top of page
Фото автораАндрей Стеценко

Задачі з цивільного права

Обновлено: 22 июл. 2021 г.

К. і Л. вирішили створити товариство з обмеженою відповідальністю. Кожен з них на момент державної реєстрації товариства вніс 50% вкладу. Розмір статутного капіталу –мінімальний, визначений законом для товариства з обмеженою відповідальністю. Розміри часток обох учасників – по 50 %. Через 6 місяців після створення товариства загальними зборами учасників було прийнято рішення про надання учасникам відстрочки щодо внесення решти суми вкладів на 1 рік. На наступних зборах прийнято рішення про звільнення учасників від внесення ними решти суми вкладів і ухвалено зміни до статуту, яким передбачено зменшення розміру статутного капіталу. Проаналізуйте ситуацію. Дайте правову оцінку рішенням загальних зборів учасників. Окресліть можливі варіанти розвитку цієї ситуації. Банк “Х” видав кредит ТОВ “А” за кредитним договором. У строк повернення суми кредиту у ТОВ “А” виникли тимчасові фінансові труднощі і воно уклало відповідний договір з дружелюбної їй фірмою “У”, за яким дана фірма зобов’язувалася погасити перед банком кредит, виданий ТОВ “А”. Кредит був погашений своєчасно. Але банк “Х” відмовився визнати виконання зобов’язання належним, мотивуючи це тим, що стороною у кредитній умові виступає ТОВ “А”, а не інша фірма “У”. Банк “Х” подав до госп.суду позов з вимогою стягнути з ТОВ “А” основний борг, проценти та пеню.

Яке рішення прийме господарський суд? Мотивувати.

Рішенням господарського суду, залишеним без зміни апеляційною інстанцією, відмовлено у задоволенні позовних вимог банку до КСП - майнового поручника (заставодавця) про звернення стягнення на заставлене майно з посиланням на пропуск ним шестимісячного строку, передбаченого ЦКУ.

Банк звернувся до касаційної інстанції з вимогою скасувати постановлені рішення, спираючись на їх незаконність та безпідставність.

Як треба вирішити справу? Обґрунтуйте відповідь.

Громадянин Селіванов та громадянка Петрова домовились укласти договір купівлі-продажу квартири, що належала Петровій, після того, як остання приїде з відпустки. На забезпечення виконання зобов’язань вони уклали договір завдатку і за цим договором Селіванов передав Петровій 1000 грн. Повернувшись з відпустки Петрова передумала продавати свою квартиру, посилаючися на те, що її дочка одружується і вона буде жити в цій квартирі. Селиванов подав позов до суду з вимогою стягнути з Петрової подвійну суму завдатку.

Як суд повинен вирішити справу? Обґрунтуйте.

Згідно з великою угодою, що була укладена 31.10.2003р. між КБ “Правекс” та ЗАТ “Горен”, останнє зобов’язалося повернути наданий йому кредит до 1.04.2004р. У договорі поруки, укладеному між КБ “Правекс” і ТОВ “Світ” зазначалося, що позичальник і поручник відповідають як солідарні боржники. Боржник кредит та відсотки за ним в строк не повернув і кредитор 1.08.2004р. пред’явив до нього і поручника позов, як до солідарних боржників. Поручник у відзиві на позовну заяву відмовився виконати пред’явлені до нього вимоги як безпідставні.

Питання :

Які види засобів забезпечення виконання зобов’язань передбачені законодавством?

У чому полягає особливість поруки як засобу забезпечення виконання зобов’язань?

Яке рішення має прийняти суд? Мотивувати.

Між АКБ “Сонячний” та приватним підприємством було укладено договір про надання кредиту на термін 3 місяця. На забезпечення його виконання між банком та ТОВ “Центр” було укладено договір поруки, за яким поручник зобов’язувався погасити заборгованість, якщо майна боржника не вистачить для її покриття. Боржник заборгованість у встановлені строки не погасив і банк звернувся до поручника з вимогою відшкодувати основну суму і відсотки за кредитом. Але ТОВ відмовилося повертати гроші, посилаючись на те, що ще не вичерпано можливість звернути стягнення на майно боржника, що, до речі, і передбачено договором поруки.

Питання :

Чим відрізняється солідарна відповідальність від субсидіарної? Яку відповідь

несе поручник?

У які строки можна пред’явити позов до поручника про відшкодування суми боргу?

Яке рішення має прийняти господарський суд? Обґрунтуйте.

Ощадний банк України в особі директора Дніпропетровської філії надав ВАТ “Сімош” кредит. Г арантом за цим договором виступив банк „Аваль”, в якому боржник має поточний рахунок. У гарантійному договорі містилося застереження про те, що гарант і позичальник несуть солідарну відповідальність за невиконання або неналежне виконання кредитного договору.

Оскільки зобов’язання вчасно виконано не було, кредитор звернувся до гаранта із вимогою про повернення кредиту, а до позичальника - про виплату штрафу через несвоєчасне виконання кредитного зобов’язання. Гарант відмовився добровільно виконувати свої зобов’язання, і Ощадбанк звернувся до господарського суду.

Питання :

Яку відповідальність несуть позичальник і гарант?

Яке рішення має прийняти суд? Обгрунтуйте.

Між АКБ “Мрія” і приватним підприємством “Нейрон” було укладено договір кредиту. На забезпечення виконання кредитного договору сторони уклали договір застави приміщення магазину, що належало приватному підприємству. За цим договором у разі неповернення кредиту та належних за ним відсотків приміщення переходило у власність банку. Але нотаріус, до якого звернулися сторони для посвідчення договору застави, відмовився його посвідчувати, посилаючися на невідповідність окремих положень чинному законодавству .

Питання :

Чи передбачено законодавством обов’язкове нотаріальне посвідчення договору застави нерухомого майна?

Чи може заставлене майно у разі невиконання забезпечувального зобов’язання одразу переходити до заставотримача ?

Чи правомірна відмова нотаріуса?

У 2010р. між ТОВ ”Кулон” та АКБ “Україна” було укладено кредитний договір із строком погашення до кінця 2011 р. На забезпечення виконання кредитних забов’язань банку було передано майнові права за договором, укладеним між ТОВ “Кулон” та ПАТ “Зоря” . Оскільки у встановлені строки боржник (заставодавець) кредит і відсотки за ним не повернув , між ним і банком було укладено договір поступки права вимоги за договором між ТОВ “Кулон” і ЗАТ “Зоря”. Коли банк звернувся до останнього із вимогами про виконання цього договору, представник ПАТ “Зоря” повідомив, що Указом Президента України “Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами” поступка права вимоги і переведення боргу заборонені. Банк звернувся до суду.

Питання :

Який порядок передачі в заставу майнових прав? У якому порядку здійснюється реалізація заставленних прав?

Яке рішення має прийняти суд.

О. є акціонером АТ “Галінвест”. Оскільки АТ тривалий час працювало без прибутків і О. як акціонер не одержував дивідендів, він вирішив вийти з нього. Для цього О. звернувся до правління АТ із заявою про вихід і вимагав, щоб йому взамін акцій, якими він володіє, виплатили вартість його частки у майні АТ, пропорційно до кількості належних йому акцій. Голова правління відмовив у задоволенні заяви О. і повідомив, що такі питання вирішуються зборами акціонерів. Здійсніть правовий аналіз ситуації. Чи підлягають вимоги О. задоволенню?

С., Т. і Х. є учасниками повного товариства “Суржик і компанія”. Т., діючи від імені товариства, уклав кредитний договір з банком на одержання 50 000 грн. Кредиту під 35 % річних. Товариство після настання визначеного у кредитному договорі терміну не здійснило повернення суми кредиту і процентів. Банк звернувся з відповідними вимогами до учасників товариства – С., Т., і Х. С. відмовився задовольнити вимоги банку, зіславшись на те, що оскільки кредитний договір укладав Т., то нехай він і повертає суму кредиту і проценти, адже у засновницькому договорі товариства немає положення про те, що Т. наділений повноваженнями укладати від імені товариства договори. Т. заперечував проти вимог банку, обґрунтовуючи це тим, що більш як 5 місяців тому він заявив про свій вихід з товариства, а відтак на момент пред’явлення вимоги банку він не є учасником товариства і не повинен нести відповідальності по його боргах. Х. заявив, що оскільки повне товариство є юридичною особою і несе самостійну майнову відповідальність за своїми зобов’язаннями, то банку слід звернутися до повного товариства, а не до його учасників. Проаналізуйте ситуацію. Дайте правову оцінку вимогам банку і запереченням кожного з учасників.

В юридичну консультацію звернувся голова виробничого кооперативу “Меркурій” за роз’ясненнями щодо таких питань, які виникли в процесі діяльності кооперативу: 1) загальними зборами членів кооперативу було прийнято рішення щодо доцільності розпочати здійснення нового виду господарської діяльності – роздрібної торгівлі кондитерськими виробами. Проте такий вид діяльності не передбачений в статуті кооперативу, у зв’язку з чим виникло питання що до можливості здійснення цього виду діяльності без внесення відповідних змін до статуту: 2) Один із членів кооперативу С. заявив про свій вихід з кооперативу і вимагає повернення йому вступного внеску – 500грн. та виплати йому вартості паю. Голову кооперативу цікавить питання, які саме виплати, в якому розмірі і порядку мають бути проведені у разі виходу члена з кооперативу; 3) До голови кооперативу звернувся один із членів кооперативу Р. із заявою про звільнення його від трудової участі в діяльності кооперативу. Замість трудової участі Р. готовий здійснити додатковий пайовий внесок. Чи підлягає заява Р задоволенню? 4) До голови кооперативу надійшли заяви від 15-річного О. та від ТзОВ “Промінь” про вступ до кооперативу. Чи можуть вказані особи бути прийняті в члени кооперативу? Дайте обґрунтовану відповідь по кожному з наведених питань. Громадянин Кірст, виконавчий директор фірми ТОВ «Фотон», уклав з громадянином Кириченко договір купівлі-продажу будинку по вул. Ярославів Вал у м. Києві. Цей будинок належав на праві власності товариству з обмеженою відповідальністю «Фотон», членом якого були Кірст, Саєнко і Дронь. Через рік після укладання договору купівлі-продажу Саєнко заявив позов про визнання названого договору недійсним. В обґрунтування позову Саєнко вказав на наступні обставини: він не давав згоди на продаж будинку співвласником якого ніч є;повноваження Кірст, як виконавчого директора фірми, воно розповсюджуються на укладення договорів про відчуження майни. Яке рішення повинен прийняти суд Внаслідок автомобільної аварії загинуло подружжя Никифорових. Чоловік помер на місці аварії, а дружина - через 4 години в лікарні. У подружжя Никифорових залишилося двое дітей: син та дочка, а крім них, мати Никифорова віком 72 роки, батько Никифорових віком 65 років та дорослий не працездатний брат Никифорова , який мешкав разом з подружжям Никифорових. Визначте коло спадкоемців Никифорових. Громадяни Сидорова О. та Мельник С. Проживали в м. Уральську республіки Казахстан. В червні 2000 року між ними був укладений договір позики грошей, за яким Сидорова О. дала в борг Мельник С. 200 тис. тигне (грошова одиниця Казахстану) терміном на один рік, тобто до 20 червня 2001 року. Протягом 2000 року і кредитор і боржник переїхали на постійне місце проживання в м. Дубно Рівненської області. У зв’язку з тим, що Мельник С. не повернула гроші, Сидорова О. в жовтні 2001 року пред’явила позов в місцевий суд м. Дубно про стягнення боргу. Місцевий суд розглядаючи справу застосував норми цивільного кодексу республіки Казахстан і при розгляді спору керувався нормами цивільного процесуального кодексу республіки Казахстан, оскільки правовідносини виникли на території даної держави. Чи правильно діяв суд? Як застосовуються норми цивільного процесуального права в просторі і в часі? ТОВ «Контакт» звернулося в суд з позовом до ТОВ «Північ» про стягнення оплати за поставлену продукцію та неустойки за прострочення виконання грошового зобов'язання. В позові позивач зазначив, що між ним та відповідачем був укладений договір поставки металу, відповідно до якого ТОВ «Північ» було поставлено металопрокату на загальну суму 50 000 грн. Відповідач не розрахувався у передбачені в договорі строки. ТОВ «Контакт» просить суд стягнути з ТОВ «Північ» вартість поставленого металопрокату та неустойку в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення на підставі Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань». ТОВ «Північ» проти позову заперечує, зазначаючи, що в договорі поставки сторони не передбачили неустойки за несвоєчасну оплату. Вирішіть справу.

Туристична компанія "Глобус" купила для свого центрального офісу 2 комп'ютера в магазині "Фаргус" і 2 тумби під комп'ютери в меблевому магазині "Інтер'єр". Доставити куплені речі з магазину в офіс компанії на службовому автомобілі ВАЗ-2107 було доручено начальнику адміністративно-господарської частини Макарову і водію Борисенко. На зворотно¬му шляху водій Борисенко не справився з керуванням автомобіля, у ре¬зультаті чого відбулося зіткнення з автомобілем "Volvo", що належить на праві приватної власності Клімову. У результаті зіткнення істотно постраждали обидва автомобілі, комп'ютери були зіпсовані, а Макаров одержав тілесні ушкодження і згодом був визнаний інвалідом 2-ої групи. Скільки виникло зобов'язань? Що є підставами їх виникнення? Визначите суб'єктів (кредитора і боржника) і зміст кожного з зобов'язань. Внаслідок спільних злочинних дій сімнадцятирічного Сахно і дев'ятнадцятирічного Димова згорів будинок, що належав на праві спільної часткової власності Кузьменко і Яковлеву. У результаті оперативно-пошукових дій Сахно був затриманий; Димову вдалося втекти. У процесі кримінального судочинства Кузьменко вчинив Сахно позов про відшко¬дування повної вартості частини будівлі, що належала йому. Сахно про¬ти позову заперечував, оскільки, на його думку, половину вартості пови¬нен відшкодувати Димов. Яковлев, розуміючи що Сахно не має само¬стійного заробітку і має недостатньо майна для покриття шкоди, вчинив позов також батькам Сахно. Батьки Сахно позов не визнали, посилаю¬чись на ту обставину, що він разом із ними не мешкає, а тому вони не несуть відповідальності за його дії. Як повинен бути вирішений цей спір? Пенсіонерка Баладіна підібрала на вулиці бездоглядну собаку по¬роди пекінес. Через два тижні вона прочитала в місцевій газеті оголо¬шення Долгової про виплату винагороди в розмірі 300 гривень тому, хто знайде зниклу собаку. Опис собаки в точності збігався із знайденою, і Баладіна доставила собаку за зазначеною в газеті адресою. Долгова со¬баку визнала, проте винагороду виплачувати відмовилася. Свою відмо¬ву вона мотивувала тим, що, як пояснив їй знайомий юрист, відповідно до чинного законодавства вона зобов'язана відшкодувати лише витрати Баладіній на утримання собаки, що згідно з її підрахунками складає 20 гривень, а винагороду виплачувати не зобов'язана, оскільки спочат¬ку дуже хвилювалася, а потім, коли поміркувала, вирішила скасувати оголошення, однак номер, в якому воно повинно бути опубліковане ще не вийшов. Баладіна звернулася до суду. Яке рішення повинен прийняти суд? Гончарова уклала із Шлапаковим договір підряду на ремонт даху приналежного їй дому. З метою забезпечення договору Гончарова пере¬дала Шлапакову завдаток у сумі 100 гривень. Проте в обумовлений у договорі день Шлапаков не з'явився і дах не відремонтував. Наступного дня був сильний дощ, і будинок Гончарової був затоплений водою. У результаті цього були зіпсовані м'які меблі і музичний центр, а також виникла необхідність у проведенні косметичного ремонту. Гончарова звернулася до суду із позовом до Шлапакова про відшкодування мате¬ріальної і моральної шкоди. Чи правомірні вимоги Гончарової? Як повинен бути вирішений спір? У померлої Громової залишилися два дорослих сина - Сергій та Микита. Спадкове майно, що залишилося після смерті Громової, скла¬далося з житлового будинку, дачі та предметів домашньої обстановки та вжитку. Через декілька днів після похорон матері Сергій пояснив Микитові (який страждав на алкогольну залежність), що ще за життя мати все своє майно заповідала йому, Сергійкові. Але оскільки вони рідні брати, то він, Сергій, дозволяє йому, Микитові, взяти собі деякі речі з пред¬метів домашньої обстановки та вжитку. Микита не заперечував, подяку¬вав братові і того ж дня забрав собі старенький холодильник, оскільки його власний холодильник незадовго перед цим вийшов з ладу. Через півроку, оскільки інших заяв не поступало, державний нота¬ріус видав Громову Сергію свідоцтво про право на спадщину за законом на все майно. Через два роки Микита Громов, якому стало відомо про відсутність заповіту, розповів цю історію знайомому юристу. Яку консультацію може дати юрист Микитові з приводу захисту його прав? Кузьменко Володимир в 11 років залишився сиротою. Його взяв до себе дядько - Панченко (брат матері), у якого була власна дочка - Олена. Дітей виховували разом. Коли діти виросли, вони покохали один одного і вирішили одружитися. Батьки Олени категорично заперечували проти цього шлюбу. Молодим також відмовили в районному відділі РАЦСу, оскільки вважали перепоною те, що вони є близькими родичами, та заперечення батьків. Чи правильні дії працівників РАЦСу? Чи можна оскаржити відмо¬ву в реєстрації шлюбу, якщо так, то яким чином? Будівельник Маліков прийняв на себе зобов'язання протягом року побудувати будинок Скрябіну. Виконавши половину роботи, виконроб помер. Син виконроба, будучи його спадкоємцем, зажадав від Скрябіна сплатити вартість виконаної Маліковим частини роботи. Скрябін відмо¬вився задовольнити вимогу, посилаючись на незавершеність роботи. Син виконроба для вирішення спору звернувся до суду. Яке рішення повинен винести районний суд? Громадянин Іван прочитав на дошці оголошень оголошення Максима про продаж ним роялю за 600 гривень. Прийшовши за вказаною адресою, Іван оглянув рояль і погодився купити за запропоновану ціну. Проте Максим заявив, що продавати рояль не буде, поки не вирішить питання про переведення його на роботу в інше місце. Крім того, він хотів би одержати за рояль 800 гривень, так як по цій ціні, як він довідався, продається в комісійному магазині такий же рояль. Іван наполягав на продажі роялю без будь-яких застережень про перевід Максима на іншу роботу й ціні 600 гривень. Йдучи від Максима Іван сказав, що повернеться через 5 днів, принесе гроші й забере рояль. Максим на наступний день після відвідин Івана одержав нове місце роботи і в той же день відіслав телеграму про свою згоду продати рояль за 600 гривень, вказавши, що чекає відповіді 2 дні. Іван відразу відповів телеграфом про свою згоду, але телеграма була вручена поштовим відділенням Максиму тільки на 3 день, тобто після вказаного в телеграмі строку. В цей день, до отримання теле-грами, Максим продав рояль Кирилу. При цьому було узгоджено, що Кирило вивезе рояль у вільний час через 2-3 дні. На наступний день за роялем з’явилися разом Іван і Кирило, кожний з яких, рахуючи договір укладений саме з ним, вимагав передачі роялю. Чи виникають зобов’язання у сторін до моменту підписання договору? Дайте правовий аналіз ситуації. У магазині самообслуговування у секції продовольчих товарів громадянин Ан-тон відібрав у візок літрову банку соку «Чумак», банку маринованих маслин, фасовані м’ясні та макаронні вироби, печиво на суму 198 грн. 30 коп. Прямую-чи до каси, Антон візком зачепив стелаж, візок перекинувся, скляний посуд з під соку та маслин розбився. Всі інші відібрані продукти виявилися не придат-ними до споживання. Продавець магазину заявила вимогу про сплату вартості відібраного Антоном товару у сумі 198 грн. 30 коп. Проаналізуйте ситуацію. З якого моменту виникає право власності на придбані товари в сфері роздрібної торгівлі. При правомірні вимого представника мага-зину? А. у 2004 році придбав автомобіль ВАЗ 21073 за 25,000 грн. За період експлуатації він обладнав машину сигналізацією вартістю 1,000 грн., здійснив антикорозійну обробку кузова (1,500 грн.) та зробив капітальний ремонт двигуна за 2,500 грн. У 2006 році при огляді автомобіля працівником ДАІ з'ясувалось, що 4 цифри на номері кузова перебиті, а сам автомобіль викрадений у 2003 році та проданий за підробленим договором доручення Б. Через деякій час Б. продав автомобіль В., В. продав його Г., а Г., у свою чергу, продав його А. Таким чином, А. є четвертим набувачем машини. Автомобіль у А. був вилучений та повернутий власнику. Як слід вирішити справу? Яким чином А. може захистити свої інтереси? Білецький звернувся з позовом до Кондратенко про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та про визнання за ним права власності на половину будинку і на половину грошового вкладу, посилаючись на те, що він і спадкодавиця Колосова разом вели спільне господарство, він за свої кошти капітально відремонтував будинок, побудував сарай. Однак після смерті Колосової відповідачка Кондратенко (сестра Колосової) успадкувала все майно і тим самим позбавила його права власності на половину будинку і на половину внесків, тобто на майно, яке було набуто за спільні кошти. Як слід вирішити справу? У січні 2004 року Литвиненко придбав у Бовкуна трикімнатну квартиру, яка належала останньому на підставі свідоцтва про право власності на житло. Коли Литвиненко через деякий час вирішив продати цю квартиру він виявив, що Бовкун залишається зареєстрованим у його квартирі. Бовкун відмовився виписуватися з квартири і Литвиненко вирішив звернутися з позовом до суду. З яким позовом може звернутися Л.?Як слід вирішити справу? Підприємець Луценко взяв в оренду заплаву річки Журка для заготівлі сіна. Внаслідок перекриття дороги до річки, худоба селян, що випасалась на вигоні за селом була позбавлена води. На звернення селян до Луценка про обладнання водою для худобі він не реагував. Селяни звернулись з позовом до суду про покладення обов’язку на Луценка обладнати водогін для худоби селян. Луценко заперечував проти позову, посилаючись на те, що в договорі з сільською радою нічого не сказано про його обов’язок обладнати водогін, тому він відмовляється це робити. Дайте правовий аналіз спірних відносин.

У січні 2004 року Литвиненко придбав у Бовкуна трикімнатну квартиру, яка належала останньому на підставі свідоцтва про право власності на житло. Коли Литвиненко через деякий час вирішив продати цю квартиру, він виявив, що Бовкун залишається зареєстрованим у його квартирі. Бовкун відмовився виписуватися з квартири і Литвиненко вирішив звернутися з позовом до суду. З яким позовом може звернутися Л.? Як слід вирішити справу?

Н. випадково загубила коштовне намисто, виготовлене для неї за спеціальними ескізами фірмою "Гранд". Через певний час вона випадково помітила намисто на своїй знайомій О. Остання розповіла, що нещодавно придбала прикрасу "з рук" у знайомого ювеліра, який, в свою чергу, придбав його на стихійному ринку. Чи має Н. підстави для витребування намиста?

А. у 2004 році придбав автомобіль ВАЗ 21073 за 25 000 грн. За період експлуатації він обладнан машину сигналізацією вартістю 1000 грн., здійснив антикорозійну обробку кузова (1500 грн.) та зробив капітальний ремонт двигуна за 2500 грн. У 2006 році при огляді автомобіля працівником ДАІ зясувалось, що 4 цифри на номері кузова перебиті, а сам автомобіль викрадений у 2003 році та проданий за підробленим договором доручення Б. Через деякий час Б. продав автомобіль В., В. продав його Г., а Г., у свою чергу, продав його А. Таким чином, А. є четвертим набувачем машини. Автомобіль у А. був вилучений та повернутий власнику. Як слід вирішити справу? Яким чином А. може захистити свої інтереси?

Неподалік від села Глушки було виділено земельну ділянку для будівництва гаражів автовласником сусіднього селища. Ділянка була вирівняна, засипана низина і на ній було збудовано 120 гаражів. Весною коли почав танути сніг, талі води затопили садиби багатьох селян, завдавши їм значної шкоди. Селяни звернулись з позовом до суду, в якому просили відшкодувати збитки і моральну шкоду, пояснюючи свої вимоги тим, що затоплення їх садиб відбулось у зв’язку з тим, що була засипана низина у якій ці води накопичувались і не завдавали шкоди селянам. Власники гаражів були проти позову, посилаючись на те, що гаражі були збудовані згідно затвердженого плану, були належним чином зареєстровані. Ніяких зауважень при реєстрації органів не було зроблено. Дайте правовий аналіз спірного правовідношення. Як вирішити справу?

В листопаді 2007 року Киряненко залишив шкіряний портфель з книжками в вагоні метро. Громадянка Виговська знайшла зазначений портфель і звернулась в міліцію, пояснивши про свою знахідку. В міліції записавши її адресу, пояснили, що вона може знайдений портфель тримати в себе. В грудні 2008 року Виговська подарувала знайдений портфель своєму племіннику Страхову – студентові університету. А у січні 2009 року Киряненко випадково зустрівся з Страховим і виявив у нього свій портфель. На вимогу повернути портфель, студент пояснив, що це подарунок тітки, яку він вважає порядною людиною і яка не могла дарувати чужі речі. Дайте аналіз спірних правовідносин. Як вирішити цю справу? ТОВ “Сузір’я” на підставі договору купівлі-продажу передало АТ “Мрія” 12 комп’ютерів. В процесі прийомки виявилося, що 6 комп’ютерів не працюють. У претензії АТ “Мрія” вимагало від ТОВ “Сузір’я” замінити непрацюючі комп’ютери та сплатити штраф у розмірі 10% від вартості неякісної продукції. У зв’язку з відсутністю на складі комп’ютерів ТОВ “Сузір’я” запропонувало здійснити ремонт несправних комп’ютерів, але АТ “Мрія” не погодилося з такою пропозицією і вимагало розірвання договору, повернення вартості бракованих комп’ютерів і відшкодування витрат по їх зберіганню. Відповідно до договору безстрокової ренти Шацький безоплатно передав у власність ТОВ “Віра” свою квартиру. Одержувачами ренти у договорі було названо Шацького та його дружину. Ренту було встановлено у розмірі 1000 грн. на місяць на обох одержувачів. Три роки по тому (після укладення договору) Шацький помер і його дружина та ТОВ “Віра” домовились про зменшення суми ренти до 500 грн. на місяць. Ще через два роки товариство заявило про свій намір відмовитися від договору в зв’язку з чим виплатило Шацькій 12000 грн. Шацька прийняла гроші, але незабаром звернулася до суду з позовом про звернення стягнення на передану квартиру, яка знаходиться у заставі та повернення їй вартості квартири, оскільки ТОВ “Віра” квартиру було передано за договором ренти безоплатно. У судовому засіданні Шацька пояснила, що договором не була передбачена можливість відмови від договору ренти в односторонньому порядку, тому договір не може вважатися розірваним, а ТОВ “Віра” вже понад 6 місяців не виплачує їй ренту. Отримана ж нею сума – 12000 грн. є рентою, яку вона отримала б, якщо не погодилась би на зменшення розміру ренти. Представник ТОВ “Віра” заявив, що зменшення розміру ренти з 1000 до 500 грн. на місяць було оформлено додатковою угодою, посвідченою нотаріально. Що ж, взагалі, до можливості відмовитися від договору ренти, то така можливість передбачена законом і тому не обов’язково повинна бути названа у договорі ренти. Крім того Шацька прийняла 12000 грн., погодившись тим самим з розірванням договору й повним розрахунком з ТОВ “Віра”. Вирішіть справу. Вдовицький домовився зі своїм сусідом - радіотехніком Жирновим, що той у вільний від роботи час збере для нього магнітофон. Придбання необхідних матеріалів Жирнов взяв на себе. Було встановлено, що Вдовицький сплатить Жирнову 500 грн. Розпочавши роботу, Жирнов не зміг самостійно розробити нову схему магнітофону, у зв’язку з чим домовився з інженером Брежнєвим про розробку такої схеми за 150 грн., передав йому завдаток в сумі 50 грн. Крім того, деякі деталі Жирнов не зміг придбати і виготовив їх сам. Жирнов заявив Вдовицькому, що останній повинен тепер сплатити не 500 грн., а 800 грн. Вдовицький ж відповів, що уклавши договір, Жирнов взявся виконувати роботу на свій ризик, тому додаткові затрати повинні бути віднесені на його рахунок. Жирнов же стверджував, що обумовлена ними сума при укладанні договору була лише приблизною і, якщо Вдовицький не може сплатити вказану суму, то договір повинно бути розірвано і Вдовицький повинен йому відшкодувати понесені витрати в сумі 250 грн. (50 грн., які були сплачені як завдаток, та 200 грн. за деталі). Як повинна бути вирішена справа? Відповідно до умов договору, укладеного між Марченко та Хребтовим останній зобов’язався придбати для Марченко будівельні матеріали. Коли будівельні матеріали були придбані, Марченко відмовився від прийняття матеріалів і відшкодування їх вартості Хребтову, посилаючись на те, що матеріали придбані по завищеним цінам. Хребтов вимагав оплати матеріалів, вказавши, що в довіреності Марченка, нотаріально посвідченої, не було вказівки щодо ціни, за якою передбачалось придбання будівельних матеріалів, а було лише вказано, що Хребтову “доручається придбати будівельні матеріали за діючими цінами”. Крім того, у зв’язку з затримкою у прийнятті будівельних матеріалів, Хребтов поніс додаткові витрати щодо їх зберігання, які він вимагає відшкодувати. Марченко проти позову заперечував і посилався на те, що при укладенні договору він назвав суму, яку Хребтов не повинен був перевищувати, виконуючи доручення. Сторони звернулись до юридичної консультації. На дачній ділянці, що належала Атаманову, внаслідок недбалого зберігання речовин, які легко займаються, виник пожар. Вогнем були охоплені господарські споруди, а також садовий інвентар. Володілець сусідньої ділянки Іщенко став гасити пожар всіма можливими засобами. В результаті його дій, а також допомоги сусідів, пожар вдалося загасити. Спорудам на ділянці Іщенко шкода не була заподіяна, але сам Іщенко отримав опіки середньої тяжкості. Крім того, одяг, в який він був одягнений, прийшов у непридатність. Вважаючи, що здійснені ним дії можуть розцінюватися як рятування майна Атаманова, Іщенко звернувся до нього з вимогою про відшкодування вартості пошкодженого одягу, а також про стягнення витрат на лікування. Юрист Атаманова вважав, що заявлені вимоги не підлягають задоволенню, оскільки дії Іщенко не можуть вважатися здійсненими виключно в інтересах Атаманова, бо в першу чергу вони були вчинені з метою припинення розповсюдження пожежі і запобігання шкоди майну самого Іщенка. Крім того, згідно з цивільним законодавством України відшкодуванню підлягає шкода, яка завдана особі при рятуванні від реальної загрози належного іншій особі майна, яке має істотну цінність, а вартість споруд на ділянці Атаманова була незначною. Юрист зазначив також, що Атаманов є пенсіонером за віком і його матеріальне становище не дозволяє здійснити таке відшкодування. Не погодившись з доводами адвоката Іщенко звернувся до суду. ВАТ “Фортеця” вирішило надати фінансову допомогу ТОВ “Застава”, для чого було укладено договір про надання платної фінансової допомоги. Даним договором передбачалося, що допомога буде надана у вигляді видачі ВАТ “Фортеця” переказних векселів на користь ТОВ “Застава”, якими останнє повинно розрахуватися зі своїми постачальниками. Акцептантом векселів було визначене ТОВ “Точприлад”. Після отримання векселів ТОВ “Застава” пред’явило їх до акцепту ТОВ “Точприлад”, яке їх акцептувало. Однак після настання строку платежу за векселями ТОВ “Точприлад” відмовилося їх сплачувати, посилаючись на відсутність грошових коштів. ТОВ “Застава” звернулося до господарського суду з позовом про стягнення вексельної суми. Чи підлягає стягненню вексельна сума з відповідача? Банк "Меркурій" видав с/г підприємству "Пашня" кредит строком на один рік у сумі 150 тис. грн. для закупівлі посівного матеріалу соняшника. Повернення коштів забезпечувалося договором поруки між банком "Меркурій" та ТОВ "Зірка". Разом з тим, на час отримання кредитних коштів на свій рахунок керівництво с/г підприємству "Пашня" вирішило засіяти вільні землі яровою пшеницею, оскільки вважало це більш вигідним з урахуванням стану посівних площ. Дізнавшись про зміну цільового призначення витрачання кредитних коштів, банк "Меркурій" звернувся з вимогою про дострокове погашення кредиту до поручителя. Чи правомірні дії банку? Чи набуде поручитель права вимоги до с/г підприємству "Пашня" в разі, якщо добровільно сплатить суму кредиту за вказаних обставин? У лютому 2015 року, кілька фізичних осіб – мешканців Зміївського району Харківської області, за підтримки Українського фонду розвитку історичної спадщини та Зміївської державної адміністрації вирішили створити юридичну особу, з метою надання туристичних послуг у Зміївському районі Харківської області, а саме – організація екскурсій по об’єктам культурної спадщини національного значення. Виходячи з специфіки обраної діяльності, вказані особи вирішили назвати своє підприємство – ТОВ «Суха Гомільша», в честь городища, яке розташовано в с. Суха Гомільша Зміївського району Харківської області. Проте, державний реєстратор Змівського районного управління юстиції Харківської області розглянувши пакет документів відмовив у державній реєстрації юридичної особи, у зв’язку з невідповідністю найменування юридичної особи вимогам закону. Питання до завдання: 1. Якими нормами права регулюються питання найменування юридичної особи ? 2. Чи правомірні дії державного реєстратора в наведеному випадку ? До однієї з Юридичних компаній в Харкові, звернувся громадянин Туреччини, який навчається у Національній фармацевтичній академії України, за консультацією з приводу створення на території України юридичної особи, з метою зайняття підприємницькою діяльністю з реалізації ліків. При цьому, ним було поставлено декілька умов до створення такої юридичної особи, а саме: Мета – отримання прибутку; Предмет діяльності – торгівля ліками; Учасники – фізичні та юридичні особи резиденти та нерезиденти; Управління – всіма його учасниками; Підвищений рівень забезпеченості вимог кредиторів. Запитання до завдання: 1. Яку організаційно-правову форму ви порадите обрати ? Обґрунтуйте відповідь. К. та С. о 23-й годині зупинили автомобіль таксі “ВАЗ-2106” і домовилися з водієм Р. про перевезення їх до іншого району міста. Однак, після прибуття за вказаною адресою К. наставив Р. у спину металевий предмет і сказав, що у нього в руках знаходиться обріз. Погрожуючи пострілом, він наказав Р. віддати гроші і виходити з машини. Р. передав С. 72 грн. денної виручки. Після того, як Р. залишив автомобіль, за кермо сів С. і виїхав на автомобілі за місто. Розвинувши велику швидкість (близько 130 км/год.), він не впорався з керуванням і наїхав на автомобіль “ВАЗ-2109”, який стояв на узбіччі. Водію й пасажирці автомобілю ВАЗ-2109 було заподіяно тяжкі тілесні ушкодження. Залишивши пошкоджені автомобілі й потерпілих, С. й К. зникли з місця аварії. Кваліфікуйте діяння С. й К. Чи впливає на кримінально-правову оцінку, що “обріз” насправді виявився гайковим ключем, а С. має не зняту й непогашену судимість за злочин, передбачений ч. 2 ст. 187 КК? ТОВ «Контакт» звернулося в суд з позовом до ТОВ «Північ» про стягнення оплати за поставлену продукцію та неустойки за прострочення виконання грошового зобов'язання. В позові позивач зазначив, що між ним та відповідачем був укладений договір поставки металу, відповідно до якого ТОВ «Північ» було поставлено металопрокату на загальну суму 50 000 грн. Відповідач не розрахувався у передбачені в договорі строки. ТОВ «Контакт» просить суд стягнути з ТОВ «Північ» вартість поставленого металопрокату та неустойку в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення на підставі Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань». ТОВ «Північ» проти позову заперечує, зазначаючи, що в договорі поставки сторони не передбачили неустойки за несвоєчасну оплату. Вирішіть справу. Між Ощадбанком і ПП «Фарг» був укладений кредитний договір, відповідно до якого Ощадбанк зобов'язувався відкрити підприємству кредитну лінію на 2 млн. доларів СІІІА строком на 3 роки. Для забезпечення виконання позичальником зобов'язань за кредитним договором було укладено договори поруки та застави нежитлового приміщення, яких поручителем та заставодавцем виступило ТОВ «Шик». Рішенням господарського суду м. Києва за позовом Ощадбанку кредитний договір розірваний у зв'язку з неналежним виконанням ПП «Фарг» договірних зобов'язань щодо сплати відсотків за користування кредитом. Постановою Київського апеляційного господарського суду рішення залишено без змін, а в мотивувальній частині вказано, що з розірванням кредитного договору у сторін припинились права та обов'язки, які випливають з даного договору, а отже, і права застави та поруки. Крім того, рішенням господарського суду м. Києва договори застави та поруки визнані такими, що втратили чинність. У мотивувальній частині рішення суд зазначив: «Посилання позивача на те, що з розірванням кредитної угоди не припинились зобов'язання з відшкодування збитків, не може бути враховано судом, оскільки стягнення збитків не є конкретним видом зобов'язання, яке згідно законодавства може бути забезпечено договором поруки або застави. Відшкодування (стягнення) збитків є одним із видів відповідальності, яка настає в разі порушення виконання зобов'язання, а тому є окремою категорією спорів». Ощадбанк звернувся з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України. Вирішіть справу. В чому полягає акцесорний характер поруки та застави? Які підстави припинення застави і поруки? Поляков уклав договір позики з Гусєвим, на підставі якого передав останньому 1 000 доларів США на строк 3 місяці. При укладенні угоди був присутній спільний друг Полякова та Гусєва ІЦупіков, який запевнив Полякова, що Гусєв поверне борг вчасно, і що він, Щупіков, ручається за Гусєва. Через три місяці Гусєв борг не повернув. Поляков звернувся до Щупікова як до поручителя з проханням повернути борг. При цьому він зазначив, що якби Щупіков не поручився за Гусєва, він ніколи не надав би йому таку велику суму. Вирішіть справу. ЗАТ «Ферум» (далі - Замовник) і ТОВ «Будінвест» (далі -Підрядник) уклали договір підряду, відповідно до якого Підрядник зобов'язався побудувати комплекс гаражів і передати їх Замовникові, а останній зобов'язаний оплатити збудовані гаражі у сумі 800 тис. грн. до 10.03.2004 р. На забезпечення своєчасної оплати Замовником будівництва АКБ «Гарант» видав гарантійний лист. 01.03.2004 р. строк оплати гаражів був продовжений сторонами до 01.09.2004 р. шляхом підписання додаткової угоди. Проте у встановлений цією угодою строк Замовник своїх обов'язків по оплаті об'єкту не виконав, надіслану йому претензію визнав у частині суми, а також вказав на відсутність у нього на даний момент коштів. 03.10.2004 р. Підрядник звернувся до банка як до гаранта з вимогами оплатити вартість будівництва і пеню за прострочення платежу. У відповіді на претензію банк посилався на те, що відповідальність гаранта настає тільки за умови, коли основний боржник не може відповідати за невиконання зобов'язання у зв'язку з відсутністю у нього майна. Як відомо банку, у ЗАТ «Ферум» є будинок і автогосподарство. Які підстави відповідальності гаранта? Якими документами має підтверджуватись факт неможливості виконання зобов 'язання основним боржником (ЗАТ «Ферум») ? Громадянин Р., власник квартири, одержаної в порядку спадкування після смерті матері, вирішив здати її під офіс туристичної фірми ТЗОВ “Гарант”. 2-х кімнатна квартира на 3-му поверсі 15-ти поверхового будинку мала бути використана для адміністративних потреб ТзОВ строком на 2 роки. Численна кількість відвідувачів фірми створювало незручності для мешканців будинку, які поставили вимогу перед Р. про розірвання договору. Проаналізуйте ситуацію. Який порядок здачі в оренду житлових приміщень? Яким чином мешканці житлового будинку можуть захистити свої права? Власник приватизованої квартири Д. у 5-ти поверховому будинку здав в оренду підвальне приміщення кооперативу “Підкова”, яке було обладнане під майстерню для ремонту взуття. Оскільки робота в майстерні створювала підвищений шум, то мешканці 1-го поверху звернулися з колективною заявою до райдержадміністрації. Обстеживши умови використання підвального приміщення, комісія райдержадміністрації прийшли до висновку, що шумовий фон справді завищений, технічні випари перевищують допустимі норми, а тому розміщення майстерні в підвалі будинку створює небезпеку для здоров’я його мешканців. Власнику Д. було запропоновано розірвати договір і привести підвальне приміщення у належний стан. Вирішіть ситуацію, якщо: а) Д. відмовився розірвати договір, мотивуючи тим, що він як власник вправі розпоряджатися підвалом на власний розсуд; б) Д. погодився розірвати договір, але ремонтна майстерня відмовилася звільнити приміщення, оскільки з її боку повністю дотримано всі умови договору: приміщення використовується згідно погоджених умов, орендна плата сплачується в обумовлених розмірах, строк договору закінчується через 2,5 роки. Дайте правовий аналіз ситуації стосовно 1-ї та 2-ї позиції. У справі за позовом фактора до ТзОВ «Норд Юг» (боржника) про стягнення коштів суд з’ясував, що боржник був проінформований про відступлення права вимоги внаслідок укладення договору факторингу шляхом вручення йому повідомлення про зміну реквізитів оплати по укладеному між ними та клієнтом договору купівлі-продажу. Чи належним є таке повідомлення? Подружжя Сіренків під час перебування в шлюбі придбало автомобіль. У 2006 році в нотаріальній конторі був посвідчений договір дарування автомобіля дружині , а у липні 2007 року шлюб був розірваний. Чоловік продовжував ко-ристуватися автомобілем і після розірвання шлюбу, при цьому машина не була переєстрована в органах ДАІ. Дружина Сіренка подала позовну заяву до суду про повернення автомобіля. Відповідач проти позову заперечував , вважаючи , що право власності на автомобіль у позивачки не виникло , оскільки автомобіль їй не передавався і є спільною власністю. Позивачка стверджувала, що оскільки договір був нотаріально посвідчений , то у неї виникло право власності на ав-томобіль. Як має бути вирішений спір? Які види права власності можуть виникнути у подружжя? Із стада агрофірми "Маяк" через перебування пастухів у стані сп'яніння зникло 20 голів великої рогатої худобі. Голова правління агрофірми Разін звер-нувся до РВВС із заявою про притягнення пастухів Колісника і Тягаря до від-повідальності . Через 9 місяців з'ясувалося , що десять корів прибилося до стада кооператива "Нива"(дві з них пастухи продали, решта прийнята на баланс коо-перативу, п'ять корів знайшов фермер Домовитий, про що сповістив голову сільської ради, дві корови і бичок потонули на торфовищі , а двох корів зли во-вки. Зробіть аналіз вказаної ситуації. Хто повинен відшкодувати завдані збит-ки? Чи можна витребувати корів ,що залишилися ? Науково-виробнича фірма „О”, що займається виробництвом міні-пекарень, одержала листа від виробничого об’єднання „А” із проханням поставити йому міні-пекарню. До листа був доданий проект договору постачання. НВФ „О”, погодившись у принципі з пропозицією, наполягала на зміні окремих умов договору, про що склала протокол розбіжностей і направила на адресу ВО „А”. Через місяць НВФ „О” направила на адресу ВО „А” лист із проханням оплатити і забрати виготовлену продукцію. Проте ВО „А” від оплати продукції відмовилося, вважаючи, що договір між ними укладений не був, оскільки ВО „А” не підписало протокол розбіжностей. Справа надійшла на розгляд господарського суду. Як повинен бути вирішений спір? Чи виникли у даному випадку зобов’язання? Як змінилася б ситуація, якби договір постачання був заснований на державному замовленні? Перебуваючи у лікарні, Григорян 20 травня 2004 року подарувала своїй сестрі Ларіоновій золоті сережки, а 25 травня 2004 року золоте кольє. 15 червня 2004 р. Григорян померла. Чоловік Григорян подав позов до Ларіонової про визнання договору дарування недійсним та про повернення сережок та кольє йому. При цьому позивач посилався на, те що договір дарування повинен бути вчинений в письмовій формі. Суд у позові відмовив. Григорян подав апеляційну скаргу на рішення суду. Яке рішення повинен винести суд апеляційної інстанції? Ахламов 20 листопада 2004 року придбав у Шурупова квартиру за 120 тис. грн. Договір купівлі-продажу був належним чином посвідчений приватним нотаріусом. У січні 2005 року Ахламов подав до Шурупова позов, у якому він зазначив, що у квартирі, яку він придбав у Шурупова, є приховані недоліки: порохнявий паркет, стеля осипається. Для усунення недоліків потрібен ремонт, вартість якого згідно з кошторисом складає 5500 грн. Однак, оскільки він винен Шурупову 1500 грн., які Ахламовим не було сплачено при укладанні договору, то він просив стягнути з відповідача 4 000 грн і відшкодування моральної шкоди 1 000 грн. У судовому засіданні відповідач зазначив, що поданий Ахламовим позов спрямований виключно на звільнення від боргу в сумі 1800 грн. Крім того, він посилався на ретельний огляд квартири Ахламовим перед купівлею, а також на те, що покупцеві було відомо про порохнявий паркет. Усунення цього недоліку покупець передбачав за рахунок власних коштів. В суді з’ясувалося, що при побіжному огляді наявність недоліків паркету виявити неможливо. Як вирішити справу? Запропонуйте можливе рішення суду. Сторож Митюхін, в стані алкогольного сп’яніння, під час обходу офісної будівлі, звернув увагу на те, що в однієї із кімнат має місце задимленість. Придивившись, він вирішив, що його причиною є тління проводки. Оскільки стіни офісу були покрити гіпсокартоном „Кнауф” він зламав все покриття, а після того, як знайшов на його думку осередок пожежі, вимкнув світло у всьому будинку та залив з вогнегасника стену. Після цього він визвав пожежну команду. Внаслідок дій Митюхіна були пошкоджені всі стіни з гіпсокартону, пошкоджений стілець і стіл та залитий піною один з комп’ютерів, який знаходився безпосередньо біля стіни, на якій тліла проводка. Митюхін отримав легке отруєння димом. Під час розслідування було встановлено, що причиною задимлення приміщення була неправильна змонтована електропроводка, яка не витримала напруги. Втім, директор фірми вирахував з заробітної плати вартість гіпсокартону, комп’ютера і меблі через те, що на його думку, їх пошкодження є наслідком безпосередніх дій Митюхіна, а не пожежі, і який якщо був би трезвим діяв більш акуратно не руйнуючи все приміщення. У відшкодуванні витрат на лікування Митюхіну також було відмовлено. Проаналізуйте ситуацію і оцініть дії Митюхіна і директора. Чи змінилася би ситуація якщо б майно було застраховано від паводку, землетрусу, іншого стихійного лиха? Андрій залишив записку дружині Олені про те що вирішив покінчити життя самогубством. Після цього його ніхто вже не бачив. Через шість місяців Олена звернулася до суду із заявою про оголошення Андрія померлим. Чи задовольнить суд позовну заяву? Обгрунтуйте відповідь.

Семенов, батько трьох малолітніх дітей часто відвідував казино. Через це сім'я терпіла великі нестатки. Дружина для того, щоб мати можливість отримувати заробітну плату чоловіка і витрачати її на потреби малолітніх дітей, звернулася до суду із заявою про обмеження чоловіка у дієздатності. Чи задовольнить вимогу суд? 17-річний Степан працював на підприємстві “Галка” отримавши зарплату у листопаді 2006 року він придбав телевізор за 1500грн. Батьки Степана звернулися з позовом до суду про визнання договору купівлі-продажу телевізора недійсним, як такого, що вчинений неповнолітньою особою за межами її дієздатності. Вирішіть справу. У зв'язку з тяжким захворюванням рішенням органу опіки та піклування 50-річного Петра було визнано недієздатним та призначено йому опіку. Три місяці він перебував на стаціонарному лікуванні. Після виходу з лікарні Петро став почувати себе краще. У зв’язку з цим опікун Петра, його двоюрідний брат Андрій, звернувся до управління з надзвичайних ситуацій з проханням подати від його імені позов до суду про надання обмеженої дієздатності Петру. Виправте юридичні помилки, допущені в тексті. В червні 20004 Мирончик Н.І. звернулася з позовом до Мирончик С.П., Жарової П.І. про звільнення майна з –під арешту, мотивуючи позовні вимоги тим, що Сакський міський суд Автономної Республіки Крим вироком від 02 лютого 2004 року постановив стягнути з її чоловіка Мирончик С.П. на користь відповідача Жарової П.І. 950 грн на відшкодування матеріальної та 30 тис грн. – моральної шкоди. Оскільки 14 травня 2004 року на виконання вироку суду державний виконавець відділу Державної виконавчої служби районного управління юстиції наклав арешт на майно, яке належить на праві спільної сумісної власності їй та Мирончик С.П., позивачка просила звільнити з-під арешту 3/4 частини будинку, нажитого в шлюбі. В судовому засіданні було встановлено, що в спірному будинку 3 суміжні кімнати і технічної можливості здійснити поділ майна в внатурі немас. Яке рішення має прийняти суд? При вирішенні задачі необхідно керуватися нормами ЦК України та Закону України «Про власність», а також ознайомитись з роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними в постанові від 21 серпня 1976 року №6 «Про судову практику в справах про виключення майна з опису» та в постанові від 22 грудня 1995 року № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» ( зі змінами та доповненнями). Підприємець Сидорчук уклав договір кредиту з комерційним банком «Інко». З’явившись у банк за одержанням кредиту наступного дня після встановленого договором терміну його одержання, Сидорчук сказав, що весь кредит йому не потрібний і він візьме тільки його половину. Банк йому відмовив і запропонував узяти кредит повністю відповідно до договору. Чи правомірні дйСидорчука? Вирішіть справу. ТОВ «Гриф» та ЗАТ «Кондор» уклали між собою договір позики, відповідно до якого ТОВ «Гриф» надавало ЗАТ «Кондор» визначену грошову суму, а останнє зобов'язувалося повернути надану в борг суму через три місяці та сплатити відсотки, визначені у договорі, як плату за користування коштами. Позикодавець допустив прострочку і перерахував тільки частину обумовленої договором суми позики. По настанню строку платежу ЗАТ «Кондор» звернулося до господарського суду про стягнення визначених договором сум пені за прострочку надання позики і визнання договору недійсним з підстав невідповідності чинному законодавству України. Вказаний договір є безгрошовим (безвалютним) і має всі ознаки кредитного договору, а саме оплатність, строковість, поверненість тощо. Суд позов задовольнив. Відповідно до судового рішення ТОВ «Гриф» отримало назад надану суму коштів без відсотків за користування. У відповідь ЗАТ «Кондор» звернулося з позовом до ТОВ «Гриф» з вимогою, відповідно до ст. 1212 ЦК України, виплатити як безпідставно збережене майно, усі доходи, які могло отримати ЗАТ «Кондор», користуючись позиковими коштами. Іванов взяв у позику у банка «ABC Bank» 20000 грн. на два роки з умовою щомісячної виплати відсотків по банківській ставці рефінансування. Перший рік Іванов сплачував відсотки, після чого звернувся до банку з пропозицією повернення всієї суми грошей. Працівник «ABC Bank» відмовив гр-ну Іванову, зазначивши, що лише після закінчення строку дії договору може бути повернута взята в кредит сума. Яка різниця між договором позики і кредитним договором? Чи правомірна відмова працівника банку? Вирішіть справу. Іванов позичив у Романова 2 500 грн. строком на шість місяців. Усно сторони домовилися про плату за користування позикою в розмірі 0,5% від суми позики за кожен день позики шляхом нарахування пені за прострочку повернення позики. В установлений строк позичальник грошей не повернув. Через три місяці після настання строку виконання договору позики Романов звернувся з позовом до суду про стягнення з Іванова 2 500 грн. суми в розмірі 0,5% пені за кожен день прострочки та 3% річних за час прострочки. Іванов не заперечував проти сплати 2 500 грн., але відмовився від сплати пені та 3% річних за прострочку, оскільки пеня фактично приховує собою нарахування плати за користування позикою і позикодавець сам винен, що в строк не забрав гроші, які лежали у нього дома і члени сім'ї були повідомлені, що прийде Іванов і йому потрібно буде віддати гроші. Два свідки підтвердили домовленість сторін за цим договором позики про нарахування плати за користування позикою у вигляді пені. Вирішіть справу. ТОВ «Альфа» передало ТОВ «Вега» в оренду баштовий кран. При передачі кран не мав видимих дефектів, але із умов договору вип¬ливало що кран був не новий. У процесі експлуатації кран впав та пошкодив кілька легкових автомобілів, які стояли на стоянці. Під час розслідування виявилося, що інцидент стався з причини зно¬шеності механізмів крану, а також через порушення крановиком правил техніки безпеки. ТОВ «Вега» (Орендар) відшкодувало потерпілим завдану шко¬ду, і в свою чергу, звернувся з вимогою до Орендодавця про сплату відповідної компенсації. ТОВ «Альфа» відмовилося, мотивуючи тим, що в інциденті винен Орендар. Тоді ТОВ «Вега» звернулося до суду. Вирішити справу. Фактор «Сведбанк» звернувся до боржника ТзОВ «Віват» про стягнення заборгованості за договором поставки. Представник відповідача стверджував, що його підпис на договорі поставки був підроблений, що згодом підтвердилось висновком експертизи. Відповідно судом було встановлено, що за договором факторингу була передана недійсна вимога. Кого слід притягнути до цивільно-правової відповідальності та в якому обсязі? ТзОВ «Перше видавництво» звернулося з позовом до ТзОВ «Інвестгрупа» про стягнення боргу. У цій справі було укладено договір про відступлення права вимоги за кредитним договором. Банк (третя особа у справі) відступив право грошової вимоги до свого позичальника (відповідача у справі) позивачу, який не є фінансовою установою. Боржник пред’явив зустрічний позов, у якому вимагав визнати цей договір недійсним, оскільки вважав, що насправді було укладено договір факторингу, а не відступлення права вимоги, а позивач не може бути фактором. Вирішіть спір. До міста Полтави із м. Херсона були доставлені кавуни загальною вагою 16 т. за товаротранспортною накладною. При зважуванні авто із вантажем виявилась менша вага від вказаної в супровідних документах аж на 150 кг. Водій стверджував, що в дорозі продукція пошкодилась від незалежних причин (просохла, зів’яла). Доставка продукція проводилась згідно підписаної угоди (договору) між постачальником та утримувачем. Хто повинен відшкодувати збитки? Які документи повинні оформлюватись на подібний вантаж? Бутенко звернувся до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди, завданої органами попереднього слідства і прокуратури у зв'язку з незаконним утриманням його під вартою, слідством і судом з вересня 1999 р. до червня 2003 та його незаконним засудженням. Судом було встановлено, що Бутенка у вересні 1999 р. було затримано за підозрою у вчиненні крадіжки, а у квітні 2000 р. засуджено за цей злочин у вигляді позбавлення волі строком на 5 років. У червні 2003 р. у зв'язку з нововиявленими обставинами рішення суду було скасовано, а Бутенка звільнено від покарання. В якому розмірі визначається моральна шкода, завдана незаконним засудженням? Які обставини можуть врахову¬ватися судом при її визначенні? Хто буде відповідачем за позовом? Вирішіть справу.


Пан Соломонов залишив заповіт, за яким все його майно після його смерті переходило до дружини та доньки. 23 травня 2004 року Соломонов помер. Між спадкоємцями за заповітом та спадкоємцями за законом виник спір про право на спадщину.

Заповіт заперечували:

Син Олексій, який мешкав окремо, але брав участь у капітальному ремонті спадкового будинку.

Дружнна померлого сина Василя, яка діяла в інтересах своїх неповнолітніх дітей - онуків спадкодавця.

Племінниця спадкодавця, студентка фінансового коледжу, 19 років, яка мешкала зі спадкодавцем і знаходилася на його утриманні з 10-річного віку.

Визначте коло спадкоємців за заповітом та за законом.


К. та С. вирішили укласти договір купівлі-продажу автомобіля. Звернувшись до нотаріуса за посвідченням правочину, вони дізналися, що розмір державного мита, який їм доведеться сплатити, становить 1% від суми договору і відмовились від її укладення. Знайомий студент-юрист порадив К. видати С. довіреність на право користування та розпорядження автомобілем, за посвідчення якого стягується сума державного мита 0,3 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а фактично провести операцію з купівлі- продажу.

Дізнавшись про укладення такого правочину прокурор району звернувся до суду з заявою про визнання його недійсним.

Чи є підстави для задоволення заяви прокурора і якщо так, то які, на вашу думку, будуть правові наслідки?


У 2000 році у подружжя Малиновських народилася дочка Оксана. У 2009 році мати Оксани Олена Малиновська померла. У 2010 році батько Оксани Герасим одружився з Матільдою. У тому ж році Матільда усиновила Оксану. У 2011 році в автомобільній катастрофі в один день загинули дід і баба Оксани (батьки померлої Олени). За померлими залишилося спадкового майна на суму триста тисяч грн. Заповіту спадкодавці не залишили. Майно вартістю сто тисяч грн. успадкувала Оксана. Поясніть, яким чином Оксана могла успадкувати це майно і чому саме в такому обсязі? Свою відповідь обгрунтуйте.

Онисько склав заповіт. Не дивлячись на те, що не було відмови від спадщини, не мало місце неприйняття спадщини, не було усунення спадкоємців від права на спадкування, а також майно не заповідалося територіальній громаді, суд за заявою територіальної громади визнав спадщину за Ониськом відумерлою. Чи є рішення суду правомірним? Свою відповідь обгрунтуйте.

У березні 2011 року Михайло, який мав дружину Леоніду, синів Артура та Аркадія ( останній був одружений на Марині і мав сина Юрія) уклав із страховою компанією «Оранта» договір страхування життя на суму сто тисяч грн. Вигодонабувачем у договорі було вказано Аркадія. 10 квітня 2011 року Михало та Аркадій потрапили в автомобільну аварію. Михайло загинув на місці ДТП, а Аркадій помер в лікарні того ж дня о 23 годині 57 хвилин. Після смерті Михайла залишилося спадкового майна на суму триста тисяч грн., а після смерті Аркадія залишився будинок вартістю сто тисяч грн. та автомобіль такої ж вартості. Заповіту жоден із спадкодавців не залишив. Визначте коло спадкоємців за законом та вартість спадкового майна кожного з них.

Семидесятип'ятирічний Георгій остнні чотири роки свого життя проживав разом із Матвієм і частково перебував у нього на утриманні. За тиждень до смерті 3 серпня 2011 року Георгій склав заповіт, у якому все своє майно заповів Матвієві. Цим заповітом на Матвія також покладався обов'язок виділити для довічного проживання кімнату Дмитру, з яким спадкодавець дружив з дитинства. За два дні до смерті Георгія суд присудив стягнути з нього на користь Германа п'ять тисяч грн. за завдану його (Германа) здоров'ю шкоду. 10 серпня 2011 року Георгій і Матвій загинули через скоєний на них наїзд автомобіля. Родичів у Георгія не було. Ні близьких, ні далеких. Кому перейде спадщина? Свою відповідь обгрунтуйте.

Ельвіра уклала шлюб із Степаном у січні 2010 року. У червні того ж року шлюб між ними було розірвано. У серпні 2010 року Ельвіра уклала шлюб із Миколою. У грудні 2010 року Ельвіра народила Камілу. У січні 2011 року Степан помер, залишивши за собою спадкового майна на шістсот тисяч грн. Заповіту він не залишив. Із близьких родичів у нього була тільки мати Корнелія. Назвіть усі можливі варіанти успадкування майна. Свою відповідь обгрунтуйте.



2 274 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page