Головний агроном сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Зоря” Ігор Однопозов склав заповіт, згідно з яким будинок та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства (ОСГ) передаються у спадщину СВК “Зоря”, решта майна – дружині. Після відкриття спадщини голова СВК “Зоря” звернувся до Вас за юридичною консультацією щодо успадкування майна та земельної ділянки для ведення ОСГ сільськогосподарським кооперативом.
Визначити коло правовідносин.
Які юридичні ознаки особистого селянського господарства як форми ведення сільськогосподарського виробництва?
Хто є суб’єктом права на ведення ОСГ?
Чи має право СВК “Зоря” успадкувати земельну ділянку для ведення ОСГ?
Підготуйте проект відповіді на звернення голови кооперативу.
Колишній член колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Промінь” Ірина Приходько звернулася до органів Пенсійного фонду за призначенням пенсії. Районне управління Пенсійного фонду відмовило в призначенні пенсії, оскільки у І. Приходько недостатньо страхового стажу. А час ведення Іриною особистого селянського господарства (ОСГ) не може бути зарахований як страховий стаж, оскільки відсутній відповідний запис у трудовій книжці. І. Приходько не погодилась з позицією районного управління Пенсійного фонду і звернулася до Пенсійного фонду України за консультацією.
Визначити коло правовідносин.
В яких випадках члени ОСГ мають право на пенсійне забезпечення?
Чи законне рішення районного управління Пенсійного фонду?
Підготуйте юридичну консультацію на замовлення І. Приходько.
Член особистого селянського господарства (ОСГ) Олег Ісаєв був звільнений з роботи 5 квітня 2008 р. у зв’язку зі скороченням штату. Він звернувся до служби зайнятості 10 березня 2009 р. для реєстрації його як безробітного. Проте О. Ісаєву було відмовлено в реєстрації в центрі зайнятості на тій підставі, що він має земельну ділянку для ведення ОСГ площею 0,60 га та земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,12 га і може забезпечити себе роботою самостійно.
Визначити коло правовідносин. За яких умов особи, які ведуть ОСГ, належать до зайнятого населення? Чи є обмеження в реєстрації в центрі зайнятості для осіб, які мають земельний пай або земельну ділянку для ведення садівництва? Підготуйте юридичну консультацію О. Ісаєву. Після закінчення Білоцерківського аграрного університету Олексій Грищенко звернувся до служби зайнятості щоб стати на облік, оскільки в населеному пункті, де він мешкає, немає жодного сільськогосподарського підприємства. У центрі зайнятості О. Грищенку було відмовлено, оскільки батьки Олексія виділили в натурі (на місцевості) земельну частку (пай) та приєднали її до земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (ОСГ), а також утримують худобу. Не погодившись із відмовою, О. Грищенко пояснив, що вся продукція, що виробляється в ОСГ, повністю споживається членами сім’ї та не реалізовується на ринку.
Визначити коло правовідносин. В яких випадках члени ОСГ належать до зайнятого населення? Чи є обмеження в реєстрації в центрі зайнятості для осіб, які мають земельну частку (пай), земельну ділянку сільськогосподарського призначення або худобу? Чи правомірна відмова центру зайнятості? Вийшовши на пенсію, колишній працівник апарату Міністерства аграрної політики Віталій Заяць вирішив повернутись в своє рідне село Велика Долина та зайнятись бджільництвом. Іван Кудряшов - голова сільської ради, куди він звернувся за консультацією, повідомив йому, що згідно чинного законодавства займатись бджільництвом можуть виключно юридичні особи та громадяни - суб’єкти підприємницької діяльності та запропонував В. Зайцю зареєструватись в якості підприємця. В. Заяць відмовився реєструватись як суб’єкт підприємницької діяльності та звернувся до Вашої юридичної фірми за консультацією.
Визначити коло правовідносин.
Які правові засади зайняття бджільництвом?
Чи відповідає вимогам чинного законодавства роз’яснення І. Кудряшова?
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію для В. Зайця?
Кожний рік фермер Петро Бджілка намагається прогнозувати можливий попит і пропозицію на ринку сільськогосподарської продукції. Однак кожен рік він зазнає збитків внаслідок падіння цін на сільськогосподарську продукцію після збирання врожаю.
Фермер звернувся до Вас із проханням роз’яснити, чи є певні державні гарантії щодо цін на сільськогосподарську продукцію?
Що б Ви з врахуванням таких гарантій порекомендували йому посіяти в наступному році?
Громадянин Андрій Швець – голова фермерського господарства (ФГ) “Мерилін” вирішив створити запилювально-медову пасіку. Справу з бджільництвом він мав у юнацтві, коли допомагав батькам доглядати декілька вуликів. А. Швець звернувся до Вашої юридичної консультації з наступними запитаннями: 1) чи є зазначений досвід достатнім для зайняття бджільництвом? 2) чи повинен він проходити атестацію про створенні запилювально-медової пасіки? 3) які документи і де він повинен отримати для того, щоб створити запилювально-медову пасіку?
Визначити коло правовідносин. Які правові засади зайняття бджільництвом? Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію для А. Швеця? Загальні збори сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Дніпро” прийняли рішення про зміну спеціалізації та перепрофілювання СТОВ на спеціалізоване насінницьке господарство, яке б займалось вирощуванням оригінального та елітного насіння кукурудзи. До Вашої юридичної фірми звернувся голова СТОВ “Дніпро” з запитаннями про те, яким чином і в якому порядку СТОВ може займатись вирощенням оригінального та елітного насіння з метою його продажу та які документи для цього необхідні.
Визначити коло правовідносин.
Якими законодавчими актами врегульовано порядок зайняття насінництвом?
Які категорії насіння передбачені у чинному законодавстві та які особливості їх правового режиму?
Хто і за яких умов має право на вирощування оригінального та елітного насіння?
Підготуйте мотивовану юридичну консультацію на замовлення голови СТОВ “Дніпро”.
Навесні фермер Іван Крук уклав із сільською радою договір оренди ставка та почав розводити там коропів. Торгівельні організації, до яких І. Крук звернувся із пропозицією укласти договір поставки живої риби, висунули вимогу про надання документів, які б підтверджували якість риби та належність її фермеру. І. Крук звернувся до Вашої юридичної фірми із наступними запитаннями:
Які правові засади ведення рибного господарства в Україні? Чи не порушує він закон займаючись розведенням та продажем риби? Які документи можуть посвідчити належність риби фермеру та її якість? Де такі документи можна отримати?
Визначити коло правовідносин.
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення І. Крука.
У травні громадянин Роман Гнатишин, який протягом останніх п’яти років працював пасічником на державному підприємстві “Медок”, звільнився за власним бажанням і вирішив заснувати власний племінний бджолорозплідник, який би спеціалізувався на вирощуванні карпатської породи бджіл. З цією метою Р. Гнатишин звернувся із заявою до голови Рівненської обласної адміністрації про передачу йому в оренду 10 га для зайняття бджільництвом та уклав договір з російський приватним підприємством “Пчёлка” на закупівлю 30 бджолиних сімей.
Визначити коло правовідносин. Які правові засади зайняття бджільництвом? Які права та обов’язки суб’єктів бджільництва? За яких умов Р. Гнатишин матиме право займатись бджільництвом? Надайте Р. Гнатишину ґрунтовну юридичну консультацію щодо необхідних умов та порядку створення племінного бджолорозплідника. Загальні збори сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Трипілля”, розглядаючи виробничий план діяльності кооперативу на наступний рік, прийняли рішення про організацію цеху з виробництва житніх пластівців з власновирощеного жита, а також про організацію племінної пасіки та укладення в наступному році низки договорів заставної закупівлі зерна. На виконання зазначених рішень правління СВК розпочало вживати відповідні заходи. Але спочатку голова СВК Григорій Ємельянов звернувся до Вашої юридичної фірми із проханням підготувати відповіді на наступні запитання: 1) чи встановлені в законодавстві спеціальні вимоги щодо початку виробництва нових харчових продуктів? 2) що необхідно зробити для того, щоб створити в СВК племінну пасіку? 3) який порядок укладення та зміст договорів заставної закупівлі зерна?
Визначити коло правовідносин.
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення Г. Ємельянова.
До Вас як до юриста юридичної фірми звернувся пенсіонер Ілля Зуб за консультацією. Він хоче започаткувати власний бізнес – вирощувати страусів, для чого планує створити разом із своїм онуком фермерське господарство як самостійну юридичну особу. Клієнта також цікавлять питання щодо можливості та порядку ввезення на територію України 10 племінних страусів з Великобританії та ПАР, а також порядок та умови продажу яєць, страусового м’яса та пір’я, в тому числі за кордон.
Визначити коло правовідносин. Які умови та порядок створення фермерського господарства? Які підстави та умови ввезення племінної птиці на територію України? Який порядок здійснення експорту продуктів тваринництва встановлений в чинному законодавстві? Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення І. Зуба. Шостого травня з 8 до 14 години українсько-німецьке товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Агрохім” обробило 100-гектарнну ділянку квітучого ріпаку біля с. Зозулинці Конотопського району отрутохімікатами фюрі та Б-58 новий 40%. Цього ж дня та наступних кілька днів голова Конотопського міськрайонного товариства бджолярів Сергій Трутень, який проживав у с. Зозулинці та мав пасіку із 30 бджолосімей, спостерігав масову загибель льотних бджіл на своїй пасіці й отримав сильний нервовий стрес від того, що кілька днів елітні бджоли, які були для нього основним засобом одержання коштів на життя, гинули в нього на очах, а він не в силах був допомогти їм. Через місяць С. Трутень звернувся до Вашої юридичної фірми з питанням про те, яким чином він може вимагати відшкодування завданих йому збитків і в яких розмірах.
Визначити коло правовідносин.
Які умови та порядок зайняття бджільництвом?
Які заходи з охорони бджіл як запилювачів ентомофільних рослин визначені в чинному законодавстві?
Які обов’язки покладено чинним законодавством на сільськогосподарські підприємства при здійсненні хімічної обробки посівів сільськогосподарських культур пестицидами та агрохімікатами?
Чи має право С. Трутень на відшкодування завданих йому збитків і в яких розмірах?
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення С. Трутня.
На загальних зборах сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Зозулька” вирішено закупити 50 кг елітного насіння кукурудзи для її вирощування та подальшої реалізації. З цією метою було укладено договір купівлі-продажу, на підставі якого СВК “Зозулька” купило 50 кг елітного насіння кукурудзи у насінницького господарства “Елітне”. У власності СВК “Зозулька” знаходиться 10 га земель, із них 2 га займає водойма. Елітне насіння кукурудзи було посіяно на прибережній захисній смузі вздовж водойми. Поряд із землями СВК “Зозулька” знаходиться земельна ділянка фермерського господарства (ФГ) “Зоряни”, яке спеціалізується на вирощуванні кормової кукурудзи. Перед посівом кукурудзи СВК “Зозулька” звернулось до ФГ “Зоряни” з проханням посадити кукурудзу з іншого боку поля, щоб запобігти перехресному запиленню кукурудзи, на що ФГ дало згоду. Але після того, як кукурудза зійшла, стало видно, що ФГ “Зоряни” порушило домовленість, в результаті чого відбулося перехресне запилення елітних сортів кукурудзи, яке вирощує СВК “Зозулька”. Після збору врожаю СВК “Зозулька” подало позов до суду з вимогою стягнути з ФГ “Зоряни” заподіяну шкоду, а саме: прямі дійсні збитки (витрати на закупівлю елітного насіння, посівні роботи та роботи із збирання врожаю) та упущену вигоду (кошти, які кооператив отримав би від продажу сортового насіння належної якості).
Визначити коло правовідносин. Які вимоги до суб’єктів насінництва встановлені в чинному законодавстві України? Чи правомірні дії СВК “Зозулька”? Чи порушило чинне законодавства ФГ “Зоряни”? До якого суду повинне звернутися СВК за захистом своїх прав? Вирішіть спір. Фермер Руслан Красуха вирішив наступного року засіяти 10 га земель гречкою, а для збільшення врожайності культури також розвести бджіл, що дасть можливість отримати ще й додатковий прибуток. З цією метою він провів попередні переговори з польською фірмою, що спеціалізується на розведенні племінних бджіл, для закупівлі у них декілька племінних бджолосімей. Фермер Р. Красуха звернувся до Вашої юридичної фірми із проханням роз’яснити йому, які документи необхідно оформити для розведення бджіл та перевезення їх на територію України з Польщі. Також фермера цікавить питання, чи можна розмістити пасіку на сусідній з його земельною ділянкою лісогосподарській ділянці, що значно підвищить медозбір та цінність меду, оскільки бджоли матимуть змогу збирати мед не лише з гречки, але й липових дерев.
Визначити коло правовідносин.
Які вимоги до суб’єктів бджільництва встановлені в чинному законодавстві?
Що повинен зробити фермер для зайняття бджільництва?
Яким чином можна завезти на територію України племінних бджіл?
Які юридичні підстави використання земель лісогосподарського призначення для бджільництва?
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення фермера Р. Красухи.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Наша птиця” займалося вирощуванням та реалізацією продукції птахівництва, а саме курчатами, перепелами та індиками. Для підвищення продуктивності виробництва дирекція СТОВ вирішила: 1) створити виробничий підрозділ, який займався б розведенням страусів, оскільки ця продукція є нова та перспективна для українського ринку; 2) імпортувати племінних страусів із Великобританії; 3) відвести частину ріллі, яка орендується СТОВ, під страусину ферму.
Визнати чи коло правовідносин.
Які особливості правового регулювання імпорту сільськогосподарської продукції, зокрема племінних генетичних ресурсів?
Чи є розведення страусів сільськогосподарською діяльністю?
Чи відповідає вимогам чинного законодавства рішення дирекції СТОВ “Наша птиця”?
Підготуйте ґрунтовний юридичний аналіз зазначеної ситуації.
В магазині, який належить приватно-орендному підприємству (ПОП) “Макарів”, були реалізовані ковбасні вироби, вироблені в ковбасному цеху сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу (СОК) “Єдність”, членом якого було ПОП. Після вживання продукції, придбаної в магазині ПОП, декілька осіб зазнали харчового отруєння. Згодом з’ясувалося, що статутом СОК не було передбачено діяльність з переробки м’ясопродуктів. Актів прийому-передачі продукції від СОК до ПОП не виявилось. Особи, які зазнали харчового отруєння, звернулись із позовом до СОК “Єдність” про відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю, та компенсацію моральної шкоди.
Визначити коло правовідносин. Які норми чинного законодавства були порушені ПОП “Макарів”? Які норми чинного законодавства були порушені СОК “Єдність”? Чи підлягає позов задоволенню? Державний інспектор ветеринарної медицини Андрій Пильний зобов’язав всіх жителів сіл Зарічанського району отримати ветеринарні сертифікати на велику рогату худобу (200 грн. за огляд та 100 грн. за сертифікат), а також провести ідентифікацію великої рогатої худоби (300 грн.) протягом шести місяців. Жителі села Ярмолинці Григорій Галушка, Семен Мирний та Остап Ковзюк відмовилась виконувати зазначені вимоги, оскільки вони утримують корів для власних потреб і вироблену продукцію не реалізують. Інспектор А. Пильний наклав на них штраф в розмірі 500 грн. за невиконання законних вимог державного інспектора ветеринарної медицини (ст. 188-22 Кодексу про адміністративні правопорушення України). Не згодні із діями А. Пильного, Г. Галушка, С. Мирний та О. Ковзюк звернулись до Вас за юридичною консультацією.
Визначити коло правовідносин.
Які правові засади ветеринарного нагляду та контролю в Україні?
Чи правомірні вимоги державно інспектора ветеринарної медицини А. Пильного?
Чи відповідають вимогам законодавства дії жителів села Ярмолинці?
Чи правомірно було накладено адміністративне стягнення?
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення Г. Галушки, С. Мирного та О. Ковзюка.
Бажаючи підвищити продуктивність сільськогосподарського виробництва, правління сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Рудяки” прийняло рішення закупити в Канаді посадковий матеріал картоплі нового генно-модифікованого сорту “Новий лист”, яка є стійкою до колорадського жука. Голова СТОВ “Рудяки” Валерій Новатор звернувся до Вашої юридичної фірм із наступними запитаннями: 1) яке законодавче регулювання правового режиму генно-модифікованих сільськогосподарських рослин в Україні? 2) які дозволи та в якому порядку необхідно отримати для ввезення генно-модифікованого сорту картоплі на територію України? 3) чи дозволяється вирощувати та продавати на території України генно-модифіковану сільськогосподарську продукцію, зокрема картоплю? 4) якщо так, то за умови дотримання яких вимог?
Визначити коло правовідносин. Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення В. Новатора. З метою стабілізації епізоотичної ситуації на території села, голова сільради Опанас Опеньок видав розпорядження, яким зобов’язав всіх осіб, які ведуть особисті селянські господарства (ОСГ) і утримують худобу: 1) забезпечити обов’язковий ветеринарний огляд худоби та отримати карантинні свідоцтва (протягом одного місяця); 2) ідентифікувати велику рогату худобу (протягом двох місяців); 3) щомісячно вносити плату за використання громадського пасовища в розмірі 15 грн. за одну голову великої рогатої худоби; 4) у випадку невиконання зазначених вимог худоба підлягає примусовому вилученню без відшкодування. Жителі села Кирило Мухін та Оксана Березіна звернулись до Вас із проханням провести юридичну експертизу законності вищезазначеного розпорядження сільського голови О. Опенька.
Визначити коло правовідносин.
Чи правомірні дії сільського голови О. Опенька?
Проведіть ґрунтовний юридичний аналіз розпорядження О. Опенька на замовленя К. Мухіна та О. Березіної.
З фермера Петра Гримича було стягнено штраф у розмірі 2 тис. грн. за оптову торгівлю цукром без ліцензії та продаж цукру із порушенням встановленої квоти “А”. П. Гримич не погодився із зазначеним стягненням і оскаржив його до адміністративного суду, оскільки: - очолюване ним фермерське господарство (ФГ) “Нива” є суб’єктом підприємницької діяльності, який зареєстрований у встановленому законодавством порядку. Тому ФГ має право здійснювати будь-яку не заборонену законом підприємницьку діяльність у сфері виробництва та реалізації сільськогосподарської продукції, зокрема цукру, без будь-яких додаткових дозволів, зокрема ліцензій; - ФГ реалізує цукор, який отримало як оплату за поставлені на переробку до цукрового заводу цукрові буряки, тому не господарство не зобов’язане отримувати квоту на продаж цукру в межах квоти “А”.
Визначити коло правовідносин. Які особливості державного регулювання виробництва та реалізації цукру визначені в чинному законодавстві України? Чи правомірні дії ФГ “Нива”? Які особливості юридичної відповідальності за правопорушення на ринку цукру? Які органи уповноважені накладати фінансові санкції за правопорушення на ринку цукру? Чи відповідає вимогам законодавства накладення фінансових санкцій на ФГ “Нива”? Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення П. Гримича.
У цьому році сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Зарічне” виростило 100 т. насіння льону, 400 т. насіння жита, 800 т. насіння пшениці м’якої ІІ класу та 40 т. репродукційного зерна соняшнику сорту “Сонечко-2”. При цьому у товаристві відсутні будь-які дозволи на здійснення зазначених видів сільськогосподарського виробництва. До Вашої юридичної фірми звернуся голова СТОВ “Зарічне” Семен Палій із наступними запитаннями: 1) чи не порушує СТОВ законодавство, займаючись вирощуванням зазначених видів сільськогосподарських культур без спеціальних дозволів? 2) чи встановлені в чинному законодавстві особливості реалізації зазначених видів сільськогосподарської продукції; 3) чи можна та за яких умов експортувати вирощену сільськогосподарську продукцію до Росії; 4) чи передбачені в чинному законодавстві дотації та інші види державної підтримки для виробників вищезгаданих видів сільськогосподарських культур.
Визначити коло правовідносин. Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення голови СТОВ “Зарічне” С. Палія. Товариство з обмеженою відповідальність (ТОВ) “Елеватор-1” надає послуги із складського зберігання зерна. ТОВ має сертифікат про відповідність послуг, який був виданий в 2008 році. Під час здійснення перевірки додержання законодавства на ринку зерна Державна інспекція з контролю якості сільськогосподарської продукції та моніторингу її ринку (далі – Держконтрольсільгосппрод) наклала на ТОВ “Елеватор-1” штраф у сумі 5 тис. грн. за не проходження сертифікації послуг щодо складського зберігання зерна у цьому році. Заплативши штраф, ТОВ “Елеватор-2” подало до Держконтрольсільгосппроду наступні документи для проходження сертифікації: 1) свідоцтво про державну реєстрацію; 2) Статут; 3) Свідоцтво про право власності на зерносховище; 4) дозвільні документи державних органів пожежного нагляду, охорони праці та промислової безпеки, санітарно-епідеміологічної служби та охорони навколишнього природного середовища відповідно до законодавства. Через два тижні ТОВ письмово було відмовлено у проходженні сертифікації, оскільки Держконтрольсільгосппроду не має таких повноважень. До Вас звернувся голова ТОВ “Елеватор-1 Потап Скляренко за юридичною консультацією щодо правомірності дій Держконтрольсільгосппроду.
Визначити коло правовідносин. Які підстави та умови надання послуг щодо складського зберігання зерна? Чи правомірні дії Держконтрольсільгосппроду щодо накладення стягнення на ТОВ “Елеватор-1”? Чи відповідає вимогам чинного законодавства відмова Держконтрольсільгосппроду у сертифікації ТОВ “Елеватор-1”? Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення голови ТОВ “Елеватор-1” П. Скляренка. Приватне сільськогосподарське підприємство (ПСП) “Весна” 15 травня 2008 року уклало договір складського зберігання зерна з акціонерним товариством (АТ) “Зерносхов”. За цим договором АТ “Зерносхов” зобов’язувалось безоплатно зберігати зерно до 15 травня 2009 року. 8 травня 2009 року АТ “Зерносхов” попередило ПСП “Весна” про закінчення терміну зберігання зерна та запропонувало забрати зерно 16 травня 2009 року. У запропонований термін ПСП зерно не забрало. 23 травня 2009 року частина зерна була продана АТ “Зерносхов”, а інша частина продовжувала зберігатись на складі. 25 травня 2009 року на зерновому складі сталася пожежа, внаслідок якої все зерно, яке залишалось на складі, було знищене. ПСП “Весна” звернулось з вимогою до АТ “Зерносхов” відшкодувати заподіяні збитки, завдані знищенням зерна, у розмірі знищеного зерна, та повністю повернути кошти, які АТ отримало від реалізації частини зерна. АТ “Зерносхов” відмовилось відшкодувати збитки, завдані знищенням зерна, оскільки термін його зберігання давно закінчився, про що ПСП було належним чином повідомлено. Кошти, одержані від продажу частини зерна, АТ також відмовилось повернути, оскільки зерно зберігалось на складі безкоштовно, а тому АТ не несе ніяких зобов’язань перед ПСП “Весна”. ПСП “Весна” звернулось до АТ “Зерносхов” з позовом про відшкодування завданих збитків.
Визначити коло правовідносин.
Які існують види складських документів на зерно?
Чи впливає прострочення поклажодавця на обсяг прав та обов’язків зберігача?
В яких випадках зерновий склад буде нести відповідальність за втрату, нестачу чи пошкодження прийнятого на зберігання зерна?
Чи підлягають задоволенню позовні вимоги ПСП “Весна”?
Яким чином вирішити спір?
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Мрія”, яке спеціалізується на вирощуванні соняшнику, 10 травня 2009 р. уклало договір купівлі-продажу 100 тон насіння соняшнику з приватним підприємством (ПП) “Зоря” за ціною 800 грн. за тону. У зв’язку з несприятливими погодними умовами урожай соняшнику СТОВ “Мрія” загинув. Не повідомивши покупця, СТОВ “Мрія” передало свої зобов’язання за договором фермерському господарству (ФГ) “Радість”. Довідавшись про таке рішення СТОВ “Мрія”, ПП “Зоря” звернулось до господарського суду з позовом про розірвання договору та відшкодування заподіяних збитків.
Визначити коло правовідносин.
Чи відповідають положенням чинного законодавства дії СТОВ “Мрія”?
Яке рішення має прийняти суд?
Вирішіть справу.
Керівництво іноземного підприємства “UKRAgro”, яке здійснює свою діяльність в Україні, вирішило взяти участь у закупівлі зерна пшениці до державного резерву і направити відповідну тендерну пропозицію. Представники зазначеного підприємства звернулись до Вас з проханням пояснити, які правові підстави проведення державних закупівель. Куди “UKRAgro” повинного подати тендерну інформацію та якого змісту.
Визначити коло правовідносин. Які особливості правового регулювання ринку зерна в Україні? Підготуйте юридичну консультацію для “UKRAgro Акціонерний комерційний банк “Агробанк” 25 лютого 2009 р. уклав договір кредитування з фермерським господарством (ФГ) “Оранта”. Умовами договору передбачалось надання ФГ 120 тис. гривень строком на один рік. Для забезпечення виконання зобов’язання по кредиту, між Агробанком і ФГ було також укладено договір іпотеки земельної ділянки для ведення фермерського господарства, яка знаходилась у власності засновника ФГ. Коли настав час повертати кредит, ФГ виявилось неспроможним виконати свої зобов’язання – повернути кредит та відсотки за користуванням ним. “Агробанк” в свою чергу виявив бажання звернути стягнення на предмет іпотеки. З цією метою “Агробанк” звернувся до державного нотаріуса, у якого був нотаріально посвідчений договір іпотеки, з проханням вчинити на договорі виконавчий напис. Нотаріус відмовився вчиняти виконавчий напис, мотивуючи це нормами Земельного кодексу України, яким заборонено відчужувати земельні ділянки для ведення фермерського господарства до 1 січня 2015 року. “Агробанк” звернувся до Вашої юридичної фірми з прохання визначити можливі законні шляхи повернення наданих в кредит коштів та відсотків за користування ними фермерським господарством.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості кредитування сільськогосподарських підприємств?
Проведіть правовий аналіз договорів кредитування та іпотеки, укладених між АКБ “Агробанк” та ФГ “Оранта”.
Яким чином можна задовольнити прохання АКБ “Агробанк”?
Заготівельно-збутовий обслуговуючий кооператив (СОК) “Добробут”, створений за ініціативою районної споживчої спілки, звернувся до обласної державної адміністрації з клопотанням включити його до переліку виконавців регіонального замовлення з одночасним виділенням коштів на закупівлю зерна та розглянути питання щодо фінансування його зберігання за рахунок коштів місцевого бюджету.
Рішенням голови обласної державної адміністрації клопотання сільськогосподарського кооперативу було задоволено, та прийнято рішення про доведення до сільськогосподарського кооперативу завдання на заготівлю 25 тисяч тонн зерна, з них – 10 тисяч до 1 жовтня.
З метою виконання поставленого завдання СОК “Добробут” уклав договори про закупівлю зерна з селянами – власниками земельних та майнових паїв, які передали їх в оренду та отримують орендну плату в натуральній формі (зерном). Проте восени із селянами орендарі вчасно не розрахувались, а СОК “Добробут” не виконав державне регіональне замовлення.
Обласна державна адміністрація звернулася до суду з позовом про стягнення з СОК “Добробут” наданого авансу та пені у розмірі 0,1 % вартості кілограма зерна за кожен кілограм недопоставленого зерна.
Визначити коло правовідносин.
Яка юридична природа відносин між СОК “Добробут” та обласною державною адміністрацією?
Охарактеризуйте договори, укладені між СОК “Добробут” та селянами.
Яке рішення має прийняти суд ?
Навесні 1996 року фермерське господарство (ФГ) “Зоряни” отримало в оренду земельну ділянку площею 100 га. Оскільки ФГ не мало всієї необхідної для обробітку зазначеної площі земель сільськогосподарської техніки, голова ФГ Олег Брязкун уклав договір з приватним підприємством (ПП) “Агросвіт” в особі його директора - Захара Глущенка про надання транспортних засобів для перевезення вирощеного врожаю, а саме: дві вантажівки та трактор ЛТЗ-55. Всі операції та їх вартість мали заноситися до журналу витрат-обліку договірних відносин. Перевіряючи журнал витрат-обліку, О. Брязкун був вражений – у журналі були зроблені записи відповідно до яких КамАЗ витрачає по 120 літрів пального на 100 кілометрів замість нормативно-передбачених 30 і т.д. Таким чином З. Глущенко оцінив перевезення насіння та добрив у суму 20000 гривень. Так як на рахунках фермерського господарства “Зоряни” такої суми не було, за наказом З. Глущенка було скошено та вивезено гречку на 40 га земель ФГ як плата за надані послуги.
Визначте коло правовідносин. Підготуйте юридичну характеристику договору, укладеного між ФГ “Зорян” та ПП “Агросвіт”. Чи правомірно діяв директор ПП “Агросвіт” З. Глущенко? В процесі реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Мрія” Павло Розумник, його дружина, два сини, троюрідний дядько, а також сусід – Петро Нечуйло, витребувавши в натурі свої майнові паї, отримали трактор, який був переданий КСП “Мрія” у лізинг закритим сільськогосподарським підприємством (ЗАТ) “Сільгосптехніка”. Оскільки лізингові платежі за зазначений трактор повністю сплачені не були, П. Розумник уклав із ЗАТ “Сільгосптехніка” договір, відповідно до якого в рахунок несплачених лізингових платежів він передавав ЗАТ “Сільгосптехніка” земельну ділянку, яку отримав в результаті виділення земельної частки (паю) при реорганізації КСП “Мрія”.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості договорів лізингу у сільському господарстві?
Чи промірні дії П. Розумника та інших осіб щодо отримання майнового паю?
Чи відповідають вимогам чинного законодавства договір, укладений між П. Розумником та ЗАТ “Сільгосптехніка”?
Приватне сільськогосподарське підприємство (ПСП) “Колос” (м. Біла Церква) уклало договір матеріально-технічного забезпечення пально-мастильними матеріалами з Тюменською нафтовою компанією (ТНК Росія). Від імені ПСП “Колос” договір підписав головний бухгалтер Іван Ситник. Договір було укладено на умовах “франко завод”. 1 березня від ТНК надійшло повідомлення про те, що ПСП “Колос” зобов’язане забрати пально-мастильні матеріали протягом 10 днів із складу представництва ТНК у м. Харкові. Проте протягом вказаного терміну ПСП “Колос” продукцію не забрало і оплату не здійснило. ТНК подала позов до господарського суду з вимогою про стягнення з ПСП “Колос” ціни пально-мастильних матеріалів та неустойки. В свою чергу, ПСП “Колос” заперечувало проти цих вимог і звернулося з позовом про визнання укладеного договору недійсним з підстав невідповідності встановленим законодавством України вимогам до форми зовнішньоекономічних договорів.
Визначити коло правовідносин.
Чи підлягають задоволенню вимоги ТНК?
Чи можна визнати договір між ТНК та ПСП “Колос” недійсним?
Вирішіть справу.
Відкрите акціонерне товариство (ВАТ) “Львівагрореммашпостач” отримало кредит у Державному експортно-імпортному банку України для закупівлі зерна і кормозбиральної техніки у фірми “КЛААС КГаА”. Цей кредит був наданий під державні гарантії в 1997 році. Станом на травень 2008 року ВАТ мало заборгованість перед банком у розмірі 420 тис євро. Внаслідок тяжкого фінансового стану ВАТ не мало можливості погасити заборгованість за кредитами перед державою за отриманим кредитом, тому воно запропонувало НАК “Украгролізинг” сільськогосподарську продукцію та техніку, придбану за рахунок отриманого кредиту. НАК “Украгролізинг” відмовилося від такої пропозиції, оскільки кредит за зазначеними договорами погашається виключно в грошовій формі. ВАТ, щоб погасити заборгованість, звернулося до Вашої юридичної фірми з наступними запитаннями: 1) чи має право ВАТ провести розрахунки з державним бюджетом у негрошовій формі, шляхом передачі сільськогосподарської продукції та сільськогосподарської техніки; 2) якщо так, як оформити зазначену передачу.
Визначити коло правовідносин. Надайте юридичну допомогу ВАТ. Враховуючи неприбутковість зайняття свинарством, на загальних зборах сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Одра” було прийнято рішення про перепрофілювання власного виробництва на вирощування норок. З цією метою голова СВК звернувся із клопотанням до Банку про надання кредитів для переобладнання свинарників та закупівлі 50 сімей норок. Для забезпечення повернення кредиту було запропоновано земля та майно, яке знаходиться на балансі підприємства. Банк відмовив в наданні кредиту посилаючись на те, що: а) земля в СВК розпайована; б) майно підприємства є надто застарілим, тому у випадку невиконання СВК зобов’язань за договором кредитування, таке майно не можливо буде реалізувати. Крім того, майно СВК також підлягає паюванню, і тому не може бути надійною гарантією повернення кредиту.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості кредитування сільськогосподарських товаровиробників?
Чи є обґрунтованою відмова банку?
Голова фермерського господарства (ФГ) “Зірниця” Іван Калита через тимчасові фінансові труднощі, які були спричинені низькою врожайністю сільськогосподарських культур у 2009 році, звернувся до банку із заявою про надання йому кредиту на суму 100 тис. гривень строком на два роки. У листі-відповіді банк відмовив голові ФГ у наданні кредиту на вищезгаданих умовах, посилаючись на невідповідність строків кредиту його меті, та запропонував надати кредит за наступних умов: голова ФГ може отримати 100 тис. гривень на строк до 1 року під 15 % річних, якщо він подасть до установи банку необхідні дані щодо забезпечення кредиту та прогнозні розрахунки необхідності у кредиті на рік з поквартальною розбивкою. Голова ФГ, не погодившись із такими умовами кредитування, вважаючи ставку необґрунтовано завищеною, звернувся до Вашої юридичної фірми за консультацією з приводу отримання кредиту фермерськими господарствами.
Визначити коло правовідносин. Які особливості кредитування сільськогосподарських товаровиробників? Які документи повинен надати банку голова ФГ? Хто визначає розміри відсоткової ставки по кредиту ФГ? Підготуйте ґрунтовну консультацію з наведених питань. Сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) “Поділля” уклав договір контрактації сільськогосподарської продукції на поставку насіння зернобобових культур. Заготівельне підприємство відмовилось від приймання зазначеного насіння, оскільки у постачальника відсутній сертифікат на насіння та направив СВК “Поділля” претензію, в якій вимагає повернення коштів за хімічні засоби захисту рослин, придбані за рахунок заготівельника та сплати заподіяних невиконанням умов договору збитків. СВК “Поділля” вважає, що дії заготівельника є незаконними, оскільки Декрет Кабінету Міністрів України “Про стандартизацію і сертифікацію” серед переліку об’єктів обов’язкової сертифікації не містить насіння і садивний матеріал. Крім того, не закріплено такої вимоги і в укладеному договорі контрактації сільськогосподарської продукції. СВК “Поділля” звернувся з позовом до суду за відновленням порушених прав.
Визначити коло правовідносин.
Які істотні умови договору контрактації сільськогосподарської продукції?
Які особливості юридичної відповідальності за невиконання або неналежне виконання договору контрактації сільськогосподарської продукції?
Підготуйте відповідь на претензію заготівельника до СВК “Поділля”.
Яке рішення має прийняти суд?
Приватне сільськогосподарське підприємство (ПСП) “Колос” уклало договір про матеріально-технічне забезпечення пально-мастильними матеріалами з Тюменською нафтовою компанією (ТНК-Росія). Від імені ПОП “Колос” договір підписав головний бухгалтер. Договір було укладено на умовах “франко-завод”. 1 березня від ТНК надійшло повідомлення про те, що ПСП “Колос” повинно забрати пально-мастильні матеріали протягом 10 днів із складу представництва ТНК у м. Харкові. Протягом зазначеного терміну ПСП пально-мастильні матеріали не забрало та не оплатило їх вартість. ТНК подала позов до Харківського обласного господарського суду про стягнення з ПСП “Колос” вартості пально-мастильних матеріалів та неустойки. В свою чергу ПСП заперечувало проти цих вимог і звернулось із зустрічним позовом до ТНК про визнання укладеного договору недійсним, оскільки він не відповідає встановленим законодавством України вимогам щодо форми зовнішньоекономічного договору.
Визначити коло правовідносин.
Чи підлягають задоволенню вимоги ТНК?
Чи підлягають задоволенню вимоги ПСП “Колос”?
Вирішіть справу.
Фермерське господарство (ФГ) “Оленка” уклало бартерну угоду з французькою фірмою “Оревуар”, відповідно до якої здійснило поставку у Францію 50 т пшениці, а французька сторона поставила фермерському господарству два трактори “Деккер” і доплатила різницю в євро. Прокурор району, довідавшись про таку операцію, наклав арешт на трактори та звернувся із позовом до суду про визнання укладеної угоди такою, що суперечить чинному законодавству, оскільки ФГ не мало ліцензії на здійснення зовнішньоекономічної діяльності із зерном та сільськогосподарською технікою. Голова ФГ Олена Дем’янова звернулася до Вашої юридичної фірми за юридичною допомогою.
Визначити коло правовідносин. Чи правомірні дії прокурора? Чи існують обмеження для сільськогосподарських товаровиробників щодо здійсненні бартерних операцій із сільськогосподарською продукцією? Які особливості укладення зовнішньоекономічних угод, предметом яких є сільськогосподарська продукція? Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення О. Дем’янової. Приватно-орендне підприємство (ПОП) “Трембіта” уклало договір лізингу земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 50 га із колективним сільськогосподарським підприємством (КСП) “Нива” та звернулось до районної державної податкової інспекції із заявою про реєстрацію ПОП “Трембіта” в якості платника фіксованого сільськогосподарського податку. Районна державна податкова інспекція відмовила в реєстрації ПОП, оскільки платниками фіксованого сільськогосподарського податку можуть бути лише сільськогосподарські підприємства різних організаційно-правових форм, передбачених законами України. Вважаючи рішення районної державної податкової адміністрації незаконним, ПОП “Трембіта” оскаржило його до суду.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості фіксованого сільськогосподарського податку?
Чи підлягає позов ПОП “Трембіта” задоволенню?
В якому випадку ПОП “Трембіта” може сплачувати фіксований сільськогосподарський податок?
Вирішіть справу.
Рішенням загальних зборів сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Дружба” було внесено зміни та доповнення до статуту СВК, якими передбачено наступний порядок використання доходу кооперативу: “Доход кооперативу формується з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці. В першу чергу доход кооперативу спрямовується на сплату податків і зборів (обов’язкових платежів), кооперативні виплати, погашення кредитів і покриття збитків. Решта доходу кооперативу спрямовується на поповнення фондів кооперативу. Частка доходів на паї виплачується членам сільськогосподарського кооперативу лише у випадку, якщо залишились кошти після поповнення фондів кооперативу”.
Проведіть правову експертизу наведених положень СВК “Дружба”. Який порядок розподілу доходу сільськогосподарського виробничого кооперативу визначений в чинному законодавстві? Підготуйте власну редакцію зазначених положень статуту СВК “Дружба”. Рішенням дирекції сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Калина” було затверджено виробничо-господарський план діяльності СТОВ, згідно якого товариство перейшло на вирощування лікарських рослин, замість картоплі, яка протягом кількох років була збитковою, а наявні теплиці були переобладнані для вирощування декоративних квітів. Вважаючи, що напрямок діяльності СТОВ “Калина” змінився та не відповідає суто сільськогосподарській діяльності, районна податкова інспекція відмовилась приймати у СТОВ “Калина” розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку та оподаткувала ТОВ на загальних засадах. Вважаючи себе платником фіксовано сільськогосподарського податку, СТОВ “Калина” оскаржило до суду відмову районної податкової інспекції у прийнятті документів по сплаті фіксованого сільськогосподарського податку.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості фіксованого сільськогосподарського податку?
Які суб’єкти є платниками фіксованого сільськогосподарського податку згідно чинного законодавства України?
Чи підлягає позов СТОВ “Калина” задоволенню?
Вирішіть справу.
Дочірнє підприємство американської компанії “Каргілл” - сільськогосподарське закрите акціонерне товариство (СЗАТ) “Прометей” спеціалізується на вирощуванні і переробці сої та здійснює свою діяльність на земельній ділянці площею 60 га, орендованій у сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Україна”. СВК “Україна” є платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості фіксованого сільськогосподарського податку?
Чи може бути СЗАТ “Прометей” платником фіксованого сільськогосподарського податку?
За погодженням з управлінням агропромислового розвитку районної державної адміністрації, сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) “Пісня” прийняв рішення про сплату фіксованого сільськогосподарського податку сільськогосподарською продукцією (пшеницею). З цією метою між СВК “Пісня” та Кагарлицьким елеватором було укладено угоду про приймання товарної сільськогосподарської продукції в рахунок сплати фіксованого сільськогосподарського податку. Даною угодою передбачено, що СВК зобов’язується протягом вересня-жовтня 2009 року поставити на приймальні пункти елеватора три тони пшениці м’якої третього класу, що відповідає міждержавному стандарту ГОСТ 9353-90, а Кагарлицький елеватор зобов’язується прийняти та зберігати поставлену в рахунок сплати фіксованого сільськогосподарського податку продукцію. Угодою було також передбачено, що всі витрати з транспортування товарної сільськогосподарської продукції на приймальні пункти, її приймання, зберігання і реалізації несе СВК “Пісня”.
Визначити коло правовідносин. Які особливості фіксованого сільськогосподарського податку? Чи відповідає вимогам чинного законодавства сплата фіксованого сільськогосподарського податку у вигляді поставок сільськогосподарської продукції? Проведіть правову експертизу укладеної між СВК “Пісня” та Кагарлицьким елеватором угоди про приймання товарної сільськогосподарської продукції в рахунок сплати фіксованого сільськогосподарського податку. Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Рясна нива”, яке було засновано членами ліквідованого колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Нива”, звернулось до селищної ради із клопотанням про списання сум заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів усіх рівнів, Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування України, штрафних і фінансових санкцій станом на 1 травня 2000 року. Селищна рада відмовилась задовольнити клопотання СТОВ “Рясна нива”, мотивуючи свою відмову наступним. Згідно норм чинного законодавства підлягають списанню суми заборгованості лише тих приватних формувань, які утворились шляхом реформування колективних та інших сільськогосподарських підприємств після прийняття Указу Президента України від 3 грудня 1999 року “Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки”. Враховуючи те, що СТОВ “Рясна нива” було засновано в 1997 році, воно не підпадає під дію законодавства щодо списання заборгованості зі сплати і зборів у зв’язку з реформуванням сільськогосподарських підприємств. Вважаючи відмову селищної ради незаконною, СТОВ “Рясна нива” звернулося до Вашої юридичної фірми за консультацією.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості списання та реструктуризації заборгованості сільськогосподарських підприємств?
Чи правомірна відмова селищної ради?
Якщо права СТОВ “Рясна нива” порушені, як і в якому порядку воно може їх захистити?
Comments