Загальні збори сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Межиріччя” прийняли рішення про спеціалізацію кооперативу виключно на вирощуванні і переробці свинини та про передачу належних СВК на праві власності сільськогосподарських угідь в оренду фермерському господарству (ФГ) “Квітуче”.
В січні 2009 року як СВК “Межиріччя”, так і ФГ “Квітуче” подали розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку до районної податкової інспекції.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості фіксованого сільськогосподарського податку?
Хто з названих суб’єктів може бути платником фіксованого сільськогосподарського податку відповідно до норм чинного законодавства України?
В звіті за результатами річної діяльності сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Буковина”, поданому на розгляд та затвердження загальних зборів СВК, зазначено, що за минулий рік підприємство отримало 100 тисяч гривень прибутку. Основну частинну прибутку (40 %) кооператив одержав від вирощування та реалізації пшениці, 30 % прибутку протягом минулого року надійшло від реалізації заготівельним підприємствам бичків живою вагою, 20 % - від реалізації молока Молокозаводу № 1 м. Києва і 10 % - від продажу виробів підсобного підприємства (плетених корзин). Для вирощування пшениці СВК “Буковина” використовує 50 га ріллі, що належить йому на праві власності, і 100 га земель, які передані йому в користування членами СВК.
Визначити коло правовідносин.
Які податки та в яких розмірах має сплатити СВК за минулий рік?
Органами державної податкової інспекції було накладено штрафні санкції на сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Овідіопіль” за ухиленні від сплати податку на додану вартість. Як пояснив податковий інспектор, чинним законодавством України до об’єктів оподаткування податком на додану вартість віднесено будь-які операції, що здійснюються згідно з цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання. Тому СТОВ “Овідіопіль” зобов’язано було утримати та перерахувати до бюджету суму податку на додану вартість з операцій по видачі сільськогосподарської продукції власного виробництва власникам земельних часток (паїв), які передали їх в оренду цьому СТОВ.
Не догоджуючись із діями державної податкової інспекції, СТОВ “Овідіопіль” оскаржило до суду накладення штрафних санкцій.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості сплати ПДВ сільськогосподарськими підприємствами?
Чи підлягає позов СТОВ “Овідіопіль” задоволенню?
Вирішіть справу.
Враховуючи тяжке фінансове становище сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Добробут”, правління СВК прийняло рішення про оплату праці найманих працівників кооперативу сільськогосподарською продукцією власного виробництва (гречкою та соняшником).
Під час перевірки фінансової діяльності СВК “Добробут”, державною податковою інспекцією було виявлено порушення при нарахуванні та внесенні до бюджету податку за додану вартість. Вважаючи, що операції з видачі кооперативом сільськогосподарської продукції власного виробництва найманим працівникам в рахунок оплати їх праці є об’єктом оподаткування ПДВ, державна податкова інспекція наклала на СВК “Добробут” штрафні санкції.
Не догоджуючись із діями державної податкової інспекції, СВК “Добробут” оскаржив накладення штрафних санкцій до суду.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості сплати ПДВ сільськогосподарськими підприємствами?
Чи підлягає позов СВК “Добробут” задоволенню?
Вирішіть справу.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Україна” – платник фіксованого сільськогосподарського податку – здійснює торгівельну діяльність не лише сільськогосподарською продукцією власного виробництва, а й придбаною за договорами купівлі-продажу та міни.
У звітному періоді валовий дохід від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів його переробки становить 70 % загального обсягу реалізації.
Визначити коло правовідносин.
Яким чином підприємство буде сплачувати податки в наступному році?
Чи необхідно йому придбати торговий патент?
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Росич” разом з відкритим акціонерним товариством (ВАТ) “Зоря” та сільськогосподарським виробничим кооперативом (СВК) “Успіх” уклали Договір про спільну діяльність без створення юридичної особи з метою вирощування сільськогосподарської продукції. У відповідності до умов зазначеного Договору його контрагенти об’єднували свої ресурси для спільного вирощування сільськогосподарської продукції. Відповідно до п. 2.5. зазначеного Договору вирощена за договором сільськогосподарська продукція розподіляється пропорційно витратам кожного із учасників спільної діяльності. Для СТОВ “Росич” отримана за Договором сільськогосподарська продукція становила 85 % загальної суми валового доходу підприємства.
Вважаючи себе платником фіксованого сільськогосподарського податку, СТОВ “Росич” почало один раз на три місяці сплачувати на рахунок місцевого відділення державного казначейства відповідні податкові платежі у розмірі 25 % від річної суми податку, яка була розрахована за ставкою 0,5 % від грошової оцінки належних на праві власності СТОВ “Росич” 20 га земель, засаджених багаторічними насадженнями.
Після спливу календарного року районна податкова інспекція звернулася до місцевого господарського суду з позовом про стягнення з СТОВ “Росич” податкової заборгованості зі сплати податку на прибуток, податку на додану вартість, податку на землю та збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за попередній календарний рік.
Рішенням господарського суду було встановлено, що СТОВ “Росич” не може вважатись платником фіксованого сільськогосподарського податку, тому підприємство підлягало оподаткуванню на загальних засадах. Суд зобов’язав СТОВ “Росич” сплатити до державного бюджету суми податкової заборгованості, вказавши, що сплачені в рахунок сплати фіксованого сільськогосподарського податку суми будуть зараховані як штрафні санкції за несвоєчасну сплату податків на загальних засадах. Враховуючи погане матеріальне становище СТОВ “Росич” господарський суд розстрочив виконання рішення на 9 місяців.
В даний час податкова інспекція, незважаючи на розстрочення, готує повідомлення про нарахування пені та фінансових санкцій за несвоєчасну сплату заборгованості, оскільки розстрочення, надане господарським судом, не є підставою для припинення нарахування пені та не звільняє від фінансових санкцій.
Визначити коло правовідносин.
Проведіть юридичний аналіз вищезазначеної ситуації.
Чи було СТОВ “Росич” платником фіксованого сільськогосподарського податку?
Чи є обґрунтованими та правомірними позовні вимоги податкового органу?
Який порядок погашення податкової заборгованості визначений в чинному законодавстві?
Чи відповідає положенням чинного законодавства рішення господарського суду?
Інспектор державної районної податкової інспекції наклав штраф на приватне сільськогосподарське підприємство (ПСП) агрофірму “Дніпро” за:
- несплату у належному розмірі фіксованого сільськогосподарського податку, а саме за невиконання вимог ч. 4 ст. 2 Закону України “Про фіксований сільськогосподарський податок” щодо застосування коефіцієнтів,
- несплату збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, який не входить до переліку податків і зборів, які заміняє собою фіксований сільськогосподарський податок,
- несплату ПДВ з операцій щодо реалізації власновирощеного винограду, яблук та персиків.
ПСП “Дніпро” було утворене в 2001 році шляхом реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Дніпро” – платника фіксованого сільськогосподарського податку. У 2009 році прибутки ПСП “Дніпро” склали 291 тис. 456 гривень, із них: 40% – від продажу зерна кукурудзи, 30% – від продажу винограду та 30% – від продажу яблук та персиків.
Визначити коло правовідносин.
Чи правомірні дії податкового інспектора?
Які податки за 2009 рік має сплачувати ПСП “Дніпро”?
Чи є ПСП “Дніпро” суб’єктом сплати ПДВ та збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства?
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Квітень” на власній земельні ділянці в 50 га вирощує виноград з метою виробництва вина та соку. Крім цього, СТОВ імпортує з Польщі лікарську ромашку для виготовлення ромашкового чаю, та закупає в особистих селянських господарствах громадян рештки молока, яке потім здає на молокозавод.
За минулий рік СВК тримало 200 тис. грн. прибутку, із них 56 тис. грн. – від реалізації вина та соку, 83 тис. грн. – від реалізації ромашкового чаю та 61 тис. грн. – від реалізації молока.
Визначити коло правовідносин.
Чи не порушує СВК положення чинного законодавства, займаючись зазначеними видами виробничо-господарської діяльності?
Чи буде СВК платником фіксованого сільськогосподарського податку?
Підготуйте обґрунтовані консультації.
Районна податкова інспекція наклала на сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) “Нивка” штрафні санкції за прострочення подачі розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку, оскільки такий розрахунок повинен подаватись до 1 лютого поточного року. Зазначена інспекція також вимагає сплати СВК податку на додану вартість та комунального податку.
СВК відмовилось сплачувати зазначені податки вказавши, що він здійснює операції з продажу власновирощеної сільськогосподарської продукції, і тому звільнений і від ПДВ, і від комунального податку.
На початку березня СВК звернувся до районної податкової інспекції з проханням звільнити його від сплати фіксованого податку у поточному році, так як внаслідок утворення льодової корки загинуло 90 % посівів озимини.
Визначити коло правовідносин.
Чи правомірні дії районної податкової адміністрації?
Визначте, які податки має платити СВК в поточному році.
Вирішіть справу.
За результатами річної діяльності сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) “Весна” отримав 500 тис. грн. прибутку від реалізації вирощеної кукурудзи і соняшнику. Для вирощування цієї продукції СВК використовує 75 га ріллі, що належить йому на праві власності, та 35 га пасовищ, які СВК здає в оренду сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Корівка”. Крім того, СВК “Весна” має власну туристичну базу “Джерело” в Карпатах, яку використовує для відпочинку членів СВК.
Після того, як за підсумками року СВК сплатив фіксований сільськогосподарський податок, державна податкова інспекція наклала на нього штраф за неправильне нарахування та сплату фіксованого сільськогосподарського податку, оскільки СВК не включив до бази оподаткування 35 га пасовищ та земельну ділянку, на якій знаходиться його туристична база.
СВК оскаржив накладення штрафних санкцій до суду, мотивуючи це тим, що пасовища він здає в оренду СТОВ “Корівка”, яке також є платником фіксованого сільськогосподарського податку, а туристична база знаходиться в Карпатах, а земельна ділянка під нею не використовується для виробництва сільськогосподарської продукції.
Визначити коло правовідносин.
Чи може СВК “Весна” бути платником фіксованого сільськогосподарського податку?
Чи правомірні дії державної податкової інспекції?
Яке рішення має прийняти суд?
Вирішіть справу.
Сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) “Краса Херсонщини” з плодів яблук власного саду виготовляв плодово-ягідне вино. Отриману продукцію кооператив реалізовував оптовим покупцям (90 %) та постачав у кооперативне кафе для приготування коктейлів шляхом змішування різних видів вин та соків.
Під час перевірки дотримання податкового законодавства було встановлено, що СВК “Краса Херсонщини” не сплачує збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.
Голова СВК пояснив, що кошти, одержані за реалізацію плодово-ягідного вина, використовувались на закладку нового саду, а коктейль, який реалізовувався через мережу громадського харчування членам кооперативу, не належить до алкогольних напоїв а є сільськогосподарською продукцією, оскільки основними його складниками є плодово-ягідні соки.
Голова СВК “Краса Херсонщини” звернувся до Вашої юридичної фірми за консультацією.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості сплати збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства?
Чи повинен СВК “Краса Херсонщини” сплачувати збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства?
Підготуйте юридичний висновок для голови СВК “Краса Херсонщини”.
Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив (СОК) “Молочник” здійснював заготівлю молока в особистих селянських господарствах села Дмитрівка. Протягом 2009 року СОК поставляв молочну продукцію на Новотроїцький та Каховський молокопереробні заводи.
Новотроїцький молокопереробний завод відмовив у перерахунку дотації СОК “Молочник” за здане молоко, оскільки СОК не є сільськогосподарським товаровиробником, а молоко, що поставляв обслуговуючий кооператив, завод переробляв на орендованому обладнанні.
Голова СОК “Молочник” Петро Молочар не погодився з наведеними доводами та звернувся до суду.
Визначити коло правовідносин.
Який порядок нарахування та виплати дотації сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко?
Чи правомірна відмова Новотроїцького молокопереробного заводу?
Яке рішення має прийняти суд?
17 річний Олексій Шрамко, член фермерського господарства “Казка” вступив на навчання до Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка, не припиняючи членства у господарстві.
Прокурор відповідного району направив голові ФГ “Казка” протест про усунення порушень чинного законодавства про діяльність фермерського господарства з вимогою виключити О. Шрамка з членів ФГ “Казка”, так як, на думку прокурора, військовослужбовці не мають права бути членами фермерського господарства.
Голова ФГ “Казка” оскаржив даний протест до відповідного місцевого суду, мотивуючи скаргу тим, що О. Шрамко не є військовослужбовцем, оскільки йому лише 17 років (а військовослужбовцем громадянин може бути лише по досягненню повноліття) і він не є військовослужбовцем, а лише навчається у Військовому інституті.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості правового статусу членів фермерського господарства?
Чи правомірна вимога прокурора?
Чи відповідає вимогам чинного законодавства заперечення голови ФГ “Казка”?
Яке рішення має прийняти суд?
Вирішити справу.
При проведенні реструктуризації колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Побужжя”, загальні збори КСП прийняли рішення про передачу на баланс сільської ради дитячого садка та їдальні, які були побудовані та утримувались за рахунок коштів колишнього колгоспу “Побужжя”. Натомість загальні збори КСП запропонували сільській раді передати у власність КСП “Побужжя” землі резервного фонду, які перебувають в їх користуванні.
Сільська рада відмовилась від прийняття на свій баланс дитячого садка та їдальні, мотивуючи відмову тим, що в її бюджеті не передбачено коштів на утримання даних об’єктів. Окрім цього, землі резервного фонду не можуть бути передані у власність КСП, оскільки вони передаються у власність виключного громадянам для створення фермерського господарства.
Визначити коло правовідносин.
Який порядок розпорядження об’єктами соціальної сфери села при реструктуризації недержавних сільськогосподарських підприємств визначений в чинному законодавстві?
Який правовий статус земель резервного фонду місцевої ради?
Чи відповідає вимогам чинного законодавства рішення сільської ради?
Фермер Петро Гудима, якому в результаті реструктуризації колишнього колективного сільськогосподарського підприємства дістатися найвіддаленіші землі, побудував дорогу від села до свого господарства за рахунок власних коштів. Оскільки новозбудованою дорогою почали користуватися інші господарства та жителі навколишніх сіл, П. Гудима запропонував сільській раді компенсувати йому вартість будівництва дороги.
Сільська рада відмовилась від оплати вартості спорудженої дороги, посилаючись на те, що компенсація має бути здійснена за рахунок Українського державного концерну по будівництву, ремонту та утриманню автомобільних шляхів (УКРАВТОДОР).
Не погоджуючись із відмовою сільської ради, фермер звернувся до адвоката з проханням пояснити хто і як має компенсувати йому витрати на спорудження дороги як важливого соціального об’єкту села.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості правового регулювання будівництва доріг в селах?
Чи промірні вимоги П. Гудими?
Чи відповідає вимогам чинного законодавства рішення сільської ради?
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення фермера П. Гудими.
В процесі реструктуризації колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Нива” рішенням Комісії з паювання до пайового фонду майна членів КСП були включені житлові будинки, побудовані за рахунок коштів колишнього колгоспу “Радянська нива”. На момент паювання ці будинки були передані в користування членам КСП “Нива” на 25 років з правом викупу.
Члени КСП, які проживають в цих будинках, не погодились із рішенням Комісії з паювання і звернулися до Вашої юридичної фірми з проханням пояснити, що їм робити в такій ситуації, а також з’ясувати свої права на це житло.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості правового режиму об’єктів соціальної сфери села?
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення членів КСП “Нива”.
Випускник юридичного факультету Іван Петренко та випускниця агрономічного факультету Олена Ващенко одружились і вирішили переселитись на постійне місце проживання до села Чистопілля Вільшанського району Кіровоградської області. Знаючи про те, що село Чистопілля постановою Кабінету Міністрів України віднесено до трудонедостатніх населених пунктів, подружжя сподівалось отримати певні пільги при переселенні.
Визначити коло правовідносин.
Чи передбачені чинним законодавством пільги особам, які переселяються в трудонедостатні населені пункти?
На які пільги може розраховувати подружжя Петренків при переселенні до села Чистопілля?
Міжгосподарський спортивно-оздоровчий табір “Агатівка” Гощанського району було приватизовано шляхом перетворення його у відкрите акціонерне товариство. Всі акції новоствореного ВАТ були викуплені німецькою компанією “Ерголунг”, яка планувала перепрофілювати спортивно-оздоровчий табір у Міжнародний центр мисливства та рибальства.
Недержавні сільськогосподарські підприємства – правонаступники колгоспів, за рахунок капіталовкладень яких був споруджений Міжгосподарський спортивно-оздоровчий табір, подали до суду позов про визнання недійсним рішення про приватизацію табору “Агатівка”.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості правового режиму об’єктів соціальної сфери села?
Чи підлягає задоволенню позов недержавних сільськогосподарських підприємств?
Вирішіть справу.
Бажаючи мати надійну правовому підтримку, фермер Іван Чмига вирішив направити свого сина Петра на навчання на юридичний факультет Київського національного університету. Петро Чмига успішно склав іспити, однак не був зарахований до університету як такий, що не пройшов за конкурсом. Вважаючи свої права порушеними, посилаючись на Закон “Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві” Петро Чмига оскаржив рішення приймальної комісії університету до суду, мотивуючи свою заяву ще й тим, що як хлопець із села він має бути зарахований поза конкурсом і навчатись за рахунок коштів державного бюджету.
Визначити коло правовідносин. Які особливості підготовки фахівців для роботи в сільській місцевості? Чи підлягає задоволенню позов Петра Чмиги? Вирішіть справу. Працівник апарату Міністерства аграрної політики України Дмитро Причепа, одержавши у спадщину від матері земельну ділянку площею 0,8 га в рідному селі Душино, вирішив використовувати її для літнього відпочинку, збудувати в селі сучасний котедж, гараж та басейн. З цією метою Д. Причепа звернувся до банку “Аркада” із завою про надання йому державного пільгового кредиту для індивідуального житлового будівництва на землях сільського населеного пункту, посилаючись на норми Закону “Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві”. Банк “Аркада” відмовив Д. Причепі в наданні пільгового кредиту, оскільки банк є недержавною комерційною юридичною особою, статутом та іншими локальними документами якої не передбачено надання пільгових кредитів індивідуальним сільським забудовникам. Вважаючи свої права порушеними, пан Причепа оскаржив відмову банку “Аркада” до суду.
Визначити коло правовідносин.
Чи підлягає позов Дмитра Причепи задоволенню?
Вирішіть справу.
Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Дельта Юг” запропонувало сільськогосподарському виробничому кооперативу (СВК) “Черемош” покрити заборгованість кооперативу за поставлені паливно-мастильні матеріали та засоби захисту рослин шляхом передачі у власність ТОВ будівель магазину та дитячого садочка. Рішенням загальних зборів СВК “Черемош” вказані об’єкти були передані у власність ТОВ “Дельта Юг”. Дізнавшись про це рішення, голова сільської ради звернувся до суду із заявою про визнання недійсним рішення загальних зборів СВК про передачу об’єктів соціальної сфери села у власність ТОВ, оскільки згідно чинного законодавства такі об’єкти мають бути безкоштовно передані на баланс місцевих рад.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості правового режиму об’єктів соціальної сфери села?
Чи підлягає задоволенню позов голови сільської ради?
Вирішіть справу.
Комісією з реструктуризації колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Хлібороб” до списків осіб, які мають право на майновий пай в цьому підприємстві, були включені члени КСП, пенсіонери з числа членів КСП, які не виїхали з села на інше місце проживання, працівники клубу, який перебуває на балансі КСП, а також вихователі дитячого садка та вчителі сільської школи. При складанні переліку осіб, які мають право на земельну частку (пай) в КСП “Хлібороб”, до списків були включені виключно члени КСП та пенсіонери з числа членів КСП, які продовжують працювати в господарстві. Працівники сільського клубу, дитячого садочка та школи звернулись до загальних зборів КСП “Хлібороб” із заявами про включення їх до списків осіб, яким надається право на земельну частку (пай), оскільки працюючи в соціальній сфері села, вони надавали послуги в основному членам КСП “Хлібороб”.
Визначити коло правовідносин. Які права мають працівники соціальної сфери села в процесі реструктуризації недержавних сільськогосподарських підприємств? Чи відповідає вимогам чинного законодавства рішення Комісії з реструктуризації КСП “Хлібороб”? Чи підлягає задоволенню заява працівників сільського клубу, дитячого садочка та школи про включення їх до списку осіб, яким надається право на земельну частку (пай)? Загальні збори колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Жниварі” прийняли рішення про безкоштовну передачу на баланс сільської ради приміщень бібліотеки, дитячого садочка та клубу і звернулись із клопотанням до селищної ради про списання заборгованості КСП перед бюджетом на суму безкоштовно переданого майна. Селищна рада задовольнила клопотання КСП “Жниварі”, прийняла на свій баланс об’єкти соціальної сфери (бібліотеку, дитячий садок, клуб) і списала заборгованості КСП перед бюджетом на суму вартості переданих об’єктів. Довідавшись про таке рішення ради, прокурор звернувся до суду із позовом про визнання недійсним рішення селищної ради, оскільки згідно норм чинного законодавства органи місцевого самоврядування не наділені компетенцією приймати рішення про списання заборгованості перед бюджетом.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості правового режиму об’єктів соціальної сфери села?
Чи підлягає позов прокурора задоволенню?
Вирішіть справу.
В 1999 році випускниця педагогічного інституту Галина Шевчук влаштувалась на роботу вчителькою середньої школи с. Зазірки Кролевецького району Сумської області. Оскільки в 2000 році рішенням Кабінету Міністрів України с. Зазірки було включено до переліку трудонедостатніх населених пунктів, Галина Шевчук як молодий спеціаліст отримала житловий будинок, побудований за рахунок коштів державного бюджету. Пропрацювавши в селі п’ять років, Галина перевезла до села на постійне місце проживання своїх батьків – пенсіонерів, а сама перейшла працювати перекладачем в одну з комерційних фірм м. Шостка. Після смерті батьків, в 2009 році Галина Шевчук вирішила продати житловий будинок в с. Зазірки, вважаючи, що після 10 років використання житловий будинок перейшов у її власність. Нотаріус, до якого вона звернулась, відмовився посвідчувати договір купівлі-продажу житлового будинку, оскільки він не перебуває у власності Г. Шевчук. Галина Шевчук звернулась до Вашої юридичної фірми з проханням роз’яснити їй: - які вона має права на житловий будинок, отриманий нею як молодим спеціалістом в трудонедостатньому населеному пункті; - чи відповідають вимогам чинного законодавства дії нотаріуса.
Визначити коло правовідносин. Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення Г. Шевчук. На своїй черговій сесії районна рада прийняла рішення про передачу всіх житлових будинків, які перебувають на балансі недержавних сільськогосподарських підприємств району, в комунальну власність сільських, селищних, міських рад. Не погодившись з даним рішенням районної ради, загальні збори колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Гордіївське” включили житлові будинки, побудовані за рахунок коштів колишнього колгоспу “Гордіївський”, до пайового фонду майна членів КСП. Районна рада звернулась до суду із заявою про визнання недійсним рішення загальних зборів КСП “Гордіївське” і про примусову передачу житлових будинків КСП на баланс сільської ради.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості правового режиму об’єктів соціальної сфери села?
Чи підлягає задоволення позов районної ради?
Вирішіть справу.
Громадяни Анатолій Маслов отримав вищу освіту за спеціальністю агроном у Національному аграрному університеті, в якому навчався на підставі цільового договору, укладеного із сільськогосподарським виробничим кооперативом (СВК) “Зелений гай”. Положення договору визначали обов’язок СВК оплачувати навчання А. Маслова в університеті за умови наступного його повернення на роботу в СВК і відпрацювання не менше 3 років на посаді агронома. Закінчивши в 2008 році навчання, А. Маслов не виявив бажання повертатись в село і влаштувався на роботу в м. Києві не за спеціальністю у ТОВ “Світ”. Голова СВК “Зелений гай” звернувся до А. Маслова з вимогою негайно приступити до роботи в СВК відповідно до умов договору або ж компенсував витрати СВК на оплату його навчання.
Визначити коло правовідносин. Які особливості підготовки фахівців для роботи в сільській місцевості? Яке законодавство регулює порядок укладення і виконання цільових договорів? Чи є законними вимоги голови СВК “Зелений гай”? Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Врожай” замовило акціонерному товариству (АТ) ”Прогрес” будівництво житлових приміщень в с. Талалаївка. Окрім того, за рахунок коштів СТОВ “Врожай” проведено газифікацію зазначеного населеного пункту. СТОВ “Врожай” звернулося до відповідного спеціально уповноваженого органу виконавчої влади із заявою про відшкодування за рахунок державного бюджету коштів, витрачених на будівництво житла та газифікацію населеного пункту.
Визначте коло суспільних відносин.
Чи правомірна вимога СТОВ “Врожай”?
Вирішіть справу.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Поділля” уклало договір з акціонерним товариством (АТ) “Ободівка-Газ” , за яким АТ “Ободівка-Газ” зобов’язується виконати монтажні роботи по газифікації адміністративного будинку СТОВ “Поділля”. По закінченню робіт СТОВ “Поділля” відмовилося оплатити їх вартість посилаючись на те, що будівництво в сільській місцевості об’єктів мережі газопостачання здійснюється за рахунок державного і місцевого бюджетів.
Визначте коло суспільних відносин. Чи правомірні дії СТОВ “Поділля”? Вирішіть справу. Кожен із подружжя Сидоренків, як члени колективного сільськогосподарського підприємства "Промінь" одержали сертифікати на право на земельну частку (пай). У травні 2005 року громадянка Сидоренко Олена Сергіївна відповідно до своєї заяви та згідно з рішенням сільської ради одержала земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства та правопосвідчуючий документ. У квітні 2008 року громадянка Сидоренко вирішила продати належну їй на праві приватної власності земельну ділянку у зв'язку з чим звернулась до нотаріуса за посвідченням договору купівлі-продажу. Нотаріус погодився засвідчити цей правочин, але за умови якщо не буде заперечень з боку чоловіка. Громадянка Сидоренко О.С. не погодилась з думкою нотаріуса, вважаючи, що земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства знаходиться в її особистій приватній власності, а відтак згода чоловіка, який також має право на виділення своєї земельної ділянки в натурі ( на місцевості) не потрібна. 1. Визначте коло суспільних правовідносин. 2. Назвіть особливості правового режиму сільськогосподарських земель. 3. Чи грунтуються на чинному законодавству позиції нотаріуса та громадянки Сидоренко О.С. Голова ФГ «Господар» Гриневецький Сергій виграв гранд на навчання фермерському бізнесу в Канадському університеті, у зв’язку з чим прийняв рішення на три роки переїхати до Канади. Гриневецький Сергій звернувся до вашої юридичної компанії з метою отримання консультації на предмет наявних правових можливостей відносно ФГ «Господар». Зокрема, Гриневецький Сергій звернувся до Вашої юридичної компанії та просить Вас надати письмову консультацію щодо можливості: 1. призупинення ведення фермерського господарства на період свого перебування в Канаді; 2.укладення щодо ФГ «Господар» договору довірчого управління; 3. передачі на певний строк права участі у ФГ «Господар» іншій особі - головному агроному, який є працівником ФГ; 4.передачі в оренду майна та земельної ділянки ФГ «Господар»; 5.продажу ФГ «Господар». Розгляньте кожен з зазначених можливих варіантів дій Гриневецького Сергія, надайте їм правову оцінку та опишіть правові наслідки реалізації кожного з зазначених варіантів.
З рамках реалізації державної політики щодо децентралізації державної влади, Херсонська обласна рада в порядку експерименту на рівні Херсонської області прийняла рішення об'єднати Дослідне господарство «Асканійське» Національної Академії аграрних наук України, агрохолдинг «Авангард», сільськогосподарський виробничий кооператив “Власна Справа", два сільськогосподарських обслуговуючи кооперативи, три фермерські господарства та радгосп “Віноградівський" в агропромислове об'єднання у вигляді консорціуму. Мета проведення такого заходу, відповідно до Рішення Херсонської обласної ради, полягала у необхідності забезпечення збалансованого розвитку тваринництва та рослинництва на рівні області; забезпечення повного циклу виробництва та переробки сільськогосподарської продукції з впровадженням інноваційних технологій на рівні області; централізованої реалізації сільськогосподарської продукції державі; погашення боргових зобов'язань радгоспу за рахунок економічного ефекту співпраці в рамках консорціуму. Отримавши копію Рішення Херсонської обласної ради агрохолдинг «Авангард» звернувся до Вас як до адвоката з наступними запитаннями: Які функції, мета, завдання та принципи утворення і діяльності обєднань в аграрній сфері? Як співвідноситься політика децентралізації та прийняте рішення ради? Які права і обов’язки покладаються на об’єднання в агарній сфері та на членів таких об'єднань? Чи підходить консорціум для мети визначеної в рішенні ради? Чи законне рішення ради? Надайте професійну письмову рекомендацію агрохолдингу щодо рішення ради. На початку липня вийшов з ладу трактор, що належить сільськогосподарському виробничому кооперативу (СВК) «Сонячний край». Створена за рішенням правління кооперативу комісія встановила, що поломка трактора виникла внаслідок порушення правил експлуатації трактору з боку члена кооперативу Максима Бахматюка. Рішення чергових загальних зборів членів СВК «Сонячний край» м. Бахматюку була оголошена догана на отримано належні до виплати М. Бахматюку кооперативні виплати у розмірі трьох середньомісячних заробітних плат в рахунок компенсації проведеного ремонту трактора. М. Бахматюк не погодився із рішенням загальних зборів членів СВК «Сонячний край» та оскаржив його до адміністративного суду, оскільки: а) він не був ознайомлений з правилами експлуатації трактора при прийнятті до членів кооперативу; б) оскільки відповідно до Конституції України заборонено двічі притягувати до відповідальності за одне і те саме правопорушення. Визначити коло правовідносин. Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин. Чи порушені аграрні права М. Бахматюка. Чи правомірне рішення загальних зборів членів СВК «Сонячний край»? Яке рішення має прийняти адміністративний суд? Вирішіть справу. Михайло Івасюк подав до загальних зборів сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Ромен” заяву про вихід зі складу членів СВК та витребування свого майнового паю в натурі (комбайн “Нива”). Загальні збори розглянули заву М. Івасюка та задовольнили в частині виключення зі складу членів СВК “Ромен”. При цьому М. Івасюку було відмовлено у виділенні майнового паю в натурі комбайном “Нива”, оскільки таке майно відповідно до українського законодавства не може бути у власності фізичної особи. Натомість загальні збори прийняли рішення про виділення М. Івасюку майнового паю в грошовому виразі із розстроченням виплати протягом п’яти років. М. Івасюк оскаржив рішення загальних зборів СВК “Ромен” до адміністративного суду, оскільки відповідно до Конституції України кожен вільно володіє, користується та розпоряджається своїм майном. Визначити коло правовідносин. Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин. Чи порушені аграрні права М. Івасюка? Чи правомірне рішення загальних зборів СВК иРомен ”? Яке рішення має прийняти адміністративний суд? Вирішіть справу. Петро Козаченко, який веде особисте селянське господарство на земельній ділянці площею 2 та, звернувся до Каховської філії АБ “Агро-Інтеграл” із заявою про отримання кредиту для будівництва теплиці. Предметом застави П. Козаченко запропонував земельну ділянку, надану для ведення особистого селянського господарства (ОСГ). Через два місяці П. Козаченку було відмовлено в кредитуванні без зазначення причини. Вважаючи, що банк порушив його права, закріплені в Законі України “Про особисте селянське господарство”, П. Козаченко звернувся до суду за захистом своїх прав. Визначити коло правовідносин. Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин. Чи порушені права П. Козаченка та як їх поновити? Яке рішення мас прийняти суд? Андрій Сіряк отримав у спадок земельну частку пай. Після виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості), А. Сіряк вирішив вирощувати на ній ялинки для наступного продажу на новорічні свята. Державний інспектор з контролю за використанням і охороною земель наклав на А. Сіряка штраф за порушення цільового використання земельної ділянки. А. Сіряк оскаржив постанову про накладення штрафу, мотивуючи це тим, що земельна ділянка належить йому на праві власності і відповідно до Конституції України він має право розпоряджатись нею на власний розсуд.
1.Визначити коло правовідносин. 2.Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин. 3.Чи порушені права Андрій Сіряка та як їх поновити? 4.Яке рішення має прийняти суд? Петро Козаченко, який веде особисте селянське господарство на земельній ділянці площею 2 га, звернувся до Каховської філії АБ “Агро-Інтеграл” із заявою про отримання кредиту для будівництва теплиці. Предметом застави П. Козаченко запропонував земельну ділянку, надану для ведення особистого селянського господарства (ОСГ). Через два місяці П. Козаченку було відмовлено в кредитуванні без зазначення причини. Вважаючи, що банк порушив його права, закріплені в Законі України “Про особисте селянське господарство”, П. Козаченко звернувся до суду за захистом своїх прав. Визначити коло правовідносин. Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин. Чи порушені права П. Козаченка та як їх поновити? Яке рішення має прийняти суд? Громадянин Білорусі звернувся до обласного департаменту агропромислового розвитку з заявою про реєстрацію його як фермера, оскільки він бажає займатись веденням товарного сільськогосподарського виробництва. Департамент агропромислового розвитку відмовив йому у задоволенні його заяви, оскільки: для реєстрації в якості фермера необхідно мати земельну ділянку сільськогосподарського призначення, якої у громадянина немає; щоб стати фермером необхідно пройти професійний відбір; оскільки займатись веденням товарного сільськогосподарського виробництва можуть виключно громадяни України, громадянин Білорусі не може бути зареєстрований як фермер. Заявник не погодився із відмовою департаменту і оскаржив її до адміністративного суду, оскільки: а) відповідно до Конституції України всі фізичні особи мають рівні права незалежно від громадянства; б) відповідно до Основного Закону України кожен має право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом, в тому числі й у сфері сільськогосподарського виробництва. Визначити коло правовідносин. Визначте такі поняття як «фермер», «фермерське господарство», «товарне сільськогосподарське виробництво», «сільськогосподарська діяльність» згідно з чинним законодавством. В яких організаційно-правових формах іноземці можуть займатись сільськогосподарською діяльністю. Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин. Чи порушені аграрні права гр. Білорусі? Чи правомірна відмова департаменту агропромислового розвитку? Яке рішення має прийняти адміністративний суд? Вирішіть казус по суті. Оксана Руденко подала до суду позов про розірвання шлюбу із своїм чоловіком Олегом Руденком та поділ спільно нажитого майна – земельної ділянки площею 20 га, комбайну “Нива”, житлового будинку та 50 корів. В суді Олег Руденко заперечував проти майнових вимог колишньої дружини, зазначивши, що він зареєстрований як фермер, а тому майно, на яке претендує Оксана, є не його, а фермерського господарства. А оскільки колишня дружина не допомагала йому вести фермерське господарство, то права на частку його майна вона не має. Оксана наполягала на поділі всього вищезазначеного майна, оскільки відповідно до Конституції України в шлюбі чоловік та жінка мають рівні права, тому вона має право на половину майна фермерського господарства колишнього чоловіка.
1.Визначити коло правовідносин.
2.Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
3.Які права має Оксана Руденко?
4.Чи правомірна відмова фермера Олега Руденка?
5.Яке рішення має прийняти суд?
6.Вирішіть справу.
Петро Козаченко, який веде особисте селянське господарство на земельній ділянці площею 2 та, звернувся до Каховської філії АБ “Агро-Інтеграл” із заявою про отримання кредиту для будівництва теплиці.
Предметом застави П. Козаченко запропонував земельну ділянку, надану для ведення особистого селянського господарства (ОСГ).
Через два місяці П. Козаченку було відмовлено в кредитуванні без зазначення причини. Вважаючи, що банк порушив його права, закріплені в Законі України “Про особисте селянське господарство”, П. Козаченко звернувся до суду за захистом своїх прав.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені права П. Козаченка та як їх поновити?
Яке рішення мас прийняти суд?
Богдан Клименко після закінчення середньої школи вирішив разом з двоюрідним братом, який мав земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, створити фермерське господарство. З цією метою вони подали до державного реєстратора статут, заповнену реєстраційну картку, копію Державного акту на право власності на земельну ділянку та оплатили збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб.
Державний реєстратор відмовив у проведенні реєстрації, оскільки Б. Клименко є призовником і зобов’язаний виконувати військовий обов’язок.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені права Богдана Китенка та як їх поновити?
Яке рішення має прийняти суд?
З метою отримання додаткового прибутку до пенсії, Кирило Синяк в квітні звернувся до сільської ради з заявою про реєстрацію його як пасічника. В червні він отримав письмову відповідь від голови сільради Івана Павлюка, який відмовив у реєстрації К. Синяка як пасічника та запропонував йому: а) отримати в Міністерстві аграрної політики ліцензію для зайняття бджільництвом; б) пройти професійний відбір щодо наявності необхідних знань чи досвіду роботи для зайняття бджільництвом, що коштує 500 грн. Отримавши письмову відмову, К. Синяк оскаржив її до адміністративного суду, оскільки, на його думку, відповідно до Конституції України кожен має право займатись підприємницькою діяльністю, яка не заборонена законом, без будь-яких обмежень. Визначити коло правовідносин. Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин. Чи порушені аграрні права К. Синяка? Чи правомірна відмова Голови сільради І. Павлюка? Яке рішення має прийняти адміністративний суд? Вирішіть справу.
З метою отримання додаткового прибутку до пенсії, Кирило Синяк в квітні звернувся до сільської ради з заявою про реєстрацію його як пасічника.
В червні він отримав письмову відповідь від голови сільради Івана Павлюка, який відмовив у реєстрації К. Синяка як пасічника та запропонував йому: а) отримати в Міністерстві аграрної політики ліцензію для зайняття бджільництвом; б) пройти професійний відбір щодо наявності необхідних знань чи досвіду роботи для зайняття бджільництвом, що коштує 500 гри.
Отримавши письмову відмову, К. Синяк оскаржив її до адміністративного суду, оскільки, на його думку, відповідно до Конституції України кожен має право займатись підприємницькою діяльністю, яка не заборонена законом, без будь-яких обмежень.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені аграрні права К. Синяка?
Чи правомірна відмова Голови сільради І. Павлюка?
Яке рішення має прийняти адміністративний суд?
Вирішіть справу.
Михайло Івасюк подав до загальних зборів сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Ромен” заяву про вихід зі складу членів СВК та витребування свого майнового паю в натурі (комбайн “Нива”). Загальні збори розглянули заву М. Івасюка та задовольнили в частині виключення зі складу членів СВК “Ромен”. При цьому М. Івасюку було відмовлено у виділенні майнового паю в натурі комбайном “Нива”, оскільки таке майно відповідно до українського законодавства не може бути у власності фізичної особи. Натомість загальні збори прийняли рішення про виділення М. Івасюку майнового паю в грошовому виразі із розстроченням виплати протягом п’яти років. М. Івасюк оскаржив рішення загальних зборів СВК “Ромен” до адміністративного суду, оскільки відповідно до Конституції України кожен вільно володіє, користується та розпоряджається своїм майном. Визначити коло правовідносин. Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин. Чи порушені аграрні права М. Івасюка? Чи правомірне рішення загальних зборів СВК “Ромен”? Яке рішення має прийняти адміністративний суд? Вирішіть справу.
В червні фермер Іван Лукінов одружився із Марією та вирішив прийняти її до членів фермерського господарства (ФГ) “Успіх”. Проте при обговоренні цього питання його мати Орина, яка є членом ФГ, заперечила проти прийняття невістки до складу членів їх господарства, зазначивши про необхідність внесення певного майнового внеску до складу майна ФГ “Успіх”.
Марія звернулась до знайомого юриста за роз’ясненнями щодо порядку й умов прийняття до членів ФГ, який їй пояснив, що майновий внесок при вступі до членів фермерського господарства не є необхідним. Крім того, оскільки вона одружилась із фермером, а фермерське господарство є сімейним об’єднанням, вона набула членство в ФГ “Успіх” автоматично внаслідок укладення шлюбу.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені аграрні права М. Лукінової?
Чи правомірні вимоги свекрухи Орини Лукінової?
Оцініть на предмет відпоідності законультацію юриста.
Андрій Сіряк отримав у спадок земельну частку пай. Після виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості), А. Сіряк вирішив вирощувати на ній ялинки для наступного продажу на новорічні свята.
Державний інспектор з контролю за використанням і охороною земель наклав на А. Сіряка штраф за порушення цільового використання земельної ділянки.
А. Сіряк звернувся до суду за захистом порушеного права.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Визначте поняття та види сільскогосподарської продукції за законодавством України.
Яке рішення мас прийняти суд?
Євген Філоненко після закінчення Білоцерківського аграрного університету, здобувши фах агронома, звернувся до голови сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Сонячне сяйво" Ярослава Жмута із заявою про прийняття на роботу.
Проте Я. Жмут відмовив Є. Філоненку у працевлаштуванні, пояснивши, що сільськогосподарський кооператив нині переживає не найкращі часи, а тому не зможе йому створити умови як молодому спеціалістові.
Є. Філоненко звернувся з позовом до суду, зазначивши, що голова СВК “Сонячне сяйво" безпідставно відмовив йому у прийнятті на роботу, чим порушив його конституційне право на працю.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені права Є. Філоненка та як їх поновити?
Яке рішення мас прийняти суд?
Іван Козаченко подав до загальних зборів СВК «Нива Полісся» заяву про вихід з членів СВК та витребування свого майнового паю в натурі ( земельної ділянки площею 6 га).
Загальні збори розглянули заяву Івана Козаченка та задовольнили виключення зі складу членів СВК. При цьому І.Козаченко відмовлено у виділенні майнового паю в натурі земельної ділянки, оскільки ще не зібраний вирощений кооперативом врожай соняшника.
Натомість, загальні збори прийняли рішення про виділення Козаченку майнового паю в грошовому виразі із розстроченням виплати протягом 3 років.
Козаченко оскаржив рішення загальних зборів до адміністративного суду, оскілки відповідно до Конституції кожен володіє, користується та розпоряджається своїм майном.
Визначте коло правовідносин
Охарактеризуйте структуру правовідносин
Чи правомірне рішення СВК?
Яке рішення має прийняти адміністративний суд?
На початку липня вийшов з ладу трактор, що належить сільськогосподарському виробничому кооперативу (СВК) «Сонячний край». Створена за рішенням правління кооперативу комісія встановила, що поломка трактора виникла внаслідок порушення правил експлуатації трактору з боку члена кооперативу Максима Бахматюка.
Рішення чергових загальних зборів членів СВК «Сонячний край» м. Бахматюку була оголошена догана на отримано належні до виплати М. Бахматюку кооперативні виплати у розмірі трьох середньомісячних заробітних плат в рахунок компенсації проведеного ремонту трактора.
М. Бахматюк не погодився із рішенням загальних зборів членів СВК «Сонячний край» та оскаржив його до адміністративного суду, оскільки:
а) він не був ознайомлений з правилами експлуатації трактора при прийнятті до членів кооперативу;
б) оскільки відповідно до Конституції України заборонено двічі притягувати до відповідальності за одне і те саме правопорушення.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені аграрні права М. Бахматюка.
Чи правомірне рішення загальних зборів членів СВК «Сонячний край»?
Яке рішення має прийняти
адміністративний суд?
Вирішіть справу.
Євген Філоненко після закінчення Білоцерківського аграрного університету, здобувши фах агронома, звернувся до голови сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Сонячне сяйво” Ярослава Жмута із заявою про прийняття на роботу. Проте Я. Жмут відмовив Є. Філоненку у працевлаштуванні, пояснивши, що сільськогосподарський кооператив нині переживає не найкращі часи, а тому не зможе йому створити умови як молодому спеціалістові. Є. Філоненко звернувся з позовом до суду, зазначивши, що голова СВК “Сонячне сяйво” безпідставно відмовив йому у прийнятті на роботу, чим порушив його конституційне право на працю.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені права Є. Філоненка та як їх поновити?
Яке рішення має прийняти суд?
Микола Бондаренко, внаслідок погіршення стану здоров’я, уклав з фермерським господарством (ФГ) “Зоря” договір оренди земельної ділянки, наданої для ведення особистого селянського господарства, строком на 5 років.
При будівництві ФГ “Зоря” зрошувальної системи на вказаній земельній ділянці було виявлено поклади ракушняка на глибині 1 м. У зв’язку з цим, голова ФГ Ярема Спритний прийняв рішення про створення підсобного господарства для видобування та реалізації ракушняку.
М. Бондаренко, дізнавшись про здійснення вказаної діяльності фермерським господарством, звернувся до суду з вимогою про розірвання договору оренди. В суді голова ФГ “Зоря” Я. Спритний заперечував проти примусового розірвання договору, вважаючи, що відповідно до земельного законодавства орендар має всі права власника земельної ділянки, а тому умови договору оренди земельної ділянки із М. Бондаренком він не порушував.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені права М. Бондаренка та як їх поновити?
Яке рішення має прийняти суд?
Громадянин Іван Зорін був членом колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Лан” з 1980 р., працюючи на посаді головного
бухгалтера. В 1999 році під час реструктуризації КСП було створено сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Фортуна”, одним із засновників якого став І. Зорін.
В 2009 році І. Зорін вирішив вийти із ТОВ та створити власне фермерське господарство. На прохання І. Зоріна виділити йому його земельну частку (пай) в натурі правління ТОВ відмовило, мотивуючи своє рішення тим, що в 2005 році між ТОВ і громадянином І. Зоріним був укладений договір оренди земельної частки (паю) терміном на шість років. Крім того, земельна ділянка, яка може бути виділена І. Зоріну, засіяна озиминою і тому може бути виділена лише після збирання врожаю.
Громадянин І. Зорін не погодився з мотивацією правління ТОВ “Фортуна”, зазначивши, що договір оренди підписав не він, а його дружина, коли він перебував в лікарні, орендну плату за користування земельною часткою (паєм) ТОВ не сплатило, оскільки закінчило 2008 рік із збитками, а вартість посіяної озимини може бути компенсована ТОВ за рахунок заробітної плати Івана Зоріна, яку ТОВ заборговувало за три останні місяці.
Визначити коло правовідносин.
Як Зорін може вийти зі складу засновників ТОВ?
Чи правомірні вимоги І. Зоріна? Чи може та в який спосіб він отримає свою земельну частку
Comentarios