top of page
Фото автораАндрей Стеценко

Задачі з господарського права (2)

Обновлено: 22 июл. 2021 г.

Громадянин України Іваненко І. П. здійснює безпосередню самостійну, систематичну на власний ризик діяльність з надання посередницьких послуг з метою отримання прибутку. Чи є Іваненко І. П. суб'єктом господарського права? Обґрунтуйте свою відповідь, посилаючись на відповідні положення чинного законодавства України. За яких умов фізична особа набуває статусу суб'єкта господарського права? Громадянин України Іванов, сплативши реєстраційний збір у встановленому розмірі та маючи намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, подав до органу державної реєстрації реєстраційну картку, три фотокартки, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера як платника податків, документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію, своє рішення за підписом усіх членів сім'ї про намір провадити підприємницьку діяльність, ксерокопію свідоцтва про шлюб та свідоцтва про народження дитини. Чи є у реєструючого органа підстави для відмови Іванову у державній реєстрації? Обґрунтуйте свою відповідь з посиланням на законодавство.


Рішенням районного суду позовні вимоги Т. до В., щодо визнання права власності та розподілу будинку задово­лені частково. За Т. визнано право на 2/3 будинку та зобов’язано В. передати у користування позивача кімнати № 2 та № 3. Рішення набрало законної сили, проте В. кімнату №2 не звільнив. В зв’язку з цим позивач звернувся до ВДВС із заявою, на підставі якої державним виконавцем було відкрите виконавче провадження. В межах часу, передбаченого на добровільне виконання рішення суду Т і В. вирішили укласти мирову угоду, згідно якої Т. відмовляється від кімнати №2 на користь В.,а Т. бере на себе зобов’язання виплатити В. її вартість у розмірі 15 000 грн.

Визначте сторони виконавчого провадження. Чи можуть Т. і В. укласти мирову угоду у даному випадку? Які права мають сторони у виконавчому провадженні?

До господарського суду Луганської області звернулось ЗАТ “Еластомер” із заявою про заміну позивача, ТОВ “Торговельний будинок “МЗМК”, як сторони у виконавчому провадженні. В обґрунтування своїх вимог ЗАТ “Еластомер” посилається на факт укладання між ним та позивачем у справі договору уступки вимоги, за яким ТОВ “Торговельний будинок “МЗМК (цедент) передав, а ЗАТ “Еластомер” (цесіонарій) прийняв право вимоги до ДП “Первомайськвугілля”. Причому укладення договору відбулось після видачі господарським судом Луганської області наказу на виконання рішення.

За ухвалою господарського суду заява ЗАТ “Еластомер” залишена без задоволення в зв’язку з тим, що заявник не набув статусу правонаступника.

Чи можливе в даному випадку правонаступництво? Дайте правову оцінку дія господарського суду.

Новозаводським районним судом м. Чернігова видано виконавчий лист № 2-2401, відповідно до якого з А. на користь І. підлягає стягненню 1425 грн. 50 коп. Так як З. добровільно не виконував рішення суду, Т. звернувся до ВДВС з заявою про відкриття виконавчого провадження. Як з’ясувалося, у відповідному ВДВС вже знаходиться відкрите провадження щодо А., як боржника. В зв’язку з цим, державним виконавцем винесена постанови про приєднання виконавчого провадження до зведеного провадження, а на майно боржника накладено арешт у межах загальної суми стягнення, виконавчого збору і можливих витрат на виконавче провадження.

Дайте правову оцінку діям державного виконавця. Яке процесуальне положення один до одного займають стягувачі? Якими правами вони наділені?

Природоохоронний міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі районного відділу земельних ресурсів пред’явив позов до В., про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки. Рішенням місцевого суду відповідач був зобов’язаний повернути земельну ділянку площею 0,5 га, розташовану на території сільської ради, та привести її в придатний для використання стан, включаючи знесення розташованих на ній будівель. В зв’язку з тим, що відповідач відмовився добровільно виконати рішення суду, прокурор звернувся до ВДВС з заявою, за якою державним виконавцем відкрите виконавче провадження. Вважаючи дії державного виконавця по відкриттю виконавчого провадження неправомірними, В. звернувся до районного суду із скаргою. В її обґрунтування боржник зазначив, що виходячи з аналізу змісту ст. 10 Закону України “Про виконавче провадження”, прокурор не є його учасником, а тому він не може звернутися до ВДВС з заявою про порушення виконавчого провадження.

Чи підлягає скарга задоволенню? Чи відноситься прокурор до учасників виконавчого провадження?

У квітні 2009 р. державним виконавцем винесено постанову про призначення експерта для оцінки вартості майна у виконавчому провадженні щодо примусового виконання виконавчого напису нотаріуса про стягнення з ТОВ “Вікторія” на користь “Промінвестбанку” 13 111 грн. боргу по кредиту. Проведення цієї оцінки було доручено експертам ТОВ “Експертна фірма “Елан”. Одначе, на час її проведення жоден з експертів не був атестований і віднесений до Реєстру атестованих судових експертів. Крім того, копія постанови державного виконавця про призначення у виконавчому провадженні експерта боржнику не направлялася, а також він не був ознайомлений з його висновком.

Чи правомірні дії державного виконавця? Складіть постанову про призначення експерта для участі у виконавчому провадженні.

Н. звернувся до суду з скаргою про визнання незаконним і скасування акта опису й арешту майна, посилаючись на те, що державним виконавцем було відкрите виконавче провадження на підставі виконавчого листа, виданого місцевим судом про стягнення з нього на користь АКБ “ПриватБанк” боргу в розмірі 50 500 грн. У ході виконавчого провадження, державним виконавцем було складено акт опису й арешту майна боржника, а саме 1/2 частки квартири, в яку входження було здійснено примусово. Н. вважає даний акт незаконним, оскільки за відсутності боржника, опис майна проводився в присутності лише одного понятого, який на момент вчинення відповідних виконавчих дій не досяг повноліття (вісімнадцяти років). До того ж на порушення ст. 55 Закону України “Про виконавче провадження” акт опису й арешту майна був надісланий йому на п’ятий день після його винесення.

Дайте правову оцінку діям державного виконавця. Які особи у виконавчому провадженні можуть бути запрошені як поняті? Якими правами та обов’язками вони наділені.

Кредитор звернувся до господарського суду з вимогою про стягнення з боржника грошових сум у зв’язку з невиконанням договору. Суд вимогу кредитора задовольнив і виніс відповідну ухвалу. Рішення вступило в законну силу, кредитор отримав наказ і звернувся з метою його виконання в органи Державної виконавчої служби. Кредитор добровільно відмовився від виконання рішення господарського суду і уклав з боржником мирову угоду, яка затверджена судом ухвалою (відповідно до ч. 4 ст. 121 ГПК України). Виконавче провадження державним виконавцем було закінчене на підставі п. 2 ст. 37 Закону України “Про виконавче провадження”, проте надалі боржник відмовився від виконання мирової угоди.

Кредитор звернувся у апеляційний господарський суд із заявою про відміну ухвали про затвердження мирової угоди з метою подальшого звернення в органи Державної виконавчої служби із заявою про відновлення виконавчого провадження.

Апеляційний суд відмовив в задоволенні скарги і відзначив, що у разі невиконання боржником мирової угоди, ухваленої в процесі виконавчого провадження, кредиторові слід звернутися до господарського суду з позовом до боржника про стягнення грошової суми, але не у зв’язку з невиконанням первинного договору, а у зв’язку з невиконанням мирової угоди.

Дайте юридичну оцінку діям сторін виконавчого провадження, державного виконавця і судів.



За результатами діяльності акціонерного товариства за рік було отримано 400 тис. гривень прибутку. Яким чином він має бути використаний, якщо: розмір резервного фонду товариства сформований лише наполовину і становить 100 тис.; статутом товариства передбачено щорічні відрахування до фондів: матеріального заохочення 5%чистого прибутку, інноваційного фонду 15% чистого прибутку Яка частина прибутку може бути використана на виплату дивідендів? Який порядок виплати дивідендів?Приймаючи рішення про створення акціонерного товариства, засновники мали вирішити питання: 1. Який вид цього товариства, публічне чи приватне, дає можливість на стадії заснування сплатити меншу частину до статутного фонду? 2. Чи може бути звільнений котрийсь із засновників від сплати обов’язкової частини своєї частки до державної реєстрації? 3.Яким чином має відбуватися повна частка засновника? Учасник Публічного акціонерного товариства продав належні йому акції своєму приятелеві. Засновники цього товариства звернулися до суду з позовом про визнання недійсним договору купівлі-продажу цих акцій на тій підставі, що установчим договором про заснування товариства була передбачена заборона відчуження акцій товариства третім особам без згоди самого товариства та його акціонерів, які мали переважне право на придбання акцій товариства, що відчужуються. 1. Яке рішення має винести суд? Обґрунтуйте свою відповідь. 2. У чому полягає різниця у правовому статусі публічних і приватних акціонерних товариств? У державного підприємства виникла необхідність створити допоміжні виробництва. Його директор і головний інженер вважали, що це можна зробити лише шляхом створення малих підприємств, закріпивши за ними частину майна державного підприємства на праві користування. Начальник юридичного відділу категорично заперечував проти цього, пропонуючи надати цим виробництвам статус відокремлених підрозділів підприємства з правом укладати від імені підприємства договори на реалізацію виробленої продукції і матеріально-технічне забезпечення цих виробництв. Розв ’яжіть цей спір на підставі норм чинного законодавства. Які права має державне підприємство щодо використання закріпленого за ним державного майна? Які питання мають погоджуватися державним підприємством з органом, до сфери управління якого воно входить? Акціонерне товариство «Схід» уклало з Науково-виробничим кооперативом «Текмаш» договір на розробку, виготовлення, поставку, монтаж і наладку обладнання для виробництва синтетичних тканин для погреб товариства. Договором передбачалося, що АТ «Схід» у місячний термін з дати підписання договору перераховує на адресу НВК «Текмаш» аванс у сумі 20 відсотків вартості робіт, що підлягають виконанню. Але вказаний аванс ним у встановлений термін перерахований не був. Чи с вказана обставина підставою для невиконання НВК «Текмаш» зобов'язань, взятих на себе цим договором? За яких умов вона маже бути такою? ДПС у Шевченківському районі м. Запоріжжя звернулась до суду з позовом про визнання недійсним статуту ТОВ “Джерело” та запису про державну реєстрацію ТОВ “Джерело”. Не погодившись з таким рішенням, ДПС подала касаційну скаргу з проханням скасувати ухвалені по справі судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі заявлених позовних вимог. 1. Чи мають право органи державної податкової служби подавати позови про визнання недійсними установчих документів та записів про державну реєстрацію юридичної особи ? 2. Який порядок припинення юридичної особи ? 3. Назвіть підстави для примусового припинення юридично особи. 4. До якого органу ДПС подала касаційну скаргу ? Чи виграє ДПС справу? ТОВ “Будревкомплект” 9 квітня 2011 року звернувся до ТОВ “ Завод залізобетонних конструкцій” із проханням поставити йому до кінця місяця 100 залізобетонних плит, вказавши свій поточний рахунок і гарантувавши негайну оплату. 15 квітня 2011 року продукцію було відвантажено, водночас покупець за неї не розрахувався, претензію заводу про оплату відхилив, посилаючись на те, що договір поставки між ними укладено не було, а лист-замовлення покупець розцінював як пропозицію для укладання договору. Підприємство подало до суду. 1. Який порядок укладання господарських договорів передбачено чинним законодавством України ? 2. Чи може договір поставки укладатися шляхом прийняття до виконання замовлення ? 3. Яке рішення має ухвалити суд ? До публічного акціонерного товариства “Актон” звернулися посадові особи державно податкової у м. Києві адміністрації з позаплановою перевіркою. У ході перевірки було встановлено, що акціонерне товариство приховало частину свого прибутку з метою ухилення від податків. На акціонерне товариство було накладено штраф, а також конфісковано прихований прибуток. Керівництво акціонерного товариства звернулося до суду, звертаючи увагу на те, що покарання у вигляді штрафу вже сплачено, а тому конфіскація прибутку незаконна. 1. Чи мають право податкові органи конфісковувати прибуток підприємства ? 2. Чи може бути у даному випадку за одне правопорушення накладено два покарання ? ВАТ «Хімзавод» з початку свого відкриття після реконструкції, що відбулося 1 вересня 1998 р., скидав у озеро, розташоване біля заводу, неякісно очищені стоки. Представники громадськості систематично зверталися до різноманітних органів влади (держави та місцевого самоврядування), органів масової інформації, проте безуспішно, оскільки директор заводу досить ефективно протягом багатьох років використовував свій статус народного депутата України, ділові та родинні зв’язки, аби уникнути відповідальності. Нарешті, після чергового звернення до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, яке після резонансної телепередачі про забрудненні хімзаводом унікального озера, 21 вересня 2007 р. організувало проведення екологічної експертизи і за її результатами застосувало адміністративно-господарські санкції у формі заборони на здіснення ВАТ «Хімзавод» господарської діяльності до усунення виявлених порушень в очисних спорудах. Мешканці прилеглих до озера будинків, утворивши громадське об'єднання «За чисте озеро», звернулися до суду з позовом про стягнення з ВАТ «Хімзавод» 250 млн. грн. – як компенсації за заподіяну озеру та навколишнім мешканцям шкоду (вартість очищення озера від забруднення відходами хімічного виробництва – наскільки це можливо за сучасних технологій), насадження навколо озера лісопосадок та створення інфраструктури відпочинку для мешканців прилеглих місцевостей. Відповідач проти позову заперечував, наполягаючи на пропущенні позовної давності. Позивач наполягав на позовних вимогах, посилаючись на: а) протидію відповідача у проведенні екологічної експертизи і появу реальної можливості отримати документальні докази (в т.ч. акт експертизи) лише після втручання у вересні 2007 р. засобів масової інформації (насамперед, телебачення) та Мінприроди; б) тривалий характер порушення, негативний результат якого з роками лише накопичувався, загрожуючи загибелі озера як унікальної екосистеми; в) значну суспільну вагу відновлення озера; г) на порушення ВАТ «Хімзавод» публічних інтересів, ігнорування ним вимог природоохоронного законодавства, прав та законних інтересів мешканців будинків, розташованих на прилеглій до озера території, на чисту воду (вода в місцевому водогоні була з озера, і навіть після очищення не відповідала встановленим вимогам), на користування природними об’єктами для відпочинку. Як проявляється в даному випадку порушення у сфері господарювання? Протягом яких строків може бути застосована господарсько-правова відповідальність? Які межі господарсько-правової відповідальності? Чи можуть одночасно застосовуватися адміністративно-господарські санкції та відшкодування збитків? Дайте оцінку діям сторін зазначених відносин та спрогнозуйте результат розгляду справи в суді. Учасник ТОВ «Лебідь» Аврамов 05.07.2016, якому належить 1 % статутного капіталу, звернувся до господарського суду Київської області з позовом до ТОВ «Лебідь» про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників, оформленого протоколами від 06.07.2013 р. Він обґрунтовував свої позовні вимоги тим, що загальні збори були проведені з порушенням його прав. А саме, він голосував проти внесення змін до статуту у частині призначення ще одного члена правління (за статутом воно складається з 4 осіб) Максимова. Він багато разів звертався до ТОВ про надання йому книги протоколів, проте воно відмовляло йому в цьому. 03.07.2016 він випадково зайшов на сайт Єдиного державного реєстру та знайшов там інформацію, що Максимов є одним з 4 директорів правління. Аврамов стверджував, що голосував проти, однак протокол не підписував, оскільки йому його не надали. У суді з’ясувалося, що протокол було підписано тільки головою та секретарем. Результати голосування було 100 % за обрання Максимова. Аврамов наполягав на експертизі протоколу і пред’явив аудіо запис проведення загальних зборів, на якому він чітко кричав, що він проти. Як ведеться облік протоколів на підприємстві? Як оформлюється протокол та книга протоколів? Що є доказом голосування на загальних зборів? Яке значення має доказ аудіо запису?

Який це вид позову ? Громадянин Сорока є учасником ТОВ «Кава», в якому йому належало 20 % статутного капіталу. 10.02.2016 він подав заяву на вихід з товариства. 30.02.2016 загальні збори задовольнили його заяву. 10.04.2016 р. було внесено зміни до статуту про виключення Сороки з числа учасників ТОВ «Кава». 30.06.2016 рішенням загальних зборів було вирішено виплатити Сороці частку в статутному капіталі у вигляді реальної вартості його кавової машини, яку він вніс як внесок у статутний капітал, на момент рішення загальних зборів 30.02.2016, у 500 доларів США, які планується виплатити Сороці у строк до 30.02.2017. Кавова машина була внесена 01.02.2014 р. і була оцінена за чеком рішенням загальних зборів у 3 тис. доларів США. Сорока звернувся до юриста за консультацією. 1. Чи всі строки ТОВ «Кава» дотримало? 2. Чи має право Сорока вимагати кавову машину в натурі? 3. У який строк виплачується внесок колишньому учаснику? 4. Коли вирішується питання про розмір виплати частки у статутному капіталі? 5. Чи вірно була проведена оцінка кавового апарату?

Який це вид рішення? Зазначене в умовах задачі рішення є виключення учасника з товариства та сплата належної йому частки. Хоменко, який на зборах учасників голосував проти прийняття рішення про зменшення статутного капіталу, заявив, що він виходить із товариства. Через місяць він подав заяву про вихід на ім'я голови товариства Збори учасників розглянули його заяву і вирішили вдоволити її вважаючи Хоменка таким, що вийшов з товариства. У зв язку зі зміною складу учасників було затверджено зміни до установчих документів. Коли ж ці зміни були подані для державної реєстрації, державний реєстратор відмовив, посилаючись на те що заява про вихід не посвідчена нотаріально. Голова товариства звернувся до Хоменка. що б той подав заяву у належній формі (нотаріальній), але Хоменко відмовився це зробити, оскільки йому ще не виплачено вартість його частки. З якого моменту учасник вважається таким, що вийшов з товариства: з моменту подання заяви, з моменту прийняття рішення зборами учасників, з моменту виділення частки, з моменту державної реєстрації змін до установчих документів, чи з іншого моменту? Як бути у наведеній ситуації? Чи може Хоменко відкликати заяву про вихід? Підприємство – вантажоодержувач звернулося до господарського суду з позовом про стягнення з автотранспортного підприємства збитків від недостачі 45 ящиків рибних консервів на загальну суму 57 тис. грн., що виникла при транспортуванні вантажу. Судом було встановлено, що представник автоперевізника відмовився складати комерційний акт про недостачу вантажу, а прохання вантажоодержувача надіслати іншого представника для підписання акту залишилося без відповіді. Тому відповідний акт був складений комісією у складі посадових осіб вантажоодержувача і того ж дня надісланий автоперевізнику цінним листом. Автоперевізник відмовився визнати акт, оскільки він не був підписаний його представником і складений не в день прибуття вантажу, а наступного дня. Дайте правову оцінку діям сторін. Яке рішення має винести суд і чому? Засновники товариства з обмеженою відповідальністю, предметом діяльності якого є здійснення медичної практики та реалізація медикаментів, 20 червня 2000р. звернулось до відповідної районної адміністрації із заявою про державну реєстрацію товариства. Листом від 28 червня 2000року. Райдержадміністрація повідомила заявників, що у державній реєстрації товариства відмовлено у зв’язку з відсутністю ліцензії на здійснення товариством медичної практики та продаж на території України медикаментів; б) подані установчі документи суперечать чинному законодавству, оскільки вказані в них вклади засновників в сукупності складають 75%статутного фонду товариства, а решту – 25%- засновники планують сформувати за рахунок плати за випущені товариством облігації. 1. Чи правомірна позиція райдержадміністрації в цій справі ( по кожному пункту)? 2.Які дії засновників товариства забезпечують захист їх права на реєстрацію товариства? 3. Які нормативні акти регулюють питання державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності та ліцензування виконуваних ними робіт? Чи правомірна позиція райдержадміністрації в цій справі? Які дії засновників товариства забезпечать захист їх права на реєстрацію товариства? Четверо громадян України віком від 16 до 25 років вирішили створити підприємницьку організацію для спільного здійснення за безпосередньої трудової участі кожного з них ремонтно - будівельних робіт в приватному житловому фонді. Один із цих громадян пообіцяв внести 100 гривень, інший - надати свою невеличку майстерню площею 10 кв. м для облаштування офісу; решта не могла запропонувати нічого, крім своєї праці. Відтак постало питання про вибір організаційно - правової форми підприємницької організації, яка б відповідала таким ознакам : відсутність законодавчих вимог до мінімального розміру статутного фонду; участь усіх учасників організації у веденні справ останньої, але при наявності виконавчого органу (директора), який міг би контролюватися обраним учасниками ревізором; демократичний принцип вирішення основних питань діяльності організації: кожний учасник має лише один голос незалежно від його майнової участі в організації; розподіл чистого прибутку організації насамперед в залежності від трудової участі, а потім - майнової; обмежений характер майнової відповідальності учасників організації у разі недостатності (відсутності) в останньої необхідного для покриття заборгованості майна (коштів). Яку організаційно - правову форму підприємницької організації Ви можете порекомендувати? Обґрунтуйте свою відповідь.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оріон» вирішило приватизувати шляхом викупу належне йому на праві оренди приміщення магазину. Регіональне відділення ФДМ України поряд з іншими документами вимагає від TOB «Оріон» надання протоколу зборів учасників TOB «Оріон», на якому учасники вирішили приватизувати приміщення магазину. Учасниками TOB «Оріон» є дві юридичні особи: TOB «Русь» та TOB «Надія». Однак рік тому TOB «Надія» ліквідоване за рішенням його учасників. Свою частку до статутного капіталу TOB «Оріон» TOB «Надія» не внесло. Таким чином, подати необхідний протокол до відділення ФДМ України неможливо. Як слід вирішити проблему? Чи зміниться рішення проблеми, якщо TOB «Надія» внесло свою частку до статутного капіталу TOB «Оріон»? Громадяни Іванов та Петров вирішили заснувати товариство з обмеженою відповідальністю. Однак орган державної реєстрації відмовив у реєстрації, мотивуючи тим, що кількість учасників товариства а обмеженою відповідальністю повинна бути не менше трьох осіб, оскільки за Законом України «Про господарські товариства» кількість членів ревізійної комісії повинна бути не менше 3-х осіб. Чи е законними дії органу державної реєстрації? В яких випадках може бути відмовлено в реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності? Громадянин К. був засновником і директором приватного підприємства. Після його випадкової загибелі банк, де у приватного підприємства був відкритий розрахунковий рахунок, відмовився приймати платежі, мотивуючи це відсутністю підпису директора на платіжному дорученні. Серед працівників приватного підприємства не було жодного, кому б колишній директор надав право підпису платіжних документів. Спадкоємцям померлого банк також відмовив у проведенні операцій з розрахункового рахунку приватного підприємства, порадивши їм зачекати 6 місяців. Між тим, контрагенти приватного підприємства вимагають платежів по укладеним договорам та погрожують господарським судом. Дайте правову оцінку правовідносинам. Чи є правомірними дії банку? Яке рішення винесе господарський суд, якщо хтось з контрагентів приватного підприємства звернеться до нього з позовом? Хто буде представляти приватне підприємство у господарському процесі? На зборах учасників товариства з обмеженою відповідальністю було прийняте рішення про звільнення директора як «такого, що не відповідає посаді». Однак директор відмовився виконувати рішення загальних зборів учасників та залишив у себе печатку, штампи, документацію товариства. Банк, до якого був наданий протокол загальних зборів про звільнення директора, продовжує приймати платіжні документи, підписані директором, аргументуючи це тим, що «директор той, хто має печатку». Яким чином примусити директора виконати рішення загальних зборів? Чи є правомірною позиція банку? Засновник приватного підприємства громадянин А. вирішив продати його громадянину Б. За усною домовленістю покупець (громадянин Б.) зобов'язувався виплатити продавцеві (громадянину А.) за передане підприємство 800 тис. грн. До державної адміністрації для реєстрації змін до засновницьких документів були подані нотаріально засвідчена заява громадянина А. про вихід його зі складу засновників і заява громадянина Б. про введення його в якості засновника приватного підприємства. Громадянин А. передав покупцеві усю документацію підприємства, печатку та штампи. Громадянин Б. у встановлений строк не оплатив вартість підприємства у розмірі 800 тис. грн. З яким позовом може звернутися громадянин А. для стягнення заборгованості з громадянина Б,? Як правильно оформити відносини, пов'язані з відчуженням приватного підприємства? Що є об'єктом договору відчуження приватного підприємства - саме підприємство, права засновника чи майно, належне підприємству ДПС у Шевченківському районі м. Запоріжжя звернулась до суду з позовом про визнання недійсним статуту ТОВ “Джерело” та запису про державну реєстрацію ТОВ “Джерело”. Не погодившись з таким рішенням, ДПС подала касаційну скаргу з проханням скасувати ухвалені по справі судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі заявлених позовних вимог. 1. Чи мають право органи державної податкової служби подавати позови про визнання недійсними установчих документів та записів про державну реєстрацію юридичної особи ? 2. Який порядок припинення юридичної особи ? 3. Назвіть підстави для примусового припинення юридично особи. 4. До якого органу ДПС подала касаційну скаргу ? Чи виграє ДПС справу?

ТОВ “Будревкомплект” 9 квітня 2011 року звернувся до ТОВ “ Завод залізобетонних конструкцій” із проханням поставити йому до кінця місяця 100 залізобетонних плит, вказавши свій поточний рахунок і гарантувавши негайну оплату. 15 квітня 2011 року продукцію було відвантажено, водночас покупець за неї не розрахувався, претензію заводу про оплату відхилив, посилаючись на те, що договір поставки між ними укладено не було, а лист-замовлення покупець розцінював як пропозицію для укладання договору. Підприємство подало до суду. 1. Який порядок укладання господарських договорів передбачено чинним законодавством України ? 2. Чи може договір поставки укладатися шляхом прийняття до виконання замовлення ? 3. Яке рішення має ухвалити суд До публічного акціонерного товариства “Актон” звернулися посадові особи державно податкової у м. Києві адміністрації з позаплановою перевіркою. У ході перевірки було встановлено, що акціонерне товариство приховало частину свого прибутку з метою ухилення від податків. На акціонерне товариство було накладено штраф, а також конфісковано прихований прибуток. Керівництво акціонерного товариства звернулося до суду, звертаючи увагу на те, що покарання у вигляді штрафу вже сплачено, а тому конфіскація прибутку незаконна. 1. Чи мають право податкові органи конфісковувати прибуток підприємства ? 2. Чи може бути у даному випадку за одне правопорушення накладено два покарання ? Акціонер приватного акціонерного товариства Доренко В.Л. подарував належні йому акції, сумарна номінальна вартість яких становить 30% статутного фонду товариства, рідному братові Доренку І.Л. ПрАТ подало позов до суду про визнання угоди недійсною, стверджуючи що договір дарування був удаваною угодою, яка прикривала договір-купівлі- продажу: Доренко В.Л. свого часу вклав усі свої заощадження в акції і навіть продав автомобіль, аби оплатити акції додаткової емісії. Після укладення так званого договору дарування акцій у колишнього акціонера ПрАТ (Доренко В.Л.) з’явився дорогий автомобіль іноземного виробництва, він уклав з будівельною компанією договір на будівництво заміського котеджу. Крім того, брат колишнього акціонера - Доренко І.Л. обіймав посаду генерального директора ПАТ, який був конкурентом ПрАТ на одному товарному ринку. В результаті зосередження в його руках значного пакету акцій підприємства-конкурента досягалася економічна концентрація, що потребувала попереднього дозволу антимонопольних органів, проте жоден з братів не звертався за отриманням такого дозволуЧи є у Доренка В.Л. зобов’язання перед ПрАТ та його акціонерами? Якщо так, то назвіть підстави виникнення таких зобов ’язань. Дайте оцінку положенням ч. 3 ст. 81 ГК України з точки зору зобов ’язань акціонера ПрАТ щодо відчуження належних йому акцій. Що є підставами (юридичними та фактичними) для виникнення зобов ’язання Доренка І.Л. перед антимонопольними органами щодо отримання згоди на економічну концентрацію ? Якщо договір дарування буде визнаний судом недійсним, то які саме дії зобов ’язані будуть вчинити брати Доренко?


ТОВ «Будівельник», що спеціалізувалося на оздоблювальних роботах в стилі минулих епох, було визнано в установленому порядку монополістом на регіональному ринку цього виду будівельної продукції. Невдовзі воно отримало державне замовлення на участь в реставраційних роботах стародавнього замку, що входив до комплексу державного історико-архітектурного музею. Проте ТОВ намагалося уникнути укладення державного контракту. Чи виникає у ТОВ «Будівельник» зобов ’язання прийняти державне замовлення та укласти державний контракт? Якщо так, то назвіть юридичні та фактичні підстави виникнення у ТОВ «Будівельник» подібного зобов’язання? Що може послужити підставою для відмови ТОВ «Будівельник» в прийнятті державного замовлення та укладення державного контракту? Чи може бути ТОВ «Будівельник» примушене до виконання державного замовлення і відповідно - укладення державного контракту

Міська рада на своєму пленарному засіданні прийняла рішення про залучення розташованих на території міст середніх і крупних підприємств до виконання соціально- комунальних зобов’язань - участі в благоустрої району в грошовій формі або натуральній - виконанні будівельних робіт щодо реставрації старовинної будівлі та шляхового камінного покриття в центрі міста. Чи відповідає вимогам закону рішення міськради? Чи є таке рішення підставою для виникнення соціально-комунальних зобов ’язань? В чому полягає специфіка соціально-комунальних зобов ’язань, якщо їх порівнювати, наприклад, з податковими зобов ’язаннями? Державне підприємство «Хлібресурс», яке відповідно до закону є виконавцем державного замовлення і яке має технічні можливості його виконання, необгрунтовано відмовилось від укладення контракту на поставку продукції для державних потреб. Державний замовник звернувся з позовом до господарського суду про стягнення з виконавця передбаченого законом штрафу у розмірі подвійної вартості контракту за необгрунтовану відмову від його виконання. 1. Яке рішення має винести господарський суд ? 2. Чи передбачена законом відповідальність за необгрунтовану відмову від укладення державного контракту? 3. Які обсяги та умови настання зазначеної відповідальності?

Між приватним АТ «Пірс» та державним замовником було укладено Контракт на поставку продукції для державних потреб. Приватне АТ «Пірс» виконало умови Контракту в частині виготовлення продукції і повідомило державного замовника про готовність по¬ставити продукцію. Державний замовник, не зазначаючи підстав, відмовився від закупівлі продукції. Приватне АТ «Пірс» реалізувало виготовлену продукцію і після цього заявило претензію державному замовникові про відшкодування завданих збитків, у тому числі неотриманого очікуваного прибутку. У відповіді на претензію державний замовник відмовив у задоволенні претензійних вимог на тій підставі, що приватне АТ «Пірс» реалізувало продукцію на свій власний розсуд і об'єктивно мало можливість знайти такого споживача, який запропонував би ціну на продукцію не нижче тієї, що зафіксована у Контракті. Приватне АТ «Пірс» звернулося з позовом до господарського суду про стягнення збитків з державного замовника. 1 Яке рішення має постановити господарський суд? 2 Які вимоги у наведеному випадку має заявити Приватне АТ «Пірс» ? 3 Яка відповідальність державного замовника за відмову від закупівлі продукції, визначеної контрактом на поставку продукції для державних потреб, встановлена законодавством? Казенне підприємство “Смарагд” тричі протягом 6 місяців відмовило своїм постачальникам в оплаті поставленої продукції, мотивуючи свою відмову невиконанням державним замовником зобов’язань за державним контрактом щодо авансування виробництва замовленого устаткування у розмірі 20% суми державного контракту. Кредитори намагалися стягнути заборгованість з майна казенного підприємства, проте господарський суд відмовив у позові. На якому правовому титулі за казенним підприємством закріплюється державне майно? В чому полягає специфіка правового режиму майна казенного підприємства? Яким чином кредитору можуть компенсувати свої втрати від невиконання казенним підприємством договірних зобов ’язань?

Державна установа, розташована в престижному районі (в самому центрі міста) передала в оренду строком добре обладнану залу засідань та розташований перед нею вестибуль для проведення приватною фірмою триденного (п’ятниця, субота, неділя) міжнародного тематичного семінару для керівних працівників однієї з транснаціональних корпорацій, що мала мережу дочірніх підприємств в Україні. Внаслідок цієї господарської операції установою був отриманий значний дохід - 3.5 тис. дол. За рахунок цих грошових коштів керівник установи вирішив зробити біля свого кабінету кімнату відпочинку та ванну кімнату - для власних потреб. Чи вправі державна установа здійснювати господарські операції на зразок згаданої (передання в короткострокову оренду частини приміщень в неробочий для установи час)? Чи має право державна установа розпоряджатися закріпленим за нею майном? Який правовий титул майна встановлений законодавством України для державних установ? Які межі повноважень державної установи щодо закріпленого за нею майна? Приватному підприємцю, зареєстрованому в Закарпатській області, приятель порадив домагатися отримання пільг (насамперед податкових), передбачених Законом України від 22.03.2001 р. «Про спеціальну економічну зону «Закарпаття». Яким суб ’єктам надається пільговий режим господарювання у спеціальних (вільних) економічних зонах? Якими нормативно-правовими актами передбачаються спеціальний митний режим, податкові пільги для суб’єктів спеціальної (вільної) економічної зони?



Міська рада на своєму сесійному засіданні ухвалила рішення про передання в концесію строком на 8 років розташованого на околиці міста старого вкрай занедбаного приміщення готелю, що перебував у комунальній власності і потребував реконструкції. Консорціум «Мальовничі міста України» - єдиний потенційний концесіонер, що погодився на реконструкцію та експлуатацію цього готелю, враховуючи значний туристичний потенціал регіону, не був згодний з занадто коротким строком концесійного договору, що пропонувався міською радою. На який термін може укладатися концесійний договір? В якому порядку він укладається? Які істотні умови концесійного договору? Чи підлягає він реєстрації? Що необхідно для встановлення концесійних відносин у даному випадку Громадянин України Петренко В.П. безпосередньо здійснює систематичну (протягом двох років) на власний ризик діяльність по наданню посередницьких послуг у сфері торгівлі (пошук потенційних оптових покупців та продавців) з метою отримання прибутку. Проте Петренко В.П. не зареєструвався як підприємець, оскільки він вважає таку діяльність додатковою до роботи на державному підприємстві, яке несистематично сплачує заробітну плату і змушує працівників шукати додаткові джерела доходів, аби забезпечити своїм сім’ям більш-менш достойні умови життя. Чи є Петренко В.П. суб'єктом господарських правовідносин? Обґрунтуйте свою відповідь, посилаючись на відповідні положення чинного законодавства України. За яких умов фізична особа набуває статусу суб 'єкта господарських правовідносин? Дайте оцінку діям Петренка В.П.

Статутом товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Допомога», формальними засновниками якого є пенсіонер Дроздов К.М. та ветеран Великої Вітчизняної війни Сидоренко В.Н., передбачені такі види діяльності: торгівельна діяльність; посередницька діяльність у сфері оптової торгівлі; надання всіх видів рекламних послуг; постачання природного та скрапленого газу; надання туристичних послуг; виробництво, передача та постачання електроенергії; виплата та доставка пенсій; маркетингові послуги; грошова допомога малозабезпеченим громадянам. Чи всі із зазначених видів діяльності можуть здійснюватись зазначеним ТОВ? Відповідаючи на це питання, пошліться на відповідні положення чинного законодавства України. Чи є підстави для відмови у державній реєстрації ТОВ «Допомога»? За яких умов таке товариство могло б почати своє функціонування щодо здійснення всіх зазначених в статуті видів діяльності? ЗАТ «НДІгазбуд» у зв'язку із зміною місцезнаходження, зафіксованого у статуті, подало до державного реєстратора документи для його перереєстрації. Державний реєстратор відмовив вищевказаному ЗАТ в перереєстрації, мотивуючи свою відмову тим, що підстави для перереєстрації відсутні, оскільки заявник змінює місцезнаходження в межах одного адміністративного району. Чи правомірна відмова державного реєстратора? Яким нормативно-правовим актом регулюється порядок державної реєстрації та перереєстрації? В яких випадках здійснюється перереєстрація суб'єкта підприємницької діяльності?


Четверо громадян України віком від 16 до 25 років вирішили створити підприємницьку організацію для спільного здійснення за безпосередньої трудової участі кожного з них ремонтно-будівельних робіт в приватному житловому фонді. Один із цих громадян пообіцяв внести 100 грн., інший - надати свою невеличку майстерню площею 10 кв.м. для облаштування офісу; решта - не могла запропонувати нічого, крім своєї праці. Відтак постало питання про вибір організаційно-правової форми підприємницької організації, яка б відповідала таким ознакам: 1. відсутність законодавчих вимог до мінімального розміру статутного фонду; 2. участь усіх учасників організації у веденні справ останньої, але при наявності виконавчого органу (директора), який міг би контролюватися обраним учасниками ревізором; 3. демократичні засади вирішення основних питань діяльності організації за принципом: кожний учасник має лише один голос незалежно вій його майнової участі в організації; 4. розподіл чистого прибутку організації насамперед в залежності від трудової участі, а потім - майнової; 4. обмежений характер майнової відповідальності учасників організації у разі недостатності (відсутності) у останньої необхідного для покриття заборгованості майна (коштів). Яку організаційно-правову форму підприємницької організації Ви можете порекомендувати? Обґрунтуйте свої рекомендації. У державного підприємства виникла необхідність створити допоміжні виробництва. Його директор і головний інженер вважали, що це можна зробити лише шляхом створення малих підприємств, закріпивши за ними частину майна державного підприємства на праві користування. Начальник юридичного відділу категорично заперечував проти цього, пропонуючи надати цим виробництвам статус відокремлених підрозділів підприємства з правом укладати від імені підприємства договори на реалізацію виробленої продукції і матеріально-технічне забезпечення цих виробництв. Розв ’яжіть цей спір на підставі норм чинного законодавства. Які права має державне підприємство щодо використання закріпленого за ним державного майна? Які питання мають погоджуватися державним підприємством з органом, до сфери управління якого воно входить?

Майно державного підприємства “Спецбуд” належить йому на праві господарського відання. Здійснюючи розрахунки з постачальниками продукції, керівник підприємства вирішив передати у власність одного з постачальників ДП “Спецбуд” одну з вантажівок, закріплених за цим підприємством. Чи правомірне таке рішення керівника ДП “Спецбуд”? Обґрунтуйте свою відповідь.

ТОВ “Автоматика” відповідно до укладеного договору отримало в оренду цілісний майновий комплекс одного із структурних підрозділів казенного підприємства “Надра”. За позовом прокурора договір оренди між зазначеними підприємствами рішенням господарського суду було визнано недійсним. Чи вправі казенне підприємство укладати договір оренди цілісного майнового комплексу його структурного підрозділу? Яким нормативно-правовими актами регулюються відносини щодо оренди державного майна? В чому полягає особливість майнових повноважень казенного підприємства та правового титулу його майна?

Троє громадян вирішили створити господарське товариство, яке б характеризувалося: 1. незначними вимогами до розміру статутного фонду (капіталу); 2. незначним ризиком для учасників товариства у разі негараздів в його діяльності; 3. обмеженим рухом учасників; 4. можливістю формування виконавчого органу не лише з учасників товариства, а й з найманих працівників. Якому виду господарських товариств відповідають ці ознаки? Які дії мають виконати засновники для реалізації свого задуму?

Повне товариство “Доренко і К” у встановленому порядку було визнане банкрутом. Майна товариства не вистачило для покриття його заборгованості, яка становила 210 тис. грн. (активи товариства - всього 123 тис. грн.). Призначений господарським судом ліквідатор повідомив кредиторів про неможливість задоволення їх вимог повною мірою через брак коштів/майна у банкрута. Проте кредиторів таке повідомлення не задовольнило, оскільки вони вважали, що борг товариства має бути покритий повністю за рахунок майна його учасників. Своєю чергою, учасники товариства (їх було троє) погоджувалися покрити борг, що залишився непокритим вартістю активів товариства, лише частково - в межах сплачених ними часток - відповідно 50 тис. грн., 79 тис. грн. і 7500 грн. Якими характерними рисами відрізняється повне товариство від решти господарських товариств? В якому обсязі несуть відповідальність за зобов ’язаннями ПТ: А) саме товариство, Б) його учасники? Чи обґрунтованими є заперечення учасників товариства? Чи можуть борги товариства на вимогу його кредиторів бути стягнені з одного учасника, який за інформацією кредиторів володіє крупним підприємством та має кілька рахунків в банках, в т.ч. іноземних? Як має бути розв’язана ця ситуація з врахуванням вимог закону щодо обсягу та характеру відповідальності учасників ПТ? Засновуючи товариство з додатковою відповідальністю три особи (двоє громадян і товариство з обмеженою відповідальністю) уклали договір про заснування ТДВ, в якому передбачили, що засновники-громадяни мають нести додаткову відповідальність за зобов’язаннями товариства у подвійному розміру до їх вкладів, а ТОВ - в потрійному - як своєрідну плату за призначення представника ТОВ директором ТДВ, який не може бути відкликаний зборами учасників ТДВ ні за яких умов. Якими нормативно-правовими актами визначається правовий статус ТДВ? Які характерні ознаки притаманні ТДВ відповідно до закону? Чи є правомірним включення до договору про заснування ТДВ вищезгаданих положень про відповідальність учасників товариства? В якому порядку здійснюється управління ТДВ і формування його органів, в т.ч. виконавчого? Дайте оцінки дій засновників та вищезгаданих положень укладеного ними договору. Чи є укладений засновниками договір установчим документом ТДВ?


Городянин Мельников А.М. після досягнення пенсійного віку вирішив переїхати до села, в якому колись проживала його мати і залишила йому в спадок хату з присадибною ділянкою 25 соток, і заснувати фермерське господарство з вирощування екзотичних для України страусів та реалізації їх м’яса та яєць, які характеризуються дієтичними властивостями. Чи має право гр-н Мельников А.М. заснувати фермерське господарство? Яким нормативно-правовим актом визначається правовий статус фермерського господарства та порядок його створення? Які умови є необхідними для заснування фермерського господарства? В якому порядку здійснюється його державна реєстрація? Чи може існувати фермерське господарство у складі однієї особи?

Двоє громадян вирішили скористатися послугами кредитної спілки “Добробут” з метою отримання кредиту для ремонту житла, отримавши відповідну інформацію з реклами, розміщеної в потязі метрополітену. Якими нормативно-правовими актами визначається правовий статус кредитних спілок? Чи мають кредитні спілки право надавати кредити будь-яким громадянам, які звертаються до них з відповідним проханням? Яким особам і за яких умов кредитні спілки вправі надавати кредити? За допомогою яких механізмів кредитні спілки забезпечують повернення кредитів та відсотків за користування ними? Чи є кредитні спілки прибутковими організаціями? За рахунок яких джерел фінансується діяльність кредитної спілки?


Релігійна організація прийняла рішення про створення підприємства з виробництва релігійної атрибутики - як для власних потреб, так і для продажу прихожанам і всім бажаючим. Чи закріплює законодавство спеціальні вимоги до підприємств релігійних та інших неприбуткових організацій? В якій організаційно-правовій формі може бути створене таке підприємство? Який правовий режим майна є, на Вашу думку, найбільш прийнятним для такого підприємства? Обґрунтуйте свою відповідь.

Чотири промислові підприємства колективної форми власності, які відчували брак у грошових коштах на виробництво нової продукції, разом з комерційним банком утворили концерн. Відповідно до статуту концерну, затвердженого всіма учасниками, фінансування діяльності учасників здійснює банк, представнику якого належить 51% голосів у зборах учасників об’єднання та виконавчому органі останнього. Статутом також було передбачено право банку накладати вето на вихід учасників з концерну. Чи правомірна ця умова статуту? Обґрунтуйте свою відповідь. До якого виду об ’єднань належить зазначений концерн? Чи передбачає закон право виходу з такого об ’єднання? Який порядок виходу учасника з добровільного об ’єднання? Чим відрізняються добровільні господарські об ’єднання від державних? У 2007 р. було створено і зареєстровано у встановленому порядку мале підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю. У 2010 р. у підприємства виникла необхідність внести зміни в установчі документи, пов'язані зі зміною юридичної адреси, прийняттям до складу засновників нових осіб і вибуттям частини старих засновників. Було зібрано всі необхідні документи і подано для реєстрації змін. Однак районна держадміністрація відмовила у прийомі документів. При цьому відмова мотивувалася так: необхідно збільшити статутний фонд до 9375 грн.; необхідно перейменувати мале підприємство у спільне підприємство з іноземними інвестиціями, оскільки серед нових учасників є громадянин Італії; необхідна довідка паспортних органів, що підтверджує легальність перебування іноземця на території України. Чи можна вважати відмову районної держадміністрації зареєструвати вищевказані зміни в установчі документи обґрунтованою, а мотивування відмови — таким, що відповідає чинному законодавству?


Відділення українського державно-суспільного фонду боротьби зі злочинністю надіслало фірмі № лист, у якому містилося посилання на розпорядження обласної держадміністрації "Про додаткові заходи щодо поліпшення обліку юридичних осіб області", де наказується пройти так звану паспортизацію юридичних осіб області. Для забезпечення зазначених заходів у масштабі області, як було зазначено далі у листі, фірма повинна до 03.02.2004 р. заповнити анкету, подати оригінали документів і оплатити 100 грн. на рахунок третьої особи — МП. У листі також було зазначено, що на базі отриманих даних після проведення паспортизації всіх юридичних осіб області буде виданий рекламно-інформаційний довідник, а також забезпечене включення інформації про види діяльності фірми в міжнародну комп'ютерну мережу "Інтернет". Чи правомірні вимоги, названі у листі? Підприємство використовує комп'ютер, принтер і копіювально-розмножувальний пристрій, що знаходяться в офісі, для виготовлення за замовленнями інших юридичних осіб ксерокопій бланків обліку, звітності та інших документів, використовуючи при цьому власну інформаційну базу. Оплата вартості послуг здійснюється платіжними дорученнями або готівкою через установи банку.Які умови здійснення такого виду діяльності і які документи (ліцензію, патент тощо) має придбавати підприємство для її здійснення?

Міністерство необгрунтовано відмовило суб'єкту підприємницької діяльності у наданні ліцензії на здійснення певного виду діяльності. Який порядок і спосіб захисту порушених прав підприємця?

Сімнадцяти довірчим товариствам, що порушили правила обігу приватизаційний паперів, Фонд державного майна зупинив дію ліцензій. Деякі з них привели свою діяльність і установчі документи відповідно до законодавства, а інші не подали ніякої інформації до Фонду державного майна про вжиті заходи.

У приватного підприємця є невелике кафе і він хоче відкрити магазин з продажу продовольчих товарів населенню. Скільки торгових патентів йому необхідно придбати для здійснення торговельної діяльності? Магазин має кілька відділів, секцій з продажу товарів. Скільки торгових патентів на здійснення торгової діяльності йому необхідно придбати?

Фірма відкриває спортклуб-бар із більярдними столами, що будуть здаватися відвідувачам спортклубу-бару з погодинною оплатою. Чи обов'язкове придбання фірмою торгових патентів для більярдних столів? Якщо так, то на який вид діяльності Підприємство займає окреме приміщення, має один вхід і зареєстроване у районній державній адміністрації як одна торгова точка: магазин з баром. Скільки торгових патентів йому необхідно придбавати?

Суб'єкт підприємницької діяльності в одному приміщенні здійснює кілька видів діяльності, що підлягають патентуванню. Які торгові патенти йому необхідно придбавати

Чи підлягає патентуванню діяльність з продажу квитків у касах автовокзалу, залізничного вокзалу, аеропорту, міського і приміського пасажирського транспорту

Суб'єкт підприємницької діяльності бажає припинити діяльність, що підлягає патентуванню. Чи повертаються йому кошти, сплачені за торговий патент?



2 797 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page