Член сільськогосподарського кооперативу “Джерело” Гончаренко уклав договір оренди землі з фермерським господарством “Соняшник”, згідно з яким фермерському господарству надавалася в користування земельна ділянка розміром 7 га ріллі терміном на три роки. Державна районна адміністрація відмовила в реєстрації договору оренди на тій підставі, що земельну ділянку Гончаренка не можна вилучати, оскільки вона входить до неподільного фонду кооперативу.
Який правовий режим неподільного фонду сільськогосподарського кооперативу? Чи правомірна відмова держадміністрації? Якими нормативними актами регулюються правовідносини по оренді землі?
Голова фермерського господарства “Баштан” звернувся до районного управління агропромислового розвитку з проханням роз’ яснити, який податок він має платити за землю, що знаходиться в його власності і користуванні на праві оренди?
Якими нормативними актами слід керуватися в даному випадку? Розкрийте сутність фіксованого сільськогосподарського податку.
Ковальов, який працював у колективному сільськогосподарському підприємстві (КСГП) “Андріївське”, у 55 років оформив пенсію, але продовжував працювати на цьому ж підприємстві. У січні 1997 р. він помер. Після його смерті КСГП “Андріївське” отримало Державний акт на право колективної власності на землю. У списки на паювання Ковальова не внесли. Син Ковальова звернувся до суду з позовом про визнання права його батька на земельну частку (пай) на тій підставі, що на момент паювання земель КСГП його батько був живий. Син Ковальова просив суд визнати його спадкоємцем і виділити земельну ділянку.
Якими нормативними актами має користуватися суд для вирішення справи? Який порядок розпаювання земельних ділянок?
Пушкар (інвалід ІІ групи) після смерті матері у 2001 р. оформив спадок і став власником земельної частки (паю). У квітні 2007 р. він звернувся до правління сільськогосподарського кооперативу “Подолинський” із заявою про укладення договору оренди земельної частки (паю). Договір з ним був підписаний, і в правлінні пообіцяли виплатити орендну плату в кінці сільсь
когосподарського року. У жовтні 2007 р. Пушкарю в орендній платі було відмовлено з посиланням на те, що відповідні документи підприємство не встигло оформити, і виплату орендної плати обіцяли лише в наступному році. Крім того, Пушкаря повідомили, що за реєстрацію договору оренди він повинен сплатити 50 грн.
Пушкар звернувся за консультацією до юриста.
До якого органу він може оскаржити дії сільськогоспо¬дарського кооперативу? Якими нормативними актами регулюється право на земельні та майнові частки (паї)? Який порядок визначення розміру орендної плати?
Статут сільськогосподарського кооперативу “Садовий” містить положення, згідно з яким:
вартість майнового та земельного паю члена кооперативу залежить від трудового внеску (враховується стаж роботи, розмір заробітної плати);
член кооперативу має право на одержання свого майнового і земельного паю по закінченні сільськогосподарського року через 2 роки після виходу з кооперативу;
частка доходу на пай не сплачується з припиненням членства в кооперативі;
вступні внески членів кооперативу сплачюються лише грошима;
член кооперативу при виході з нього може отримати пропорційно розміру свого паю частину майна кооперативу, яка збільшується за рахунок доходу кооперативу від господарської діяльності.
Прокоментуйте законність даних положень Статуту.
Сільськогосподарський виробничий кооператив “Східний” уклав договори на:
будівництво ремонтної майстерні та відгодівельного майданчика з будівельно-ремонтним управлінням “Промбуд”;
реалізацію зерна, молока та м’ яса із заготівельною організацією;
проведення скирдування соломи в кількості 450 ц з чотирма колишніми членами КСГП;
будівництво і експлуатацію молочного цеху з фермерським господарством “Петровське”;
співпрацю з виконавчим директором кооперативу.
Який характер правовідносин, що виникають з даних
договорів?
Фермерське господарство “Польове” з переробним підприємством уклало договори контрактації насіння соняшни¬ку та цукрових буряків. Фермерське господарство своєчасно і в повному обсязі виконало свої зобов’язання за договором. Переробне підприємство прострочило виконання обов’ язку щодо оплати поставленої продукції, внаслідок чого фермерське господарство не змогло своєчасно виконати податкові зобов’ язан- ня перед бюджетом, і до нього були застосовані фінансові санкції.
Дайте аналіз правової природи правовідносин, що виникли. Якими галузями права регулюються ці правовідносини?
Визначте характер правовідносин на вказаних нижче прикладах:
Савченко отримує земельну ділянку для заняття садівництвом та будівництва садового будиночку;
голова фермерського господарства укладає трудовий договір з громадянином Лісовим;
члену сільськогосподарського кооперативу Павленку повертається його пай у зв’язку з припиненням членства в кооперативі;
відносини з приводу відшкодування шкоди, заподіяної сільськогосподарському кооперативу колишнім членом кооперативу Петренком, виключеним за систематичне порушення Статуту та Правил внутрішнього розпорядку.
Чи є вказані правовідносини предметом правового регулювання аграрного права?
Пенсіонер (інвалід ІІ групи), член СГВК “Ланок” Козуб звернувся до суду з позовом до кооперативу, оскільки норми мінімальної трудової участі для нього були встановлені як для особи з повною працездатністю. Суд відмовив у прийнятті позовної заяви, мотивуючи відмову тим, що трудові відносини членів сільськогосподарських кооперативів відповідно до положень КЗпП України регулюються локальними актами (Статутом, Правилами внутрішнього розпорядку тощо).
Дайте аналіз правової природи відносин, що виникли. Нормами якої галузі права регулюються вказані відносини? Чи правомірна відмова суду?
Нестеренко, отримавши у спадок майновий пай свого батька - колишнього члена КСП - та земельну ділянку сільськогосподарського призначення розміром 5 га, вирішив вступити у члени СГВК або стати учасником ТОВ, що розташоване поблизу. Для роз’яснення йому правил членських відносин у сільськогосподарських кооперативах та його участі в ТОВ Нестеренко звернувся до юридичної консультації.
Надайте письмову консультацію. Зробіть порівняльний аналіз правового регулювання вказаних у завданні відносин.
Член фермерського господарства Нестеренко та залучений на період жнив сезонний працівник Томанський, перебуваючи в нетверезому стані, через необережне поводження з вогнем підпалили сіносховище, внаслідок чого фермерському господарству було завдано шкоди на суму 5 тис. грн.
Голова фермерського господарства звернувся до суду з позовом про відшкодування завданих збитків з Нестеренка і Томанського в повному обсязі солідарно. Нестеренко заперечу¬вав проти позову через те, що він є членом господарства, а не найманим працівником, а тому від відшкодування шкоди він має бути звільнений.
Дайте аналіз правової природи правовідносин, що виник¬ли. Нормами якої галузі права регулюються вказані правовідносини? Яке рішення має прийняти суд?
Онищенко, вступаючи у члени СГВК “Дари ланів”, відповідно до Статуту зробив вступний внесок у сумі 1000 грн та як пайовий внесок - земельну ділянку розміром 2 га і сільськогосподарської техніки (сіялки). Ще одну земельну ділянку розміром 4 га і трактор, що належать йому на праві власності, він передав кооперативу в оренду строком на 5 років.
Який характер правовідносин, що виникли? Чи є дані правовідносини аграрними?
Голова фермерського господарства “Польове” звернувся до юридичної консультації за роз’ ясненням, який податок він має сплатити за землю, що перебуває у його власності й користуванні на праві оренди.
Підготуйте відповідь. Якими нормативними актами слід керуватися в даному випадку?
Під час перевірки стану продуктивності тваринництва в сільськогосподарському кооперативі “Корівка” управління агропромислового розвитку обласної державної адміністрації виявило грубі порушення ветеринарно-санітарних правил щодо профілактики та ліквідації інфекційних хвороб тварин. У зв’язку з цим були прийняті рішення: 1) правлінню кооперативу звільнити з посади головного зоотехніка Сидоренка; 2) рекомендувати загальним зборам членів кооперативу розглянути питання про звільнення з посади голови кооперативу Ларіна до закінчення строку його повноважень; 3) стягнути штраф у розмірі п’ яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з кооперативу у дохід держави.
Дайте письмовий висновок щодо прийнятих рішень.
Районна державна адміністрація своїм рішенням зобов’язала всі сільськогосподарські підприємства району обов’язково застрахувати велику рогату худобу і овець у страховій компанії “Добробут”. Юрисконсульт сільськогосподарського АТ “Світанок”, вважаючи дане рішення незаконним, оскільки порушується принцип свободи договірних відносин, оскаржив його в суді.
Чи правомірне рішення райдержадміністрації? Яким має бути рішення суду?
Місцева рада відмовила в реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) на таких підставах: 1) договір був укладений не безпосередньо з кожним власником сертифіката на право користування земельною часткою: декілька орендодавців - власників сертифікатів особисто не з’ явилися до реєструючого органу і надіслали документи поштою; 2) за реєстрацію договору не був сплачений реєстраційний збір; 3) у договорі оренди земельної частки зазначається пункт “сума договору (у гривнях)”, не передбачений Типовим договором.
Чи правомірна відмова місцевої ради? Прокоментуйте ситуацію.
Голова ВАТ “Лебединська рибоводно-меліоративна станція” Сумської обл. звернувся до Головного управління агропромислового розвитку з проханням надати часткову компенсацію вартості складної сільськогосподарської техніки (колісний трактор Т-150 К вартістю 220 тис. грн) за рахунок Державного бюджету.
Начальник Головного управління агропромислового розвитку Кузьмін відмовив у наданні компенсації, мотивуючи тим, що господарство має заборгованість по сплаті фіксованого сільськогосподарського податку за І квартал податкового року.
Чи обґрунтована відмова Кузьміна? Який порядок використання коштів Держбюджету на компенсацію вартості сільськогосподарської техніки?
Голова фермерського господарства “Квіткар” вирішив укласти кредитний договір, погасити заборгованість по орендній платі за земельні ділянки, орендовані у фізичних осіб. Через відсутність у господарстві юриста він звернувся до юридичного відділу районного управління агропромислового розвитку з проханням надати консультацію щодо отримання ним державної позики чи кредиту під заставу цукрових буряків і насіння соняшнику.
Надайте консультацію. На які види державної підтримки може розраховувати фермерське господарство?
Сільськогосподарський кооператив “Колос” подав документи до райдержадміністрації для реєстрації кооперативу. Райдержадміністрація відмовила в реєстрації на тій підставі, що в Статуті не визначено, який саме сільськогосподарський кооператив створюється.
Чи законні дії райдержадміністрації? Які юридичні ознаки властиві сільськогосподарським кооперативам? Які види сільськогосподарських кооперативів передбачені чинним законодавством? Дати письмову відповідь.
Сільськогосподарське акціонерне товариство “Веселка”, фермерське господарство “Зоря” та 15 громадян, колишніх членів КСП, вирішили об’єднатися для створення підприємства іншої форми господарювання. Для цього вони звернулися до юридичного відділу районного управління агропромислового розвитку з проханням дати пояснення щодо цих питань.
Який вид підприємства вони можуть створити? Який порядок його створення? Які документи необхідно надати? Дати письмову відповідь.
Міжгосподарське підприємство по відгодівлі худоби “Україна” доставило свою худобу на м’ясокомбінат на власному транспорті. М’ясокомбінат не сплатив йому витрати з транспортування і розвантаження тварин. Чи можуть пред’явити претензії до м’ясокомбінату з приводу відшкодування збитків акціонерне товариство і два виробничих кооперативи - учасники міжгосподарського підприємства, або саме спільне міжгосподарське підприємство? Якою правосуб’єктністю користуються господарства, що увійшли до складу виробничого об’єднання? Два фермерських господарства, виробничий сільськогосподарський кооператив і товариство з обмеженою відповідальністю вирішили стати засновниками міжгосподарського об’єднання. На установчих зборах були визначені головні завдання об’єднання, обрана його рада. При обговоренні Статуту виробничого об’єднання виникли такі питання. Чи впливатиме на розмір пайового внеску майнове становище підприємств-учасників? У якому порядку буде розподі¬лятися вироблена продукція? За якими тарифними ставками провадитиметься оплата праці і який режим праці на ньому буде встановлений. Дайте відповіді на запитання, що виникли. Правління сільськогосподарського виробничого кооперативу “Перемога” встановило для Семенова при прийомі у члени кооперативу випробувальний термін, а після закінчення цього строку зобов’язало його понад вступний внесок передати до пайового фонду ще й додатковий пай, який забезпечить йому право дорадчого голосу в кооперативі. Семенов звернувся в районне управління агропромислового розвитку з проханням пояснити йому таке: а) чи правомірні вимоги правління кооперативу? б) який порядок та умови прийому в члени кооперативу? в) чи всі члени кооперативу мають однакові права? Підготувати письмову відповідь. Воронін звернувся до райдержадміністрації із заявою про виділення йому земельної ділянки для ведення фермерського господарства. У зв’язку з дефіцитом сільськогосподарських угідь йому було виділено земельну ділянку на неосвоєній території. Щоб почати спорудження житла та сільськогосподарських будівель, Воронін звернувся у банк із проханням надати йому позику. Банк відмовив, посилаючись на те, що вільних коштів на той час не було. Чи законна відмова банку? З яких коштів здійснюється підтримка фермерських господарств у даному випадку? Правління сільськогосподарського кооперативу відмовило Іщенку в прийомі його у члени з таких причин: відсутність сільськогосподарської освіти; він є акціонером сільськогосподарського акціонерного товариства; не має у власності земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яку необхідно передати в користування кооперативу; постійно проживає в обласному центрі. Які юридичні факти є перешкодою для виконання членами кооперативу членських зобов’язань у кооперативі? У Статуті аграрної біржі, який був поданий на державну реєстрацію, викладено, що членство на біржі припиняється у разі: закінчення строку договору про придбання біржового місця; виходу або виключення юридичної особи зі складу членів біржі внаслідок: а) прийняття рішення членом біржі про вихід; б) ліквідації юридичної особи - члена біржі; в) притягнення члена біржі до кримінальної відповідаль¬ності; г) порушення членом біржі вимог статуту; д) тривалої хвороби члена біржі; е) порушення членом біржі правил біржової торгівлі. Які підстави та порядок припинення членства в аграрній біржі? Які органи приймають рішення про виключення юридичної особи зі складу членів біржі? Сидоренко за домовленістю з членами сім’ї - дружиною, сімнадцятирічним сином, восьмирічною донькою, а також матір’ю похилого віку - подав заяву голові виробничого сільськогосподарського кооперативу “Лісова казка” про вступ до кооперативу. У своїй заяві він просив прийняти всіх членів сім’ї до кооперативу, а його як главу сім’ї асоційованим членом цього кооперативу. Голова виробничого сільськогосподарського кооперативу відмовив прийняти у члени кооперативу доньку через те, що вона не досягла 16-річного віку, і матір Сидоренка у зв’язку з пенсійним віком. Голова кооперативу без будь-якої мотивації відмовив і Сидоренку у прийомі в кооператив асоційованим членом. Яке рішення повинен прийняти голова виробничого кооперативу? Який порядок і правила вступу до кооперативу? Дайте аргументовані правові висновки. Охарактеризуйте правовий стан асоційованих членів кооперативу. Голова правління сільськогосподарського кооперативу “Врожай” відмовився задовольнити заяву Чубукіна про вступ до кооперативу. Свою відмову він мотивував тим, що кооперативу потрібні лише дипломовані механізатори, які зроблять вступний внесок у вигляді сільськогосподарської техніки (міні-тракторів, сіялок, плугів тощо). Дії голови правління Чубукін оскаржив у районному місцевому суді. Суддя порекомендував йому забрати заяву і звернутися з нею до загальних зборів кооперативу. Чи є законною відмова голови правління сільськогосподарського кооперативу “Врожай ”? Який порядок оскарження відмови про вступ до кооперативу? Дати письмову відповідь. АТ “Світанок” у своєму Статуті і Правилах внутрішнього трудового розпорядку закріпило положення, згідно з яким президент цього товариства одноособово має право приймати рішення про виключення з товариства засновників та учасників, які: порушують Статут і Правила внутрішнього трудового розпорядку; виїжджають на проживання в іншу місцевість; не виробляють установленої кількості вихододнів; працюють на виборних посадах або у сфері соціального побутового обслуговування. Засновники АТ “Світанок” Губін та Орлик, а також акціонер Прохоров звернулися до районної прокуратури із заявою про визнання цих положень недійсними та виключення їх із установчих документів, а також із клопотанням визнати вибори президента АТ Василюка недійсними, оскільки він раніше притя¬гувався до кримінальної відповідальності за хабарництво. Який порядок оскарження прийнятих рішень? Яке рішення повинен прийняти прокурор? Права та обов ’язки засновників та учасників АТ, а також його посадових осіб? Жителі м. Харкова Савченко та Моргун звернулися до райдержадміністрації с-ща Дергачі з заявою про виділення їм 250 га ріллі для організації фермерського господарства в с. Черкаська Лозова. Савченко та Моргун у своїй заяві повідомили, що вони закінчили Харківський сільгоспінститут, мають на праві власності трактор і сільськогосподарський реманент і не тільки бажають, але й мають усі можливості створити фермерське господарство. Не задовольнивши вимог заявників, райдержадміністрація повідомила, що вони повинні переїхати на постійне місце проживання разом із членами сім’ї у с. Черкаська Лозова, і тільки після двох років постійного проживання там можуть звернутися з повторною заявою про виділення їм земельної ділянки розміром не більше 40 га. Дати письмову відповідь на такі запитання. Чи правомірна відмова райдержадміністрації? Які права та обов’язки громадян при створенні фермерського господарства? Який порядок створення фермерського господарства? Члени КСП після його реорганізації створили ТОВ “Зодіак”. Його учасники внесли як вклад земельні та майнові паї, які одержали після розпаювання землі та майна КСП. Для закупівлі сільгосптехніки, гербіцидів, паливо- мастильних та інших матеріалів директор ТОВ “Зодіак” змуше¬ний був звернутися в банк “Україна” для надання йому кредиту. Банк дав згоду, але за умови застави землі ТОВ “Зодіак” та основних засобів виробництва, а також застави будинків, які належать на праві приватної власності директору, головному бухгалтеру та голові ревізійної комісії товариства “Зодіак”, у забезпечення кредиту. Директор підписав від імені товариства кредитний договір і договір застави майна і землі, а також застави свого будинку та будинків головного бухгалтера і голови ревізійної комісії, що належать їм на праві приватної власності. Головний бухгалтер, не погодившись із діями директора, подав заяву про свій вихід із товариства. Директор задовольнив заяву і видав розпорядження про звільнення. Чи правомірні вимоги банку “Україна”? Які права та обов’язки членів ТОВ “Зодіак”? Який порядок припинення членства та розрахунків з членами ТОВ? Межі та порядок відповідальності членів ТОВ. Окремі сільськогосподарські кооперативи при розгляді заяв своїх членів про вихід із кооперативу приймали наведені нижче рішення: Відпускати із кооперативу його членів тільки за умови передачі ними земельних часток в оренду цьому кооперативу. Задовольняти прохання про вихід із кооперативу тільки після закінчення сільськогосподарського року. Відпускати із кооперативу його членів лише у випадку їх відмови одержати майновий пай у натурі. Дати висновок про законність та обґрунтованість даних рішень. У якому порядку член кооперативу може оскар¬жити неправомірні рішення? У зв’язку з необхідністю виконання електрозварвальних робіт під час будівництва свиноферми виробничо-сільськогосподарське кооперативне об’єднання (КО) “Світязь” уклало трудовий контракт строком на один рік із Шумейком, робітником тракторного заводу ім. Орджонікідзе. При укладенні контракту сторони домовилися, що Шу¬мейко буде виконувати в КО “Світязь” електрозварювальні роботи у вільний від основної роботи час, а також у святкові і вихідні дні з подвійною оплатою виконаного обсягу робіт. Через 6 місяців після укладення контракту голова правління КО “Світязь” видав наказ про оголошення Шумейку догани за відсутність його без поважних причин на загальних зборах кооперативу “8 Березня”, який входить до об’єднання, де він виконував електрозварювальні роботи. Ще через місяць Шумейку було відмовлено у У процесі приватизації державного підприємства дослідного господарства “Елітне” прийнято рішення про передачу 30 % акцій акціонерному товариству “Добробут”, 25 % акцій - працівникам підприємства, що приватизується, а решту залишити в державній власності. Прокоментуйте законність прийнятого рішення. Який порядок приватизації такого виду державних сільськогосподарських підприємств встановлено законом? Управління агропромислового розвитку обласної державної адміністрації зобов’ язало всі державні сільськогосподарські підприємства області розробити бізнес-плани і представити начальнику цього управління на затвердження. Юрисконсульт державного сільськогосподарського підприємства “Племресурс” оскаржив дане рішення в суді. Яке рішення має прийняти суд? Підготуйте проект даного судового рішення. Директор державної агрофірми “Слобожанка” звернувся до управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації за дозволом продати сільськогосподарському кооперативу “Колос”, розташованому поблизу, два вантажних автомобілі та токарний верстат. Начальник управління відмовив у проханні, мотивуючи тим, що агрофірма не має права розпоряджатися закріпленим за нею майном. Дайте письмовий висновок з цього питання. Цегельний завод, що декілька років не працював, перебував на балансі державного відгодівельного підприємства. Районна державна адміністрація прийняла рішення про безкоштовну передачу цього заводу як недіючого комунальному підприємству “Промбуд”. Чи правомірне рішення райдержадміністрації?
Згідно з наказом директора державного сільськогосподарського підприємства “Шовкопряд” фермерському господарству “Садове” був переданий за договором оренди з наступним викупом непрацюючий консервний цех. Трудовий колектив підприємства розцінив дії директора як неправомірні і звернувся за роз’ ясненням до юридичного управління районної державної адміністрації. Прокоментуйте ситуацію і дайте обґрунтовану відповідь. Директор ДСП “Ялтушки” продав фермерському господарству “Березень” приміщення ферми, трактор Т-150 та 10 т елітного насіння соняшнику. Кошти, що надійшли від продажу ферми, трактора та насіння, були направлені у фонд заробітної плати і в подальшому витрачені на виплату заробітної плати робітникам господарства. Чи правомірні дії директора ДСП? Який порядок відчуження майна державного підприємства? Державне дослідне господарство “Правдинське” внаслідок приватизації було реорганізовано в акціонерне товариство “Україна”. На зборах уповноважених було прийнято рішення про безоплатну передачу частки державного майна працівникам господарства відповідно до їх трудової участі у виробництві. Із заявами про безоплатне отримання частки майна звернулися 8 пенсіонерів - колишніх працівників цього господарства: 3 робітники звільнилися за власним бажанням незадовго до реорганізації і працюють в інших підприємствах, 5 осіб були звільнені з роботи у зв’язку зі скороченням штатів. У задово¬ленні поданих заяв усім заявникам було відмовлено. Проаналізуйте ситуацію і дайте письмову відповідь. У державному сільськогосподарському підприємстві “Жовтень” у 2007 р. введено в експлуатацію нову ферму. За розпорядженням директора підприємства вартість старого корівника, непридатного до експлуатації, була списана з балансу. Районне управління агропромислового розвитку заперечувало проти такого рішення, вважаючи, що старий корівник, вартість якого згідно з балансом складає 5 тис. грн, необхідно відновити для подальшого використання за прямим призначенням або як складського приміщення. Виконуючи вказівку районного управління, державне підприємство здійснило відновлювальні роботи з ремонту корівника і використало 7 тис. грн. Однак для утримання худоби або зберігання насіннєвого фонду приміщення не було пристосовано, і підприємство здало його в оренду сільськогосподарському обслуговуючому кооперативу. Кошти, отримані за оренду корівника, були використані на додаткові виплати пенсіонерам. Який порядок списання з балансу державного сільськогосподарського підприємства вартості виробничих приміщень? Чи правомірні дії директора підприємства?
Сім’я Борисенків була членом сільськогосподарського кооперативу “Лан”. Батько Борисенко подав заяву до правління кооперативу з проханням надати йому право виходу з кооперативу разом із дружиною, сином і донькою з метою створення фермерського господарства. Водночас Борисенко звернувся до райдержадміністрації із заявою про надання йому земельної ділянки площею 50 га у власність для створення фермерського господарства. Правління кооперативу прийняло рішення на право виходу Борисенка із кооперативу лише після закінчення господарського року, оскільки він працює головним бухгалтером і повинен скласти бухгалтерський звіт за рік. Його дружині дозволили вихід із кооперативу. Дітям Борисенка у виході було відмовлено, оскільки вони закінчили виш, куди для навчання їх направляв і сплачував стипендію кооператив, а тому син і донька Борисенка повинні відпрацювати в кооперативі, як молоді спеціалісти, не менше трьох років. У наданні земельної ділянки Борисенку було відмовлено з тих підстав, що всі землі роздані іншим фермерам, а він, дружина і діти володіють земельним паєм загальною площею 5 га в кооперативі і мають змогу на цій землі створити фермерське господарство. Оцініть наведену ситуацію і зробіть письмовий висновок із таких запитань. Який порядок створення фермерського господарства? Чи правомірне рішення правління кооперативу? Який порядок виходу з кооперативу? Який порядок надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства? Чи є правомірною відмова в наданні земельної ділянки?
Рибальченко звернувся до сільської ради з проханням виділити йому земельну ділянку для створення фермерського господарства. Сільський голова повідомив Рибальченка, що він отримає земельну ділянку площею 12 га після сплати ним 1500 грн за проект відведення земельної ділянки.
Дайте юридичну консультацію з приводу порядку надання земель для ведення фермерського господарства.
Фермерське господарство має 100 га сільськогосподарських земель на праві власності і в оренді. У зв’язку з розширенням виробництва члени господарства вирішили отримати додаткові землі. Для цього голова господарства запропонував укласти договір оренди землі з власником сусіднього фермер¬ського господарства Грищенком. Договір було укладено, але районна державна адміністрація відмовилася його реєструвати, посилаючись на те, що максимально дозволеною законом пло¬щею вони вже володіють, до того ж сусідня земельна ділянка знаходиться у Грищенка в оренді.
Дайте юридичну оцінку ситуації.
Новопокровська районна державна адміністрація прийняла рішення про виділення земельної ділянки Петренку із земель запасу, які були в оренді ТОВ “Оріон”, і зареєструвала фермерське господарство на його ім’я. Петренко після одержання розпорядження голови рай- держадміністрації звернувся до ТОВ “Оріон” з вимогами звільнити земельну ділянку від посівів і надати йому право вільно користуватися ділянкою, відведеною під фермерське господарство. ТОВ “Оріон” відмовило у задоволенні вимоги Петренка через те, що земельна ділянка в натурі (на місцевості) не була йому відведена. Унаслідок тривалих переговорів із ТОВ “Оріон”, Петренко пропустив строк посівних робіт, а тому звернувся зі скаргою до районної ради. Який порядок відведення земельних ділянок для фермерського господарства? Який порядок розгляду спорів, пов ’язаних із відведенням земельних ділянок? Дайте письмову відповідь.
Мешканці м. Змієва Чечурін та його син із дружиною організували фермерське господарство на виділеній Чечуріну, як голові фермерського господарства, земельній ділянці загальною площею 40 га. За п’ять років господарювання вони побудували жилий будинок, корівник, придбали 20 корів, трактор Т-150К та інший сільськогосподарський реманент. Син Чечуріна зі своєю дружиною вирішили створити власне фермерське господарство. Вони звернулися до голови господарства з проханням розділити майно і земельну ділянку: виділити 2/3 майна та земельної ділянки. Чечурін відмовився задовольнити ці вимоги, посилаючись на те, що господарство не повернуло кредит банк Романов після отримання у приватну власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства зареєстрував у встановленому порядку фермерське господарство “Яблуневе”. Через деякий час Романов помер, і земельну ділянку, що використовувалася фермерським господарством, отримав у спадщину його син. На зазначеній земельній ділянці син Романова зайнявся вирощуванням сільськогосподарської продукції, діючи при цьому не від імені фермерського господарства, а як фізична особа. Чи було допущене порушення принципу цільового використання земель з боку сина Романова? Чи має право на подальше функціонування фермерське господарство “Яблуневе ”? Фермер Свиридов мав 50 га ріллі і стільки ж землі під сінокіс із розташованими на ній природними водоймами. Він засіяв 25 га ріллі озимою пшеницею, а решту земельної ділянки засадив тютюном. Облдержадміністрація дала вказівку Свиридову засіяти всю площу орної землі озимою пшеницею, мотивуючи це тим, що область зобов’язалася передати державі по закупівлі на 500 тис. т зерна більше, ніж у минулому році. Водночас облдержадміністрація попередила Свиридова, що фермерське господарство повинно займатися виробництвом сільськогосподарської продукції і сировини, а не тютюну, який до них не належить. Проте Свиридов уклав форвардну угоду з Харківською тютюновою фабрикою про реалізацію їй тютюну. Оцініть дану ситуацію і дайте письмову відповідь на такі запитання: якою правосуб’єктністю володіють фермерські господарства? чи правомірні вимоги облдержадміністрації? Охарактеризуйте форвардну угоду.
Громадянин України Фірсов разом із дружиною та сином заснували фермерське господарство “Тарасівське” та зареєстрували його у встановленому порядку. Через деякий час до Фірсова звернувся його двоюрідний брат Приходько, громадянин Білорусі, який переїхав в Україну на постійне проживання, із проханням прийняти його до фермерського господарства. Обговоривши це питання із дружиною та сином, Фірсов повідомив Приходька, що його прийнято до фермерського господарства.
Чи може Приходько бути членом фермерського господарства “Тарасівське ”? Який порядок прийому до фермерського господарства? З якого моменту особа набуває статусу члена фермерського господарства? Підготуйте письмову консультацію.
Борисов одноосібно створив фермерське господарство та займався вирощуванням сільськогосподарської продукції. У власність Борисову для створення фермерського господарства із земель державної власності була надана земельна ділянка сільськогосподарського призначення. Через деякий час Борисов помер, а спадкоємців у нього немає.
Які підстави та порядок припинення функціонування фермерського господарства? З якої підстави слід припинити діяльність фермерського господарства у даному випадку? Як слід розпорядитися земельною ділянкою, що була надана Борисову для ведення фермерського господарства? Якими нормативними актами регулюються дані відносини?
Каверіна, що постійно мешкала в обласному центрі та мала у власності земельну ділянку сільськогосподарського призначення розміром 4 га, склала проект Статуту фермерського господарства і звернулася до Зміївської міської ради Харківської обл. із проханням зареєструвати фермерське господарство “Зоряне”. Проте їй відмовили в державній реєстрації з тих підстав, що вона постійно мешкає в обласному центрі і не зможе управляти фермерським господарством. Каверіна, вважаючи відмову неправомірною, оскаржила її в адміністративному суді.
Як вирішити спір? Яке рішення має прийняти суд? Підготуйте проект рішення суду.
Після створення фермерського господарства Онищуком до нього вирішили вступити його син та невістка. Постало питання щодо необхідності передачі їхнього майна до фермерського господарства, на чому наполягав Онищук. При цьому він вимагав від сина передати в користування фермерському господарству трактор та надати в оренду нежитлову будівлю для відгодівлі худоби. Син Онищука не виконав цих вимог, на що Онищук відмовив у прийнятті сина та невістки до господарства.
Який порядок прийому членів до фермерського господарства? Чи правомірна відмова Онищука у прийнятті нових членів? Які права мають члени фермерського господарства при вирішенні майнових відносин? Підготуйте письмову консультацію.
В юридичну консультацію звернувся Григоров із проханням надати йому консультацію з таких питань: який порядок та умови створення сільськогосподарського кооперативу? хто може бути засновником та членом такого кооперативу? які сільськогосподарські кооперативи за їх цілями і характером діяльності можна створювати?
Дайте аргументовану письмову консультацію з наведених питань.
Після ліквідації сільськогосподарського товариства його члени, а також російське акціонерне товариство “Прогресс”, розташоване в сусідньому селі, прийняли рішення про створення сільськогосподарського кооперативу “Прикордонний”.
Засновниками було розроблено і прийнято на установчих зборах Статут кооперативу, з яким вони звернулися до райдержадміністрації для державної реєстрації створеного кооперативу.
У реєстрації кооперативу “Прикордонний” було відмовлено з таких причин:
до Статуту не додано список членів кооперативу та документ, що засвідчує сплату реєстраційного збору;
засновником кооперативу не може бути іноземна юридична особа;
у районі зареєстровано достатню кількість сільськогосподарських кооперативів, отже, немає необхідності у створенні товаровиробників такої організаційно-правової форми.
Засновники вважали відмову неправомірною і оскаржили її.
Чи підлягає скарга задоволенню? Чи правомірні вимоги органу державної реєстрації? Який порядок оскарження відмови в державній реєстрації сільськогосподарського кооперативу?
Відповідно до Указу Президента України від 1995р. у результаті реформування КСП у Чугуївському районі були створені підприємства товаровиробників сільсько¬господарської продукції різних організаційно-правових форм, у їх числі й декілька таких:
Кооператив “Жовтень”, предметом і метою діяльності якого є виробництво сільськогосподарської продукції і сировини, зокрема маку для потреб кондитерського виробництва м. Харкова і області.
Кооператив “Польовий”, який у своєму Статуті передбачив виконання таких робіт: будівництво і ремонт різних сільськогосподарських споруд і будівель; проведення меліоративних та екологовідновлювальних робіт; виробництво сигналізаційного й електрообладнання та його монтаж. Для надання громадянам юридичних та аудиторських послуг у кооперативі створено юридичний відділ.
Кооператив “Смушок” побудував олійницю, крупорушку для переробки гречки і проса на крупу, майстерню для вичинки шкір, невеликий консервний завод для переробки овочів і фруктів, а також виробництва вина з давальницької сировини.
Кооператив “Благодійник” спрямував свою діяльність на надання платних послуг юридичним і фізичним особам для зберігання у своїх сховищах овочів і фруктів та реалізації у торговій мережі на комісійних умовах, рекламуванні продукції. Статутом цього кооперативу були передбачені також маркетингова діяльність і надання позик іншим товаровиробникам на пільгових умовах.
До яких видів належать ці кооперативи? Чи відповідає вимогам чинного законодавства статутна діяльність цих коо¬перативів? Дайте аргументовану відповідь.
Правління сільськогосподарського виробничого кооперативу “Світязь” виключило Сахна з членів кооперативу за систематичне порушення трудової дисципліни і відмову від трудової участі в діяльності кооперативу.
У зв’язку з цим Сахно подав заяву голові кооперативу, де вимагав повернення йому вступного і пайового внесків, у тому числі й земельної ділянки, яку він передав у користування кооперативу при вступі до нього.
Голова кооперативу відмовив у задоволенні цих вимог, пояснивши, що земельна ділянка та інше майно відповідно до вимог Статуту кооперативу включені до його фонду, який поділу не підлягає, бо є власністю кооперативу.
Не погодившись із діями правління та голови кооперативу, Сахно звернувся за юридичною допомогою з таких запитань:
Який порядок виключення членів із сільськогосподарського кооперативу? Чи має Сахно право одержати вступний і пайовий внески, в тому числі й земельну ділянку? Який порядок вирішення спору? Дайте письмову консультацію.
При вступі до членів сільськогосподарського виробничого кооперативу “Нива” Ярошенко передав як пайовий внесок земельну ділянку, яка належала йому на праві приватної власності та була отримана ним після розпаювання земель колишнього колективного сільськогосподарського підприємства.
При розгляді питання щодо передачі такої земельної ділянки на загальних зборах сільськогосподарського кооперативу виникло питання про визначення її вартості. При цьому Ярошенко запропонував оцінити її за домовленістю між ним та кооперативом у 100 тис. грн, а голова правління кооперативу наполягав на тому, щоб Ярошенко провів незалежну експертну оцінку згідно з приписами Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”.
Яке майно може передаватися як пайовий внесок членами сільськогосподарських кооперативів? Яким чином визначається вартість пайових внесків членів кооперативів? Підготуйте письмову консультацію.
Волков, Зайцев та Федоренко вирішили вступити до сільськогосподарського виробничого кооперативу “Авангард”. При цьому як пайовий внесок Волков передав кооперативу власну земельну ділянку, на якій розташований його житловий будинок; Зайцев - право користування його земельною ділянкою сільськогосподарського призначення; Федоренко - грошові кошти, а земельну ділянку, що перебуває у його приватній власності, передав СГВК “Авангард” у користування.
Як слід оформити перехід прав на зазначені вище пайові внески до СГВК “Авангард”? Які документи, що засвідчують перехід прав на земельні ділянки, мають бути складені (видані) у даному разі? Назвіть нормативно-правові акти, якими рег¬ламентуються зазначені відносини.
Членами сільськогосподарського кооперативу “Перемога” як пайові внески були передані земельні ділянки. Зважаючи на скрутне матеріальне становище, загальні збори кооперативу прийняли рішення про відчуження належних кооперативу земельних ділянок. Проте нотаріус, до якого звернулися сторони з проханням посвідчити договір купівлі-продажу земельних ділянок, відмовив у цьому, посилаючись на наявність заборони на укладення таких угод у земельному законодавстві України, а також на те, що після проведення такого відчуження, сільськогосподарський кооператив не зможе виконати приписи ст. 25 Закону України “Про сільськогосподарську кооперацію” в частині повернення в натурі (на місцевості) земельних ділянок при припиненні членства осіб в кооперативі. Не погоджуючись з рішенням нотаріуса, голова сільськогосподарського кооперативу оскаржив його дії в суді. Чи обґрунтована відмова нотаріуса? Чи змінилося б рішення, якщо б сільськогосподарський кооператив звернувся до нотаріуса із проханням посвідчити договір міни земельних ділянок?
При вступі до сільськогосподарського виробничого кооперативу “Першотравневий” Воронов через скрутне матеріальне становище клопотав перед головою правління кооперативу про розстрочення пайового внеску загальним розміром 10 тис. грн на п’ять місяців. При розгляді рішення голови правління кооперативу про прийом до кооперативу Воронова загальні збори членів кооперативу ухвалили,
Секретар Семенівської сільської ради зобов’язав громадян, що ведуть особисте селянське господарство на території ради, стати на облік у районній раді, а також зареєструвати права на земельні ділянки, надані фізичним особам у власність чи оренду для ведення особистого селянського господарства, у сільській раді.
Які порушення законодавства мають місце? Підготуйте письмову відповідь.
Для реалізації надлишків вирощеної овочевої продукції (перцю, цибулі, капусти) сімнадцятирічний Сидоренко як член особистого селянського господарства без дозволу його батьків уклав договір купівлі-продажу зазначеної продукції з приватним підприємцем Завадським. Водночас з дозволу батьків він реалізував на одному з ринків м. Харкова молоко і молочну продукцію, які є власністю особистого селянського господарства, без необхідних документів.
Дайте відповідь на такі запитання:
чи можуть неповнолітні члени особистого селянського господарства укладати договір щодо реалізації сільськогосподарської продукції?
у яких формах здійснюється реалізація надлишків сільськогосподарської продукції, вирощеної в особистих селянських господарствах?
за наявності яких документів можлива реалізація на ринках сільськогосподарської продукції, вирощеної в особистих селянських господарствах?
Бровко переїхав на постійне місце проживання до своєї сестри Кушнір, яка вела особисте селянське господарство. Бровко став членом даного господарства, виконував усі необхідні роботи. Невдовзі Кушнір померла від тривалої хвороби. Її син, який мешкав у сусідньому селі, звернувся до юридичної консультації з проханням пояснити, чи має він право на спадкування майна та земельної ділянки розміром 4,9 га, що викорис¬товувалися його матір’ю для ведення особистого селянського господарства.
Які майнові права має громадянин Бровко? Підготуйте письмову відповідь.
Сільськогосподарський виробничий кооператив “Прогрес” уклав договір із Лапіною, яка вела особисте селянське господарство, на відгодівлю молодняку птиці, що належало кооперативу. У договорі встановлено обов’язок кооперативу забезпечувати особисте селянське господарство Лапіної кормами, транспортом для підвозу кормів, зооветеринарним обслуговуванням, технічним обладнанням. Лапіна передала кооперативу 60% від загальної кількості гусей, отриманих нею за договором, за що їй виплатили 4 тис. 700 грн. Правління кооперативу подало позов у суд до Лапіної про відшкодування вартості гусей, посилаючись на те, що з переданих їй на відгодівлю 1000 голів молодняку вона повинна була зберегти і передати господарству 900 голів. Лапіна вважала необгрунтованими вимоги кооперативу, який не забезпечив належного зооветеринарного обслуговування птиці і не надав, як передбачалося договором, необхідної кількості кормів, через що загинуло 150 голів птиці, а ще 150 голів загинуло під час пожежі, яка виникла від удару блискавки.
Чи підлягають задоволенню позовні вимоги кооперативу? Яке рішення має винести суд, якщо взята на відгодівлю птиця утримувалася Лапіною з порушенням зоотехнічних і ветеринарних вимог?
Через проведення заходів щодо запобігання і ліквідації інфекційного захворювання (пташиний грип) в особистому селянському господарстві Герасименка Васильківською районною ветеринарною службою і підрозділом МНС було знищено 2 тис. голів птиці. Герасименко звернувся з проханням до Васильківської державної адміністрації відшкодувати завдані збитки внаслідок проведених заходів. Районна державна адміністрація відмовила у цьому Герасименку, мотивуючи тим, що особисте селянське господарство Герасименка не укладало з управлінням агропромислового розвитку договору на вирощування зазначеної кількості голів птиці.
Дайте аргументовану письмову відповідь на такі запитання: 1) хто має відшкодувати завдані збитки особистому селянському господарству? 2) за рахунок яких коштів відшкодовуються подібні збитки? 3) який орган визначає напрямки господарської діяльності особистого селянського господарства?
При виході з членів СГВК Васильченко подав заяву про виділення йому із земель кооперативу земельної ділянки розміром 4,9 га в натурі як земельний пай для ведення особис¬того селянського господарства.
Правління відмовило у проханні Васильченку, посила¬ючись на те, що раніше сільська рада виділяла йому земельну ділянку для цих цілей.
Які порушення законодавства мали місце?
АТ “Золочівське” одержало високий врожай пшениці, частину якого реалізувало державній закупівельній організації, іншу частину на умовах давальницької сировини передало спиртзаводу. Після одержання від останнього спирту АТ у власному консервному цеху розлило його у пляшки і реалізувало через торгову мережу. Керівництво АТ прийняло рішення: за виручені кошти реконструювати консервний цех для виробництва спирту.
Голова ревізійної комісії АТ, не погодившись із діями керівництва, звернувся зі скаргою до прокурора.
Чи правомірні дії АТ? Яке рішення має прийняти прокурор? Сформулюйте його письмово.
Мишкін, його дружина та син після ліквідації КСП одержали земельні паї в натурі на праві приватної власності загальною площею 6 га і вирішили створити фермерське господарство, яке було зареєстровано в установленому законом порядку.
Голова цього господарства Мишкін закупив бурих лисиць і вирішив побудувати звіроферму. Половину земельних угідь голова господарства засіяв конюшиною для подальшого обмінювання її на м’ясо для годівлі лисиць.
Залишки земельної площі було засіяно насінням лікарських трав і рослин.
На реалізацію своєї продукції Мишкін укладав угоди з різними замовниками.
Чи правомірні дії голови фермерського господарства? Дайте письмову консультацію.
У СГВК “Прогрес” організовано підсобне виробництво по виготовленню глечиків. Воно здійснювало свою діяльність силами членів кооперативу і найманих працівників, а як сировину використовувало місцеві загальнорозповсюджені корисні копалини -глину та пісок. Майстерні з художньої обробки працювали на сировині, яку отримували за договором з місцевим об’ єднанням з виробництва олійних фарб.
Держадміністрація заборонила діяльність цього підприємства, мотивуючи тим, що вона: 1) не пов’язана з виробництвом і переробкою сільськогосподарської продукції; 2) використовується праця осіб, які не є членами кооперативу; 3) мають місце порушення законодавства про надра, оскільки кооператив не отримав відповідного дозволу на розробку глини та піску.
Які правові підстави й умови організації та розвитку підсобних виробництв і промислів у сільському господарстві? Які правові наслідки зростання обсягів підсобних виробництв? Які нормативні акти застосовуються при створенні підсобних виробництв? Чи відповідає чинному законодавству рішення райдержадміністрації?
Ревізійна комісія сільськогосподарського виробничого кооперативу “Сонячний” в акті ревізії виробничо-фінансової діяльності вказала на такі недоліки:
гроші, одержані в банку для оплати праці, повністю не витрачено, залишок у сумі 500 грн зберігається в касі 8 днів;
облік надходжень готівки касиром не провадиться;
700 грн, передбачених на виробничі потреби, за рішенням правління кооперативу витрачено на придбання до свя¬та подарунків для працівників.
Вважаючи зазначені дії порушенням законодавства, ревізійна комісія запропонувала правлінню кооперативу притягти головного бухгалтера до матеріальної відповідальності.
Які права й обов’язки кооперативу щодо організації фінансової діяльності? Які правила ведення касових операцій?
Сільськогосподарський виробничий кооператив “Васюківський” спеціалізується на тваринництві. На загальних зборах кооперативу було прийняте рішення передбачити в установчих документах такий напрям господарської діяльності, як племінна справа.
Голова правління звернувся до юридичного відділу управління агропромислового розвитку з проханням надати консультацію з таких питань: 1) чи може недержавне підприємство займатися даним видом діяльності? 2) які обов’язки суб’єктів племінної справи у тваринництві з організації та здійснення цього виду діяльності?
Державне сільськогосподарське підприємство “Прогрес” у рахунок державного плану закупівель здало до м’ясокомбінату 50 голів великої рогатої худоби та 30 свиней. М’ясокомбінат відмовився прийняти худобу, мотивуючи свої дії відсутністю ветеринарних документів, які б засвідчували стан здоров’я тварин.
Підприємство, вважаючи відмову безпідставною, звернулося до суду з позовом про стягнення з м’ясокомбінату вартості перевезення тварин і сплати неустойки, посилаючись на норму Закону України “Про безпечність та якість харчової продукції”, згідно з яким м’ясні продукти можуть продаватися на агропродовольчих ринках за умови їх перевірки на придатність для споживання перед їх продажем, тобто після забою.
Які вимоги ставляться до виробництва харчових продуктів? Які документи засвідчують їх придатність до споживання людиною?
При розробці виробничо-фінансового плану державне сільськогосподарське підприємство “Озерне” (ДП) за участю спеціалістів підприємства визначило розмір посівних площ, їх структуру, терміни виконання сільськогосподарських робіт, урожайність сільськогосподарських культур, кількість поголів’я худоби та її продуктивність для забезпечення державного замовлення, задоволення власних внутрішньогосподарських потреб (насіння, фураж, громадське харчування членів кооперативу, оплата праці та ін.).
Обласне управління агропромислового розвитку відзначило відсутність суперечок виробничо-фінансового плану господарства державному замовленню, проте зобов’язало ДП:
на випадок можливих несприятливих погодних умов розширити посіви соняшнику, цукрових буряків та ячменю (предмет державного контракту) за рахунок скорочення посівів овочевих культур; 2) конкретизувати обсяги виробництва рослинницької продукції не лише за культурами, а й за ботанічними та товарними сортами; 3) впровадити технологію вирощування овочів, розроблену за кордоном та закуплену управлінням.
Директор ДП, вважаючи розпорядження необґрунтованим, оскаржив його в господарському суді.
Чи правомірні дії обласного управління агропромислового розвитку? Який порядок планування сільськогосподарського виробництва? Які питання мають бути відображені у виробничому плані підприємства?
У Статуті сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу “Веснянка” містяться такі положення:
При вступі до об’єднання кооператив зберігає повну господарську самостійність і право вільного виходу з нього.
Розподіл доходу кооперативу між членами здійснюється за рішенням загальних зборів.
Підставою для виключення з кооперативу дійсних та асоційованих членів є несистематичне користування послугами кооперативу.
Членам кооперативу послуги надаються за цінами і тарифами, що встановлюються залежно від їх матеріального становища.
Кооператив надає послуги суб’єктам, які не є членами кооперативу, в розмірі, що становлять меншу частину річного обороту діяльності кооперативу.
Чи є такі положення Статуту правомірними?
Comments