Під час виступу по телебаченню президент компанії «Турист-Інвест» Коваленко заявив, що туристична фірма «Довіра» ошукує своїх клієнтів та надає послуги, не маючи на те відповідної ліцензії. Через півтора місяці адвокати АТЗТ «Довіра» звернулися до суду з позовом до компанії, вимагаючи протягом 1 тижня спростувати поширені відомості як такі, що не відповідають дійсності і додали ліцензію про право на надання туристичних послуг.
Відповідач проти позову заперечував, стверджуючи, крім того, що відповідальною буде телекомпанія.
Чи підлягають задоволенню вимоги позивача? Вирішіть справу.
Глибін звернувся до районного суду з позовом до Петровського про спростування недостовірної інформації, посилаючись на таке. Відповідач, беручи участь у засіданні як представник підприємства «Укравто», даючи пояснення по суті позову прокурора про визнання недійсною приватизації підприємства «Укравто» розповсюджував неправдиві відомості, які ганьблять честь та гідність позивача. Зокрема, він пояснював, що Глибін, будучи директором державного підприємства «Укравто» під час його приватизації шляхом зловживання службовим становищем незаконно придбав 75% паїв підприємства. Ці відомості позивач просив суд визнати такими, що не відповідають дійсності та компенсувати йому моральну шкоду у розмірі 50 000 гривень.
Яка інформація вважається недостовірною?
Хто має право на и спростування? Вирішіть справу.
Медведева була притягнена до кримінальної відповідальності. На запит органів попереднього слідства директором магазину «Книга» їй було видано характеристику з місця роботи, в якій вказувалось, що Медведева, працюючи в магазині з 1997 року, зарекомендувала себе з негативного боку, систематично допускала порушення трудової дисципліни, неввічливо себе поводила з покупцями, допускала порушення правил обліку та зберігання товарно-матеріальних цінностей, з членами трудового колективу постійно конфліктувала, в житті трудового колективу участі не приймала.
Ознайомившись із характеристикою під час вивчення кримі¬нальної справи, Медведева розцінила дані, вказані про неї в службовій характеристиці, такими, що не відповідають дійсності та ганьблять її честь та гідність.
Як Медведева може захистити свої права?
Чи є правові підстави для пред'явлення позову про захист честі та гідності? Вирішіть справу.
Л. дав у газеті оголошення про продаж телевізора. На оголошен¬ня відізвався С., якому Л. на словах погодився продати телевізор за 800 грн. Одержавши дану суму, Л. просив зачекати покупця кілька днів, поки він придбає в магазині інший телевізор замість проданого. Проте протягом цього періоду у помешканні Л. сталася пожежа і телевізор згорів. Як було встановлено комісією ЖЕО - пожежа відбулася через коротке замикання.
Дізнавшись про це, С. пред'явив вимогу до Л. про повернення грошей. Л. заперечував, вказавши на те, що сторони досягли згоди щодо укладення договору купівлі-продажу, С. став власником телевізора і, як власник, має нести ризик випадкової загибелі речі згідно ст. 323 ЦК України.
Вирішить спір.
Приватний підприємець уклав з банком договір позики, в забезпечення виконання якого передав у заставу недобудовану будівлю. Умовами договору застави було передбачено, що на момент виконання основного зобов'язання заставодавець має завершити будівництво.
Підприємець не зміг виконати основне зобов'язання, і банк звернувся до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису про звернення стягнення на предмет застави. Виявилося, що будів¬ництво будівля було завершено, остання була прийнята в експлуа¬тацію, проте право власності на неї заставодавця не було зареєстро¬ване.
За яких умов нотаріус може вчинити виконавчий напис, а банк-кредитор звернути стягнення на предмет застави?
В період перебування в зареєстрованому шлюбі подружжя Ситіних придбало квартиру. Покупцем в нотаріально посвідченому договорі був зазначений чоловік.
Через певний час Ситіни вирішили розірвати шлюб. При поділі спільного сумісного майна між ними виник спір чи включається до складу цього майна зазначена квартира. Чоловік стверджував, що, оскільки покупцем в нотаріально-посвідченому та зареєстро¬ваному договорі купівлі-продажу виступав він самостійно, то ця квартира є його особистою роздільною власністю. Дружина зазначала, що будь-яке майно, придбане під час шлюбу, є спільною сумісною власністю подружжя, крім випадків, коли інше прямо визначено в законі. Оскільки ж закон не встановлює винятків з цього правила щодо випадків, коли квартира чи інше нерухоме майно було придбано під час шлюбу, за спільні кошти, але у правовстановлювальному документі вказаний лише один з подружжя, квартира має входити до складу спільного сумісного майна і підлягати поділу за правилами поділу такого майна.
Хто має рацію в даному спорі?
Яким було б вирішення спору, якби його предметом була б квартира, приватизована чоловіком під час дії зареєстрованого шлюбу?
С. мешкав зі своїми батьками у трикімнатній квартирі. Розподіливши особистий рахунок, він приватизував одну кімнату та продав її. Батьки звернулися до суду з позовом про переведення на них прав та обов'язків покупця, оскільки вони є співвласниками квартири і мають право привілейованої купівлі.
Як слід вирішити справу?
Чи є батьки належними позива¬чами у даній справі?
Логвиненко пред'явив позов до Макарової про визнання права на частину сум грошових внесків. Позивач зазначив, що близько 35 років він перебував у фактичному шлюбі з сестрою відповідачки, вів з нею спільне господарство і на її рахунок в ощадній касі вносилися як її пенсія, так і одержувана ним заробітна плата. Оскільки після її смерті свідоцтво про право на спадщину одержала відповідачка, позивач як спадкоємець другої черги за законом просив визнати за ним згідно зі ст.ст. 368, 370 ЦК України право на половину внеску.
Як слід вирішити справу?
Брати Павло та Сергій Іваненки придбали у спільну часткову власність автомобіль (по 1/2 частки кожному). Під час управління автомобілем Павло зі своєї вини зіткнувся з автомобілем А., внаслідок чого була завдана шкода автомобілю А. та автомобілю, належному Іваненкам.
Між братами виник спір, чи зобов'язаний Сергій брати участь у відшкодуванні частини витрат на ремонт автомобіля А. та автомобіля, що знаходиться у їхній спільній частковій власності.
Як слід вирішити справу?
Трошкін і Балюк володіли по 1/2 житлового будинку. Балюк над своєю частиною звів ще два поверхи, а також прибудував веранду. Трошкін у звернувся з позовом про знесення прибудови, оскільки вона затіняє його частину будинку і садову ділянку (погіршилися врожаї). При з'ясуванні справи встановлено, що проект перебудови будинку затверджений на весь будинок у цілому, але здійснений лише над частиною Балюка.
На яке питання розраховане завдання? Яка доля позову Трошкіна?
До дільничного інспектора міліції із заявою звернувся Комаров, в якій вказав, що його сусід висипав на проїжджу частину дороги будівельний матеріал (цеглу, пісок, гравій) і її не звільняє. Внаслідок цього він не може виїхати технікою з двору і своєчасно обробити посіви буряка. При розгляді заяви встановлено, що у Бакуніна після того, як він привіз будматеріали, стався інфаркт і він знаходиться в лікарні. Дільничний відвантажив будматеріали і вивіз їх в балку край села, звідки цегла пропала. Після виходу з лікарні Бакунін подав позов до дільничного про повернення йому втраченого матеріалу.
Зробіть юридичний аналіз описаної ситуації. Яким чином можуть бути захищені інтереси Комарова? Як буде вирішена справа, якщо вад подасть ще і позов про відшкодування збитків, що виникли внаслідок несвоєчасної обробки посівних площ? Яким чином можна захистити право власності Бакуніна?
В районний відділ внутрішніх справ надійшла заява від Борійчук, у якій вона просила розшукати вкрадені в неї вночі свиню і корову. В процесі розслідування крадіжки слідчий вияснив, що корова була невідомими особами продана Гавору, який її зарізав. Ні свині, ні злодіїв виявити не вдалося. Борійчук подала в суд позов до Гавора про повернення корови і до сільської Ради народних депутатів - про відшкодування вартості свині.
Як необхідно вирішити цивільно-правові питання захисту прав Борійчук?
Радехівський цукровий завод направив на адресу Харківської кондитерської фабрики два вагони цукру, В результаті залізничної катастрофи 40 тонн цукру стали непридатними. Фабрика звернулася з претензією до заводу про повернення частини коштів, які вона передоплатою перерахувала, і одержала відмову, У відповіді на претензію вказувалось, що завод свої зобов'язання виконав повністю, а одержані кошти вже використані, Директор фабрики дав вказівку юрисконсульту підготувати і направити в арбітражний суд позов до заводу. В прийнятті позову арбітр відмовив і вказав на ряд суттєвих помилок.
Які помилки допущені в позові? Як необхідно вирішити, справу по суті?
Н. випадково загубила коштовне намисто, виготовлене для неї за спеціальними ескізами фірмою «Гранд».
Через певний час вона випадково помітила намисто на своїй знайомій О. Остання розповіла, що нещодавно придбала прикрасу «з рук» у знайомого ювеліра, який, в свою чергу, придбав його на стихійному ринку.
Чи має Н. підстави для витребування намиста?
Білецький звернувся з позовом до Кондратенко про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та про визнання за ним права власності на половину будинку і на половину грошового вкладу, посилаючись на те, що він і спадкодавиця Колосова разом вели спільне господарство, він за свої кошти капітально відремон¬тував будинок, побудував сарай. Однак після смерті Колосової відповідачка Кондратенко (сестра Колосової) успадкувала все майно і тим самим позбавила його права власності на половину будинку і на половину внесків, тобто на майно, яке було набуто за спільні кошти.
Як слід вирішити справу?
У січні 2004 року Литвиненко придбав у Бовкуна трикімнатну квартиру, яка належала останньому на підставі свідоцтва про право власності на житло. Коли Литвиненко через деякий час вирішив продати цю квартиру він виявив, що Бовкун залишається за¬реєстрованим у його квартирі. Бовкун відмовився виписуватися з квартири і Литвиненко вирішив звернутися з позовом до суду.
З яким позовом може звернутися Л.?
Як слід вирішити справу?
Тетяна з чоловіком Іваном жили в селі. Весною він виїхав «шабашити» в Ростовську область, а ось в серпні Тетяна дізналась, що він загинув – потонув. Вона звернулась в сільраду, щоб оформити спадок, а там їй відповіли, що треба звертатися до Ростову. Тетяна написала туди – знову не те: відповідають, що треба звертатися в свій район.
Дайте юридичний аналіз ситуації.
Син народився через чотири місяці після смерті чоловіка. На цій підставі свекруха стверджує, що син права на спадок мати не буде: адже коли відкрився спадок, його ще тоді не було.
Дайте юридичний аналіз ситуації.
У Петра рік тому помер сусід Зиновій. Незадовго перед смертю (за 2 місяці) він (Зіновій) позичив у Петра 2000 крб., що було оформлено у нотаріуса. Термін повернення боргу – через 2 роки. Коли Петро нагадав вдові покійного про борг, до терміну повернення якого залишилось майже 10 місяців, то вона заявила, що борг повертати не стане.
Дайте юридичний аналіз ситуації.
Михайло Антонович Клячкин був жителем Москви. Останні декілька років через хворобу він став довго гостити у двох своїх дітей – дочки Наталії і сина Івана. Влітку 2004 роки він приїхав в місто Київ, де постійно проживав Іван, і тимчасово прописався до нього на два місяці. Через тиждень у Михайла Антоновича – інфаркт. Ще через місяць, трохи видужавши Михайло Антонович попросив сина запросити додому нотаріуса, щоб скласти заповіт. Коли заповіт було оформлено, один його екземпляр залишився у М.А. Клячкина, а другий був узятий на зберігання нотаріусом. Іван Клячкин прочитавши заповіт батька і побачивши, що йому заповідана ¼ частина майна, а ¾ Наталії, підроблював цифри так, щоб і йому і сестрі доводилося по ½ долі спадку. М.А. Клячкин дізнався про це. Під час бурхливої розмови з сином у нього – другий інфаркт і він помер. Іван Клячкин звернувся в одну з київських нотаріальних контор з проханням видати йому свідоцтво про право на спадок по заповіту на ½ частку майна батька. Наталія Клячкина звернулася в ту ж нотаріальну контору з проханням видати їй свідоцтво про право на спадок по заповіту на ¾ долі надавши копію заповіту, одержану нею у нотаріуса, що засвідчив заповіт вдома. Нотаріус, що оформив спадкову справу М.А. Клячкина, видав свідоцтво Н.М. Клячкиной на ¾ долі, а І.М. Клячкину у видачі свідоцтва відмовив, оскільки визнав його винним в підробці заповіту, і на ¼ спадку видав свідоцтво райфінвідділу, визнавши, що ця частина спадку переходить до держави, оскільки І.М. Клячкин визнаний нотаріусом негідним спадкоємцем.
Чи все вірно зробив нотаріус?
Віктор Чаусов Мсчас відкриття спадщини та після спливу строку, встановленого Для її прийняття, перебував на дійсній військовій службі за межами України. Посилаючись на наявність поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини, він звернувся до суду із заявою про надання йому додаткового строку, достатнього для подання до нотаріальної контори заяви про відмову від спадщини на користь одного із спадкоємців, які вже прийняли спадщину. Суд у прийнятті заяви до розгляду відмовив, пославшись на те, що чинне спадкове законодавство не передбачає можливості у спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, і якому визначений додатковий строк для її прийняття, відмовитись від спадщини.
Чи обґрунтована позиція суду?
На користь громадянина Ніколенка відкрилася спадщина за законом після смерті його батька. Після спливу чотирьох місяців з дня відкриття Ніколенко звертався до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини із заявою про прийняття спадщини. Нотаріус приймати заяву відмовився і роз'яснив заявникові, що заява буде прийнята лише тоді, коли він надасть свідоцтво про смерть спадкодавця, а також докази, що останній дійсно був власником майна, яке переходить у спадщину.
Дайте юридичну оцінку діям нотаріуса.
Громадянин похилого віку Соколов уклав з Мацевичем спадко¬вий договір, за яким Соколов виступив відчужувачем, а Мацевич -набувачем. Мацевич зобов'язувався до настання смерті Соколова упорядковувати належну Соколову земельну ділянку та доглядати за його домашніми тваринами. До настання смерті Соколова Мацевич трагічно загинув. Його спадкоємці звернулися до Соколова з вимогою про передачу їм у власність майна, що було предметом спадкового договору. Соколов у задоволенні заявлених вимог відмовив, заявивши, що зазначене майно перейшло б до Мацевича і, відповідно, після його смерті, до його спадкоємців, лише в тому випадку, коли б Мацевич помер після відкриття спадщини Соколова. Водночас Соколов погодився оплатити спадкоємцям Мацевича фактичні витрати, які поніс Мацевич у зв'язку з виконанням умов спадкового договору, за умови, що це не суперечитиме чинному законодавству. З метою одержання консультації щодо свого питання Мацевич звернувся до юриста.
Яким повинен бути зміст юридичної консультації?
У театрі йде спектакль за п'єсою Глазунова. П'єса опублікована окремим виданням. Телестудія також поставила спектакль за цією п'єсою. При цьому у п'єсу були внесені зміни, що враховують специфіку телебачення.
В якому порядку допускається подібне використання драматичного твору? Чи має автор п'єси право на винагороду у зв'язку зі з міною твору?
На регіональній конференції Всеукраїнського товариства винахідників та раціоналізаторів обговорювалися підсумки роботи з прискорення оформлення та подачі заявок на службові винаходи,: що створюються на підприємствах та організаціях області. У ряді виступів ставилися питання про можливість визнання винаходами селекційних досягнень, алгоритмів та програм для ЕОМ, дорожніх знаків, способів діагностики захворювань, гіпотез про походження планет, доказів математичних теорем та способів використання ядерної енергії.
Чи можуть зазначені об'єкти визнаватися винаходами за-чинним законодавством?
Бельгійська фірма подала в Держдепартамент інтелектуальної власності заявку на видачу патенту «Пристрій для фотоемул веш¬них вимірів». У заяві вказувалося, що заявка користається конвенційним пріоритетом, тому що аналогічна заявка була подана в Бельгії ще півтора роки тому. Департамент відмовився прийняти заявку та зажадав від фірми, по-перше, сплати заявочного мита, тому що всі заявки від іноземних заявників обкладаються митом, по-друге, надання у місячний термін копії первісної заявки. Одержавши квитанцію про сплату мита та копію первісної заявки, була розглянута заявка та прийнято рішення про видачу патенту. У рішенні Комітету зазначалося, що хоча за період між подачею заявок у Бельгії та Україні у ряді держав були опубліковані відомості про зроблений винахід, однак заявник користується конвенційним пріоритетом, тому ці публікації не перешкоджають видачі патенту.
Які особливості патентування винаходів іноземцями? Чи правомірна вимога про сплату заявочного мита? У який термін іноземний заявник зобов'язаний надати копію первісної заявки? Чи обґрунтоване рішення про видачу патенту?
Громадянин Раковський останні три роки за договором підряду передавав виготовлені ним на своєму подвір’ї та в своїй власній печі гончарні вироби приватному підприємцю Петухову. Відповідно до усної домовленості, за кожну передану партію товару Раковський отримував визначену суму грошей. У зв’язку із настанням пенсійного віку Раковський звернувся до Петухова з проханням видати довідку про отриману заробітну плату і видати трудову книжку. Петухов йому відмовив і сказав, що як покупець та приватний підприємець, що працює на єдиному податку, не вів записів, і оскільки в нього нема найманих працівників, то він не вів і трудових книжок. Він порадив Раковському звернутися до податкової інспекції і взяти витяг про сплачені ним податки, і таким чином вирішити питання про розмір облікової суми для вирахування розміру пенсії. Але виявилось, що Раковський як безробітний стояв на обліку у бюро працевлаштування і майже рік отримував допомогу як безробітний. Податки він не сплачував і декларації про отримані доходи не подавав.
Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.
1. Проконсультуйте Раковського з приводу галузевої приналежності його відносин з Петуховим, його правового становища та можливого врегулювання ситуації.
2. Яка функція цивільно-правових норм виявляється у даній ситуації?
Громадянин Алієв за власний рахунок видав свій роман і уклав з двома харківськими підприємцями (продавцями книг) договір на реалізацію своєї книги. Невдовзі у м. Києві він виявив факт незаконного продажу своєї книги і звернувся до співробітників органів внутрішніх справ із вимогою про фіксацію факту продажі. Співробітники ВДСБЕЗ спільно із відділом з боротьби із злочинами у сфері використання прав інтелектуальної власності склали протокол і почали провадження. У подальшому, при перевірці, в продажу виявилося всього 3 книжки, внаслідок цього справа була припинена за підставою малозначимості діяння. Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.
1. Якими галузевими нормами регулюються вказані правовідносини?
2. Які підстави виникнення цивільних правовідносин?
При виході із власного будинку на тренування Вовченко, професійний футболіст, послизнувся на східцях та зламав ногу. Внаслідок цього він тривалий час перебував на лікуванні, пропустив футбольний сезон і за контрактом втратив свій гонорар.
Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК.
1. Який характер носять відносини, що виникли?
2. Назвіть правові норми ЦК, які на вашу думку врегульовують дані відносини.
3. Яка функція цивільно-правових норм виявляється у даній ситуації?
Сумською філією “Геобанку” за внутрішньою угодою та з дозволу правління банку було передано тимчасово вільні кошти Полтавській філії для збільшення її кредитного фонду. Коли сума у встановлений термін не була повернена, Сумська філія банку звернулась із претензією до Полтавської філії про повернення нею переведеної суми грошей. Полтавська філія відмовилась задовольнити вимогу на тій підставі, що обидві філії є структурними підрозділами одного і того ж комерційного банку як юридичної особи, і переведення коштів з однієї філії у другу є внутрішньою справою правління банку. Управляючий Сумською філією свою вимогу 22 мотивував тим, що за внутрішньобанківськими правилами заробітна плата співробітників філії залежить від суми залучених коштів клієнтів і відсотків від наданих кредитів. Таке внутрішнє маневрування коштами призвело до зменшення заробітної платні персоналу Сумської філії. Після відмови повернення грошей Сумська філія звернулась до Полтавського господарського суду із позовом про повернення грошей. Суд відмовив на тій підставі, що філії банку не є самостійними суб’єктами права. Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК. 1. Назвіть форми цивільного законодавства, що врегульовують дані відносини. Казимирів пред'явив у суді позов до місцевої державної адміністрації м. Мостиська до Казимирової про визнання недійсним договору, відповідно до якого Казимирова приватизувала без його (Казимирова) згоди квартиру, незважаючи на те, що він вселився у квартиру одночасно з відповідачкою, але не проживає там з поважної причини. Казимирів відзначив, що після розірвання шлюбу з Казимировою між ними склалися негативні відносини й він виїхав із квартири. Заперечуючи проти задоволення позову, представник адміністрації м. Мостиська й Казимирова вказали на те, що позивач у спірній квартирі не проживає, забрав усі свої речі й пішов із сім’ї, а тому його згода на приватизацію не була потрібна. Старостенко з двома неповнолітніми дітьми, 11-літнім Андрієм й 8-літнім Олексієм, займала двохкімнатну квартиру. У січні 2005 р. цю квартиру вона приватизувала, у березні 2005 р. продала її Зозульчич, а в червні 2005 р. померла. Прокурор звернувся в суд в інтересах неповнолітніх дітей Старостенко із заявою про визнання договору купівлі-продажу квартири недійсним, з огляду на те, що на порушенні вимог закону органи опіки й піклування на укладення догоовру згоди не давали. Суд визнав договір недійсним й прийняв рішення повернути квартиру неповнолітнім дітям, а покупцеві — Зозульчич повернути 250 тис. грн. — ціну квартири, зазначену в договорі. Опікун неповнолітніх Старостенко заявив у суді, що таких грошей у дітей немає й бути не може, тому що їхня покійна мати ті гроші пропила й розтринькала. У відповідь Зозульчич заявила, що не звільнить квартиру доти, поки їй не повернуть усі гроші. Прокурор порадив Зозульчич звернутися до суду з позовом про відшкодування збитків до нотаріуса, який незаконно посвідчив договір. Рубенко, довідавшись, що його двоюрідний брат Конторович вирішив продати свій автомобіль «Вольво», висловив бажання купити його за тією ціною, що була б встановлена при продажі автомашини через комісійний магазин. Однак брати підрахували неминучі витрати на оформлення договору й дійшли до висновку, що вигідніше оформити договір дарування. Тим більш, що дарування автомашин родичам оформляється безперешкодно. Договір дарування був посвідчений у нотаріса, а Рубенко зобов'язався сплатити братові протягом трьох місяців 40 тис. грн. У зв'язку з притягненням Конторовича до кримінальної відповідальності, за якої законом передбачається конфіскація майна, було встановлено, що він автомобіль не подарував братові, а продав. За позовом прокурора суд визнав договір дарування автомобіля Конторовичем Рубенку недійсним як такий, що його зміст суперечить закону й ухвалив вилучити авто й 40 тис. грн. у доход держави. В апеляційній скарзі на це рішення Рубенко вказав, що укладений з братом договір купівлі-продажу нічого протизаконного не містить. Комерційний банк «Вітабанк» надав фірмі «Соломон» цільовий кредит на 100 тис. грн. З метою забезпечення повернення кредиту й виплати відсотків за ним позичальник — фірма «Соломон» — надала банку страхове свідоцтво про добровільне страхування відповідальності позичальників за непогашення кредитів у термін, виданий страховою компанією «Гарант» (страховиком) фірмі «Соломон» (страхувальникові). При цьому фірма «Соломон» надала докази сплати нею страхового збору. Фірма «Соломон» свої кредитні зобов'язання не виконала. Тому «Вітабанк» звернувся з позовом до страхової компанії «Гарант» про стягнення зі страховика суму кредиту й відсотків за його використання, не виплачених страхувальником. При розгляді спору в суді було встановлено, що в страховому свідоцтві не було зазначено, що договір страхування укладений на користь третьої особи й що умови добровільного страхування являється невід’ємною частиною страхового свідоцтва. У справі знаходився екземпляр умов підписаний тільки головним фахівцем страхової компанії. При цьому у страховому свідченні не зазначено, що вигодонабувачем за договором страхування є «Вітабанк». У справі містились лише листи страхової компанії «Гарант» про те, що нею застрахована відповідальність позичальника — фірми «Соломон» — за невиконання зобов'язань за кредитним договором. Рішенням господарського суду установчі документи і запис про державну реєстрацію ПАТ «РВГ» були визнані недійсними. На основі даного рішення податкова адміністрація подала до господарського суду позов із вимогою визнати недійсними всі правочини, здійснені ПАТ „РВГ” у період після його державної реєстрації до визнання реєстрації недійсної, і стягнення на користь держави всього доходу, отриманого ПАТ «РВГ» від цих правочинів. Як на підставу визнання цих правочинів недійсними податкова адміністрація вказала на те, що внаслідок визнання господарським судом недійсним установчі документи і запису про державну реєстрації ПАТ «РВГ» потрібно враховувати, що вони були здійсненні особою, яка не мала права на підприємницьку діяльність. Відтак податкова адміністрація доказувала, що якщо суд визнає недійсними установчі документи й запис про державну реєстрацію юридичної особи, то остання в період від дня державної реєстрації до дня судового визнання реєстрації недійсною здійснювала незаконну підприємницьку діяльність. Валерію та Ользі при поданні заяви про реєстрацію шлюбу у РАЦСі було сказано, що реєстрація шлюбу відбудеться тільки в тому разі, якщо наречені пройдуть медичне обстеження. За два дні до реєстрації шлюбу нареченим було повідомлено, що вона не відбудеться, поки вони не нададуть довідки про сам факт проходження медичного обстеження. Чи прамірна вимога працівників РАЦСу? Капітан міліції Тарасенко і його жінка під час відпочинку в лісовій зоні передмісття,порушили правила пожежної безпеки,за що директор лісопромхозу прийняв рішення накласти адміністративние стягнення-штраф у розмірі 1,5 мінімальних неоподатковуваних мінімуми доходів громодян та повідомив про подію начальнику районного відділку в якому працює "Т" Завдання :1.проаналізуйте задачу та оцініть правильність дій директора ліспромхозу. 2.схарактеризуйте осоливості адміністративної відповідальності військовослужбовців та працівників ОВС за вчинення Громадянин Татарченко придбав в магазині музикальних інструментів концертний рояль. На наступний день до директора магазину прийшла його дружина з вимогою прийняти рояль назад і повернути отриману магазином суму. При цьому вона пояснила, що її чоловік хворіє на шизофренію, перебуває під наглядом психоневрологічного диспансеру, і в найближчий час вона має намір звернутися до суду із заявою про визнання його недієздатним. Запрошений директором магазину продавець, який оформляв купівлю, повідомив, що поведінка гр. Татарченка не викликала підозри про його психічні вади. До того ж, гр. Татарченко при випробуванні інструменту виконав на високому професійному рівні кілька технічно складних уривків із творів Бетховена і Чайковського. Дружина гр. Татарченка надала медичну довідку в якій зазначалось, що гр. Татарченко на протязі кількох років страждає періодичними нападами шизофренії, які за останні кілька місяців почастішали, але в проміжках між ними він навіть здатний усвідомлювати свої дії і керувати ними. Чи є підстави для визнання угоди недійсною ? Кравченко звернулася до суду з позовом до батьків 17-річного Потапенко про визнання угоди недійсною та відшкодування шкоди , посилаючись на те , що її онук – 13-річний Орлов, перебуваючи під впливом більш дорослого підлітка – сина відповідачів – взяв без її дозволу 400 доларів США та передав останньому. Потапенко використав гроші на власний розсуд. При розгляді справи в суді, було встановлено що малолітній Орлов - син позивачки, без її дозволу взяв названу суму і в добровільному порядку передав гроші неповнолітньому Потапенко, з яким їх і витратив. Вказаний факт підтвердили свідки. Чи мала право Кравченко звертатися до суду з вказаним позовом? Яке рішення на вашу думку має прийняти суд? Обґрунтуйте позицію батьків Потапенка. ЗАТ «Ферум» (далі - Замовник) і ТОВ «Будінвест» (далі -Підрядник) уклали договір підряду, відповідно до якого Підрядник зобов'язався побудувати комплекс гаражів і передати їх Замовникові, а останній зобов'язаний оплатити збудовані гаражі у сумі 800 тис. грн. до 10.03.2004 р. На забезпечення своєчасної оплати Замовником будівництва АКБ «Гарант» видав гарантійний лист. 01.03.2004 р. строк оплати гаражів був продовжений сторонами до 01.09.2004 р. шляхом підписання додаткової угоди. Проте у встановлений цією угодою строк Замовник своїх обов'язків по оплаті об'єкту не виконав, надіслану йому претензію визнав у частині суми, а також вказав на відсутність у нього на даний момент коштів. 03.10.2004 р. Підрядник звернувся до банка як до гаранта з вимогами оплатити вартість будівництва і пеню за прострочення платежу. У відповіді на претензію банк посилався на те, що відповідальність гаранта настає тільки за умови, коли основний боржник не може відповідати за невиконання зобов'язання у зв'язку з відсутністю у нього майна. Як відомо банку, у ЗАТ «Ферум» є будинок і автогосподарство. Які підстави відповідальності гаранта? Якими документами має підтверджуватись факт неможливості виконання зобов 'язання основним боржником (ЗАТ «Ферум») ?
Гавор 3 квітня 2016 року видав Зуєву довіреність строком на 3 місяці на продаж одержаного ним у спадщину житлового будинку за 100 тис. грн. У зв’язку з хворобою Зуєв передоручив у червні цього ж року виконання доручення Малишку, про що у листі та електронному SMS-повідомленні сповістив Гавора, але відповіді не одержав. Оскільки за обумовлену суму будинок ніхто не купив, Малишко знизив суму до 80 тис. грн. і продав його 30 липня, а гроші поштою переслав Гавору. Останній подав позовну заяву до суду з вимогами до Зуєва про повернення 20 тис. грн. і витрат по пересиланню грошей, мотивуючи це тим, що пересилати гроші він не просив.
Яке рішення повинен винести суд?
Магазин електроніки відмовився продати Іваненку виставлений на вітрині ноутбук, пояснивши, що ноутбук тримають на вітрині в рекламних цілях, на складі магазину таких комп’ютерів більше не¬має і придбати його Іваненко зможе лише через три місяці, коли від виробника надійде нова партія аналогічного товару.
Чи правомірні діі магазину? Чи порушені права, та законні інтереси Іваненка? Якщо так, як Іваненку іх захистити?
Приватне підприємство і фермерське господарство уклали договір міни 0.5 тон мінеральних добрив на 10 тон яблук. Доставлені фермер¬ським господарством яблука приватне підприємство протягом тижня реалізувало за зовнішньоекономічними контрактами, а мінеральних добрив фермерському господарству не передало.
Сформулюйте та обґрунтуйте позовні вимоги щодо захисту прав фермерського господарства в даній ситуації.
В жовтні 2005 р. Литвиненко придбала в універмазі пральну машину. В лютому 2006р. машина вийшла з ладу і Литвиненко звернулася до універмагу з проханням прийняти машину та повернути кошти, які вона за неї сплатила. В універмазі відмовили задовольнити це прохання, мотивуючи тим, що машина вийшла з ладу протягом перебігу гарантійного терміну, і вона може звернутися в спеціалізовану майстерню для гарантійного обслуговування.
Литвиненко відхилила пропозицію універмагу і звернулася до юридичної консультації з проханням підготувати позовну заяву до суду.
Чи правомірним було звернення Литвиненко до універмагу?
Чи правомірно універмаг відмовив Литвиненко?
Як вирішить адвокат проблему Литвиненко?
Підготуйте проект позовної заяви з обґрунтуванням вимог позивача.
Петренко придбав у магазині комп’ютер із розстроченням платежу на 3 роки. За договором Петренко мав 3 числа кожного місяця сплачувати встановлену у договорі грошову суму. Через рік після оформ¬лення договору підприємство, на якому працював Петренко, було ліквідовано. Петренко у пошуках роботи виїхав за кордон та припинив оплачувати встановлену договором суму. Представники магазину звернулися до дружини Петренка з вимогою внести несплачену суму грошей або повернути комп’ютер. Після відмови дружини Петренка представники магазину звернулися з позовом до суду.
Чи правомірним було звернення представників магазину до дружини Петренка
Яке рішення буде прийнято судом? Обґрунтуйте його.
Магазин електроніки відмовився продати Іваненку виставлений на вітрині ноутбук, пояснивши, що ноутбук тримають на вітрині в рекламних цілях, на складі магазину таких комп’ютерів більше не¬має і придбати його Іваненко зможе лише через три місяці, коли від виробника надійде нова партія аналогічного товару.
Чи правомірні діі магазину? Чи порушені права, та законні інтереси Іваненка? Якщо так, як Іваненку іх захистити?
Магазин побутової техніки забезпечував безкоштовну доставку покупцям великогабаритних товарів. Придбаний Тищенком холо¬дильник, який йому привезли працівники магазину, не входив у ліфт багатоповерхового будинку, на десятому поверсі якого прожи¬вав покупець. Працівники магазину відмовились піднімати холо¬дильник сходами, пояснивши, що такого обов’язку вони не мають, відвезли холодильник назад в магазин та повідомили Тищенку, що якщо той не забере холодильник протягом трьох днів власними силами, холодильник буде продано іншим особам.
Дайте юридичну оцінку діям працівників магазину. Чи має Тищенко право вимагати від магазину доставки холодильника безпосередньо в квартиру? Якщо так, то як його реалізувати?
Неповнолітній Юрчук працював на заводі, його середній заробіток складав 1360грн. на місяць. Він вирішив придбати мобільний телефон Samsung X 600 і для цього продати куплений раніше магнітофон. Юрчук передав магнітофон знайомому, який пообіцяв заплатити необхідну суму грошей через місяць.
Дізнавшись про цю угоду, мати Юрчука заявила вимогу про її розірвання і повернення покупцем магнітофону. При цьому вона вказала, що на її думку така угода суперечить інтересам її сина, який взагалі може не отримати гроші від покупця. Покупець заявив, що мати взагалі не може втручатися в дії свого сина, тому що він працює, магнітофон був куплений сином, і є його власністю.
Як треба вирішити суперечку?
Після завершення будівництва житлового будинку Ярчук вирішив продати його. Але у нотаріальній конторі відмовилися посвідчити договір купівлі-продажу, оскільки на думку нотаріуса, у Ярчука не виникло право власності на цей будинок. Ярчук висловив з цим незгоду, посилаючись на абзац 1 ч. 2 ст.331 ЦК України відповідно до якого право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва.
Вирішить спір.
Від’їжджаючи на заробітки за кордон, Самойлова зажадала щоб чоловік видав їй розписку про те, що на час її відсутності він не продаватиме належне їй на праві спільної сумісної власності спільне майно.
Така розписка була написана чоловіком Самойлової і завірена нотаріусом.
Повернувшись через півроку додому, Самойлова встановила, що чоловік продав телевізор своєму приятелю. Самойлова подала позов до чоловіка про визнання договору купівлі-продажу телевізора недійсним. До позовної заяви була додана розписка чоловіка.
Яке рішення має постановити суд?
1 березня 2011 року Котов здав в оренду на 4 роки свою квартиру Миронюку. Орендна плата була передбачена в розмірі 5 тис грн., із внесенням ці суми щорічно в березні наперед на рік. Оскільки Миронюк протягом всього строку дії договору орендної плати не вносив, Котов 26 квітня 2011 року подав позов до Миронюка про стягнення орендної плати за чотири роки в сумі 20тис грн. Миронюк просив у позові відмовити, оскільки позивач попустив строк позовної давності.
Вирішіть справу.
Від’їжджаючи на заробітки за кордон, Самойлова зажадала щоб чоловік видав їй розписку про те, що на час її відсутності він не продаватиме належне їй на праві спільної сумісної власності спільне майно.
Така розписка була написана чоловіком Самойлової і завірена нотаріусом.
Повернувшись через півроку додому, Самойлова встановила, що чоловік продав телевізор своєму приятелю. Самойлова подала позов до чоловіка про визнання договору купівлі-продажу телевізора недійсним. До позовної заяви була додана розписка чоловіка.
Яке рішення має постановити суд?
1 березня 2011 року Котов здав в оренду на 4 роки свою квартиру Миронюку. Орендна плата була передбачена в розмірі 5 тис грн., із внесенням ці суми щорічно в березні наперед на рік. Оскільки Миронюк протягом всього строку дії договору орендної плати не вносив, Котов 26 квітня 2011 року подав позов до Миронюка про стягнення орендної плати за чотири роки в сумі 20тис грн. Миронюк просив у позові відмовити, оскільки позивач попустив строк позовної давності.
Вирішіть справу.
Громадянин Івченко звернувся до брокера гр. Степанова, який
працював у ТОВ «Добробут», з проханням оформити на Київській
універсальній біржі договір купівлі-продажу будинку. Гр. Івченко і гр. Степанов домовилися про те, що останній знайде покупця і продасть
від імені гр. Івченко його будинок за встановлену ціну.
Після оформлення купівлі-продажу виявилося, що будинок був проданий за нижчу ціну, з чим гр. Івченко не погодився.
Які документи необхідні для укладення договору купівлі-продажу житлового будинку?
Чи є підстави у даному випадку розірвати договір купівлі-продажу?
Яким чином гр. Івченко може захистити свої інтереси?
25 грудня 2012 р. на запрошення Григорія відсвяткувати із ним день народження прийшов Михайло. У присутності гостей Михайло урочисто подарував Григорію 2 тис. гривень. При цьому слід зазначити, що всі гості бачили, як Михайло вийняв із конверта чотири грошові знаки номіналом по 500 грн. кожний. 27 грудня дружина Михайла, дізнавшись про зроблений Григорію подарунок, влаштувала скандал і поставила вимогу перед чоловіком про повернення назад грошей. Вона вважала, що гроші можна повернути, оскільки договір дарування валютних цінностей укладено у неналежній формі. У зв’язку з тим, що на вимогу Михайла Григорій відмовився повернути гроші, перший звернувся до суду з позовом, у якому вимагав примусити Григорія до повернення грошей, як таких, які були отримані за недійсним правочином.
22 січня 2009 року між громадянином О. - інвалідом II групи та громадянином Т. Був укладений договір дарування житлового будинку з надвірними побудовами, який посвідчений державним нотаріусом Н-ської державної нотаріальної контори - Ф.
У березні 2010 року громадянин О. звернувся до суду з позовом про визнання договору дарування недійсним. Свої вимоги обгрунтував тим, що між ним та відповідачем була досягнута домовленість про догляд та надання матеріальної допомоги і саме це підштовхнуло його до укладення договору дарування.
Як вирішити справу? Мотивуйте своє рішення на кшталт мотивувальної та резолютивної частини судового рішення.
Рижко подарував своїй дружині сережки і каблучку з діамантами вартістю 35 000 гривень.
В подальшому між ними виник спір про розподіл майна. Рижко включив вимогу про те, що вказані ювелірні вироби також підлягають розподілу. Дружина Рижко заперечувала проти цього і пояснила, що спірні вироби були подаровані на день народження в присутності свідків. Свідки підтвердили цей факт в суді.
Яке рішення мас винести суд? Мотивуйте рішення.
Під час виступу по телебаченню президент компанії «Турист- Інвест» Коваленко заявив, що туристична фірма «Довіра» ошукує своїх клієнтів та надає послуги, не маючи на те відповідної ліцензії. Через півтора місяці адвокати АТЗТ «Довіра» звернулися до суду з позовом до компанії, вимагаючи протягом 1 тижня спростувати поширені відомості як такі, що не відповідають дійсності і додали ліцензію про право на надання туристичних послуг.
Відповідач проти позову заперечував, стверджуючи, крім того, що відповідальною буде телекомпанія.
Чи підлягають задоволенню вимоги позивача? Вирішіть справу.
Микола Павленко проживав у м. Києві. У 2004 році він тимчасово переїхав у м. Харків, де постійно проживають його діти - син Ігор та дочка Ольга. У м. Харкові у зв’язку із значним погіршенням стану здоров’я Павленко вирішив скласти заповіт, запросивши для цього нотаріуса. Один екземпляр заповіту залишився у нотаріуса, інший - у заповідача.
Син заповідача - Ігор, прочитавши заповіт батька і побачивши, що йому заповідана ¼ майна, а ¾ - Ользі, підробив цифри заповіту таким чином, щоб і йому, і сестрі належало по ½ частці у спадщині. У Миколи Павленка, який дізнався про це, під час спору з сином стався серцевий напад, внаслідок якого він помер.
Ігор звернувся до державної нотаріальної контори у м. Харкові з проханням видати йому свідоцтво про право на спадщину на ½ частину майна батька. Ольга звернулася до тієї ж нотаріальної контори з проханням видати їй свідоцтво про право на спадщину за заповітом на ¾ частки. Нотаріус, який здійснював оформлення спадкової справи, видав Ользі свідоцтво на ¾ частки, а Ігореві у видачі свідоцтва відмовив, оскільки визнав його винним у підробці заповіту, і на ¼ частку у спадщині видав свідоцтво державі, оскільки Ігор був визнаний нотаріусом негідним спадкоємцем.
Дайте юридичну оцінку діям нотаріуса. Вирішіть справу.
Після смерті М. Соколова про свої претензії на спадщину заявили: його син від першого шлюбу Сергій і дружина від другого шлюбу Надія. Сергій заперечував проти вимог Надії, зазначаючи, що другий шлюб батька був розірваний 5 років тому за рішенням суду, яке вступило в законну силу. Надія посилалася на те, що ні вона, ні М. Соколов в органах РАЦСу розірвання шлюбу не реєстрували. Одночасно вона стверджувала, що Сергій не може бути визнаний спадкоємцем, оскільки шлюб М. Соколова з матір’ю Сергія свого часу був визнаний судом недійсним.
Чиї претензії на спадщину обґрунтовані?
Магазин побутової техніки забезпечував безкоштовну доставку покупцям великогабаритних товарів. Придбаний Тищенком холо¬дильник, який йому привезли працівники магазину, не входив у ліфт багатоповерхового будинку, на десятому поверсі якого прожи¬вав покупець. Працівники магазину відмовились піднімати холо¬дильник сходами, пояснивши, що такого обов’язку вони не мають, відвезли холодильник назад в магазин та повідомили Тищенку, що якщо той не забере холодильник протягом трьох днів власними силами, холодильник буде продано іншим особам.
Дайте юридичну оцінку діям працівників магазину. Чи має Тищенко право вимагати від магазину доставки холодильника безпосередньо в квартиру? Якщо так, то як його реалізувати?
Енергопостачальне підприємство розмістило на дверях усіх під’їздів багатоповерхового житлового будинку оголошення про те, що в разі непогашення мешканцями протягом місяця заборгованості з оплати спожитої за попередні періоди електроенергії її постачання на будинок буде припинено. Оскільки заборгованість мешканці не погасили, будинок було знеструмлено в обіцяний термін. Група мешканців, які справно оплачували спожиту електроенергію, подала позов до енергопостачального підприємства про відновлення постачання електричної енергії, а до решти мешканців будинку солідарне – про відшкодування збитків та компенсацію моральної шкоди, заподіяних знеструмленням будинку. Вирішіть спір
Целюлозно-паперовий комбінат і торгівельне підприємство ук¬лали договір поставки паперу на умовах ЕХW (склад виробника) згідно Інкотермс-2000. Коли прибув вантажний автотранспорт від покупця, виявилося, що ні відповідного персоналу, ні необхідної техніки для завантаження паперу у фуру на складі комбінату немає. У зв’язку з цим транспортна організація відкликала автомашину, а покупець подав позов про відшкодування збитків та про зобов’я¬зання комбінату доставити папір за місцезнаходженням покупця.
Оцініть обґрунтованість вимог торгівельного підприємства до комбінату. На яких умовах Інкотермс-2000 можливо укла¬дати договір поставки, якщо сторони мають намір передава¬ти товар за місцезнаходженням покупця?
22 січня 2009 року між громадянином О. - інвалідом ІІ групи та громадянином Т. Був укладений договір дарування житлового будинку з надвірними побудовами, який посвідчений державним нотаріусом N-ської державної нотаріальної контори – Ф. У березні 2010 року громадянин О. Звернувся до суду з позовом про визнання договору дарування недійсним. Свої вимоги обґрунтував тим, що між ним та відповідачем була досягнута домовленість про догляд та надання матеріальної допомоги і саме це підштовхнуло його до укладення договору дарування. Як вирішити справу? Мотивуйте своє рішення на кшталт мотивувальної та резолютивної частини судового рішення.
Рижко подарував своїй дружині сережки і каблучку з діамантами вартістю 35 000 гривень. В подальшому між ними виник спір про розподіл майна. Рижко включив вимогу про те, що вказані ювелірні вироби також підлягають розподілу. Дружина Рижко заперечувала проти цього і пояснила, що спірні вироби були подаровані на день народження в присутності свідків. Свідки підтвердили цей факт в суді. Яке рішення має винести суд? Мотивуйте рішення.
Неповнолітній Пономаренко подарував на день народження своєму товаришеві, повнолітньому Сидорову, картину. Після того, як батьки Пономаренка виявили, що картина зникла з їх квартири і з’ясували обставини, вони звернулися до батьків Сидорова з вимогою про повернення картини, зазначивши, що вона дуже дорога. Батьки Сидорова пояснили, що картину повернути неможливо, бо Сидоров її продав, а гроші відшкодувати вони не мають наміру. В справи сина вони не втручаються і про подарунок вони нічого не знали. Мати Пономаренка звернулася з позовом до Сидорова з вимогою відшкодувати вартість картини. Як вирішити справу?
Ванін, за проханням свого приятеля Макарова погодився перевезти на своїй легковій автомашині придбаний Макаровим кольоровий телевізор. По дорозі Ванін не справився з керуванням і машина перекинулася. Водій не постраждав, а телевізор, який поклали у багажник, виявився повністю розбитим.
Макаров вимагав від Ваніна відшкодування вартості розбитого телевізора. Ванін не погодився з такою вимогою оскільки, на його думку, він намагався надати Макарову суто приятельську послугу. Будь-який договір вони не укладали, грошей за перевезення телевізора він не отримував, а тому ніяких зобов’язань між ними не виникло. До того ж у зв’язку з аварією поніс збитки не тільки Макаров, але й він, Ванін, оскільки на ремонт машини йому прийдеться витратити суму, значно більшу, ніж вартість телевізора.
Як повинен бути вирішений спір?
11 березня 2005 року магазин, що здійснював торгівлю за попередніми замовленнями, уклав з Геращенко договір, відповідно до якого зобов’язався доставити 31 березня 2005 року оплачений Геращенко меблевий гарнітур за вказаною ним адресою. Згодом, у зв’язку з необхідністю складування партії нових меблів і враховуючи факт попередньої повної оплати Геращенко меблевого гарнітуру, працівники магазину вирішили виконати своє зобов’язання достроково, про що сповістили Геращенко. Останній проти дострокового виконання зобов’язання заперечував, і, навпаки, просив магазин доставити меблевий гарнітур пізніше, ніж було визначено умовами договору – 16 квітня 2005 року, оскільки він не встигає завершити ремонт у квартирі, а меблевий гарнітур буде заважати його закінченню. Крім того, меблевий гарнітур він має намір вперше показати батькам у відремонтованій квартирі у якості сюрпризу. Незважаючи на те, що попередньої домовленості про оплату часу зберігання гарнітуру між сторонами не було, магазин зажадав або забрати меблі або оплатити їх зберігання протягом додаткового терміну.
Між банком “Базис” (кредитор) та АТ “Слобода” (позичальник) 12 липня 2005 року укладено кредитний договір та додаткові угоди про надання кредиту зі строком погашення до 1 вересня 2005 р.
13 липня 2005 р. на забезпечення виконання зобов’язань позичальника банк “Базис” та АТ “Хата” уклали договір застави, згідно з яким предметом застави стали 6 авіаційних турбінних двигунів, що належали АТ “Хата”.
На 1 вересня АТ “Слобода” повністю не розрахувалося з банком. Заборгованість складала 21500 грн.
11 травня 2006 р. банк “Базис” звернувся до Господарського суду з позовом до АТ “Хата” про звернення стягнення на заставлене майно відповідача. Рішенням Господарського суду від 29 травня 2006 р. у задоволенні позову було відмовлено, оскільки згідно зі ст. 559 ЦК порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців з дня настання строку виконання зобов’язання не пред’явить позову до поручителя, а у даній справі позивач значно перевищив строк подачі позову.
Чи правильно вирішив суд? Хто може виступати заставодавцем? Чи є різниця між правовим положенням поручителя та майнового поручителя?
Як повинна бути вирішена справа?
АТ “Консул” звернулося з позовом до державного НДІ “Кварц” про стягнення заборгованості за отриману продукцію на суму 56 810 грн., а також про стягнення неустойки і процентів річних у зв’язку з простроченням виконання грошового зобов’язання. Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на несвоєчасність отримання коштів з державного бюджету, за рахунок якого він фінансується, й, відповідно, відсутність його вини в простроченні. Крім того, ДНДІ “Кварц” зазначив, що одночасне стягнення неустойки та процентів річних неможливе та неправомірне, оскільки проценти річних є різновидом законної неустойки.
Вирішіть справу. Обчисліть суми, на які вправі претендувати позивач за умови, що строк невиконання грошового зобов’язання складає 60 днів, індекс інфляції за час прострочення складає 102,1%, а пеня, обумовлена в договорі на такий випадок, становила за кожен день 0,2% від суми прострочення?
У липні 2006року Карпенко та Стеблов уклали попередній договір купівлі-продажу квартири у простій письмовій формі. В договорі було встановлено, що основний договір купівлі-продажу квартири буде підписаний сторонами до 2 листопада поточного року, а також була вказана ціна квартири.
Наприкінці жовтня Стеблов звернувся до власника квартири Карпенка з вимогою про укладення основного договору відповідно до попереднього договору. Карпенко йому відмовив, оскільки вважав, що основний договір повинен бути укладений 2 листопада. В обумовлений строк Карпенко відмовився продавати квартиру Стеблову на зазначених умовах, оскільки ціни на ринку нерухомості значно підвищилися і він отримав більш вигіднішу пропозицію.
Стеблов звернувся до суду з вимогою про визнання договору купівлі-продажу квартири укладеним на умовах попереднього договору, а також про стягнення збитків, завданих простроченням.
Яке рішення повинен винести суд?
Comments