійшли в оселю підприємця Д. і почали вимагати повернути державі начебто вкрадені останнім грошові кошти. Після отримання грошей вони побили Д. (заподіяли тяжкі тілесні ушкодження) та заволоділи його телевізором, відеокамерою, мобільним телефоном і коштовностями. Через місяць вони таємно проникли до квартири Д. та викрали різні коштовності. Визначте вид множинності кримінальних правопорушень. Раніше судимий за бандитизм К. разом з І. таємно проникли до кафе. Викравши 3 пляшки горілки вони пішли в дитячий садок та розпили їх. Через 2 год. ці громадяни знову повернулись до кафе та заволоділи ще 2 пляшками коньяку та музичним центром. Під час залишення приміщення їх намагався затримати поліцейський у форменому одязі, який випадково проходив повз кафе. Заподіявши останньому середньої тяжкості тілесні ушкодження, злодії втекли. Чи має місце множинність кримінальних правопорушень? Якщо «так», то визначте її вид. К., працюючи на машинобудівному заводі, підмовив С. та Л. виносити із заводу різні запчастини та збувати їх на ринку. Для прикриття своєї злочинної діяльності вони відкрили фірму та, оформивши документи на дружину С., почали відраховувати певні суми грошей головному інженеру заводу та працівникові охорони Б. Займаючись такою кримінально протиправною діяльністю протягом року та не сплачуючи податки, вони своїми діями заподіяли державі збитки на суму 1 млн. 300 тис. грн Чи є в діях винних осіб множинність кримінальних правопорушень? Якщо «так», то визначте її вид. І. вирішив убити свою дружину та для цього підмовив за винагороду свого знайомого Р., який раніше був судимий за умисне вбивство. Отримані гроші, Р. залучив до цієї справи ще трьох осіб, які протягом року вчиняли в місті крадіжки з квартир. Одного дня злодії увірвалися до квартири І. та вбили дружину І. та її коханця. Визначте вид множинності кримінальних правопорушень. Уповноважена особа Р. протягом двох років за грошову винагороду допомагала зменшувати суми податкових платежів підприємцю Т. Дізнавшись про махінації цих осіб, підприємець Г. почав вимагати від підприємця Т. 5 тис. доларів США. Домовившись між собою, Р. і Т. доручили раніше судимому за розбій А. вбити Г. При спробі реалізувати злочинну мету за допомогою вибухівки А. заподіяв Г. лише легкі тілесні ушкодження. Через тиждень він реалізував свій умисел, вбивши Г. в лікарні. При цьому було поранено 5 хворих осіб, які знаходились в одній палаті з Г. Визначте вид множинності кримінальних правопорушень у діях Р., Т. і А. К. був затриманий на митниці під час спроби перевезти валізу із старовинними іконами. У ході розслідування було встановлено, що К. раніше притягувався до кримінальної відповідальності за контрабанду, оскільки незаконно перевозив іноземну валюту через митний кордон України. Чи мала тут місце множинність кримінальних правопорушень у діях К.? Неповнолітній С. вночі написав на будинку слова нецензурного змісту та намалював непристойні малюнки. Слідчий відкрив кримінальне провадження за ч. 1 ст. 296 КК України. Суд звільнив С. від кримінальної відповідальності і застосував до нього, згідно ст. 105 КК України, такий виховний захід, як застереження. Прокурор оскаржив таке рішення, посилаючись на повторне вчинення особою таких дій. Чи підлягає скарга прокурора задоволенню? К. було притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 152 КК України. Під час розслідування кримінального провадження у К. розвинувся реактивний психоз. Згідно з висновком судово-психіатричної експертизи К. потребував застосування примусових заходів медичного характеру. У зв’язку з цим, суд своєю постановою звільнив його від кримінальної відповідальності та застосував до нього примусовий захід медичного характеру - поміщення в психіатричну лікарню. Після трьох років лікування К. був звільнений і після цього знову вчинив зґвалтування. Слідчий кваліфікував його дії за ч. 2 ст. 152 КК України як зґвалтування, вчинене повторно. Чи правильним є рішення слідчого? За вбивство К. було засуджено за ч. 1 ст. 115 КК України до 10 років позбавлення волі. Через п’ять місяців після вступу вироку у законну силу К. втік із кримінально-виконавчої установи. Через 5 років його затримали після нового вбивства.
Визначте вид множинності кримінальних правопорушень.
Вироком суду К. засуджено за ч. 3 ст. 296 КК України за хуліганство, вчинене особою раніше судимою за хуліганство. Адвокат К. подав скаргу, в якій вказав, що в діях його клієнта відсутній рецидив кримінальних правопорушень, тому що раніше (у 2000 р.) він був засуджений за ч. 1 ст. 206 КК України (редакція до 1 вересня 2001 р.), яка відсутня в чинному Кримінальному кодексі.
Чи правомірною є скарга адвоката?
П’ятнадцятирічний П. був притягнутий до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 296 КК України. За ст. 47 КК України його було передано на поруки педагогічному колективу його школи.
Через шість місяців П. знову вчинив хуліганські дії, передбачені ч. 1 ст. 296 КК України.
Чи є в діях П. повторність кримінальних правопорушень?
Варіант. Через рік П. знов учинив хуліганські дії, передбачені ч. 2 ст. 296 КК України.
Г., перебуваючи у стані наркотичного сп’яніння, вчинив на вулиці вбивство фінським ножем випадкового перехожого. Злякавшись кримінальної відповідальності він заховав труп у підвалі багатоповерхового будинку і підпалив сміття, що знаходилось у тому приміщенні. Внаслідок пожежі П., який жив у підвалі задихнувся від диму.
Чи є в діях Г. повторність кримінальних правопорушень?
Comentarios