Підприємство з іноземними інвестиціями ТОВ "Вектор" було зареєстровано за тимчасовим місцезнаходженням іноземної особи – засновника. Районна податкова інспекція, здійснюючи перевірку, не знайшла представників ТОВ "Вектор" за юридичною адресою. Перевірку було повторено за 2 тижні. Результати виявилися тотожними. Крім того, із надісланого в ДПІ фінансового звіту вбачалося, що на підприємстві змінився директор та головний бухгалтер, про що не був повідомлений державний реєстратор. На вказаних підставах ДПІ звернулося до суду з заявою про примусову ліквідацію ТОВ "Вектор" У січні 2008 р. між АКБ “Правекс-Банк” і О. було укладено кредитний договір, за яким останньому надано кредит у сумі 18 390 доларів США строком на три роки для придбання транспортного засобу. На забезпечення цього договору між ними в той же день укладено договір застави, за яким О., як власник, передав банку в заставу автомобіль “§КО^А”, 2008 р. випуску. У листопаді 2009 р. за рішенням господарського суду з підприємця О. на користь ВАТ "Орлан" стягнуто борг, у сумі, еквівалентній 11 000 доларів США. На цій підставі останньому був виданий наказ. В зв’язку з невиконанням боржником рішення суду добровільно, державний виконавець наклав арешт на заставлене майно - автомобіль “§КО^А” та оголосив заборону на його відчуження. Про такі виконавчі дії заставодержатель, АКБ “Правекс-Банк”, був повідомлений державним виконавцем на сьомий день. Чи правомірні дії державного виконавця? Чи може бути звернено стягнення на заставлене майно для задоволення вимог стягувача? Яким чином заставодержатель може звільнити заставлене майно з-під арешту? Складіть відповідний процесуальний документ. За виконавчим листом відкрите виконавче провадження про примусове стягнення боргу з А. на користь З. В зв’язку з тим, що у встановлений державним виконавцем строк А. добровільно не виконав рішення суду, за місцем проживання боржника був накладений арешт на його майно. До акту опису й арешту включені автомобіль, холодильник, пральна машина, комп’ютер, телевізор, ноутбук. Під час здійснення таких виконавчих дій до державного виконавця звернулася дружина боржника, гр. С., з вимогою не включати до акту автомобіль та холодильник, оскільки це майно набуте під час їх шлюбу з боржником, і є їх спільною сумісною власністю.
Одначе, таке звернення С. до державного виконавця залишилося без задоволення. Не було задоволене і клопотання дружини боржника про включення до акту опису й арешту майна її зауважень щодо правомірності звернення стягнення на спільне майно подружжя.
Чи правомірні такі дії державного виконавця? Складіть акт опису й арешту за умовами завдання.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області з ВАТ “Павлоградвугілля” на користь ВАТ “Збагачувальна фабрика “Білоріченська” стягнуто 6902,96 грн. боргу та судових витрат, на виконання рішення суду видано наказ від 10 лютого 2006 р. Державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Ухвалою господарського суду від 11 січня 2007 р. порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ “Павлоградвугілля” та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, про що опубліковано оголошення у газеті “Урядовий кур’єр”. На підставі цього державним виконавцем було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження. Ухвалою господарського суду від 31 липня 2009 р. було затверджено реєстр вимог кредиторів та зазначено, що вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в строк, встановлений для їх подання, вважаються погашеними. У зв’язку з цим боржник звернувся до господарського суду із заявою про визнання наказу господарського суду від 10 лютого 2006 р. таким, що не підлягає виконанню.
Які дії має вчинити державний виконавець при надходженні ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство боржника? Чи обов’язкове звернення стягувача із заявою про визнання його вимог до божника у справі про банкрутство? Чи може бути визнано наказ господарського суду таким, що не підлягає виконанню, з тих підстав, що стягувач не заявив свої вимоги як конкурсний кредитор у процедурі банкрутства? Як має вчинити державний виконавець, якщо стосовно такого боржника було відкрито зведене виконавче провадження, у якому серед інших виконавчих документів були й виконавчі листи загальних судів про стягнення з боржника заборгованості із заробітної плати?
Рішенням господарського суду м. Севастополя задоволено позов ПП “Грексім” про стягнення з Міністерства оборони Російської Федерації (далі - РФ) заборгованості по договору підряду на будівництво у м. Севастополі у сумі 740249,18 грн. На виконання вказаного рішення було видано судовий наказ. ПП “Грексім” направило до арбітражного суду м. Москви клопотання про звернення стягнення на майно боржника. У зв’язку з тим, що зазначений наказ залишився без виконання, ПП “Грексім” звернулось до господарського суду м. Севастополя із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду шляхом звернення стягнення на майно Міністерства оборони РФ, яке знаходиться на території Україні. Ухвалою господарського суду заяву приватного підприємства задоволено. Постановою державного виконавця було відкрито виконавче провадження, однак згодом у зв’язку з неможливістю його виконання постановою державного виконавця виконавчий документ було повернуто стягувачу без виконання. У своїй постанові державний виконавець вказав, що оскільки боржник володіє певним імунітетом на території України, провести арешт і опис відповідного майна без його згоди не уявляється можливим.
Чи правильно вчинив суд і державний виконавець у даному випадку? Який порядок виконання рішень у справах з іноземним елементом?
Рішенням господарського суду задоволено позов К. до ТОВ “Київський фарфор” про визнання права власності та зобов’язання вчинити певні дії. На виконання рішення видано два накази від 26.03.2008 р., першим з яких зобов’язано відповідача подати державному реєстратору для проведення державної реєстрації зміни до Статуту ТОВ, а другим - надати для ознайомлення К., який є учасником ТОВ, усі фінансово-господарські документи за період з 2005 р. по 2007 р. На підставі цих наказів постановами державних виконавців відділу ДВС Києво-Святошинського районного управління юстиції відкрито два виконавчих провадження. ТОВ подало скаргу, у якій просить суд визнати незаконними їх дії та зобов’язати відділ ДВС об’єднати виконавчі провадження в одне, посилаючись на навмисне порушення стосовно нього як боржника кількох виконавчих проваджень заради штучного збільшення розміру виконавчого збору і витрат на виконавче провадження. Ухвалою суду відмовлено в задоволенні вказаної скарги з посиланням на те, що відповідно до вимог закону об’єднання у зведене виконавче провадження кількох виконавчих проваджень можливе лише при однорідності майнових вимог та можливості одночасного накладення арешту на майно боржника у відповідному розмірі. У даному ж випадку у державного виконавця не було обов’язку щодо об’єднання виконавчих проваджень, оскільки наказами суду зобов’язано боржника здійснити різні юридично значимі дії.
Що таке зведене виконавче провадження? Дайте оцінку діям державних виконавців та суду.
Рішенням господарського суду Луганської області задоволено позов ВАТ “Укренерговугілля” та стягнуто з державного підприємства “Шахта “Голубівська” заборгованість за договором постачання електричної енергії в розмірі 100 тис. грн. Постановою державного виконавця відділу ДВС було відкрито виконавче провадження та накладено арешт на грошові кошти боржника, які знаходилися на його банківських рахунках, перелік яких було надано листом податкового органу. Боржник подав до суду скаргу на дії державного виконавця, посилаючись на те, що, по-перше, виконавцем незаконно накладено арешт на кошти, які містяться на інших рахунках боржника, ніж ті, що зазначені у наказі господарського суду; по-друге, один з рахунків, на який накладено арешт, відкритий в управлінні державного казначейства в Луганській області, на нього надходять кошти Державного бюджету України і боржник використовує його для отримання державних цільових коштів на виплату заробітної плати і відрахувань з фонду заробітної плати; по-третє, один з рахунків, на які накладено арешт, відкрито у банківській установі м. Києва, а, на думку боржника, виконавчі дії мають проводитися державним виконавцем лише за місцем знаходження боржника.
Які особливості звернення стягнення на майно боржника - юридичної особи? Чи правильні дії державного виконавця? Яке рішення має ухвалити суд? Складіть постанову державного виконавця про арешт коштів боржника.
Рішенням постійно діючого Третейського суду при Сумській міжрегіональній товарній універсальній біржі від
12 червня 2009 р. задоволено позовні вимоги ТОВ “Мегастіл” (м. Суми) про стягнення з ПП “ТД Спецметал” (м. Харків) на його користь 100 тис. грн. боргу. Ухвалою господарського суду Харківської області від 27 червня 2009 р. за результатами розгляду відповідної заяви ТОВ “Мегастіл” видано наказ на примусове виконання рішення третейського суду. На підставі поданого наказу постановою державного виконавця відділу ДВС відкрито виконавче провадження. Оскільки заходи щодо звернення стягнення на грошові кошти боржника не дали результатів через їх відсутність на банківських рахунках боржника, стягувач звернувся до господарського суду із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення третейського суду шляхом звернення стягнення на майно боржника. Ухвалою господарського суду вказана заява була задоволена.
Який порядок примусового виконання рішення третейського суду? Яка підвідомчість і підсудність справ про видачу виконавчого документа на виконання рішення третейського суду. Які підстави для відмови у видачі такого виконавчого документа? Чи відповідає ухвала суду про зміну способу та порядку виконання рішення третейського суду вимогам закону?
Громадянин X. подав документи для державної реєстрації його яки підприємця. У заяві (реєстраційній картці) у графі «вид діяльності» він вказав:
«надання допомоги позичальникам банківських установ в ухиленні від повернення кредитів».
Виконавчий комітет міської ради відмовив X. у його державній реєстрації на тій підставі, що законодавством України, зокрема, законом „Про ліцензування певних видів господарської діяльності" не передбачено такого виду господарської діяльності.
Громадянин X. оскаржив відмову у державній реєстрації до суду, покликаючись на вільний вибір видів підприємницької діяльності.
Вирішіть спір. У чому полягає суть такої ознаки підприємницької діяльності як майнова самостійність?
Підприємство з іноземними інвестиціями ТОВ "Вектор" було зареєстровано за тимчасовим місцезнаходженням іноземної особи – засновника. Районна податкова інспекція, здійснюючи перевірку, не знайшла представників ТОВ "Вектор" за юридичною адресою. Перевірку було повторено за 2 тижні. Результати виявилися тотожними. Крім того, із надісланого в ДПІ фінансового звіту вбачалося, що на підприємстві змінився директор та головний бухгалтер, про що не був повідомлений державний реєстратор. На вказаних підставах ДПІ звернулося до суду з заявою про примусову ліквідацію ТОВ "Вектор"
Громадянин України Петренко В.П. безпосередньо здійснює систематичну (протягом двох років) на власний ризик діяльність по наданню посередницьких послуг у сфері торгівлі (пошук потенційних оптових покупців та продавців) з метою отримання прибутку. Проте Петренко В.П. не зареєструвався як підприємець, оскільки він вважає таку діяльність додатковою до роботи на державному підприємстві, яке несистематично сплачує заробітну плату і змушує працівників шукати додаткові джерела доходів, аби забезпечити своїм сім’ям більш-менш достойні умови життя.
Чи є Петренко В.П. субєктом господарських правовідносин? Обґрунтуйте свою відповідь, посилаючись на відповідні положення чинного законодавства України.
За яких умов фізична особа набуває статусу суб(єкта господарських правовідносин?
Дайте оцінку діям Петренко В П.
ТОВ "Автоматика" відповідно до укладеного договору отримало в оренду цілісний майновий комплекс одного із структурних підрозділів казенного підприємства "Надра". За позовом прокурора договір оренди між зазначеними підприємства рішенням господарського суду було визнано недійсним.
Чи в праві казенне підприємство укладати договір оренди цілісного майнового комплексу його структурного підрозділу?
Яким нормативно - правовими актами регулюються відносини щодо оренди державного майна?
В чому полягає особливість майнових повноважень казенного підприємства та правового титулу його майна?
Громадянин X. подав документи для державної реєстрації його як підприємця. У заяві (реєстраційній картці) у графі «вид діяльності» він вказав:
«надання допомоги позичальникам банківських установ в ухиленні від повернення кредитів».
Виконавчий комітет міської ради відмовив X. у його державній реєстрації на тій підставі, що законодавством України, зокрема, законом „Про ліцензування певних видів господарської діяльності" не передбачено такого виду господарської діяльності.
Громадянин X. оскаржив відмову у державній реєстрації до суду, покликаючись на вільний вибір видів підприємницької діяльності.
Вирішіть спір. У чому полягає суть такої ознаки підприємницької діяльності як майнова самостійність?
Загальними зборами учасників ТзОВ “Надія” прийнято рішення про ліквідацію товариства через збитковість. Вартість майна товариства на момент прийняття цього рішення – 150 000 грн. Кредиторська заборгованість товариства: 50 000 грн. перед банком – сума одержаного кредиту та процентів, забезпечені заставою; 25 000 грн. перед АТ “Львівхолод” – заборгованість оплати за поставлену продукцію; 1000 грн. – перед працівником С. – заборгованість по заробітній платі; 3000 грн. – перед гр. К. – як відшкодування шкоди завданої майну цього громадянина; 2000 грн. – перед гр. О. – сума авторської винагороди за використання створеної ним комп’ютерної програми; 30 000 грн. – перед бюджетом – недоїмка по податку на прибуток.
Окресліть порядок ліквідації ТзОВ. Ким буде призначатися ліквідаційна комісія ? Які обов’язки ліквідаційної комісії? Які документи складатимуться в процесі ліквідації і ким вони будуть затверджуватися? Визначіть черговість задоволення вимог кредиторів. Які правові наслідки наступатимуть, якщо кредитор не заявить своїх вимог протягом строку, визначеного у повідомленні про ліквідацію? Яка подальша доля майна, яка залишається після задоволення вимог кредиторів? З якого моменту товариство вважатиметься ліквідованим?
Загальні збори акціонерів ЗАТ "Троя" вирішили внести ряд змін до його статуту і, зокрема, записати в статуті, що право голосу мають тільки акціонери які працюють в АТ, непрацюючі акціонери - пенсіонери мають право приймати участь в голосуванні за квотою - "10 акцій за квотою", а працездатні акціонери, що не працюють в АТ мають право лише дорадчого голосу.
Районна державна адміністрація відмовилась реєструвати такі зміни до статуту.
Голова правління АТ звернувся до суду з позовом неправомірність дій РДА.
Вирішіть цю справу.
Машинобудівний завод ухиляється від укладення контракту із замовниками держкомітету на поставку тракторних агрегатів. Мотивом такої відмови є те, що дирекція заводу не володіє інформацією про кількість і терміни поставки зазначеної продукції. Замовник визнав заперечення виконавця необґрунтованими та звернувся до господарського суду з позовом про спонукання останнього до укладення держконтракту на поставку тракторних агрегатів, та про притягнення до відповідальності згідно із Законом "Про поставки продукції для державних потреб".
Дайте консультацію у запропонованій ситуації від імені адвоката. Як ви зможете захистити інтереси виконавця держзамовлення в частині уникнення відповідальності за ухилення від укладення державного контракту.
Статутом господарського товариства «Крок» передбачені такі види діяльності:
торгівельна та посередницька діяльність;
діяльність, пов’язана з реалізацією боєприпасів до військової зброї;
виплата та доставка пенсій та інших соціальних грошових допомог;
надання рекламних та консалтингових послуг; передача та постачання електроенергії; постачання природного та скрапленого газу; охорона особливо важливих об’єктів права державної власності; та деякі інші.
Які види діяльності можуть/не можуть зазначатися в установчих документах?
Чи усі із названих видів діяльності можуть здійснюватись цим товариством?
Які нормативні акти упорядковують обмежену підприємницьку діяльність?
Громадянин К. використовуючи найману працю здійснював виробництво та торгівлю столярних виробів (столи, меблі і т. ін.). Протягом року його дохід становив 60 тис. грн. Податковими органами було виявлено факт відсутності в громадянина К. свідоцтва про державну реєстрацію.
Варіант 2. Громадянин К. особисто здійснював виробництво та торгівлю столярних виробів.
Яку відповідальність нестиме громадянин К., який здійснював підприємницьку діяльність без державної реєстрації?
Використовуючи типові ознаки підприємництва, встановлені ГК України прослідкуйте їх наявність (відсутність) у так званому «вуличному підприємництві» (наприклад, торгівля біля ринку, на зупинках і т. п.). Комп’ютерна фірма “Софт”, спокусившись на можливість отримання значного доходу та незначними витратами, погодилася випустити велику партію неліцензованих дисків, скопіювавши привезений з Англії останній диск Мадонни, що користувався великим попитом. Всю партію вироблених неліцензованих дисків викупили реалізатори, проте про факт виготовлення та реалізації таких дисків стало відомо фірмі, яка реалізовувала такий диск Мадонни на підставі ліцензійного договору. Який вид порушення законодавства про захист економічної конкуренції має місце в даному випадку? До яких осіб можуть бути вжити заходи відповідальності і які саме? Якими нормативно-правовими актами передбачається відповідальність за подібне правопорушення та порядок застосування відповідальності до порушників? Наприкінці вересня 2011 р. товариство з обмеженою відповідальністю “Агат” звернулось до господарського суду з позовом про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та її повернення. Позивач є користувачем земельної ділянки площею 178,3 м2 відповідно до укладеного між ним та виконавчим комі¬тетом Донецької міської ради договору оренди та власником розташованих на ній об’єктів торговельної мережі. У серпні 2011 р. позивач уклав з приватним підприємством “Простір” договір купівлі-продажу одного із об’єктів торговельної мережі (торговельного павільйону), який розташований на зазначеній земе¬льній ділянці. У договорі оренди земельної ділянки, укладеної між позивачем та виконавчим комітетом Донецької міської ради, безпосередньо не передбачено можливості переходу права користування земельною ділянкою (її окремою частиною) до третіх осіб. Проте приватне підприємство “Простір” не звільняє земельну ділянку від належного йому майна і продовжує користуватись нею, у зв’язку із чим позивач, посилаючись на ст. 27 Закону України “Про оренду землі”, просить суд зобов’язати відповідача усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою, звільнивши її від проданої ним відповідачу споруди (торговельного павільйону). Чи підлягає означений позов задоволенню? На підставі яких норм чинного законодавства (норм якої галузевої належ¬ності) має бути вирішений даний спір? Обґрунтуйте свою відповідь. У березні 2011 р. приватне підприємство “А” звернулось до господарського суду з позовом про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування (місцевої ради) про результати проведення конкурсу на надання житлово- комунальних послуг (вивезення побутових відходів) у житлових будинках, що розташовані за адресою: м. К., вул. Н-ська 12 та належать до державного житлового фонду. Про проведення конкурсу на надання житлово-комунальних послуг (з вивезення побутових відходів) у житлових будинках, що розташовані за адресою: м. К., вул. Н-ська 12, позивач дізнався у засобах масової інформації та своєчасно подав до конкурсної комісії, сформованої органом місцевого самоврядування, свою конкурсну пропозицію. У конкурсі брав участь тільки один позивач, конкурсну пропозицію якого було відхилено на тій підставі, що він не належав до підприємств державного або комунального секторів економіки. А оскільки до органу місцевого самоврядування не надійшло інших конкурсних пропозицій, він прийняв рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся. Чи підвідомчий господарському суду означений спір? Яке рішення за даною справою має постановити компетентний суд? Надайте правову кваліфікацію відносинам, що виникли між приватним підприємством “А ” та органом місцевого самоврядування. Хто є суб’єктами організаційно-господарських повноважень? Які фактичні підстави виникнення означених повноважень? Суб’єкт підприємницької діяльності Підзега з 1 серпня 2005 р. не сплачував комунальних послуг (за утримання свого житлового помешкання), і на 31 березня 2010 р. сума заборгованості з квартирної плати становила 6490 грн. Житлово- комунальне підприємство “В” запропонувало Підзезі укласти договір про реструктуризацію заборгованості згідно з Законом України “Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію” від 20 лютого 2003 р. Відповідно до укладеного 2 квітня 2010 р. договору про реструктуризацію заборгованості Підзега зобов’язався протягом 50 місяців погасити заборгованість за комунальні послуги, що виникла з 1 серпня 2005 р. 7 квітня 2010 р. Підзега звернувся до господарського суду з позовом про визнання договору про реструктуризацію заборгованості недійсним, таким, що укладений під впливом обману. Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що житлово- комунальне підприємство “В” навмисно не повідомило його про сплив на момент укладення спірного договору строку позовної давності на стягнення у судовому порядку заборгованості за період з 1 серпня 2005 р. - 2 квітня 2007 р. Утім за спірним договором позивач зобов’язався сплатити житлово-комунальному підприємству “В” усю суму заборгованості. Яка галузева природа договірних відносин, що виникли між суд ’єктом підприємницької діяльності Підзегой та житлово-комунальним підприємством “В ”? Якому суду підвідомчий даний спір? Яке рішення має постановити компетентний суд? У грудні 2005 р. державний реєстратор відмовив у ре¬єстрації в якості фізичних осіб-підприємців: 17-річному громадянину України, 25-річному громадянину Німеччини та 18-річній особі без громадянства, посилаючись на те, що згідно з чинним законодавством України ці особи не мають права займатись підприємницькою діяльністю. Чи правомірні дії державного реєстратора? Прокурор звернувся до суду із позовом про визнання недійсною державної реєстрації підприємства з іноземними інвестиціями у формі товариства з обмеженою відповідальністю через допущені при його створенні порушення, які не можна усунути. Засновниками підприємства були наступні особи: особа без громадянства, 15-річний громадянин України, Казенне підприємство, Споживчий кооператив та Благодійний фонд. В якості підстав позову прокурор вказував, що згідно з чинним законодавством усі зазначені вище особи не мають права виступати засновниками господарських товариств; неможливим є створення підприємства з іноземними інвестиціями без участі іноземних фізичних або юридичних осіб. Чи правомірні вимоги прокурора? Якими мають бути наступні дії прокуратури у випадку задоволення позову? Як мають діяти засновники підприємства, якщо вони зацікавлені в збереженні підприємства?
Іванов є фізичною особою - підприємцем. Також Іванов є засновником приватного підприємства. При стягненні боргів з ФОП Іванова його ділові партнери-кредитори виявили, що майна, яке використовувалось ним у підприємницькій діяльності, недостатньо для задоволення їхніх вимог. У зв’язку з цим вони вирішили звернути стягнення на особисте майно Іванова, нерухоме майно, зареєстроване на ім’я його дружини, а також на грошові кошти, які знаходяться на поточному рахунку приватного підприємства, засновником якого є Іванов.
Чи підлягають задоволенню вимоги кредиторів?
コメント