Громадянин Андрій Швець – голова фермерського господарства (ФГ) “Мерилін” вирішив створити запилювально-медову пасіку. Справу з бджільництвом він мав у юнацтві, коли допомагав батькам доглядати декілька вуликів.
А. Швець звернувся до Вашої юридичної консультації з наступними запитаннями:
1) чи є зазначений досвід достатнім для зайняття бджільництвом?
2) чи повинен він проходити атестацію про створенні запилювально-медової пасіки?
3) які документи і де він повинен отримати для того, щоб створити запилювально-медову пасіку?
Визначити коло правовідносин.
Які правові засади зайняття бджільництвом?
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію для А. Швеця?
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Курочка Ряба” займалось вирощуванням та реалізацією продукції птахівництва – курчатами, перепілками, індиками.
Враховуючи низьку продуктивність від реалізації зазначених видів сільгосппродукції, правління ТОВ прийняло рішення створення страусової ферми та закупівлю двох дорослих страусів в Нідерландах і партії страуси них яєць в ФРН.
Перед тим, як направити представників ТОВ до Нідерландів та ФРН для укладення відповідних договорів, збори учасників прийняли рішення звернутись за консультацією до юриста з наступних питань:
- чи можлива закупівля страусів за кордоном і їх розведення в Україні?
- який порядок імпортування страусів та страуси них яєць в Україну?
- які можуть виникнути правові перешкоди для створення страусової ферми в Україні?
ідно Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства (далі - Порядок), затвердженого Постановою КМУ від 15.07.2005 № 587, ТОВ «Ягідний альянс» вирішило подати документи на отримання бюджетного відшкодування за придбання садивного матеріалу плодово-ягідних культур - чорниці сорту Blueberry, який станом на 2018 рік дорощувався у штучних умовах (закритому ґрунті в горішках). Саджанці були придбані навесні 2017 року. ТОВ «Ягідний альянс» планувало здійснити реалізацію саджанців навесні 2019 року. 1) Чи має право ТОВ «Ягідний альянс» претендувати на бюджетне відшкодування в 2018 році? 2) Чи передбачене бюджетне відшкодування за даним напрямом державної підтримки на 2018 рік? 3) Які документи необхідно подати для отримання бюджетного відшкодування? 4) Яка процедура отримання бюджетного відшкодування? 5) Чи можливо отримати бюджетне відшкодування щодо чорниці сорту Blueberry?
Застосувати: • Закон України «Про насіння та садивний матеріал»; • Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого Постановою КМУ від 15.07.2005 № 587 • Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 березня 2018 рокі № 131; • Реєстр сортів рослин України
Між компаніями «Агро Лідер» (Україна) та «Ягідний альянс» (Україна) на даний час проводяться переговори щодо укладання договору поставки суниці садової сорту Duch. Юрист «Агро Лідер» в проект договору включив норму наступного змісту: «2.2. Відповідність Товару вимогам чинного законодавства України підтверджуються супроводжувальними документами (сортове свідоцтво, сертифікатом походження товару, сертифікатом якості, карантинним сертифікатом та висновком ТПП), які є невід'ємною частиною цього Договору та надаються Покупцю в день передачі Товару. У випадку порушення вказаної умови Покупець має право не приймати Товар». Надайте як юрист «Ягідний альянс» правову обґрунтовану оцінку такому положенню та висловіть свою позицію щодо даного положення договору. Визначте перелік документів, які мають передаватись разом з товаром даного виду на підтвердження якого якісних характеристик.
Громадянин А зареєстрував фермерське господарство (далі - ФГ). У статуті ФГ було зазначено, що членами ФГ є: А (голова ФГ); його дружина П; та його діти: донька К та син М. Фактично сільськогосподарську діяльність здійснював лише А. К та М жили у місті і працювали ІТ.
Згодом А став жити окремо від сім’ї. На думку К, А як голова ФГ неефективно використовує земельні ділянки. Своє невдоволення ефективністю використання фермерського господарства вона висловила А. На це А відповів, що він як голова ФГ має право використовувати земельні ділянки членів ФГ як він вважає за потрібне.
Визначити коло правовідносин.
Який порядок використання земельних ділянок, належних на праві власності членам ФГ?
Вирішити справу.
Бажаючи підвищити продуктивність сільськогосподарського виробництва, правління сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Рудяки” прийняло рішення закупити в Канаді посадковий матеріал картоплі нового генно-модифікованого сорту “Новий лист”, яка є стійкою до колорадського жука.
Голова СТОВ “Рудяки” Валерій Новатор звернувся до Вашої юридичної фірм із наступними запитаннями:
5) яке законодавче регулювання правового режиму генно-модифікованих сільськогосподарських рослин в Україні?
6) які дозволи та в якому порядку необхідно отримати для ввезення генно-модифікованого сорту картоплі на територію України?
7) чи дозволяється вирощувати та продавати на території України генно-модифіковану сільськогосподарську продукцію, зокрема картоплю?
8) якщо так, то за умови дотримання яких вимог?
Визначити коло правовідносин.
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення В. Новатора.
Загальні збори сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Дніпро” прийняли рішення про зміну спеціалізації та перепрофілювання СТОВ на спеціалізоване насінницьке господарство, яке б займалось вирощуванням оригінального та елітного насіння кукурудзи.
До Вашої юридичної фірми звернувся голова СТОВ “Дніпро” з запитаннями про те, яким чином і в якому порядку СТОВ може займатись вирощенням оригінального та елітного насіння з метою його продажу та які документи для цього необхідні.
Визначити коло правовідносин.
Якими законодавчими актами врегульовано порядок зайняття насінництвом?
Які категорії насіння передбачені у чинному законодавстві та які особливості їх правового режиму?
Хто і за яких умов має право на вирощування оригінального та елітного насіння?
Підготуйте мотивовану юридичну консультацію на замовлення голови СТОВ “Дніпро”.
На загальних зборах сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Зозулька” вирішено закупити 50 кг елітного насіння кукурудзи для її вирощування та подальшої реалізації. З цією метою було укладено договір купівлі-продажу, на підставі якого СВК “Зозулька” купило 50 кг елітного насіння кукурудзи у насінницького господарства “Елітне”.
У власності СВК “Зозулька” знаходиться 10 га земель, із них 2 га займає водойма. Елітне насіння кукурудзи було посіяно на прибережній захисній смузі вздовж водойми.
Поряд із землями СВК “Зозулька” знаходиться земельна ділянка фермерського господарства (ФГ) “Зоряни”, яке спеціалізується на вирощуванні кормової кукурудзи. Перед посівом кукурудзи СВК “Зозулька” звернулось до ФГ “Зоряни” з проханням посадити кукурудзу з іншого боку поля, щоб запобігти перехресному запиленню кукурудзи, на що ФГ дало згоду.
Але після того, як кукурудза зійшла, стало видно, що ФГ “Зоряни” порушило домовленість, в результаті чого відбулося перехресне запилення елітних сортів кукурудзи, яке вирощує СВК “Зозулька”.
Після збору врожаю СВК “Зозулька” подало позов до суду з вимогою стягнути з ФГ “Зоряни” заподіяну шкоду, а саме: прямі дійсні збитки (витрати на закупівлю елітного насіння, посівні роботи та роботи із збирання врожаю) та упущену вигоду (кошти, які кооператив отримав би від продажу сортового насіння належної якості).
Визначити коло правовідносин.
Які вимоги до суб’єктів насінництва встановлені в чинному законодавстві України?
Чи правомірні дії СВК “Зозулька”?
Чи порушило чинне законодавства ФГ “Зоряни”?
До якого суду повинне звернутися СВК за захистом своїх прав?
Вирішіть спір.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ( СТОВ) «Наша птиця» займалося вирощуванням та реалізацією продуктів птахівництва, а саме курчатами, перепелами та індиками.
Для підвищення продуктивності виробництва, дирекція СТОВ вирішила :
4. Створити виробничий підрозділ, який займався б розведенням страусів, оскільки ця продукція є нова та перспективна для українського ринку;
5. Імпортувати племенних страусів із Великобритані;
6. відвести частину ріллі, яка орендується СТОВ під страуси ну ферму.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості правового регулювання імпорту сільськогосподарської продукції, зокрема – племінних генетичних ресурсів?
Чи є розведення страусів сільськогосподарською діяльністю?
Чи відповідає вимогам діючого законодавства рішення СТОВ ?
Підготуйте ґрунтовний юридичний аналіз ситуації
Бажаючи підвищити продуктивність сільськогосподарського виробництва, правління товариства з обмеженою відповідальністю “АГРО- КОНЦЕРН” прийняло рішення закупити в Канаді посадковий матеріал картоплі нового генно-модифікованого сорту “Новий лист”, яка є стійкою до колорадського жука.
Голова ТОВ “АГРО-КОНЦЕРН” Валерій Новатор звернувся до Вашої юридичної фірм із наступними запитаннями:
яке законодавче регулювання правового режиму генно-модифікованих сільськогосподарських рослин в Україні?
які дозволи та в якому порядку необхідно отримати для ввезення генно-модифікованого сорту картоплі на територію України?
чи дозволяється вирощувати та продавати на території України генно-модифіковану сільськогосподарську продукцію, зокрема картоплю?
якщо так, то за умови дотримання яких вимог?
Визначити коло правовідносин.
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення В. Новатора.
Загальні збори сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Дніпро” прийняли рішення про зміну спеціалізації та перепрофілювання СТОВ на спеціалізоване насінницьке господарство, яке б займалось вирощуванням оригінального та елітного насіння кукурудзи.
До Вашої юридичної фірми звернувся голова СТОВ “Дніпро” з запитаннями про те, яким чином і в якому порядку СТОВ може займатись вирощенням оригінального та елітного насіння з метою його продажу та які документи для цього необхідні.
Визначити коло правовідносин.
Якими законодавчими актами врегульовано порядок зайняття насінництвом?
Які категорії насіння передбачені у чинному законодавстві та які особливості їх правового режиму?
Хто і за яких умов має право на вирощування оригінального та елітного насіння?
Підготуйте мотивовану юридичну консультацію на замовлення голови СТОВ “Дніпро”.
На загальних зборах сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Зозулька” вирішено закупити 50 кг елітного насіння кукурудзи для її вирощування та подальшої реалізації. З цією метою було укладено договір купівлі-продажу, на підставі якого СВК “Зозулька” купило 50 кг елітного насіння кукурудзи у насінницького господарства “Елітне”.
У власності СВК “Зозулька” знаходиться 10 га земель, із них 2 га займає водойма. Елітне насіння кукурудзи було посіяно на прибережній захисній смузі вздовж водойми.
Поряд із землями СВК “Зозулька” знаходиться земельна ділянка фермерського господарства (ФГ) “Зоряни”, яке спеціалізується на вирощуванні кормової кукурудзи. Перед посівом кукурудзи СВК “Зозулька” звернулось до ФГ “Зоряни” з проханням посадити кукурудзу з іншого боку поля, щоб запобігти перехресному запиленню кукурудзи, на що ФГ дало згоду.
Але після того, як кукурудза зійшла, стало видно, що ФГ “Зоряни” порушило домовленість, в результаті чого відбулося перехресне запилення елітних сортів кукурудзи, яке вирощує СВК “Зозулька”.
Після збору врожаю СВК “Зозулька” подало позов до суду з вимогою стягнути з ФГ “Зоряни” заподіяну шкоду, а саме: прямі дійсні збитки (витрати на закупівлю елітного насіння, посівні роботи та роботи із збирання врожаю) та упущену вигоду (кошти, які кооператив отримав би від продажу сортового насіння належної якості).
Визначити коло правовідносин.
Які вимоги до суб’єктів насінництва встановлені в чинному законодавстві України?
Чи правомірні дії СВК “Зозулька”?
Чи порушило чинне законодавства ФГ “Зоряни”?
До якого суду повинне звернутися СВК за захистом своїх прав?
Вирішіть спір.
Загальні збори сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Дніпро” прийняли рішення про зміну спеціалізації та перепрофілювання СТОВ на спеціалізоване насінницьке господарство, яке б займалось вирощуванням оригінального та елітного насіння кукурудзи.
До Вашої юридичної фірми звернувся голова СТОВ “Дніпро” з запитаннями про те, яким чином і в якому порядку СТОВ може займатись вирощенням оригінального та елітного насіння з метою його продажу та які документи для цього необхідні.
Визначити коло правовідносин.
Якими законодавчими актами врегульовано порядок зайняття насінництвом?
Які категорії насіння передбачені у чинному законодавстві та які особливості їх правового режиму?
Хто і за яких умов має право на вирощування оригінального та елітного насіння?
Підготуйте мотивовану юридичну консультацію на замовлення голови СТОВ “Дніпро”.
На загальних зборах сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Зозулька” вирішено закупити 50 кг елітного насіння кукурудзи для її вирощування та подальшої реалізації. З цією метою було укладено договір купівлі-продажу, на підставі якого СВК “Зозулька” купило 50 кг елітного насіння кукурудзи у насінницького господарства “Елітне”.
У власності СВК “Зозулька” знаходиться 10 га земель, із них 2 га займає водойма. Елітне насіння кукурудзи було посіяно на прибережній захисній смузі вздовж водойми.
Поряд із землями СВК “Зозулька” знаходиться земельна ділянка фермерського господарства (ФГ) “Зоряни”, яке спеціалізується на вирощуванні кормової кукурудзи. Перед посівом кукурудзи СВК “Зозулька” звернулось до ФГ “Зоряни” з проханням посадити кукурудзу з іншого боку поля, щоб запобігти перехресному запиленню кукурудзи, на що ФГ дало згоду.
Але після того, як кукурудза зійшла, стало видно, що ФГ “Зоряни” порушило домовленість, в результаті чого відбулося перехресне запилення елітних сортів кукурудзи, яке вирощує СВК “Зозулька”.
Після збору врожаю СВК “Зозулька” подало позов до суду з вимогою стягнути з ФГ “Зоряни” заподіяну шкоду, а саме: прямі дійсні збитки (витрати на закупівлю елітного насіння, посівні роботи та роботи із збирання врожаю) та упущену вигоду (кошти, які кооператив отримав би від продажу сортового насіння належної якості).
Визначити коло правовідносин.
Які вимоги до суб’єктів насінництва встановлені в чинному законодавстві України?
Чи правомірні дії СВК “Зозулька”?
Чи порушило чинне законодавства ФГ “Зоряни”?
До якого суду повинне звернутися СВК за захистом своїх прав?
Вирішіть спір.
Загальні збори сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Дніпро” прийняли рішення про зміну спеціалізації та перепрофілювання СТОВ на спеціалізоване насінницьке господарство, яке б займалось вирощуванням оригінального та елітного насіння кукурудзи.
До Вашої юридичної фірми звернувся голова СТОВ “Дніпро” з запитаннями про те, яким чином і в якому порядку СТОВ може займатись вирощенням оригінального та елітного насіння з метою його продажу та які документи для цього необхідні.
Визначити коло правовідносин.
Якими законодавчими актами врегульовано порядок зайняття насінництвом?
Які категорії насіння передбачені у чинному законодавстві та які особливості їх правового режиму?
Хто і за яких умов має право на вирощування оригінального та елітного насіння?
Підготуйте мотивовану юридичну консультацію на замовлення голови СТОВ “Дніпро”.
Громадянин Степан Яровий, який 6 років тому закінчив заочно факультет ветеринарної медицини і до цього моменту за спеціальністю не працював, вирішив відкрити в селі Ярмолинці власну ветеринарну клініку.
З цією метою він звернувся до обласного управління державної ветеринарної медицини за ліцензією на зайняття ветеринарною практикою. Управління відмовило громадянину С. Яровому, вказавши, що для отримання згаданої ліцензії йому необхідно створити та зареєструвати юридичну особу, а також пройти професійний відбір на право на зайняття ветеринарною практикою.
Громадянин С. Яровий звернувся до Вашої юридичної фірми за консультацією.
Визначити коло правовідносин.
Які підстави та умови зайняття ветеринарною практикою визначені в чинному законодавстві? Чи правомірна відмова управління ветеринарної медицини?
Що б Ви порекомендували зробити С. Яровому для того, щоб відкрити власну ветеринарну клініку, якщо це можливо? Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення клієнта.
У травні громадянин Роман Гнатишин, який протягом останніх п’яти років працював пасічником на державному підприємстві “Медок”, звільнився за власним бажанням і вирішив заснувати власний племінний бджолорозплідник, який би спеціалізувався на вирощуванні карпатської породи бджіл.
З цією метою Р. Гнатишин звернувся із заявою до голови Рівненської обласної адміністрації про передачу йому в оренду 10 га для зайняття бджільництвом та уклав договір з російський приватним підприємством “Пчёлка” на закупівлю 30 бджолиних сімей.
Визначити коло правовідносин.
Які правові засади зайняття бджільництвом?
Які права та обов’язки суб’єктів бджільництва?
За яких умов Р. Гнатишин матиме право займатись бджільництвом?
Надайте Р. Гнатишину ґрунтовну юридичну консультацію щодо необхідних умов та порядку створення племінного бджолорозплідника.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Світозір” уклало з зерновим складом договір складського зберігання зерна із строком зберігання зерна протягом 8 місяців. Підтвердженням факту укладення даного договору стала видача зерновим складом СТОВ “Світозір” подвійного складського свідоцтва.
Через 2 місяці з моменту укладення договору складського зберігання зерна, СТОВ “Світозір” уклало кредитний договір з Акціонерним комерційним банком “Агробанк”. Для забезпечення належного виконання позичальником своїх зобов’язань, сторонами кредитного договору було укладено договір застави зерна, що знаходилось на зберіганні зернового складу. На виконання договору застави, заставодавець (СТОВ “Світозір”) передало заставодержателю (АКБ “Агробанк”) заставне свідоцтво (варант) на зерно, передане на зберігання зерновому складу відповідно до договору складського зберігання зерна.
Через місяць з моменту укладення кредитного договору до місцевого господарського суду з позовом в інтересах держави звернувся прокурор району, в якому здійснювало свою діяльність СТОВ “Світозір”. В якості позовних вимог в позові було зазначено наступне:
1) визнати договір застави, укладений між СТОВ “Світозір” та АКБ “Агробанк”, недійсним виходячи з наступного. Предметом застави, по суті, виступає не майно, а товаророзпорядчий документ (варант), а Законом України “Про заставу” передбачено, що предметом застави може виступати лише особливий вид документів – цінні папери. При цьому, чинним законодавством України не передбачено існування такого виду цінних паперів як товарозпорядчі цінні папери, в тому числі варанта як одного з підвидів товарозпорядчих документів. Відповідно, варант не може бути предметом застави як об’єкт цивільних прав, не включений до цивільного обігу, а тому договір застави не відповідає вимогам Закону України “Про заставу” в частині предмету застави, а тому є недійсним;
2) спонукати СТОВ “Світозір” укласти з Державним агентом із забезпечення заставних закупок зерна договір заставної закупівлі зерна, оскільки за прогнозами на врожай через сильні весняні заморозки у поточному році в районі передбачається нестача зернових ресурсів, й, відповідно, необхідно термінове поповнення державних зернових ресурсів.
Визначити коло правовідносин.
Яким чином здійснюється передача у заставу зерна, що знаходиться на складському зберіганні?
Яка правова природа складських документів на зерно?
Який порядок укладення договорів заставної закупівлі зерна? Чи зобов’язані приватні суб’єкти господарювання на ринку зерна укладати зазначені договори?
Яке рішення має прийняти господарський суд?
Сільськогосподарський виробничий кооператив (СВК) “Васильки” уклав договір контрактації зерна пшениці з державним підприємством (ДП) “Житомирхліб” із терміном поставки зерна до 20 вересня.
На початку осені ДП “Житомирхліб” очікувало повідомлення від СВК “Васильки” про початок збору урожаю, заплановану урожайність, строки поставки зерна, оскільки не мало змоги розпочати підготовку складських приміщень для зберігання зерна пшениці. Але на всі запити ДП СВК не відповідало. Тому 10 вересня ДП “Житомирхліб” направило листа до СВК “Васильки”, в якому повідомило про розірвання договору контрактації сільськогосподарської продукції.
18 вересня від СВК “Васильки” до ДП надійшло повідомлення про те, що зерно вже відвантажено та направлено до складів ДП “Житомирхліб”. Отримавши відмову у прийнятті зерна від ДТ “Житомирхліб”, СВК “Васильки” звернувся до господарського суду із позовом про відшкодування завданих збитків.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості укладення та виконання договорів контрактації сільськогосподарської продукції?
Які органи та в якому порядку формують державні замовлення на поставку сільськогосподарської продукції для державних потреб?
Чи порушив умови договору СВК “Васильки”?
Чи мало право ДП розривати договір контрактації?
Чи підлягає позов СВК задоволенню?
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Світозір” уклало з зерновим складом договір складського зберігання зерна із строком зберігання зерна протягом 8 місяців. Підтвердженням факту укладення даного договору стала видача зерновим складом СТОВ “Світозір” подвійного складського свідоцтва.
Через 2 місяці з моменту укладення договору складського зберігання зерна, СТОВ “Світозір” уклало кредитний договір з Акціонерним комерційним банком “Агробанк”. Для забезпечення належного виконання позичальником своїх зобов’язань, сторонами кредитного договору було укладено договір застави зерна, що знаходилось на зберіганні зернового складу. На виконання договору застави, заставодавець (СТОВ “Світозір”) передало заставодержателю (АКБ “Агробанк”) заставне свідоцтво (варант) на зерно, передане на зберігання зерновому складу відповідно до договору складського зберігання зерна.
Через місяць з моменту укладення кредитного договору до місцевого господарського суду з позовом в інтересах держави звернувся прокурор району, в якому здійснювало свою діяльність СТОВ “Світозір”. В якості позовних вимог в позові було зазначено наступне:
1) визнати договір застави, укладений між СТОВ “Світозір” та АКБ “Агробанк”, недійсним виходячи з наступного. Предметом застави, по суті, виступає не майно, а товаророзпорядчий документ (варант), а Законом України “Про заставу” передбачено, що предметом застави може виступати лише особливий вид документів – цінні папери. При цьому, чинним законодавством України не передбачено існування такого виду цінних паперів як товарозпорядчі цінні папери, в тому числі варанта як одного з підвидів товарозпорядчих документів. Відповідно, варант не може бути предметом застави як об’єкт цивільних прав, не включений до цивільного обігу, а тому договір застави не відповідає вимогам Закону України “Про заставу” в частині предмету застави, а тому є недійсним;
2) спонукати СТОВ “Світозір” укласти з Державним агентом із забезпечення заставних закупок зерна договір заставної закупівлі зерна, оскільки за прогнозами на врожай через сильні весняні заморозки у поточному році в районі передбачається нестача зернових ресурсів, й, відповідно, необхідно термінове поповнення державних зернових ресурсів.
Визначити коло правовідносин.
Яким чином здійснюється передача у заставу зерна, що знаходиться на складському зберіганні?
Яка правова природа складських документів на зерно?
Який порядок укладення договорів заставної закупівлі зерна? Чи зобов’язані приватні суб’єкти господарювання на ринку зерна укладати зазначені договори?
Яке рішення має прийняти господарський суд?
Комісією з паювання майна колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) “Дніпровське” було прийняти рішення, що до пайового фонду майна членів КСП включається вартість основних виробничих фондів підприємства станом на момент прийняття рішення загальними зборами КСП про проведення паювання його майна, а також відповідна частка від участі в діяльності інших підприємств та організацій. Вартість оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінні папери та грошові кошти включаються до складу резервного фонду, створеного з метою відшкодування боргів КСП перед бюджетом та комерційними структурами.
До списків осіб, які мають право на майновий пай, комісією з паювання майна було включено: а) тих членів КСП, які пропрацювали в ньому не менше трьох років; б) пенсіонерів з числа членів КСП, які на момент прийняття рішення про проведення паювання залишаються його членами; в) працівників місцевого дитячого садочка та школи.
Визначити коло правовідносин.
Які законодавчі акти регулюють питання паювання майна колективних сільськогосподарських підприємств?
Який правовий статус комісії з паювання майна КСП?
Чи відповідає вимогам чинного законодавства рішення комісії з паювання майна КСП “Дніпровське”?
В результаті реструктуризації колективного сільськогосподарського підприємства (КПС) “Батьківщина” було утворено сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство (ВАТ) “Україна”, до статутного фонду якого колишні члени КСП внесли свої майнові паї та земельні частки (паї).
Через рік частина акціонерів ВАТ “Україна”, не бажаючи працювати під керівництвом голови правління ВАТ С. Страхова (колишнього голови КСП), виявила бажання вийти зі складу акціонерів та заснувати сільськогосподарських виробничий кооператив. З цією метою вони звернулись до С. Страхова із заявами про витребування своїх майнових паїв та земельних часток (паїв) зі статутного фонду ВАТ.
Голова правління ВАТ “Україна” відмовив їм у поверненні їх внесків, оскільки згідно Статуту ВАТ майнові паї не підлягають поверненню при виході особи зі складу акціонерів, а земельні частки (паї) акціонери можуть витребувати лише після закінчення господарського року при позитивному рішенні зборів акціонерів.
Частина акціонерів ВАТ “Україна” звернулась до Вас за роз’ясненнями.
Визначити коло правовідносин.
Які правові засади та порядок реструктуризації КСП?
Чи підлягають вимоги акціонерів ВАТ “Україна” задоволенню?
Підготуйте ґрунтовну юридичну консультацію на замовлення частини акціонерів ВАТ “Україна”.
З метою забезпечення району сільськогосподарською сировиною та продуктами харчування на сесії районної ради було прийнято рішення про об’єднання приватно-орендного підприємства “Хмельниччина”, радгоспу “Тваринник”, спілки селян “Коровай”, приватизованого консервного заводу “Томат і Ко”, сільськогосподарського виробничого кооперативу “Промінь”, акціонованої птахофабрики “Несучка” та трьох фермерських господарств в агропромислове об’єднання у вигляді консорціуму.
Отримавши копію рішення голова одного із фермерських господарств Петро Бурчак звернувся до Вас як до приватного адвоката з наступними запитаннями:
Які функції, мета, завдання та принципи утворення і діяльності об’єднань у сільському господарстві?
Які права і обов’язки покладаються на об’єднання у сільському господарстві та на членів таких об’єднань?
Чи законне рішення районної ради і чи можливо (і куди) його оскаржити?
Підготуйте вмотивовані відповіді на запитання Петра Бурчака.
В Яготинському районі Київської області в декількох сільськогосподарських підприємствах були зареєстровані випадки захворювання великої рогатої худоби на сибірку. З метою стабілізації епізоотичної ситуації в районі голова державної адміністрації оголосив на території району карантин тварин та запровадив відповідні карантинні обмеження. В зв’язку з відсутністю необхідних ветеринарних препаратів, головний ветеринарний лікар району прийняв рішення про проведення щеплення тваринам вакциною “Антрокол”, ефективність якої підтверджено науковими дослідами, але яка не внесена до Реєстру ветеринарних препаратів, субстанцій, готових кормів, кормових добавок України. Внаслідок проведення зазначених заходів ситуацію вдалось стабілізувати, але в сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю (СТОВ) “Дружба”, незважаючи на проведену вакцинацію, загинуло три корови. Директор СТОВ Іван Федоров звернувся до районного суду з позовом на неправомірні дії голови районної держадміністрації, головного ветеринарного лікаря району та відшкодування завданих збитків. Визначити коло правовідносин. Який порядок запровадження карантину тварин ? Чи будуть відшкодовані збитки СТОВ “Дружба” ? Який порядок державної реєстрації ветеринарних препаратів та їх застосування у тваринництві? Вирішіть спір.
Під час комплексної перевірки дотримання законодавства про насіння та садивний матеріал у фермерському господарстві (ФГ) “Промінь” інспектором державної насіннєвої інспекції Василем Розумним було виявлено, що насіння моркви заражене карантинним шкідником. Інспектор державної насіннєвої інспекції на підставі складеного акту наклав на ФГ штраф у розмірі 3000 грн. та арешт на майно ФГ для забезпечення сплати штрафу.
Голова ФГ Петро Порохняк звернувся до суду із позовом про визнання акту недійсним, оскільки два місяці тому ФГ вже сплатило штраф за недодержання законодавства про карантин рослин, а також попросив відшкодувати завдані внаслідок арешту майна ФГ збитки та упущену вигоду.
Визначити коло правовідносин.
Який порядок проведення перевірок сільськогосподарської діяльності у
рослинництві?
Які повноваження державної насіннєвої інспекції?
Чи законне рішення інспектора державної насіннєвої інспекції В. Розумного?
Яке рішення має прийняти суд?
До юридичної фірми звернувся громадянин Пегро Ващишин за порадою. Він, після закінчення Національного аграрного університету, вирішив вступити до членів сільськогосподарського виробничого кооперативу (С ВК) “Світанок”. При прийнятті його до складу членів йому було встановлено випробувальний строк терміном 4 місяці, який П. Ващишин успішно пройшов і був прийнятий до членів СВК.
Пропрацювавши ще два місяці, П. Ващишин вирішив піти у відпустку, але Голова СВК заперечив проти цього, оскільки в Правилах внутрішнього розпорядку С'ВК записано, що в перший рік роботи члени СВК не мають права на відпустку.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості правового регулювання праці членів СВК?
Ч правомірні дії голови СВК ''Світанок "?
Підготуйте юридичну консультацію для П. Ващишина.
До юридичної фірми звернувся громадянин Пегро Ващишин за порадою. Він, після закінчення Національного аграрного університету, вирішив вступити до членів сільськогосподарського виробничого кооперативу (С ВК) “Світанок”. При прийнятті його до складу членів йому було встановлено випробувальний строк терміном 4 місяці, який П. Ващишин успішно пройшов і був прийнятий до членів СВК.
Пропрацювавши ще два місяці, П. Ващишин вирішив піти у відпустку, але Голова СВК заперечив проти цього, оскільки в Правилах внутрішнього розпорядку С'ВК записано, що в перший рік роботи члени СВК не мають права на відпустку.
Визначити коло правовідносин.
Які особливості правового регулювання праці членів СВК?
Ч правомірні дії голови СВК ''Світанок "?
Підготуйте юридичну консультацію для П. Ващишина.
Член сільськогосподарського виробничого кооперативу “Житній вік” Василь Степанюк звернувся із заявою до Летичівської сільської ради Хмельницької області про надання йому в користування земельної ділянки розміром 100 га, що розташована за межами населеного пункту в адміністративно-територіальних межах Летичівської сільської ради, а також просив провести державну реєстрацію фермерського господарства “Родина” за його одноосібною участю.
Сільська рада відмовила в задоволенні його заяви, оскільки заснувати фермерське господарство може виключно особа, яка не працює на постійній основі в інших підприємствах, установах, організаціях, а земельні ділянки для ведення фермерського господарства членам
сільськогосподарських підприємств надаються за рахунок земель даних підприємств при припиненні відносин членства, а не за рахунок земель комунальної власності.
Крім того, відповідно до вимог земельного законодавства земельна ділянка не може бути надана в постійне користування для ведення фермерського господарства фізичній особі, а отримання земельної ділянки для ведення фермерського господарства на умовах оренди передбачає проведення аукціону, який на даний час сільська рада організувати та провести не може з огляду на відсутність спеціального законодавчого акту, який би регулював врегульовував це питання.
Василь Степанюк оскаржив відмову сільської ради до Господарського суду Хмельницької області.
Визначити коло правовідносин.
Визначте чи правильно була визначена компетенція сільської ради, виходячи із змісту звернення Василя Степанюка?
Чи відповідає вимогам закону рішення сільської ради?
Чи правильна визначена підвідомчість справи Господапськаму суду Хмельницької області?
Валерій Головатюк подав заяву про прийняття його до членів сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу (СОК) “Свій сад”.
Через два місяці правління СОК “Свій сад” відмовило у прийнятті його до складу членів СОК, оскільки кооператив не має можливості надати йому роботу за його спеціальністю.
Не погодившись із відмовою правління, В. Головатюк звернувся до суду із завою про визнання рішення правління СОК “Свій сад” недійсним та спонукання СОК прийняти його членів кооперативу на підставі ст. 36 Конституції України про право кожного на об’єднання.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені аграрні права В. Головатюка?
Чи правомірні вимоги В. Головатюка?
Яке рішення мас прийняти суд?
Визначте підсудність.
При здійснення планової перевірки господарської діяльності ТОВ «АгроІнвестМенеджмент» на предмет отриманої державної підтримки у вигляді субсидій на відшкодування частини страхового платежу (страхової премії), фактично сплаченого ТОВ «АгроІнвестМенеджмент» за договором страхування сільськогосподарської продукції, було виявлено наступне:
- частина застрахованих сільськогосподарських культур була вирощена на земельній ділянці рекреаційного призначення, що знаходились в користуванні ТОВ «АгроІнвестМенеджмент»;
- частина застрахованих сільськогосподарських культур була вирощена на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, які використовуються ТОВ «АгроІнвестМенеджмент» на умовах договору емфітевзису;
- частина застрахованих сільськогосподарських культур була вирощена ТОВ «АгроІнвестМенеджмент» на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, які перебувають у запасі.
Визначте коло суспільних правовідносин.
Який статус (спеціальну правосуб’єктність) повинен мати страхувальник, який має право на отримання державної підтримки при страхуванні сільськогосподарських культур?
Обґрунтуйте наявність чи відсутність цього статусу у ТОВ «АгроІнвестМенеджмент».
Визначте правові наслідки, що виникнуть у ТОВ «АгроІнвестМенеджмент» в результаті даної планової перевірки.
Застосувати Закон "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою".
Загальні збори учасників СТОВ "Соя" 15 квітня 1999 р. ухвалили рішення про виключення тих його учасників, які відмовляються працювати в громадському господарстві СТОВ. На підставі такого рішення та пункту Статуту, де йдеться про обов'язковість особистої трудової участі, на тому ж засіданні загальних зборів із СТОВ було виключено братів Хоменко. Останні були відсутні на цих зборах і про таке рішення довідалися в січні 2000 р., коли їм було відмовлено в перерахуванні дивідендів за підсумками 1999 р.
Брати Хоменки звернулися до суду з позовом про визнання Їх виключення із СТОВ незаконним і про сплату належних їм дивідендів.
Завдання
Чи зобов'язаний учасник СТОВ брати участь в громадському господарстві?
Яке рішення і чому має винести суд.
Загальні збори акціонерів закритого АСГТ "Троя" вирішили внести ряд змін до свого Статуту і, зокрема, ухвалити, що право голосу мають тільки акціонери, які працюють в АСГТ, непрацюючі акціонери-пенсіонери мають брати участь в голосуванні за принципом "10 акцій - один голос", а працездатні акціонери, які взагалі не працюють в АСГТ, мають тільки право дорадчого голосу.
Районна адміністрація відмовилася прийняти такі доповнення до Статуту. Голова правління АСГТ звернувся до арбітражного суду з позовом про неправомірні дії райадміністрації.
Завдання
Які права членів АТ?
Яким чином Статут АТ регулює права акціонерів при здійсненні ними права самоврядування? Як вирішити що справу?
Голова КСГП Каштан і головний бухгалтер Мороз без відома загальних зборів членів КСГП перерахували Ільницькій лікарні грошові кошти для придбання останньою автомобіля.
Завдання
Чи законні такі дії? Які наслідки цих дій?
Який порядок використання коштів КСГП?
На початку липня вийшов з ладу трактор, що належить сільськогосподарському виробничому кооперативу (СВК) «Сонячний край». Створена за рішенням правління кооперативу комісія встановила, що поломка трактора виникла внаслідок порушення правил експлуатації трактору з боку члена кооперативу Максима Бахматюка.
Рішення чергових загальних зборів членів СВК «Сонячний край» м. Бахматюку була оголошена догана на отримано належні до виплати М. Бахматюку кооперативні виплати у розмірі трьох середньомісячних заробітних плат в рахунок компенсації проведеного ремонту трактора.
М. Бахматюк не погодився із рішенням загальних зборів членів СВК «Сонячний край» та оскаржив його до адміністративного суду, оскільки:
а) він не був ознайомлений з правилами експлуатації трактора при прийнятті до членів кооперативу;
б) оскільки відповідно до Конституції України заборонено двічі притягувати до відповідальності за одне і те саме правопорушення.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені аграрні права М. Бахматюка.
Чи правомірне рішення загальних зборів членів СВК «Сонячний край»?
Яке рішення має прийняти
адміністративний суд?
Вирішіть справу.
Михайло Івасюк подав до загальних зборів сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) “Ромен” заяву про вихід зі складу членів СВК та витребування свого майнового паю в натурі (комбайн “Нива”).
Загальні збори розглянули заву М. Івасюка та задовольнили в частині виключення зі складу членів СВК “Ромен”. При цьому М. Івасюку було відмовлено у виділенні майнового паю в натурі комбайном “Нива”, оскільки таке майно відповідно до українського законодавства не може бути у власності фізичної особи. Натомість загальні збори прийняли рішення про виділення М. Івасюку майнового паю в грошовому виразі із розстроченням виплати протягом п’яти років.
М. Івасюк оскаржив рішення загальних зборів СВК “Ромен” до адміністративного суду, оскільки відповідно до Конституції України кожен вільно володіє, користується та розпоряджається своїм майном.
Визначити коло правовідносин.
Охарактеризуйте структуру аграрних правовідносин.
Чи порушені аграрні права М. Івасюка?
Чи правомірне рішення загальних зборів СВК иРомен ”?
Яке рішення має прийняти
адміністративний суд?
Вирішіть справу.
Колективне сільськогосподарське підприємство «Урожай» з метою залучення коштів для весняно-польових робіт прийняло рішення про розпродаж великих запасів пшениці та цукру. При цьому прийняло рішення: цукор продати у Російську Федерацію, а, враховуючи заборону облдержадміністрації на вивіз зерна за межі області, пшеницю продати на території області.
1.З використанням якої форми організації ринку Колективне сільськогосподарське підприємство «Урожай» може реалізувати пшеницю?
2. Які особливості ринку зерна в Україні ?
3. Які особливості ринку цукру в Україні та порядку його імпорту та експорту?
4.Які особливості ціноутворення названих видів торгівлі?
5.Чи правомірні дії облдержадміністрації?
При здійснення планової перевірки господарської діяльності ТОВ «АгроІнвестМенеджмент» на предмет отриманої державної підтримки у вигляді субсидій на відшкодування частини страхового платежу (страхової премії), фактично сплаченого ТОВ «АгроІнвестМенеджмент» за договором страхування сільськогосподарської продукції, було виявлено наступне: - частина застрахованих сільськогосподарських культур була вирощена на земельній ділянці рекреаційного призначення, що знаходились в користуванні ТОВ «АгроІнвестМенеджмент»; - частина застрахованих сільськогосподарських культур була вирощена на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, які використовуються ТОВ «АгроІнвестМенеджмент» на умовах договору емфітевзису; - частина застрахованих сільськогосподарських культур була вирощена ТОВ «АгроІнвестМенеджмент» на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, які перебувають у запасі. Визначте коло суспільних правовідносин. Який статус (спеціальну правосуб’єктність) повинен мати страхувальник, який має право на отримання державної підтримки при страхуванні сільськогосподарських культур? Обґрунтуйте наявність чи відсутність цього статусу у ТОВ «АгроІнвестМенеджмент». Визначте правові наслідки, що виникнуть у ТОВ «АгроІнвестМенеджмент» в результаті даної планової перевірки. Застосувати Закон "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою". Закінчивши господарський рік зі збитками, правління Приватно-орендного підприємства (ПОП) “Успіх” прийняло рішення про те, що плата за оренду земельних часток (паїв) буде виплачена виключного тим власникам Сертифікатів на право на земельну частку (пай), які працювали в підприємстві не менше 100 календарних днів. Вважаючи рішення правління незаконним, пенсіонери – власники Сертифікатів на право на земельну частку (пай) звернулись із скаргою до прокурора. Визначити коло правовідносин. Чи порушені права орендодавців права на земельну частку (пай)? Якщо так, то в якому порядку вони можуть бути поновлені? Як повинен реагувати прокурор? Під час перевірки дотримання податкового законодавства на місцевому ринку співробітниками податкової інспекції було виявлено порушення Кирилом Прохоренком законодавства про державне регулювання виробництва та реалізації цукру. Перевіркою встановлено, що К. Прохоренко не зареєстрований як фізична особа – підприємець, цукор реалізовувався ним за ціною, нижчою за мінімальну ціну на цукор, визначену Законом України “Про державне регулювання виробництва та реалізації цукру”, відсутні документи, що підтверджують безпечність та якість цукру. На К. Прохоренка було накладено штраф в розмірі 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. К. Прохоренко не погодився із накладеним стягненням та пояснив, що він веде особисте селянське господарство, в якому вирощує цукрові буряки. Частину цукрових буряків він здав на Погребищенський цукровий завод на умовах давальницької сировини. Отриманий на заводі цукор і реалізовувався на ринку. Визначити коло правовідносин. Які особливості державного регулювання виробництва та реалізації цукру? Чи законне рішення інспектора податкової інспекції? Чи буде нести К. Прохоренко відповідальність і за яке правопорушення? Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Світяз” імпортувало яйця страусів та продавало їх сільськогосподарським товаровиробникам. Під час перевірки діяльності ТОВ “Світязь” було встановлено, що товариство здійснює діяльність без отримання ліцензії на реалізацію племінних генетичних ресурсів. Інспектор ветеринарної медицини Орест Журавель наклав на ТОВ “Світязь” штраф у розмір 12 000 грн. за порушення законодавства про племінне тваринництво. Директор ТОВ “Світязь” Олег Крутогор заперечував проти накладення штрафу та пояснив, що товариство не є сільськогосподарським, а займається посередницькою діяльністю. Визначити коло правовідносин. Які особливості ліцензування діяльності в сфері племінного тваринництва? Чи є порушення в діях ТОВ “Світязь”? Чи законні дії інспектора ветеринарної медицини О. Журавля? Громадянин Петро Васильченко, інженер за освітою, який постійно проживає у м. Дніпропетровську, отримав у спадщину від матері, яка проживала в Херсонській області, 3 га земель сільськогосподарського призначення. За допомогою дружини-юрисконсульта він склав засновницькі документи фермерського господарства, які разом із реєстраційною карткою встановленого зразка, копією свідоцтва про право на спадщину та документом, що посвідчує внесення плати за державну реєстрацію фермерського господарства, надіслав поштою до відповідної районної в м. Дніпропетровську ради. Через два місяці П. Васильченку було відмовлено в державній реєстрації фермерського господарства, оскільки він не подав документи про проходження професійного відбору на право створення фермерського господарства. П. Васильченко оскаржив відмову в державній реєстрації фермерського господарства до суду. Визначити коло правовідносин. Які суб’єкти мають право на створення фермерського господарства? В яких випадках проходження професійного відбору на право створення фермерського господарства є необхідним? Надайте юридичну допомогу П. Васильченку. Голова фермерського господарства вирішив організувати ферму по відгодівлі норок та теплиці для вирощування квітів. У зв'язку з цим було укладено угоду із швейною фабрикою по продажу їй 9000 шкірок норки, а для реалізації квітів - угода з квітковою крамницею у місті на постачання їй квітів шести видів. Угодою було передбачено, що у разі невиконання фермерським господарством своїх зобов'язань у зазначені терміни нараховуватиметься пеня 0,5%, після 10 днів прострочення нарахування пені припиняється і починає стягуватися неустойка у розмірі 1,5% від вартості непоставленої продукції. Чи правомірні дії голови фермерського господарства по укладенню таких угод?
Сім'я З. - громадяни Вірменії, переїхали на постійне місце проживання на територію України. Через відсутність іншої роботи 3. вирішив разом із іншими членами сім'ї займатися ведення особистого селянського господарства. Однак у районній державній адміністрації, куди він звернувся для отримання земельної ділянки, йому відмовили за відсутністю вільних земель, після чого 3. звернувся до юридичної консультації.
Чи може 3. отримати земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства? Чи підлягає особисте селянське господарство державній реєстрації? Чи може 3. та інші члени його сім "і стати на облік як особи, що шукають роботу (безробітні)? Який правовий режим майна, що використовується для ведення особистого селянського господарства?
Управління сільського господарства і продовольства райдержадміністрації запропонувало ТОВ "Зоря" передбачити у бізнес-плані господарської діяльності обсяг продажу державі основних видів продукції, середню врожайність зернових культур, продуктивність поголів'я худоби, собівартість продукції, кількість робітників. Директор ТОВ, вважаючи, що обсяг продажу продукції державі повинно визначати саме господарство, оскаржив дії управління.
Прокоментуйте ситуацію і дайте обґрунтовану відповідь. Які нормативні акти встановлюють компетенцію управління райдержадміністрації?
У КСП "Зоря" худоба працівників правління цього КСП потравила посіви і причинила збитки колективному господарству. На загальних зборах КСП ці збитки були віднесенні на власний рахунок.
Рішення зборів прокурор опротестував і в інтересах КСП пред'явив позов до винуватих осіб. Представник КСП на суді заявив, що ніяких реальних збитків їх господарству на спричинено і просить справу закрити.
Чи правомірно пред'явив позов прокурор?
Правління сільськогосподарського виробничого кооперативу (СГВК) “Урожай” розглянуло свій Статут і затвердило його з такими поправками: 1) порядок вступу до кооперативу і виходу з нього, а також розміри та порядок надання вступного внеску і паю повинні визначатися в кожному окре¬мому випадку залежно від матеріального становища заявників;
осіб, виключених із кооперативу, вдруге не приймати в кооператив; 3) осіб, яких було притягнуто до кримінальної відповідальності, в кооператив не приймати, а його членів з кооперативу виключити.
Затверджений Статут був переданий до райдержадміністрації для державної реєстрації.
Які дії райдержадміністрації стосовно реєстрації такого Статуту?
Чи повинен бути зареєстрований цей документ? Яка юридична сила актів органів управління СГВК? За яких умов акти органів управління СГВК можуть визнаватися джерелами аграрного права?
Які з наведених нижче прикладів належать до внутрішньогосподарських локальних нормативних актів:
а) рішення загальних зборів членів сільськогосподарського виробничого кооперативу про затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку кооперативу;
б) розпорядження голови обласної державної адміністрації про формування продовольчого фонду області;
в) наказ директора державного сільськогосподарського підприємства про звільнення головного зоотехніка Петрова у зв’язку із систематичним порушенням ним трудової дисципліни;
г) рішення установчих зборів про створення сільськогосподарського акціонерного товариства;
д) рішення голови фермерського господарства про початок посівної компанії.
Обґрунтуйте своє рішення.
Відкрите АТ “Колос” вирішило виступити засновником сільськогосподарського виробничого кооперативу. Для цього на установчих зборах прийнято Статут кооперативу, який передано разом із протоколом установчих зборів до державного реєстратора. У реєстрації Статуту кооперативу було відмовлено на тій підставі, що для його затвердження необхідно збирати загальні збори членів кооперативу, щоб вирішити питання, чи потрібно реєструвати цей кооператив, бо в районі вже зареєстровано два аналогічні.
Чи є правомірною відмова держреєстратора? Які документи необхідно подати для реєстрації кооперативу? Якими нормативними актами слід користуватися для вирішення цих питань?
Працівник сільськогосподарського АТ “Україна” Петренко звернувся до райдержадміністрації із заявою про ви¬ділення йому у власність земельної ділянки в розмірі 0,8 га для ведення особистого селянського господарства. Райдержадмініс- трація дала відповідь, що попередню згоду на виділення земельної ділянки має дати правління АТ, оскільки ведення особистого селянського господарства може заважати основній роботі Пет¬ренка.
Чи законна відповідь райдержадміністрації? Якими нормами матеріального права необхідно керуватися в даному випадку?
Член СГВК “Світанок” Мальцев, ветеринарний лікар цього кооперативу, звернувся до суду з позовом до СГВК про стягнення 1200 грн. При обґрунтуванні своїх вимог він послався на те, що, працюючи в СГВК, з 9 серпня до 6 вересня 2011 р. він перебував у черговій відпустці, а в грудні 2011 р. з поважних причин залишив роботу. По закінченні року підприємство позбавило його права на оплачувану відпустку. У зв’язку з цим Мальцев просив суд стягнути із СГВК 1200 грн за невикористану відпустку.
Представник підприємства не визнав вимог позову і пояснив, що Мальцев вийшов із кооперативу за власним бажанням і у 2011 р. не виконав норм обов’язкової участі, за що був позбавлений плати за відпустку. Заява позивача про те, що він із поважних причин залишив роботу в СГВК, не знайшла підтвердження в матеріалах справи.
Які нормативні акти повинен застосовувати суд при вирішенні цієї справи? Яка юридична сила актів колегіальних органів управління СГВК? Чи підлягає задоволенню позов Мальцева?
留言